• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Ma ja sam protiv bilo kakvog poticanja uopce, ali sam ja jasno definirane uvjete u proizvodnji i zastitu proizvođaca u vidu kontroliranog uvoza.
Naime ono sto bi ja volio da znam a neznam je u konacnici kolika ce biti moja i Vasa zarada po hektaru.
Svima nam je jasno da cijena podizanja jednog hektra vocnjaka kosta oko 40ooo do 50ooo kn. ukoliko se zali sve napraviti po ps-u. Zna se da je tu jos nekih 4 do 5 godina ulaganja a bez nekog znacajnijeg povrata novca. E sad tko je na to spreman-spreman nek ulazi i ulaže, problem je u tome sto iza tog ulaganja stoji brdo nepoznanica. Prvo nesređeno trziste, mi neznamo niti s koliko hektara i unatoc poticanju raspolazemo, mi neznamo ni kolike su stvarne potrebe nasih konditorskih tvrtki te svih ostalih proizvodnji i potrosaca koji uopce ljesnjak koriste kao sirovinu, mi neznamo koje sorte ljesnjaka oni ponaosob trebaju i koliko se tih istih vec proizvodi.
Mi krecemo s toliko nepoznanica da je to cudo jedno i da uopce krecemo.
Ne zelim pocjenjivati ljude koji su isli i ostvarila poticajna sredstva ali boli cinjenica koliko je tih novaca uzalud baceno jer na tim zemljistima il su vec povađene sadnice ili su zapustena zamljista, skidam kapu svima koji svoje primjereno obrađuju. Vjerujte mi ja koji sam u svojih hektar ulozio oko 35ooo ne pada mi na pamet da ih sad zapustim ili da ih cupam vani. Dajem im maximalno koliko mogu i ne gledam na statistiku koliko vremena provedem u njima, vjerujem da onih 20 dana godisnje ja provedem samo pregledavajuci nasad, no ne zabrinjava me to, ja sam ih zelio i sad im pokusavam dati najvise sto mogu.
E sad kad bi bar znao nakon tih jos 4-5 godina do punog roda kud cu s njima i po kojoj cijeni kao i kolika ce biti cijena kostanja na godisnjoj razini a koliki prihodi i dal cu uopce naplatiti to sto dam.
Da smo neko normalno uređeno drustvo ja bi te parametre trebao znati, ovako ostaje nam samo cekati neka bolja vremena.

Gledam D&D kako ulijece u ovo, hmm, il je hrabar il je lud, mislio sam, ok ima covijek lovu (ono jebe mi se od kud mu, dal je pere il' ne) ja sad da je imam i jos toliko ma nema sanse da me zemlja vidi.
I ono svoje malo bolje da sam ulozio u neku trgovinu ma kakva bila i prije i vise bi se vratilo garant.

Al da ne prodajem tu neki crnjak i ne odbijam potencijalne kandidate tu cu stati.
Iako i danas ulijecem u jos jedan posao sa i na zemlji koji jos koliko imam saznanja nitko ne radi bar ne na veliko, koliko ce on biti isplativ ostaje da se vidi za nekoliko godinica....
jbte poceo sami ja ko D&D monologe pisat,
ma toliko je toga sto te povuce pa jednostavno nekad puknes i moras olaksat dusu,,,

Čak sam razmišljao i o 5ha, koliko većina ima. To bih mogao napraviti perfektno a da me ne opterećuje puno,niti vremenski niti financijski. Ali ....uvijek to ali...posao koji radim (građevina) je zajeban...ima tu brdo probelema,putovanja,oprema je skupa,uvjeti komplicirani itd....

