• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
To i jest realna cijena. Srednja cijena koja je prihvatljiva.
Kad kupuješ "djedovinu" često se dogodi da iako ju ne obrađuju odjednom postanu emotivno vezani za nju. Sve preko 20 tisućna kn /ha je previše. Drugo ako se želi kupiti 1 ha,pa ajde. Ima jedno selo dosta u brdu, u Slavoniji gdje se može kupiti po 5000,00 ha ali pristup je koma. Sada se ne može niti Defenderom doći do tamo. Razmišljam o tome,samo treba ugruvati gosta kamiona tucanika da se cesta sredi. Naravno, ostali koji imaju tamo zemlju nisu zainteresirani.
 
Posljednje uređivanje:

robcemk

Novi član
Tu od
21 Velj 2011
Poruka
5
KOJE SORTE LESHNIKA DA ZASADIM U VOCNJAK OD 4 Ha?

Jas sam iz Makedonija i u planu sam da zasaditi jednu parcelu od 4 ha sa lesnikom ovu godinu, ali zelim saznati od Vas, iskustva koje sortie da izaberem.
Moe licno mislenje je da razdelim celu povrshinu na dve parcele od po 2 ha i na jednoj da zasadim so Istarski 10% i Rimski90% a na drugoj da zasadim so Tonda Gentile Romana kako oprasivac i sa ucestvo od 10%, Tonda Gentile delle Langhe kako vodeci 90%, a moze nesto i del sa Tonda Di Giffoni.
Nadmorska visina te parcele je na 480m a rezultati od ispitavanje zemje su dobre.

Kakvi su Vasha iskustva sa ovim sortima i sta bi mi preporucili Vi.

Odnapred hvala
 

zezekic

Član
Tu od
24 Pro 2010
Poruka
53
To i jest realna cijena. Srednja cijena koja je prihvatljiva.
Kad kupuješ "djedovinu" često se dogodi da iako ju ne obrađuju odjednom postanu emotivno vezani za nju. Sve preko 20 tisućna kn /ha je previše. Drugo ako se želi kupiti 1 ha,pa ajde. Ima jedno selo dosta u brdu, u Slavoniji gdje se može kupiti po 5000,00 ha ali pristup je koma. Sada se ne može niti Defenderom doći do tamo. Razmišljam o tome,samo treba ugruvati gosta kamiona tucanika da se cesta sredi. Naravno, ostali koji imaju tamo zemlju nisu zainteresirani.



Pa to je divno kod nas je cijena gore navedena i vec dugo razmišljam da kupim vecu parcelu kod vas u slavoniji ali prijevoz ili najam radnika se neisplati dok te nema da se nadzire .
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Pa to je divno kod nas je cijena gore navedena i vec dugo razmišljam da kupim vecu parcelu kod vas u slavoniji ali prijevoz ili najam radnika se neisplati dok te nema da se nadzire .


Znam...ja sam skoro stalno u Zg... Npr, u selu koje nije daleko od Slatine kupiš namještenu kuću katnicu sa skoro ha okućnice za 60 tisuća eura. Za te
novce u Zg ne možeš kupiti niti potleušu na Kozarima.

Zato ja i kombiniram nešto u Slavoniji,s obzirom da tu znam puno ljudi a imam i kombije kojima mogu voziti ako treba, no sve to košta i kobiji će se za 15 godina raspasti.
Ima jako puno zapuštene zemlje između Požege i Pakraca. To zapušteno 20-30 godina. Jedan moj poznanik je kupio oko 2 ha zapuštene zemlje za koju sam mislio da se neće moći dovesti u stanje obradivosti.
On je plaćao 1ha manje od 4000,00 kn ito u okolici Slavonskog Broda. Sada,nakon 3 godine izgleda jako dobro. Posadio je breskve i jabuke na 5 ha no to područje nije za lješnjake. Zemlja je "teška" ali i vovonepropusna. Unatoč okolnim kanalima, prije 3 dana jedva se moglo hodati po njoj.
Jbg,,,,a ja se ponadao da je ok jer ima nekoliko jako zapuštenih parcela uz to. Doslovno se ne može proći pješke. No bagerima se da urediti.
Požuri,ako misliš kupovati....
 
