• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj Maslina

Å¡pico

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
44
Dragi maslinari,

Obzirom da se bliži vrijeme zaštite maslina, ove godine bih pokušao s insekticidom IMMIDAN WDG (kolega ga je spomenuo ovdje na forumu).

Imam jednu molbu/pitanje za maslinare iz Istre. Ide li tko u nabavu sredstava za zaštitu u Italiju, da mi kupi 1 kg Immidana? Ako netko ide, poslao bih mu novce da mi kupi i pošalje busom u ZG.

Obzirom da sam idući vikend u Puli, ukoliko netko zna za neku agrariju u Trstu ili okolici gdje bih mogao nabaviti Immidan, rado bih se zaletio autom i kupio.

Hvala unaprijed i pozdrav

Krešo
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Bok maslinari, ima li posla u maslinicima?
91e230ed85cc397f3f4de27313c714e8.jpg
da012d544634194481d15be92bcf64b7.jpg
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
336
Pozdrav iz Šibenika,
maslina ostalo malo ,kod nas je većinom domaće sorta oblica.Do sada sam prskao i vršio prihranu- 1% Fertina za povrće i zaštitu protiv moljca(druga generacija) ,a sada prihrana i protiv muhe.(Rogor 40).
Prošle godine muha odnijela 80% uroda a neki su poslije prerade prolijevali ulje-nije bilo jestivo.
 

Prilozi

  • IMG_20150716_065217.jpg
    IMG_20150716_065217.jpg
    81.2 KB · Pregleda: 129
  • IMG_20150716_065239.jpg
    IMG_20150716_065239.jpg
    84.1 KB · Pregleda: 133

bumborak

Novi član
Tu od
17 Kol 2015
Poruka
6
Da odgovorim na prvo pitanje. Nikad nisam za cuo za masline koje rastu iznad velebita. Zivija sam dugo u Zg-u i nikad nisam naišao na maslinu. Smokve sam vidija i to u centru Zg-a- ali nikada nisu dale ploda
 

Felix Arba

Član
Tu od
14 Velj 2013
Poruka
48
Gnjojenje i špricanje maslina...

dobar dan
evo nakon dugog vremena evo i mene malo nazad...
vrijeme je branja maslina...ako se i ima što brati...
evo mi par dana beremo i nešto će se nabrati...bit će oko 250 kg i to je sve
dobro d aje i to ostalo,inače je bilo cvijeta i nakraju ostalo maslina da boli glava ali najjedan puta su počele otpadati...
dali ima što kod vas uzgajuvača maslina,jel ostalo što....
ja već oko 4 godine imam slabo,ne rađaju ko prije,nemam poima u čemu je problem...
jel to nešto prijelazno
kod nekih rode svaku godinu...dal špricaju ili ne,nemam poima,nepitam ih...
neki dijelovi otoka imaju a neki ne...
tio sam pitati neke maslinare koji su u tome malo bolje...
sa čime i kako gnojite masline i dal ih uopće špricate,i sa čime...kolko puta godišnje i dali ste zadovoljni urodom svake godine...
ako može neke odgovore bilo bi mi drago...
ako netko želi s ejaviti na pm,slobodno...
možemo i putem moba,dam broj tko želi...
lijepi pozdrav
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
336
Re: Gnjojenje i špricanje maslina...

Pozdrav iz Šibenika,

moje iskustvo sa gnojenjem i špricanjem je tako da sam ove godine prvi puta prešao na prihranu masline preko lista i usput zaštita protiv nametnika.
Stotinjak većih maslina na tri različite lokacije obrađujem i prihranu prije cvatnje sam vršio sa 1% otopinom tekuće Fertine za povrće.Ima i drugih tekućih preparata za bolju oplodnju i slijedeće godine ću probati i neki drugi za dio maslina.Drugo prskanje sam ponovio kad su masline bile veličine glave šibice ( i to samo one koje su se zametnule ,a to je bilo samo u jednom masliniku -15 komada),Prskanje je bilo opet tekuća Fertina P u kombinaciji sa Rogorom protiv maslinovog moljca-Prva generacija.Ovih petnaestak maslina na kojima je ostao plod i to mjestimično po grani dosta ploda pa pet grana nijedne pa opet plodova dosta pa opet ništa.
Polovinom devetog mjeseca ponovio sam opet prihranu sa Fertinom P a zaštitu protiv maslinove muhe sam napravio sa preparatom SUCCESS BAIT .I to bi bilo moje ovogodišnje iskustvo.Masline sam pobrao i već napravio ulje -Ubrao na 15 maslina 120 kg i dobio 12 litara ulja.
 