U načelu svaki drugi vikend sam slobodan,ali ako ću i to malo vremena potrošiti na lješnjak da bih održavao nasada,onda je to suludo...onda bih radio stalno...a to niti se može niti ima smisla. ZA razliku od ljudi koji rade kod drugog poslodavca ja se mogu organizirati da uzmem još pokoji dan osim vikenda,ali to znači da ako uzmem koji dan od posla koji radim tamo gubim a ovdje dobivam. Do prošle godine sam u prosjeku prelazio 80-90 tisuća km godišnje. Oni koji pređu 50 tisuća znaju koja je to zajebancija. Ali sada je zbog manjeg obima posla manje. No,ne kažem da npr tih 5ha nije dobro ali ostaje tu nekoliko ključnih problema koje će mučiti sve nas...ako ništa drugo,kome plasirati urod. Neka mi se ne zamjeri,ali dosta me "muči" istarski i rimski....uglavnom ga samo mi u Hr imamo... A mislim da ovih cca 2.000,00 ha koji su podignuti će premašiti Hrvatske potrebe te da će se morati u izvoz. (iskreno ja niti nisam baš puno razmišljao o plasmanu u Hr je kod je sve naopako,bilo a i bit će dugo).
Svakakve kombinacije mi padaju na pamet. Imam mogućnost dobiti zemlju ,nekih 5-6 ha da posadim a da ju platim za 5-7 godina,jer sada stoji zapuštena,ali opet se vraćam na priču o djelatnosti br 2,a to ne želim.

Neki kažu da previše mozgam i kalkuliram.Možda. Ali da je to riječ o 2-3 ha to bih već posadio pa šta bude,bude...ali s tim imam samo obavezu a dobit slaba.
Za nešto više je normalno da se važe.
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
E tu se slažem.
Iako je malo OT, imam firmu sa 10 zaposlenih (ne bavimo se poljoprivredom; nešto drugo je u pitanju), obrt kapitala cirka 2.000.000,00 kn i od države ne dobijam niti kunu poticaja!?!?! Samo namete; a od moje firme se prehranjuje i školuje i liječi skoro 50 ljudi (što djece, što odraslih, što staraca). Sutra ako donesem krivu odluku, krivi poslovni potez, 50 ljudi će biti GLADNO (a da ne govorim o dugovima po karticama, krediti i sl...)
S druge strane, neki se kao "bave" poljoprivrednom proizvodnjom, hrane samo svoju obitelj (možda još koju) i kako reće Katalinić "prosječan poljoprivredni proizvođač" dobiva cca. 50.000,00 kn poticaja godišnje.
Pa zar je njegov posao vrijedniji od moga ?!?!?!?!?!?
Dečko moj; posao je posao, dali kukuruz ili građevina, svjedno. Svaki posao ima rizik neuspjeha, ali zašto onda država krpa poljoprivredu?
Dajte meni 50.000,00 kn, i sutra imam radnika više (a to znači još 1-2 djece više koje imaju mogućnosti ići u školu, 1-2 starca koje će netko moći pripomoći). Ali meni šipak, nogu u guzicu.......

Eto, to je priča o poticajima.
Kada će se više odvojiti socijala (staračka domaćinstva) od proizvodne poljoprivrede? Pa jasno je da socijali treba pomoć, ali to onda nije više poticaj nego socijalni dodatak; a ovi ostali, izađite na tržište i borite se, kao i svi mi ostali (građevinari i ostali obrtnici i mali poduzetnici).

Upravo tako. Nemam ja protiv seljaka ništa,ali neke stvari frustriraju.
Moja djelatnost je građevina koja zahtjeva puno ulaganja u alate,opremu,vozila. Ja nisam dobio HBOR-ov kredit sa 4% kamate kao neki seljaci nego kad mi treba uzmem komercijalni sa 8-9% kamate. Nema subvencija. Imam 2 spora vrijednosti preko 500 tisuća kn ito još od prije 2god. Do sada se nije pomaknulo s mrtve točke. A kad ću to (i hoću li uopće naplatiti ) to je drugo pitanje. Jedan moj poznanik koji ima par stotina zaposlenih ima potraživanja preko 80 milijuna kn koja ne može naplatiti a njemu država nije sufinancirala kupnju krana sa 40 ili 50% kao seljacima traktora. U nekoliko navrata država mu je kasnila s plaćanjem ito jako dugo a iznosi su bili preko 40 milijuna. U tom vremenu kad nije platio leasing ili kredit ,blokirali su ga. Nije sa strojevima izlazio na cestu niti išao pre ministarstvo. Sad kaže da je prokleo dan kad je otvorio firmu,veli pokrenut će stečaj pa što naplati,naplati...ako naplati i pola svojih potraživanja bit će dobro jer ima manje dugovanja nego pola potraživanja. Sve ljude će poslati na burzu a on će se prijaviti na burzu i trošiti ušteđevinu te više nikada neće ići u privatni posao. Sve je to naopako.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
D&D, Bobstar .. tocno je to sve sto pisete, ali to se ne govori ;) jer nerjetko kad netko kaze da je poljoprivrednik (ili seljak) to ne znaci "moj je posao poljoprivreda" nego to znaci "moj nacin zivota je takav i takav" ... ja sam prste (a i jezik) oderao objasnjavajuci da je poljoprivreda posao kao i svaki drugi. Mnogi to shvacaju, ali neki i ne ;)
 
