• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

slave

Novi član
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
7
Sakupljali smo sa njim i odmah poslije kiše i jednako dobro čisti kao i kada je suho.Malo sporije ide ali može se raditi.
Još oko 2 sata posla i konačno gotovo sa sakupljanjem :(party):
 

WolfMan15

Novi član
Tu od
27 Velj 2011
Poruka
25
Pozdrav, planiram sa dvojicom prijatelja saditi nasad lijeske, sljedeću jesen (ako financije omoguće) ili onu iza, glavno da je zemlja nedavno kupljena. Pročitao sam veći dio postova iz ove teme i stvarno vam se moram svima zahvaliti koji ste sudjelovali jako puno čovjek nauči iz toga. Čitao sam dosta knjiga o lijesci, ali ovo je ono što se ljudima u praksi događa i dosta vrijedi stvarno. Imao bi jedno pitanje, dosta je čudno ali eto zanima me, kada ste posadili nasad da li ste imali problema sa tim da su vam ljudi krali sadnice. Pitam to jer važemo postaviti ili ne ogradu, a na 1ha to je dosta troška, a opet ako ljudi pokradu sadnice to je isto veliki trošak.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Da je ograda tako veliki trošak, nije. Ogradu moraš postavit prije zbog divljači i poticaja nego zbog ljudi, ako ti netko naumi krast sadnice neće ga pletivo spriječit.
 

slave

Novi član
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
7
Sve zavisi od okoline.Ako ti netko pokrade sadnice budi siguran da ni plodovi kada budu neće biti sigurni.Naj bolje je imati nasad blizu stanovanja da ga imaš na oku.Meni je sav nasad u podkućnici pa za sada nemam tih problema a čujem od drugih uzgajivača da moraju zeleni brati zbog krađe plodova.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Pozdrav, planiram sa dvojicom prijatelja saditi nasad lijeske, sljedeću jesen .... kada ste posadili nasad da li ste imali problema sa tim da su vam ljudi krali sadnice. Pitam to jer važemo postaviti ili ne ogradu, a na 1ha to je dosta troška, a opet ako ljudi pokradu sadnice to je isto veliki trošak.
KOd nas u Istri je bilo sličnih problema oko krađe sadnica maslina (ljeske ima na svakoj zapuštenoj njivi pa nema potrebe krasti), i onda su vlasnici nakon sadnje bojom bojali stabla.
Nije baš ekološki, ali nije bilo druge mogućnosti.
Nitko nije htio krasti obojana stabla, jer nije toliko lud da kasnije razređivačem skida boju. Budući da su lopovi prvo po danu obilazili nove nasade; gdje su stabla bila obojana više se nisu vraćali.
E sada da li bi to "spasilo" sadnice ljeske u tvom slučaju; ne znam, ali možeš probati.
Ali prije ili kasnije, ograda će svakako trebati (ljudi, životinje i ostale nepodobe).
:icon_e_sad:
 

WolfMan15

Novi član
Tu od
27 Velj 2011
Poruka
25
Zahvaljujem se svima na odgovorima, pogotovo ovo oko bojenja stabala je jako zanimljivo, vrjedilo bi pokušati. Baš sam sada zvao za cijenu sadnice orahovicu, kažu da je dvogodišnja 16kn plus pdv, a trogodišnja 18kn plus pdv. Sada kad sam čitao sa početka ove teme o lijesci sječam se da se pisalo da je cijena bila oko 10kn plus pdv kod gosp. Vlade Molusa i bio je priložen ovaj broj 043/335442, sada me zanima jel cijena toliko drastično poskupjela, ili to Vlado Molus je sam svoj proizvođač pa je jeftinije puno, plus bio bio zahvalan ako tko ima neke druge prijedloge kako bi se jeftinije moglo proći kod sadnica, a da nisu loše kvalitete, te što mislite jel se isplati riskirati i kupiti od nekoga sa njuškala gdje vidim da je cjena oko 8kn po sadnici, ili ako ima netko od proizvođača ovdje sa foruma kod kojeg ste i drugi kupovali a znate da ste dobro prošli i da su bile dobre sadnice, da nisu bile zaražene virusima, imala dobra lateralna granjanja. Prikupljam cijene, da mogu sastaviti financijski račun ualganja, pa da odlučim oću li ići sljedeću jesen u sadnu, ako da onda bi naravno volio predbilježiti. Puno hvala unaprijed na odgovorima.
 
Posljednje uređivanje:

Žarko

Član
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
50
Što se tiče sadnica preporučio bih ti Karlu sa foruma. Ja sam kod nje uzimao sadnice i super su. Kod podizanja nasada obavezno ogradi prije sadnje jer ti zeko napravi najviše štete tako što pregrize sadnicu pa ili budeš čekao slijedeću goinu da naraste ili ćeš imati nisko deblo što nije praktično. Preporuka ti je da od ograde odmakneš red najmanje 3 metra kako kasnije ne bi trebao ručno kositi. Bolje za koji cm smanji razmak u redu. Ako ti je zemljište u nizini ili blizu kanala razmisli da možda posadiš više sadnica na bazi Rimskog jer meni istraski slabo rodi u toj poziciji.
 

