• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

uzgoj purica

Zivina19

Član
Tu od
9 Velj 2019
Poruka
171
Koliko je to u evrima? Naj jaci su mi ti kupci sto se zale da im je skupo. Odhrani ti pa vidi da li je to lako
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Masa zivih je cca 5 - 7 kg a zaklanih cca 4-6 kg a koliko otpada bude ne znam tocno nisam nikad mjerio a nije ni niko od ljudi koje sam pito bas budem sad kad ćemo klat pred Božić pa da točno izračunam ali cca 1 kg
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
E sad vidim da ima tema za pure....

Hrani ih majka mislim 5-tu godinu za redom. Ove godine cca 70 komada.
Velina je valjena doma, ima pura što sjede na jajima tako da je većina iz vlastith jaja a nešto je jaja kupljeno, Što se mene tiče to je zlo od životinja i posla ko s nitijednim drugima.
Dok sjede na jajima treba ih pazit svaki dan, normalno svaka treba bit u tijesnom boksu jer ta glupa životinja ak ima mjesta sjede pola matra dalje pa jaja nisu na toplom. Isto takokad se počnu valit miče ih od pura i stavlja u kutiju s lampom jer pura jako loše brine za njih i znaju poispadat iz gnijezda i uginut od hladnoće...
Kad malo "odbrknu" idu u gajbu neko vrijeme, onda u zatvorenu prostoriju jer se prva 2 mjeseca nikako nesmiju namočit.
Kasnije kad malo porastu s njima je živi urnebes. Imamo ograđeno cca 3000m2 ( možda i više), u nekoliko cjelina, oko sveg je mreža, na nekim mjestima 240cm i još je gore dodana ona tanka plastična kao za tuču. Kak je teren u padu i to prelete tako da je krajcanje perja na krilima pod obavezno...
Ako ih pustimo van, izgube se i u roku pola sata su u drugom selu...
Da ne govorim kako su zle jedna prem drugoj i kolko se tuku. Svako malo mora se jedna zaklat ili odvojit jer ju zatuku...
majka ima unaprijed sve podano i da ih ima duplo više nebi bio problem prodat.
mislim da su cijene oko 10eur kila za žensku puricu, 60kn/kg purkan...
Mislim da je ovo zadnja godina hranjenja tog zla...
slika jednog odvojenog dijela...
22425
 

Zivina19

Član
Tu od
9 Velj 2019
Poruka
171
Ewer ja nikakve probleme sa njima nisam imao. Lako sam ih i podgajio pogotovo ove godine. Curani se nisu tukli. Curke redovno nosile. Nisam ih nasadjivao pa ne znam bas kakve bi bile majke. Al ove moje su pitome. Ja imam pazinske curke. Sto se mene tice curka je andjeoska sorta u poredjenju sa patkama :D
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Ma nisu vam te vaše šarene pazinske to je neki tip domace pure pazinske budu puno vece i čisto su bijele a i teško ih je razmnožavat osim ako se jako pazi na ishranu
 

Zivina19

Član
Tu od
9 Velj 2019
Poruka
171
Meni rekose da su pazinske. Uglavnom mirne su. Dosta mesa imaju to je najbitnije
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Tak su meni za guske rekli - te mađarske(kolos) pa onda francuske(a sve francuske pasmine sive i alzaška i tuluška i landska ) pa domaće sive pa sad ti znaj...a kad krenem trazit po internetu sve su iste boje i podjednakih masa... Al mogu vam sigurno reć da nisu pazinske njih smo isto imali budu i po 20 kg purani
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Ma nisu vam te vaše šarene pazinske to je neki tip domace pure pazinske budu puno vece i čisto su bijele a i teško ih je razmnožavat osim ako se jako pazi na ishranu
ma nisu da...

ovo s kao "domaće zagorske purice"
pazinske su bijele ogromne....
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Samo incormativno, ima pazinaca i u broncanoj boji. Nisu samo bijeli, ali bijeli idu do najvece tezine i najzastupljeniji su kod nas.
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Te zovu kanadski ili broncani kod nas

Takoder ima i neki novi spricani tip to sam tek ove godine vidi na internetu da drze ljudi kod nas
 

mendietta

Aktivni član
Tu od
17 Tra 2016
Poruka
185
70 kn/kg purice(3-3,5 kile)
65 kn/kg purani(do 6 kila), prodano 25 komada ovogodišnjih...
Mislim da je to fina zarada, ako ne kupujes hranu i ako se vale doma onda je to super u odnosu na recimo svinje...
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Evo i meni stigla narucena zagorska purica za Bozic. Teska tri i pol kile po 70 kn kila.
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
692
70 kn/kg purice(3-3,5 kile)
65 kn/kg purani(do 6 kila), prodano 25 komada ovogodišnjih...
Mislim da je to fina zarada, ako ne kupujes hranu i ako se vale doma onda je to super u odnosu na recimo svinje...
Koliko zarade otprilike imas od toga dakle koliko ti ostane po purici?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
mendietta
kupuješ ili ne kupuješ, hrana ipak košta. Samo možda malo manje.
Ako je to cijena za očišćene ispada oko 8000 kn za 25 komada purana po 5 kg. To bi usporedil sa prodajom svinjskih polovica. 6 polovica po 60 kg bi trebala vrijediti otprilike isti toliko. Tko više pojede, purani ili svinje?
Ako tu cijenu postigneš za živu vagu, onda je to druga priča.
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Volio bi i ja postići tu cijenu ali to je u mom kraju Bjelovaru nezamislivo jer je kod nas sve jako jeftino i ima ih i po 45 kn/kg tako da mi niko ne bude dao 70 nažalost... Inače taj puran viska je prodan, rezerviran je prosli tjedan.
 

mendietta

Aktivni član
Tu od
17 Tra 2016
Poruka
185
Tri prasca od 150 kila pojedu manje od 25 purana?
Kolko treba odojku da naraste do 150 kila?
 

mendietta

Aktivni član
Tu od
17 Tra 2016
Poruka
185
Koliko zarade otprilike imas od toga dakle koliko ti ostane po purici?
Trosak je pocetna smjesa, za kukuruz sam dobio 0.72 kn po kili. Znaci da pojede 100 kila kuruze u tovu( a ne pojede sigurno) to je 72 kune...
Koprive i.kuhana jaja dok su mladi, i ispaša... Treba samo voditi brigu da ne pokisnu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ne tvrdim da svinje pojedu manje. Samo sam postavil pitanje. Kaj se tiče kuruze, ne potrošim više od 1200 kg na 2 pajceka i 10 kokoši i 15 bijelih pilića od starosti 4 tjedna do klanja. Od toga 2 svinje u prosjeku dobiju dnevno oko 2,5 kg (1,3 kg/svinji, dnevno). Za 300 dana je to 400 kg po svinji. Ostalo je lucerna i buče.

No, nije problem uzgojiti, daleko veći problem je prodati po adekvatnoj cijeni. Jedno vrijeme sam razmišljal da ogradim njivu od 0,25 ha i na njoj uzgajam zagorske purice. U analizi čak nisam niti došel do faze prodaje, zapelo je na klanju i čišćenju. Dakle, ledino kad bi imal osiguran otkup živih, onda bi si napravil kalkulaciju po kojoj cijeni bi mi se isplatil uzgoj.
 

Najnoviji postovi

Na vrh