P

pocetnik36

Guest
Smiljane,

vidim da si malo duže u ovom poslu a pošto sam ja kao što nick kaže početnik i planiram posaditi cca 2Ha lješnjaka (za početak nadam se) trebao bih par savjeta...ali prije svega volio bih uživo pogledati tvoj nasad pa malo popričati o svemu,kad uhvatiš malo vremena...nadam se da nisi u Dubrovniku :)
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
MALO SMO SKRENULI S TEME, ali jedina bitna stvar je da li se nešto isplati raditi ili ne! neče se ljudi zafrkavati s nečim što se ne isplati! koliko imam informacije za zapada u svakoj normalnoj zemlji ( zapadnoj ) je država tako koncipirala posao da čovjek-obitelj može vrlo solidno živjeti od 3-5ha voćnjaka! kod nas to nije slučaj! i dok ne bude neče ljudi to raditi i točka! mogu se navuči da posade, s poticajem, ali ne zadugo - što se i dešava danas pa ljudi napuštaju nasade!
ne mislim na 10% uspješnih koji žive od toga, ali i njih ako pročeprkate vidjet ćete da uglavnom ti uspješni imaju nekakav prihod sa strane ( mirovina, itd...) i tu se onda navuku obični ljudi i propadnu!

ta bi nekakav posao bi OK svi bimorali imati osiguran plasman, a ne samo SPOSOBNIJI. i onda bi to bio za mene OK posao.

ne može D država od tebe tražiti da napraviš stan za 500e kad ti to ne možeš. i onda ti još narediti da se moraš time baviti ( kako si napisao 15g )! zatvorit ćeš firmu i baviti se nečim drugim! a to se dešava u poljoprivredi! 0,7kn/kg kukuruza!, 2kn / kg jabuke , 1kn/l mlijeka itd....!
danas će ožda cijene biti veće, ali to je čista sreća jer je komšiji crkla krava ( poplave, suše ,požari itd.)

dok se to ne rješi ništa od posla! daju ti par godina da radiš ok ( čak i previše dobro ) a onda te ubiju koječime ( nametima ) i dođeš u situaciju da moraš zatvoriti! pa ajd ako sam ja nesposoban, ali sve farme, svi građevinci, svi obrtnici,.......nešto opako ne štima i mislim da smo tek na početku krize!
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
D&D, Bobstar .. tocno je to sve sto pisete, ali to se ne govori ;) jer nerjetko kad netko kaze da je poljoprivrednik (ili seljak) to ne znaci "moj je posao poljoprivreda" nego to znaci "moj nacin zivota je takav i takav" ... ja sam prste (a i jezik) oderao objasnjavajuci da je poljoprivreda posao kao i svaki drugi. Mnogi to shvacaju, ali neki i ne ;)


Ono što sam ja htio reći a vezano uz državne pomoći oko podizanja nasada i poticije moglo bi se svesti na: oni koji su kvalitetno iskoristili sredstva dobivena za podizanje nasada ali i održavanje bi trebali biti nagrađeni. Na kakav način i koliko to je tema da veliku diskusiju no nije u redu da u istom položaju budu ljudi koji su sredstva uzeli po principu "povećanja vrijednosti zemlje" i ljudi koji su se napatili održavajući to i dovodeći na nivo samoprofitabilnosti. O tome se radi. U načelu, briga me koliko je tko dobio i što je s time,no svakako je trebalo iznaći model da se napravi selekcija te ljude koji su ustrajali u tome dodatno nagraditi jer ako ništa drugo u konačnici će i država imati koristi od njih,izravno i neizravno.