R

reddog

Guest
Ej ljudovi. što mislite kako ova hladnoća djeluje nnaše lijeske? meni se ne čini baš dobro, ili se varam?
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
913
Molim vas da prokomentirate program zastite za ljesku od firme fitopromet imaju i cjenik proizvoda na njihovoj str.




imam u planu kupiti umjetno gnojivo od firme yara cuo sam da je oko 160kn vreca od 25 kg znaci skuplje skoro duplo od petnajstice dali je tolko i bolje








Program zaštite i gnojidbe za lijesku


1. Pupanje

Cuprablau Z 0,50% ( bakterioze )
Pyrinex 48 EC 0,15% ( jaja crvenog pauka, uši, štitaste uši )
Bijelo ulje 0,50%

2. Tretiranje 01.05. 2011.

Merpan 80 WDG 0,20% ( pjegavost lista )
Mavrik 2F 0,03%

3. Tretiranje 20.05. 2011.

Pyrus 400 SC 0,05% ( trulež plodova ) + Zino 0,10%
Cadillac 80 WP 0,25% ( bolesti lista )
Mavrik 2 F 0,03% ( grinje i insekti )

4. Tretiranje 01-05.06. 2011.

Punch 10 EW 0,025%
Folpan 80 WDG 0,15%
Pyrinex 250 ME 0,20%

5. Tretiranje 20.06. 2011.

Pyrus 400 SC 0,05% ( trulež plodova ) + Zino 0,10%
Folpan 80 WDG 0,15% ( pjegavost )
Kohinor 200 SL 0,05% ( ljeskotoč )

Goran Ostojić, dipl. ing. agr.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Molim vas da prokomentirate program zastite za ljesku od firme fitopromet imaju i cjenik proizvoda na njihovoj str.

imam u planu kupiti umjetno gnojivo od firme yara cuo sam da je oko 160kn vreca od 25 kg znaci skuplje skoro duplo od petnajstice dali je tolko i bolje

Komentara na program zaštite nemam, ali evo komentara ne gnojiva, osobito na "brand" granulirana gnojiva. BIlo je pitanje Yara vs. Petrokemija.
Razlike postoje, ali minimalne u korist Yare.
Prednost Yare je:
1. Kvalitetnija tehnologija u proizvodnji granula tzv. "prilled" gnojiva (granule su sitnije, vrlo ujednačene, ne praše se i ne mrve, i brže se otapaju)
2. Uglavnom kao komponentu kalija koriste kalij-sulfat
3. Zbog bržog otapanja početno djelovanje je ipak brže (ali iskoristivo samo u proizvodnji povrća; kod drvenastih i ratarskih kultura navedeni efekt je zanemariv)

Prednost Petrokemije:
1. Značajno niža cjena za istu oznaku gnojiva.

Evo malo objašnjenja. Kompleksno gnojivo oznake 15-15-15, je uvijek 15-15-15 (dušik, fosfor i kalij). Razlike je nekada bilo kada su pokušavali mješana podvaliti za kompleksna pa je na tržištu bilo oznake 15-15-15, ali mješana a ne kompleksna.
Znači koncentracija glavnih hraniva je ista.
Ono što Petrokemija nema a Yara ima su mikroelementi, i to jako marketinški ističu.
Međutim, o čemu se radi.
Npr. YaraMila 8-20-30 (pandam Petrokemije je 7:20:30 ili bolji 5:20:30S) sadrži 0,05% B, 0,05% Fe, 0,1% Mn i 0,02% Zn. Znači, sve, puno, puno manje od 1%, čak manje i od 1/10 postotka.
Znači u 100 kg YaraMila 8-20-30 ima 50 grama B. To je ekvivalentna količina od 250 grama Boraxa. Znači na 400 kg/ha Yare (neka prosječna količina za 1 ha) to je 1 kg Boraxa koji ima cijenu cca. 20,00 kn.
Ili drugačije 1 kg Yare "opterećen" je sa 5 lipa Boraxa. Slična je priča i sa ostalim mikroelementima, na osnovi kojih je Yara gnojivo značajno skuplje od Petrokemije.

Znači, "brand" granulirana gnojiva da, ali samo ako su jednake ili niže cijene od odgovarajućeg ekvivalenta Petrokemije.

A marketinški učinak mikroelemenata (koji se toliko ističe) je gotovo zanemarljiv; radi se o vrlo maloj količini koja ne opravdava znatno višu cijenu, a za pozitivan učinak na biljke količina je uglavnom premala. Stoga, ako nedostaje nekog od mikroelemenata, bolje je (čitaj jeftinije i efikasnije) dodati u posebnom gnojidbenom tretmanu ili pomješati sa granuliranim gnojivom (mikroelementi (onaj koji doista treba) u prahu se izvrsno lijepe za granule Petrokemije, dok su Yara granule "prilled" - glatke, pa se za njih ništa ne lijepi).
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
"...Prodajem atraktivni i održavan voćnjak lijeske star 6 god prodajem. Uz cestu u Bogdanovcima. Nije potrebno gnojenje 4-5 god. Moguća eko proizvodnja...." Cijena 700.000,00 E....
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
"...Prodajem atraktivni i održavan voćnjak lijeske star 6 god prodajem. Uz cestu u Bogdanovcima. Nije potrebno gnojenje 4-5 god. Moguća eko proizvodnja...." Cijena 700.000,00 E....

evo dobra prilika za za ulaganje! :rolleyess: ja bih bio zadovoljan sa 200.000 E za svoj! a još je na "atraktivnijem" položaju i u nekakvoj je građevinskoj zoni! he, he! vrlo povoljno za onoga tko ima keša i voli riskantna ulaganja !

vuče čestitam na uspješnom završetku licitacije!!

usput sjeli neki kunići na Ž.R. ( valjda poticaj ) pojma nemam o čemu se radi????!!!! osim da idu izbori!
 