Žarko

Član
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
50
Da li netko ima iskustva sa korištenjem ljuske lješnjaka za grijanje. Vidio sam peć koja između ostalog sagorjeva ljusku. Proizvodi je S.V.D- Pavlović iz Jezerana. Vlasnik mi je rekao da je ljuska odlična kao pogonsko gorivo jer je kalorijski duplo jača od graba ili bukve. Nedostatak peći je što može koristiti samo rasuti materijal (pelet, sječka, ljuska itd.) Na internetu sam našao i firmu Termoplin d.o.o. iz Smederevske Palanke koji proizvode kotlove za grijanje ali koji može koristiti i drvo. Oni prodaju proizvode u RH preko tvrtke Gemex iz Virovitice.
 

ivanuse

Novi član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
24
Zahvaljujem se svima na odgovorima, pogotovo ovo oko bojenja stabala je jako zanimljivo, vrjedilo bi pokušati. Baš sam sada zvao za cijenu sadnice orahovicu, kažu da je dvogodišnja 16kn plus pdv, a trogodišnja 18kn plus pdv. Sada kad sam čitao sa početka ove teme o lijesci sječam se da se pisalo da je cijena bila oko 10kn plus pdv kod gosp. Vlade Molusa i bio je priložen ovaj broj 043/335442, sada me zanima jel cijena toliko drastično poskupjela, ili to Vlado Molus je sam svoj proizvođač pa je jeftinije puno.

Ja sam kupio prošle godine od Vlade Moulisa iz Daruvara (mob: 0989920414) 500 sadnica istarskog i rimskog i mogu reći da sam jako zadovoljan sa sadnicama. Nije mi se primilo samo 8 komada a kažu da je dobro ako se ne primi do 10% znači 50 kom. Jednogodišnje su 10 kn plus PDV a dvogodišnje 12,5 kn plus PDV. Sad sam rezervirao 300 jednogodišnjih sadnica i dogovorio cijenu od 10 kn sa PDV-om što je super za tako kvalitetne sadnice!
 
R

rerom

Guest
Lijepi pozdrav cijeloj ekipi na forumu...imam parcelu od cca 180 x 35 metara i dugo sam razmišljao što bih s njom dok sasvim slučajno nisam došao na ideju lješnjaka....nemam apsolutno nikakvog iskustva, pa bih zamolio iskusne ako bi mi bili voljni pomoći svojim iskustvom ( čitam literaturu o lješnjacima, no volio bih čuti iz prve ruke..)...ono što me najviše interesira je kako/kad započeti tj. kad se lješnjak sadi i koje sorte je najbolje kupiti?..čitao da je najbolje u jesen, no nekako bi ispalo ishitreno da već sutra krenem u akciju a bez kvalitetne pripreme projekta nasada, pa me inetersira bih li fulao da krenem saditi u proljeće? Ima li možda netko sličnu parcelu da mi pomogne oko kalkulacije financija? Svi savjeti doborodošli!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Lijepi pozdrav cijeloj ekipi na forumu...imam parcelu od cca 180 x 35 metara i dugo sam razmišljao što bih s njom dok sasvim slučajno nisam došao na ideju lješnjaka....nemam apsolutno nikakvog iskustva, pa bih zamolio iskusne ako bi mi bili voljni pomoći svojim iskustvom ( čitam literaturu o lješnjacima, no volio bih čuti iz prve ruke..)...ono što me najviše interesira je kako/kad započeti tj. kad se lješnjak sadi i koje sorte je najbolje kupiti?..čitao da je najbolje u jesen, no nekako bi ispalo ishitreno da već sutra krenem u akciju a bez kvalitetne pripreme projekta nasada, pa me inetersira bih li fulao da krenem saditi u proljeće? Ima li možda netko sličnu parcelu da mi pomogne oko kalkulacije financija? Svi savjeti doborodošli!

Prije bilo kakvih ocekivanja spektakularnih odgovora ja bi predlozio da procitas cijelu temu, dakle od samih pocetaka pa do sada jer tada ces malo lakse i sire sagledavati situaciju i mnogo ce ti toga biti jasnije u svakom pogledu,,,
uvidjet ces i napredovanja svih nas kroz svo to vrijeme,,,
tek nakon toga ako ti stogod nebude jasno pitaj,,,
tu smo da se druzimo i razjenjujemo iskustva,,,