Danas će biti neki seminar oko poticaja itd jer su ljudi koji su u poljoprivredi i voćarstvu zbunjeni kontradiktornim informacijama. Uostalom ne može se niti očekivati od čovjeka koji ima npr 50 godina i koji je po cijeli dan na traktoru i zemlji da prati zakone,zivka u ministarstva itd. No, po svemu sudeći opet se neće znati sve što se tiče toga za period od recimo 5g. Ta neizvjesnost,nedorečenost,nesigurnost frustrira sve. Ja osobno nisam (još) jako pogođen time koliko ljudi koji žive samo od poljoprivrede i voćarstva jer malo-malo u slijepim ulicama. Na nekim nadmetanjima su nabili cijenu najma zemlje do tog nivoa da nije normalno a većina se bavi klasičnom oljoprivredom (kukuruz,pšenica itd) i sada ne smiju posustati jer ako ostanu bez zemlje koma su. Moraju ići dalje,bez obzira što je vrlo moguća dubioza. Netko je jednom rekao to za Todorića, da stalno diže kredite i investira a bilanca nije sjajna,no mora. Jer je to kao vožnja bicikla,mnogo toga je "vezalo" ruke na bicikl pa se ne možeš dočekati na noge. Kad staneš upadneš.
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
MALO SMO SKRENULI S TEME, ali jedina bitna stvar je da li se nešto isplati raditi ili ne! neče se ljudi zafrkavati s nečim što se ne isplati! koliko imam informacije za zapada u svakoj normalnoj zemlji ( zapadnoj ) je država tako koncipirala posao da čovjek-obitelj može vrlo solidno živjeti od 3-5ha voćnjaka! kod nas to nije slučaj! i dok ne bude neče ljudi to raditi i točka! mogu se navuči da posade, s poticajem, ali ne zadugo - što se i dešava danas pa ljudi napuštaju nasade!
ne mislim na 10% uspješnih koji žive od toga, ali i njih ako pročeprkate vidjet ćete da uglavnom ti uspješni imaju nekakav prihod sa strane ( mirovina, itd...) i tu se onda navuku obični ljudi i propadnu!

ta bi nekakav posao bi OK svi bimorali imati osiguran plasman, a ne samo SPOSOBNIJI. i onda bi to bio za mene OK posao.

ne može D država od tebe tražiti da napraviš stan za 500e kad ti to ne možeš. i onda ti još narediti da se moraš time baviti ( kako si napisao 15g )! zatvorit ćeš firmu i baviti se nečim drugim! a to se dešava u poljoprivredi! 0,7kn/kg kukuruza!, 2kn / kg jabuke , 1kn/l mlijeka itd....!
danas će ožda cijene biti veće, ali to je čista sreća jer je komšiji crkla krava ( poplave, suše ,požari itd.)

dok se to ne rješi ništa od posla! daju ti par godina da radiš ok ( čak i previše dobro ) a onda te ubiju koječime ( nametima ) i dođeš u situaciju da moraš zatvoriti! pa ajd ako sam ja nesposoban, ali sve farme, svi građevinci, svi obrtnici,.......nešto opako ne štima i mislim da smo tek na početku krize!

Jesmo skrenuli od teme ali ovo o čem govorimo je podloga. Slažem se time,puno je stvari neuređeno. Ja 95% posla radim s Državom. U načelu ne mogu reći da ne plaćaju i to je jedino što još vrijedi.

No, ima tu puno toga što je blago rečeno smiješno.
Ljudi govore kako npr ministri i saborski zastupnici imaju prevelike plaće.
Imaju jer efekti su im loši. Ja bih njima umjesto sadašnjih 18 tisuća dao 38 tisuća plaću,ali REZULTATI moraju biti adekvatni.
Naravno da bi se zakpobao u zemlju kad bih negdje objavio neke stvari koje sam vidio kako se lova troši. To je užas. Jedan od investirora za koje radim kupi flotu vozila a u tome je 70% vozila koja koštaju po 400-500 tisuća kuna.
Da ne spominjem održavanje toga. Van radnog vremena na parkingu bude možda 3-4 % tih vozila....Voze ih i doma. Na naš teret. Postala je praksa da se troši na stvari koje previše gube a ljudi koji ih koriste ne doprinose općem boljitku. Nepojmljivo mi je da se stotine milijuna potroše nr za kupnju vozila više klase. Ja bih dao ministrima da se voze u Octavijama a ovim nižim u fabijama i zdravo đaci. A oni napkupuju A6 i A4 kao registratora,sve to mi plaćamo.
Ovo što kažeš da vani ljudi žive od par ha nasada.....eh.... o tome mislim da možemo samo sanjati...Kod nas se od toga može živjeti samo ako je marihuana u pitanju. U nečemu jest "fora"....ito ne samo jedna.
Svatko bi od nas koj itu pričamo htio raditi npr 10 (na 3-4) haktara i posvetiti se tome maksimalno ali to ne jamči da se od toga može živjeti.
Zato ja i jesam spominjao kombinaciju od 30 ha. ne zbog toga što volim imati zemlje. Nikako. Što se toga tiče, prihvatljivije mi je imati 1 ha te staklenike ili plastenike.