Prilozi

  • Mobi 507.jpg
    Mobi 507.jpg
    20.9 KB · Pregleda: 105
  • Mobi 495.jpg
    Mobi 495.jpg
    81.8 KB · Pregleda: 86

Felix Arba

Član
Tu od
14 Velj 2013
Poruka
48
Re: Gnjojenje i špricanje maslina...

super...
kod nas je bilo puno cvijeta i maslina je nakraju ostalo jako puno...
mislili smo ako tako ostane bit će super...kad ono malsine počele d apadaju ko lude...
sve otpalo...
malo obišli imanje jer toga ima na više lokacija,neš jako starih i neš novo zasađenih i onako iz prve ruke da će se nabrati oko 100 kg...barem 10 l dobiti jer ga nemamo već 3-4 godine...
počeli brati i za par dana nabrali 200 kg i sada još par stabala i tako da ćemo nabrati oko 250 kg i prezadovoljni...
nismo ništa špricali nego samo okopamo ispod stabla i pognojimo,to je sve...
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
336
Zaboravih ti reći u svezi opadanja maslina i kod mene je bilo dosta opadanja i to velikom većinom polovinom devetog mjeseca.Po mojem mišljenju od maslinove muhe ,jer po riječima stručnjaka ako se razbije koštica i ona je pojedena onda je maslinov moljac.-kod mene nisam našao pojedene koštice ,ali brate nisam svaku ni razbijao.
Drugi zaključak je da kod nas ljudi nemaju običaj prskati masline tako da i ja koji sam prskao ne mogu uništiti veliku količinu nametnika.
Inače ako je kod tebe opadanje bilo ranije onda ti je valjda bio maslinov moljac jer muha napada već dosta razvijen plod.

U slast sa novim uljem! i nadajmo se boljem urodu dogodine.
 

Prilozi

  • Mobi 497.jpg
    Mobi 497.jpg
    83.2 KB · Pregleda: 140
  • Mobi 478.jpg
    Mobi 478.jpg
    57.1 KB · Pregleda: 86

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Evo da se i ja malo pohvalim. Pobrali smo oko 60% maslinika u kojem je nekih 80 stabala starih 15g, nabrali smo 500Kg i od toga je došlo 52Kg ulja. Prskao sam taman prije cvatnje sa borom, poslije cvatnje sa chromgorom i još poslije dva puta sa chromgorom sredinom i krajem srpnja. Sve u svemu zadovoljni smo prinosom.
Moje skromno iskustvo u maslinama mi govori da nema maslina bez tretiranja, svi kažu ako jednom špricaš moraš uvijek ali ako ne špricaš niti ne bereš, barem je tako kod mene. Druga stvar je stari maslinik gdje su velike krošnje pa uvijek nešto ostane jer je velika količina.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Nekidan smo pobrali ostatak, mogu reći da sam zadovoljan urodom.
U prvoj turi otok je bio 10% a u drugoj 14%, a sveukupni urod tona maslina.
a145d578f18dbd0e2d00f0204b4340e5.jpg
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
336
Maslinari,jel prošao zimski san,radi li se išta oko maslina?????

Ja danas za pedesetak maslina pobacao oko stabala miješavinu po 0,5 kg Urea, i 0,5 kg KAN.
Kiša upravo počela pa kako im bude -Naškoditi neće.
Zimska gnojidba nije obavljena jer nije bilo berbe a ni ploda!

U planu je rezidba ali vrijeme nikako da se poboljša !
 

Prilozi

  • IMG_20160228_101051.jpg
    IMG_20160228_101051.jpg
    73.2 KB · Pregleda: 90
  • IMG_20160228_101128.jpg
    IMG_20160228_101128.jpg
    81 KB · Pregleda: 92

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Razinekop@ Kan i Urea se nikad ne mješaju zajedno jer odraguju jedno na drugo. Obično se prva priharana uradi kanom a druga za petnestak dana urea. Takođe treba imati na umu da urea zakiseljava zemljišta, pa tako da je ja izbjegavam.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Sada je bilo bolje staviti 7-20-30 pa kasnije u cvatnji dodati dušik. Ako nije bilo ploda ne znači da su masline mirovale i čuvale gnojivo. Primjetio sam da mnogo više potroše na vegetaciju grana ako je malo ploda.
Kod mene je još pre mokro a baciti ću par tona stajskog gnoja pod njih.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

lorelao

Novi član
Tu od
8 Ožu 2016
Poruka
7
Štetnik na maslini

WP_20160308_14_56_23_Pro.jpg

Na maslini dam primjetila ove kukce. Da li netko zna što je to i čime se tretira? Zahvaljujem
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
336
Re: Štetnik na maslini

Slika je preslaba da bi se išta razaznalo.Neki poznati nametnik se ne razaznaje!

Ja bih to sa nekom metlom odstranio i vidio šta ima ispod? Neka rupa u kori?
Imam neku knjigu sa dosta nametnika ali nije mi poznato!
 

Najnoviji postovi

Na vrh