• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
ili napravit sušaru tipa za duhan ali u kombinaciji pelet plamenik pa imaš centralno grijanje za stambeni prostor i sušaru za lješnjak a sve na ljuske
 

Dundo

Novi član
Tu od
6 Sij 2017
Poruka
21
@bobostar - hvala puno na detaljnoj uputi. :drink:

Da li bi možda bilo dobro sada uz KAN dodati i 100-200 grama peletiranog gnojiva (konjsko/goveđe) po sadnici ?
 

Mate92

Novi član
Tu od
5 Lip 2017
Poruka
4
Nikakve nećeš sad imati koristi od peletinarog gnojiva.Neće ti se razgraditi do jeseni.Preko ljeta nema puno bakterija u zemlji koje bi to razgradile.A i to malo kaj ima ubiješ ih sa bakrom i mineralnim gnojivom.Bolje ti je da u petom mjesecu lješnjak prihraniš folijarno.
 

DarGar

Novi član
Tu od
4 Velj 2018
Poruka
8
Po vama, koju bi vrstu trebao da uzmem kao primarnu, a koju kao oprasivac?

Negdje sam procitao, da je preporuka ici na dve primarne sorte, a da treca bude oprasivac, nekih 10% sadnica, u odnosu na broj posadjenih primarnih.

Za oprasivac sam procitao da je crveni lambert dobra sorta

Ako moze odgovor, u prevovorima sam oko sadnica
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
918
Vidim daje sadnja lješnjaka u Hrvatskoj i Sebiji pravi hit, dali ima kakav osiguran otkup kad t sve parcele dođu u puni rod?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ta mediji su odlicno odradili svoj dio posla,,, :icon_hang:
Ovo vrijeme pogodno je jedino za rasadnicare jer kako se cini posao cvjeta,,,
Kako se cini cvjetat ce jos barem godinu dvije a nakon toga dolazi vrijeme kad ce posao poceti cvjetati otkupljivacima,,,

Ako cemo gledat u daljinu to mozda i nije toliko lose, ljesnjaka ce biti za pikulanje (klikeranje) a to su drustvene igre pa se mozda pocnemo malo vise druziti, zblizavati i sagledavati neke zajednicke interese te provoditi iste,,,

Nekako imam blagi osjecaj da se pretvaramo u proizvođace psenice gdje cemo predavati proizvode bez da znamo cijenu a biti sretni ako nam se plati nakon sto i vise dana,,,

c065.gif
 

igru

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
U pravu ste. Tek ce vrijeme pokazati da je najveci prijatelj onima koji planiraju sadnju onaj ko im ukaze na to da je trziste vec sada prezasiceno.
Epidemija je i u BiH i ljudi nisu ni svjesni toga koliko novca ce da uloze do ozbiljnijeg roda, a onda ce racunica reci da ne mogu da vrate ulozeno.
Kod nas obavljen razgovor za potrebe tv sa covjekom koji nahvali proizvodnju kao laku, prodaju kao laku, a proslogodisnji rod gotovo cijeli mu lezi neprodat. Valjda je mislio da ako ne izjavi tako da nece biti na tv-u. Cudo.Virus sta li. Pri tome jadnicak ni sadnice ne proizvodi.....mozda je to potez ocajnika.
 

smiki

Član
Tu od
6 Lis 2014
Poruka
47
Mali broj ljudi uspjece dovesti plantaze do nekog ozbiljnog roda jer to je bas dug skup i mukotrpan proces.

Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 

igru

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Mali broj ljudi uspjece dovesti plantaze do nekog ozbiljnog roda jer to je bas dug skup i mukotrpan proces.

Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока


Polako, samo polako....vrijeme pise najbolje demantije.
Onaj ko ima barem tonu ljesnika godisnje je kompetentan da ista kaze o plasmanu, a ostalo je teoretisanje. Mastarije, snovi nisu stvarnost. A ni bajke.
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Pozdrav kolegama... vidim da nitko ne spominje simpozij iz Daruvara?

Jel bio tko od proizvođača? kakvi su dojmovi? Nešto novo prikazano? Riješena problematika ili sl? Jesu predavači bili pristupačni kolegama proizvođačima?, itd....