Vjeovatno je tako i drugim djelatnostima,ali što se tiče građevine...svaka promjena vlasti,bez obzira koja bila znači barem godinu dana teške dubioze.
Kad dođe nova ekipa vrijeme kao da se smrzne...Naravno svaka ekipa kaže da su od prethodne naslijedili katastrofa stanje. A sve to puca po nama.

Kako ih natjerati da nas zaštite ? Kako ?
Kako zajamčiti cijenu lješnjaka na recimo 10-12 kn u ljusci (ja mislim da bi ta cijena za osiguran plasman i urednu naplatu prošla kod većine nas jer se u svojim kalkulacijama i vodim cijenom od 10 kn) kad neka firma iz Hercegovine uveze lješnjak iz Turske upakira ga i proda Konzumu po tko zna kakvim cijenama. Kupio sam par vrećica toga....99% komada su oštećeni, ne možeš naći 10% da su iste veličine,a loma kao u priči...pomeli ispod strojeva upakirali i prodali. Pa sad,ajmo se mi tući sa njima. Da ne spominjem površinu od 2.000,00 ha koja je sada pod nasadom....pa ako i doživi sve puni rok imati ćemo suficit ito veliki...
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Moja računica je točno ovakva (stvarna i realna):
Imam 3000 stabla na 6 ha x 5 kg / stablo (puni rod)-nadam se i više al nek je tako.
Ukupno 15.000 kg lješnjaka u ljusci x 12,00 = 180.000,00 kn
- 10% sušenje = 160.000,00
- troškovi svi = 25.000,00
Ostaje nam 135.000,00 kn : 12 mjeseci= 11.250 kn / mjesec zarade na kojoj nas je dvoje znači svakome cca 5.500,00 kn -jako dobro za vrlo solidan život bez kredita. I planiraš svoje vrijeme SAM.
To je ako prodamo bez da idemo u daljnje faze obrade (krckanje, mljevenje i sl.)
Ako bude godišnjeg plaćanja od države tim bolje. Poštivanje zakona i propisa? Od svih poznatih djelatnosti:najlakše doživljeno i viđeno u poljoprivredi - vjerujte na riječ. Svake godine do sad smo imali poljoprivrednu inspekciju.
Da nije bilo poticaja mi nebismo sadili, ali smo ih iskoristili u pravo vrijeme i na pravi način. Sada treba iskoristiti što još daju i kraj priče.
Ono zadovoljstvo koje osjetim kad prošećem po plantaži i pogledam sa brijega kako izgleda, onaj mir i prekrasan pogled, šuma, potok, ptice-neprocjenjivo
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Dajte nešto o prskanju (IMA LI KAKVIH NOVINA) i preparatima koje možemo nabaviti na tržištu. Bit će začas kraj ovim hladnoćama i treba ić radit.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
OVO KOŠTA OKO 6 KN U NJEMAČKOJ!!!!!!





kOD NAS BI SIGURNO BILO DUPLO????????