ako ocekujes da ce ti netko svu mudrost sastaviti u jednoj recenici tu se grdo varas jer pred tobom su jos mnoge dileme, od onih osnovnih analize i pripreme zemljista, međurednog razmaka, razmaka u redu, uzgojnog oblika, sorte, gnojidbe, zastite, i jos mnogo cega da sad ne nabrajam,,,
zato ako zelis obogatiti svoj "vokabular" primi se citanja,,,
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Lijepi pozdrav cijeloj ekipi na forumu....nekako bi ispalo ishitreno da već sutra krenem u akciju a bez kvalitetne pripreme projekta nasada,
Bez kvalitetne pripreme definitivno ne. Stara narodna kaže: "dobro pripremljen posao je već pola odrađen posao" pa se toga drži
pa me inetersira bih li fulao da krenem saditi u proljeće?....
Sadnja u proljeće je dosta rizična; može uspijeti ali mora biti dovoljno vlage/kiše (ili mogućnost natapanja), ali isto tako je problem ako nastupi i previše kiše, jer će blato biti dugo nećeš uspijeti na vrijeme posaditi, ili druga (puno skuplja) opcija su sadnice u kontejneru (nisi toliko limitiran za točan termin sadnje.
Stoga ako nije baš jako hitno, spremi teren i sve oko njega (žičana ograda i dr.) i kreni u sadnju slijedeću jesen (2014)
Svi savjeti doborodošli!
Evo, već ima prvi savjet... :(angel):

p.s. Nisi napisao o kakvoj se parcelir radi; oranica, ledina, šikara, šuma... a to dosta utječe na financijski dio
 
R

rerom

Guest
p.s. Nisi napisao o kakvoj se parcelir radi; oranica, ledina, šikara, šuma... a to dosta utječe na financijski dio[/QUOTE]

Najprije se zahvaljujem na konstruktivnom odgovoru...dakle, radi se o oranici na kakvih 250mnv, cca 180 x 35 m....parcela stoji cca 5 godina neiskorištena, pa je ideja da se krene u nasad lješnjaka i na taj način pokuša slobodno vrijeme, koje ostaje uz stalno zaposlenje i obiteljske obveze, iskoristiti za mali input kućnom budžetu. Obzirom da se ne radi o prevelikoj parceli kosio bih flaxericom, brao ručno, a uslugu rigolanja i gnojenja bih morao nekome platiti. Imam namjeru parcelu ograditi.... Volje i početnog entuzijazma ne nedostaje, i vjerujem da postoji dobra duša sa iskustvom koja bi mi pomogla oko financijske konstrukcije oko pripreme i formiranja nasada...

Zahvaljujem se
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
...Najprije se zahvaljujem na konstruktivnom odgovoru...dakle, radi se o oranici na kakvih 250mnv, cca 180 x 35 m....parcela stoji cca 5 godina neiskorištena
Vezano uz tlo/lokaciju pazi da se ne radi o terenu na kojem leži voda (to lješnjak ne voli, pogotovo u vrijeme zimskog mirvanja) te pripazi na kiselost tla (svakako ćeš trebati bar osnovnu analizu tla). Lješnjak je kultura koja ne voli kisela tla, pa ako je tlo kiselo ne gine kalcifikacija prije sadnje, te kasnije redovito dodavanje kalcija.
...Obzirom da se ne radi o prevelikoj parceli kosio bih flaxericom, brao ručno,
Ne zaboravi "motikan", ručni poluautomatski model, pogotovo u prvim godinama :icon_e_biggrin:. Pogotovo u prvim godinama dok je nasad mlad, ne gine razgibavanje bar 2-3x godišnje :cool2:. Ništa strašno:(rofl):
a uslugu rigolanja i gnojenja bih morao nekome platiti.
Probaj tu pitati, možda ste i susjedi: http://www.finoteka.com/ljesnjak_opg_krznar_damir/
 

WolfMan15

Novi član
Tu od
27 Velj 2011
Poruka
25
Vezano uz tlo/lokaciju pazi da se ne radi o terenu na kojem leži voda (to lješnjak ne voli, pogotovo u vrijeme zimskog mirvanja) te pripazi na kiselost tla (svakako ćeš trebati bar osnovnu analizu tla). Lješnjak je kultura koja ne voli kisela tla, pa ako je tlo kiselo ne gine kalcifikacija prije sadnje, te kasnije redovito dodavanje kalcija. /[/URL]
Lijeska podnosi kisela tla više nego alkalna, ph joj je od 6-8, a u dosta literature se navodi i od 5, a i bolje je da je tlo kiselije nego alkalnije, puno lakše se alkalizira tlo nego što se zakiseljava, a i u kiselom tlu javlja se puno manje fizioloških poremećaja na biljci jer ne dolazi ko kod alkalnog tla do blokade usvajanja različitih hranjiva
Zahvaljujem se svima na odgovorima za prethodno pitanje, dosta ste mi pomogli, također kontaktirao sam onog čovjeka preko mobitela. Samo me još zanima koji su od vas dizali ogradu, kolko to otprilike izađe trošak u kn za 1ha?
 
Posljednje uređivanje:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Samo me još zanima koji su od vas dizali ogradu, kolko to otprilike izađe trošak u kn za 1ha?

Ako me sjecanje ne vara, za hektar, samo pletivo me sa jednim redom bodljikavog zavrsetka doslo oko 20.000,oo kn s tim da je visina bila samo 125 cm.
Moj savjet je ako imas mogucnosti stavi 150 cm. jer 125 je premalo, bar ja imam takav osjecaj,,,
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Mene izaslo 7xxx kn. Stupovi od kolege forumasa, univerzal pletivo, zica i zatezaci.
 

Najnoviji postovi

Na vrh