Bio sam spriječen ove godine prisustvovati i to baš kada je moja tematika u pitanju...
 

DarGar

Novi član
Tu od
4 Velj 2018
Poruka
8
Igru, pretpostavljam da ces ti svoj kompletan nasad da pocupas i posadis nesto drugo?

Ne kontam kakav je to stav, ja necu pricati u ime drugih, pricam u ime sebe, planiram da sadim malo povrsinu, 2 dunuma, za svoje potrebe. Licno poznajem dvojicu kolega, koji imaju nasade do 10dunuma, i nemaju problem sa plasmanom. Usput, cemu toliki strah od konkurencije, naletio sam na podatak da BiH proizvodi 7% svojih potreba za ljesnjakom, a ostatak uvozi. Ti kojima su ostali ljesnjaci, imaju otkupljivace koji sada placaju 4KM, ako im je malo, neka ganjaju svoj kanal za plasman.
 

igru

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Interesantno kako o uzgoju i plasmanu ljesnika najvise znaju oni koji do sada nisu ni zaboli sadnicu u zemlju. I kako samo prate sve sto novinari iznjedre u svojim redakcijama, bez da se pitaju zasto tako pisu.....Nije ni bitno. Napisah u prethodnim postovima da ce vrijeme pokazati onima koji jos ne znaju.
DarGar, da ste se udostojili sem sto pitate i da iscitate napisano na forumu vidjeli biste da su ozbiljni proizvodjaci prilicno razocarani, a radi se o ljudima koji su drugu deceniju u ovom poslu. Mozda im nakon 15 godina bavljenja poslom Vi trebate dati koji savjet!
Naravno da necu cupati ljesnik u drugoj deceniji. Eeee, ljudi su to vec....
A strah? Dajte molim Vas, kanite se takvih kvalifikacija, neukusne su. Ili...... mozda i imam razloga za brigu. Moguce da ce mi neko za 10 godina "preoteti " kupce. Hmmmm....razmislicu o tome. Mozda Vam se i izvinim. Sacekajte 10 godina.
Srdacan pozdrav
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Pozdrav kolegama... vidim da nitko ne spominje simpozij iz Daruvara?

Jel bio tko od proizvođača? kakvi su dojmovi? Nešto novo prikazano? Riješena problematika ili sl? Jesu predavači bili pristupačni kolegama proizvođačima?, itd....

Vidim da je bio vrlo velik odaziv,,,:redface:
Zapravo vrlo je bilo tesko prepoznati u toj masi ljudi tko je proizvođac bajama, tko oraha a tko je proizvođac ljesnjaka pa je vrlo tesko bilo i pristupiti ljudima i porazgovarati sa njima jer neznas iz kojeg sektora dolaze,,,
Dali je prikazano ista novo? Pa ajmo reci da se imalo sto cuti iako je vecina toga vec iznesena i posluzila je samo kao potvrda znanja,,,
Zamjerka predavacima je ta da je velika vecina podataka izvlacena iz ranijih godina i sto novih istrazivanja u tom sektoru proizvodnje ima jako malo,,,
Zamjerka ide i u pravcu sto se temema nakon prezentacije davalo premalo vremena da bi se uslo u bilo kakvu ozbiljniju raspravu jer su uredno gotovo svi probijali termine pa se jedva cekalo da se nadoknadi izgubljeno,,,
Bilo je i dobrih stvari, primjerice, dugorocni planovi otkupljivaca, rasadnicara, odabir sorti koje se planiraju proizvoditi, imalo se stogod pametno za cuti i od predavaca iz Srbije itd,,,
Uglavno smatram da nije uzaludno potrosen novac niti provedeno vrijeme,,,

:icon_weed:
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Pa i nisam ja bas tako mlad kako se tebi cini, pedeseta je evo tu kuca na vratima,,,,
A i sadio sam ih ja osobno prije desetak godina, vlastitim sredstvima daklem bez poticaja od strane drzave,,,,
c065.gif


ma, da samo znam razvoj situacije u razdoblju tri do pet godina porusio bih ja sve njih bez imalo griznje savjesti,,,
c085.gif


Ps.
Nije sve bas tako crno na jesen sadim nova dva hektara,,,:eek::
 
Na vrh