Kod nas ovo, nitko u trgovini ne bi ni pogledao. Pa to treba tuckati, kod nas se ni kava u zrnu ne prodaje za potrebe domaćinstva, što je vani normalna stvar.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Moja računica je točno ovakva (stvarna i realna):
Imam 3000 stabla na 6 ha x 5 kg / stablo (puni rod)-nadam se i više al nek je tako.
Ukupno 15.000 kg lješnjaka u ljusci x 12,00 = 180.000,00 kn
- 10% sušenje = 160.000,00
- troškovi svi = 25.000,00
Ostaje nam 135.000,00 kn : 12 mjeseci= 11.250 kn / mjesec zarade na kojoj nas je dvoje znači svakome cca 5.500,00 kn -jako dobro za vrlo solidan život bez kredita. I planiraš svoje vrijeme SAM.
To je ako prodamo bez da idemo u daljnje faze obrade (krckanje, mljevenje i sl.)
Ako bude godišnjeg plaćanja od države tim bolje. Poštivanje zakona i propisa? Od svih poznatih djelatnosti:najlakše doživljeno i viđeno u poljoprivredi - vjerujte na riječ. Svake godine do sad smo imali poljoprivrednu inspekciju.
Da nije bilo poticaja mi nebismo sadili, ali smo ih iskoristili u pravo vrijeme i na pravi način. Sada treba iskoristiti što još daju i kraj priče.
Ono zadovoljstvo koje osjetim kad prošećem po plantaži i pogledam sa brijega kako izgleda, onaj mir i prekrasan pogled, šuma, potok, ptice-neprocjenjivo

računica je OK, ali samo ako ti je lješnjak dodatna djelatnost, i neka druga djelatnost ti plača obaveze! ako se baviš samo lješnjakom država će ti tražiti da platiš nekakve obaveze
( MO,HZZO,...itd ) a to je na dva čovjeka bar 30-40.000kn godišnje njima, a tebi manje, ili
če iči samo jedna prijava ( onda dvoje radite za jednu plaču i mirovinu a to nije nikakav posao ), tu če još doči i dobit i svašta nešto i nemate nigdje sa tom računicom ( glavnica se samo topi )! jer nečemo moči praviti promet od 100.000kn na crno! ali vi to znate jer ste poduzetnici!

a oni vani i obaveze plačaju i još uvijek dobro žive! da se zna u kojoj smo banani! a serviraju nam da imamo največe poticaje u svijetu! samo ljudi lijeni i neče raditi!
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
i obracunati trosak amortizacije od barem 20.000 kn godisnje ispadne neto oko osamdesetak tisuca kuna. Opet se dodje do nekih petnestak tisuca kuna neto po hektaru sto je bar 5 puta vise od ratarstva. Problem poljoprivredne politike ove zemlje je da se ljudima koji rade 20 hektara govorilo da mogu zivjeti od ratarstva, a narocito pred izbore. A nije im se jasno reklo da to nije moguce nego su se izmisljale razne kemije.
I mislim da, koliko god stanje jest nezgodno, ima jako puno poljoprivrednih gospodarstava koja dobro funkcioniraju, samo sto je sada politickoj eliti frka kako tim sto su povjerovali u njihove price obajasniti da su stvari drukcije. A ti koji su uzeli kredite od HBOR-a mogu lako za sobom povuci one druge ... i onda se stolica klima ...
Nego, pitam se egositicki, zasto bi se uzimalo od mene da bi se nekome tko je dobio krediti po 4% kamate i taj kredit reprogramirao?

Ljudi su u svojim elaboratima isplativosti investicija racunali najvecu mogucu cijenu za svoj proizvod, nikakve zalihosti nisu uracunavali, naravno, sve po naputcima drzave. Bojim se da je na djelu privatizacija privatnih gospodarstava. Ljudi ce, nazalost, morati postati suvlasnici na vlastitim gospodarstvima. Bojim se da nije stvar ljenosti i toga da ljudi nece raditi vec, nazalost, da su im drugi glavu nosili.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
pa treba mi za odrzavanje voćnjaka košnja trave i možda poslije rezidbe
( recimo ake se ne pokupi granje koje daje dušu za roštilj )


kažu iskusni članovi foruma da te grane nakon rezidbe ili spališ ili isitniš i izbaciš iz voćnjaka a to sa malčerom neide.znači malčer sa čekićima nedolazi u obzir. odi na temu malčeri pa vidi šta sve kolega Bobo sa svojim "helikopterom" radi.pogledaj i vidjećeš da je za tebe najbolje i najpovoljnjije riješenje rotomalčer. tamo imaš i nazive firmi koji ih proizvode.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
zahvaljujem ma gledao sam ali svi se vrte manje više oko roto malčera zbog cijene predpostavljam.

