• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Evo mene pravo s plantaže pa dok još imam duh lješnjaka da odgovorim svima koji su nešto pitali u zadnje vrijeme, i na pp.
Krups, hvala na pozdravu, dobro došao svijet lješnjaka.
Deanzg, da li su ti isplatili poticaj za prošlu god. meni nisu još ni lipe. Ocjena za lješnjake, lijepo je čuti da se ima volje dalje.
Sada da neidemo po svim postovima, nego općenito:
u fazi smo ručnog orezivanja izboja, pa onda idemo tretirati herbicidni pojas, trava i korov se digli do koljena. Završena obrada rotodrljačom i sada ide samo košnja.
Od zaštite -prskanjem ove godine još ništa. Zadnje je bilo zimsko sa nordoxom krajem 2011. primjećujem tu i tamo neku gusjenicu zelenu kao list ali u malom broju i ako se tako nastavi to ćemo zanemariti osim ako bude najezda.
Plan za prskanje je 5. mjesec i to dva puta s naglaskom na ljeskotoč-insekticid (za nasad u rodu)sa mješavinom prihrane preko lista i nešto na bazi mankozeba- još ću se savjetovati .
Posljedice od mraza ne vidim jer ga nije kod mene bilo , teren je tako pozicioniran da ga do sad nikad nije bilo iako ga u tom kraju ima.
Na vršcima dvogodišnjih grančica primjećujem male zametnute plodove ali u povojima toliko su mini da treba dobro gledati da ih se primjeti.
Olakšanje je ova kiša što povremeno pljusne jer je suša dobro zaprijetila.
Oko rezidbe izdanaka, netko je komentirao, nemože doći do šoka stabla da ono zastane u razvoju ako mu izrežeš sve što je potjeralo čak ako je i dosta veće za voćarske škare. Može biti samo olakšanje za voćku da se ona oslobodi jer joj uzimaju hranu i vlagu te je guše u prostoru tek sad bi trebala da krene. Osim ako ste odstranjivali izdanke na nedozvoljeni način -oštećujući glavno stablo ili ih vadeći s korijenom pa ste posjekli bočne korjenove žile stabla.
 
D

Deanzg

Guest
q

Dobio sam veći dio poticaja za prošlu god....
Ovaj vikend sam išao sa 10dkg po sadnici KANa...
 

baranjac747

Član
Tu od
20 Lis 2011
Poruka
292
zanima me koliki su poticaji po ha za ljesnjake, ako bog da najesen sadim 2 hapa me zanima, jel sam nesta nacuo da ih vise nema :scratch:scratch
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
iz jednog stručnog časopisa na temu ljeske:

"U svijetu su prisutna dva uzgoja oblika lijeske - stablašica i grm, ali je ipak rašireniji uzgoj u obliku grma, ili grmolike vaze sa 3-5 osnovnih grana. Neki autori ističu veći kumulativni urod kod uzgoja u obliku stabla i jeftiniju proizvodnju, dok se kao prednosti grma ističu raniji ulazak u rod i lakše oblikovanje. Uzgoj je u obliku stabla raširen u SAD u području Oregona, ali ga i ondje neki proizvođači napuštaju zbog problema s bolestima..."

S ovim se slažem 110% iz vlastitog iskustva, imam i jednu i drugu varijentu, naročito ovo vrijedi kad jednom uđe u značajniji rod, pa sad koji su u dilemi možda još jedno razmišljanje za uzgojni oblik više ili jedna dilema više.
 

vlado111

Novi član
Tu od
25 Ruj 2011
Poruka
12
Znade li se nešto više o ovoj zanimljivoj informaciji (http://www.agroklub.com/vocarstvo/talijani-ce-otkupiti-sve-kolicine-ljesnjaka/6745/). Površina od 600 ha i fer cijena od cca. 11,00 kn za kg...:partyman:

Talijani su ponudili 1.70€ za kilogram lješnjaka u ljusci ali konačna cijena će ovisiti o cijeni lješnjaka na svjetskom tržištu. Talijanski kupci su spremni otkupiti 5 do 6 puta više nego što su u mogućnosti u osječko-baranjskoj županiji proizvesti i izrazili su želju za otkupom istarskog duguljastog i rimskog lješnjaka. S obzirom da je bila velika šteta od mraza pretpostavljam da će cijena biti puno veća jel vijesti s terena su veoma loše.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419

bio sam na sastanku! do sada najbolja ponuda i najozbiljnija evo kontakti organizatora

Blaženko Vinković: 098-723079 bvinkovi@inet.hr tehnologija

Zdravko Crnčan: 098-308278 zdravko.crncan@agro-marijancanka.com otkupni centar

Vlado Marinello: 091-5765702 vlado.marinello@zg.t-com.hr plačanje

cijena se formira do 01.10. nakon konzultacija sa turcima ( lane je bila 11,50kn i svake godine je bila veća nego prošle )

moguči problem je što traže plod da bude bez imalo košuljice!! potpuno čist.

ovo je probni projekt. treba skupiti jedan šleper ( 24 t ) i poslati na analizu. ako gazda bude zadovoljan kvalitetom nastavlja sa otkupom.

s obzirom da je to tvrtka koja je otkupljivala lješnjak od orahovice tu ne bi trebalo biti problema jer otprilike otkupljivač zna kakva je roba sa ovih prostora.


S obzirom da je bila velika šteta od mraza pretpostavljam da će cijena biti puno veća jel vijesti s terena su veoma loše.

za cijenu ne znam jel možda mraza nije bilo u turskoj, ali kod mene je također velika šteta!
ako išta bude biti će dobro.
 
Posljednje uređivanje:

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Ta cijena od Talijana, pretpostavljam je za uobičajenu proizvodnju, neekološku, pa me zanima kolika je cijena za ekološki uzgojen lješnjak, pošto je ta tema bila nedavno na forumu o kojoj se pisalo veoma paušalno.
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
za cijenu ne znam jel možda mraza nije bilo u turskoj, ali kod mene je također velika šteta!
ako išta bude biti će dobro.

Kod mene jučer bila komisija u izvidu štete i procijenili 95% na jednoj parceli između Velike Gorice i Siska. Na drugoj bliže Zagrebu šteta manja jer je i temperatura bila koji stupanj viša...
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Turopoljac, dali imaš osigurano protiv mraza ili je to elementarna nepogoda na lokalnoj razini.
Kolika je cijena osiguranja po ha od mraza? Koji je najpovoljniji osiguravatelj?
 

greenseeker

Član
Tu od
28 Stu 2011
Poruka
45
Talijani su ponudili 1.70€ za kilogram lješnjaka u ljusci ali konačna cijena će ovisiti o cijeni lješnjaka na svjetskom tržištu. Talijanski kupci su spremni otkupiti 5 do 6 puta više nego što su u mogućnosti u osječko-baranjskoj županiji proizvesti i izrazili su želju za otkupom istarskog duguljastog i rimskog lješnjaka. S obzirom da je bila velika šteta od mraza pretpostavljam da će cijena biti puno veća jel vijesti s terena su veoma loše.

Mogu li se u otkup uključiti i oni koji nisu iz osječko-baranjske županije odnosno iz bilo kojeg dijela hrvatske?

Da li otkupljuju i drugo lupinasto voće, tipa orah ili kesten možda?


Draga mi je da je konačno profunkcionirao otkup za lješnjak...
 

greenseeker

Član
Tu od
28 Stu 2011
Poruka
45
da li je netko možda u kooperaciji s Corylusom iz moslavine?

kakva su iskustva poslovanja s njima ako netko može nešto napisati?
 

vlado111

Novi član
Tu od
25 Ruj 2011
Poruka
12
Mogu li se u otkup uključiti i oni koji nisu iz osječko-baranjske županije odnosno iz bilo kojeg dijela hrvatske?

Da li otkupljuju i drugo lupinasto voće, tipa orah ili kesten možda?