Posljednje uređivanje:

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
913
"...Prodajem atraktivni i održavan voćnjak lijeske star 6 god prodajem. Uz cestu u Bogdanovcima. Nije potrebno gnojenje 4-5 god. Moguća eko proizvodnja...." Cijena 700.000,00 E....


mislim da sam vidio taj voćnjak u bogdanovcima ako nisam pobrkal mislim da je lovačka čeka i nasad rimskog i istarskog sa svake strane ceste a bilo je i dosta roda stabla visoka oko 2m


alo koja cjena
 
E

evika

Guest
Imali netko neočišćenih lješnjaka za prodati? treba mi 100-200kg za početak :/
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
mislim da sam vidio taj voćnjak u bogdanovcima ako nisam pobrkal mislim da je lovačka čeka i nasad rimskog i istarskog sa svake strane ceste a bilo je i dosta roda stabla visoka oko 2m


alo koja cjena


Mislim i da dobijem na lotu nebih to kupio za te novce. Djeluje mi suludo.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Cijena zemlje je različita zavisi od prilike, onog tko prodaje i onog tko je kupuje. Opet neke zakonitosti u realnosti moraju postojati. Možda je kod te ponude od 700 000 E greška u valuti, onda bi bilo nešto realno. Opet neznamo koja je površina ili ja nisam zamijetila.
Ali nije isto pripremati sadnju na obrađivanoj zemlji (oranica dugo godina) ili dugogodišnjoj livadi ili zapuštenoj šikari.
Relacije početnih ulaganja su velike, a i vremenski treba dosta da jedno stigne drugo.
Fitoprometov program prskanja mi se čini O.K. možda 5. i 6. mjesec malo pregusto pa bi trebalo pratiti situaciju i vidjeti dali ispoštovati svaki interval prskanja ili preskočiti bar jedan, zavisi od godine. Ja bi ubacila jesensko sa bakrom, bar jedanput.
Zna li netko koliko kg ima 1m3 ovčjeg zrelog gnoja? Kako se kreću cijene tih gnojiva "prirodnih" organskih (goveđi, pileći, konjskih ovčji) ima li ih tko u večim količinama?
Lješnjaci se poprodavali, baš šteta što ih nije bilo više, al se nadamo da će biti ove godine. Još je neka sitnica na skladištu.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Kobac znači stiglo je nešto na Ž-R. Meni još ništa, valjda nije ponestalo ili još nismo na redu. Baš ih željno očekujem treba za repromaterijal (gnojiva, prskanja, ograda...)
Dalo bi se još štošta nabrojiti...samo neće toliko stići.
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Površina onog nasada je za cijenu od 700.000,00 E je 19 ha.
Za cijenu zemlje u Slavoniji čini mi se puno. Tamo gdje je Vuk kupio zemlja je kvalitetna i obrađivana pa je opet cijena 16-17000,00 kn.
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
I da se potiču još uvijek morao bi zasaditi najmanje o.5 ha.

Ako misliš na poticaje za podizanje nasada,toga nema već dugo.
Za sada imaju neke kombinacije za kapitalna ulaganja,ali kako stvari stoje nije sigurno da će biti i slijedeće godine tj ako posadiš ove godine,nije sigurno da ćeš ostvariti dio povrata uloženih sredstava (cca 40%) ito samo za kupnju certificiranih sadnica,priprema zemlje,sađenje,armatura,žica, itd....tu je isključena kupnja zemlje kao i rabljenih strojeva i opreme te plaćanje u naturi (tvoj vlastiti rad).
No i ako bude, prema onom što sam neslužbeno čuo "sitni" iznosi se neće refundirati. Navodno da će minimalni iznos biti preko 200.000,00 kn.
Valjda su skužili da je previše ljudi pokupilo lovu za sitne površine pa sada dobar dio toga stoji zapušten.

Što se mene osobno tiče, kad bih 100% znao da će slijedeće godine refundirati 40% ili više išao bih u sadnju na 20-30 ha,ali ako neće,onda bih kombinirao da uz lješnjak sadnim još nešto drugo da troška održavanje tih prvih cca 5 godina koliko je potrebno da dođe u fazu samoisplativosti barem dijelom "pokrijem" nečim drugim.
Konkretno, ja nebih imao vremena uz posao koji radim još vikendima raditi oko lješnjaka. Jedino u siječnju ili veljači bih imao nešto slobodnog vremena a tada se može raditi samo orezivanje. No na količinu od 20-30 ha, vrijednost mog rada u odnosu na ukupnu investiciju je zanemariva.
 

Najnoviji postovi

Na vrh