ne samo zbog cijene.efikasnost na djelu je bitna.rotomalčer ostavlja ljepšu sliku iza sebe,čekićar to radi dosta grubo i nije lijepo za vidjeti
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Moja računica je točno ovakva (stvarna i realna):
Imam 3000 stabla na 6 ha x 5 kg / stablo (puni rod)-nadam se i više al nek je tako.
Ukupno 15.000 kg lješnjaka u ljusci x 12,00 = 180.000,00 kn
- 10% sušenje = 160.000,00
- troškovi svi = 25.000,00
Ostaje nam 135.000,00 kn : 12 mjeseci= 11.250 kn / mjesec zarade na kojoj nas je dvoje znači svakome cca 5.500,00 kn -jako dobro za vrlo solidan život bez kredita. I planiraš svoje vrijeme SAM.
To je ako prodamo bez da idemo u daljnje faze obrade (krckanje, mljevenje i sl.)
Ako bude godišnjeg plaćanja od države tim bolje. Poštivanje zakona i propisa? Od svih poznatih djelatnosti:najlakše doživljeno i viđeno u poljoprivredi - vjerujte na riječ. Svake godine do sad smo imali poljoprivrednu inspekciju.
Da nije bilo poticaja mi nebismo sadili, ali smo ih iskoristili u pravo vrijeme i na pravi način. Sada treba iskoristiti što još daju i kraj priče.
Ono zadovoljstvo koje osjetim kad prošećem po plantaži i pogledam sa brijega kako izgleda, onaj mir i prekrasan pogled, šuma, potok, ptice-neprocjenjivo

Slika tvog nasada bi trebala biti na nekom priručniku za lješnjak.
A ono sa vrećama od kave je jedna od najboljih stvari koje sam tu vidio.

Ja sam u kalkulaciji došao do:

Prinos po 1 ha = 2.500,00 kg x 10,00 kn = 25.000,00 kn
Poticaji 2.500,00 kn
Ukupno prihod: 27.500,00 kn

Rad po 1 ha = 15 dana x 300,00 kn = 4.500,00 kn
Gnojivo,pesticidi,gorivo 2.500,00 kn
Ukupno rashodi: 7.000,00 kn

Dobit bez amortizacije strojeva : 20.500,00 kn
A na 6ha je 6,00 x 20.500,00 =123.000,00 kn godišnje


Tu sam računao ako plaćam nekome rad 15 dana x 300 kn (10 sati dan)
Računicu sam radio na površinu od 10 ha
 
B

BGoran

Guest
Dajte nešto o prskanju (IMA LI KAKVIH NOVINA) i preparatima koje možemo nabaviti na tržištu. Bit će začas kraj ovim hladnoćama i treba ić radit.

Pridruzujem se ovoj molbi uz dodatak:
Da li u prvoj godini, nakon skracivanja sadnice na 20cm treba sprovesti sva tretiranja ili ne.

Pozdrav,
 

zezekic

Član
Tu od
24 Pro 2010
Poruka
53
ne samo zbog cijene.efikasnost na djelu je bitna.rotomalčer ostavlja ljepšu sliku iza sebe,čekićar to radi dosta grubo i nije lijepo za vidjeti

Po pitanju ljepote mislim da je bolja sulucija roto kosa a ne roto mačer recimo roto kosa sa dva ili tri noža .
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Pridruzujem se ovoj molbi uz dodatak:
Da li u prvoj godini, nakon skracivanja sadnice na 20cm treba sprovesti sva tretiranja ili ne.

Pozdrav,

Ma nemas potrebe ako zakasnis samo koji dan kao ja sa gusjenicama pogledaj sto se događa,



Dakle biljkamala ili velika jednako je ako ne i vise podlozna bolestima,,,
samo kolicine zastitnih sredstava znatno su manje negu u starijim nasadima,,,
Ukratko da moras ih stiti bez obzira u kojoj godini da jesu.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Po pitanju ljepote mislim da je bolja sulucija roto kosa a ne roto mačer recimo roto kosa sa dva ili tri noža .


ako ćeš kupiti travu(sijeno) za ishranu stoke onda kupi roto kosu,ako ćeš malčirati onda kupi rotomalčer ili "helikopter" kako smo ga ovdje već nazvali. koliko vidim ti tražiš malčer znači rotokosa ti nije potrebna.
 

Najnoviji postovi

Na vrh