Draga mi je da je konačno profunkcionirao otkup za lješnjak...

treba sačekati da krenu prve količine, vjerojatno postoje mogućnosti za otkup s ostalih područja, a više o tome bi mogao reći KOBAC koji je bio na tom sastanku.
 
Posljednje uređivanje:

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
od vlado -treba sačekati da krenu prve količine, vjerojatno postoje mogućnosti za otkup s ostalih područja, a više o tome bi mogao reći KOBAC koji je bio na tom sastanku.

što se tiće detaljnijih informacija u vezi otkupa trebate nazvati brojeve i mailove dotičnih otkupljivača. ja koliko sam znao sam rekao! zato telefon u ruke i ljudi če vam sve objasniti što vas zanima. zbog toga sam i stavio kontakte da se ne igramo rekla kazala i pokvarenog telefona!
 

katja

Član
Tu od
9 Ruj 2010
Poruka
41
Ima li netko možda sadnice lijeske na medvjeđoj podlozi možda? Na tzv.colurni? I da li ih uopće netko ima u HR?

Kažu da je takva sadnica drastično kvalitetnija jer se toliko ne iscrpljuje kao grm a i ne mora se pomlađivati nakon 10-12 godina kao kod grma...a i ekonomičniji je uzgoj....
 

katja

Član
Tu od
9 Ruj 2010
Poruka
41
Jel ima netko da ima bilo kakvih iskustava sa firmom Corylus, vezano za otkup lješnjaka?


I mene ovo zanima kao što vidim i još neke ljude pa ako netko ima odgovor bilo bi lijepo da nešto o tome napiše....
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Ima li netko možda sadnice lijeske na medvjeđoj podlozi možda? Na tzv.colurni? I da li ih uopće netko ima u HR?

Kažu da je takva sadnica drastično kvalitetnija jer se toliko ne iscrpljuje kao grm a i ne mora se pomlađivati nakon 10-12 godina kao kod grma...a i ekonomičniji je uzgoj....

Meni su najiteresantnije BUM INFORMACIJE ovog tipa.
Evo nekih:
1.Nitko ih ne prodaje, znači ne postoje plantažni nasadi pa ni praktično iskustvo, ali zna se da su drastično kvalitetnije. Pa mi još nismo ni razlučili koji je uzgojni oblik bolji grm ili stablo, i još štošta vezano uz uzgoj.
2. Cijena ekološkog lješnjaka veća 20% od uobičajenog; gdje? tko ga proizvodi? tko ga otkupljuje? pa mi nemamo rješeno pitanje plasmana ni onog što sad radimo tek se nešto nazire.
3. sadnja ljeske u špaliru na armaturi onoliko sadnica na ha, raniji dolazak u rod, ekonomična proizvodnja da boli glava. kakva su praktična iskustva, ako može kakva slika i sl. pa da povećanje proizvodnje uz nedostatak zemljišta rješimo na taj način.

Bilo bi dobro za sve nas, da nas netko prosvijetli, ali samo sa konkretnim stvarima na temelju činjenica ako ih želi iskreno podijeliti na forumu.
Na temu ekološke proizvodnje čemo malo kasnije. Netko je pitao da li sam ja u ekološkoj s lješnjakom, ne nisam, razlog je malo složenije prirode, ali nemam ništa protiv ako uspijem posložiti masu stvari da bi ona bila uspješna, a ne da samo računam na veliku razliku u poticajima. Moj prioritet je u konačnici proizvodnja, ekonomična proizvodnja lješnjaka, a u ovoj fazi je ne mogu ostvariti kroz ekološku proizvodnju.
 

greenseeker

Član
Tu od
28 Stu 2011
Poruka
45
da...bilo bi dobro da netko nešto napiše o tom Corylusu.....


moram priznati da mi jedna stvar nije jasna...kada kažete o cijepljenoj lijeski na kojoj je to podlozi ?? koliko znam kod lijeske nema podloge osim ove o kojoj govori katja....medvjeđa....
 
Na vrh