• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vadilica krumpira

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886

iwanho

Ja sam do sada imao 6,7 vreća pa mi nije bilo ugodno to sve štihati. Sada mislim ići na 20-30 vreća(znači govorim o 600-900 kg krumpira za vađenje). Ako ima kakva polovna vadilica zašto ne izvaditi krumpir za par sati, bolje nego štihati 5,6 dana i imati ruke do poda.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,579
Ne radi ta nikak. Davno je sused imal takvu i furt je pucala, jer su oscilacije prebrze.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,579
Nemoj odustati. Probaj, možda bu tebi dobra.
Zapravo, ide s kardanom prek brzina, u 1. ili 2.sporoj. Onda uključiš 540 i sve se razleti.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504

jossip,​

znači imaš slično kak i ja, možda čak malo manje. Olakšati si u svakom slučaju treba. 😉

Obično posadim oko 3-4 ara. Ove godine sam imal breg krumpira. Više se ne zmislim točno ali oko 30 tački, koja sim ili tam. BCS 740 je prelagan za dublje vući plug za iskapanje pa ga onda moram svaki metar malo podići. Nuspojava je nekaj rasječenog krumpira, a po mjestima, ako ga preveč odignem, ostane pokoji ispod prolaza pluga. Zato razmišljam o vući istog plugeca traktorom pa tek ako ne bum zadovoljan o eventualnoj kupnji vadilice poput Bometove. Ta Bometova bi mogla zadovoljiti i više nek 5x gospodara s takvim malim površinama.
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Ovo zadnje bi moglo biti problem za svaku. Meni se dopada Bometova kakvu ima Krumpironja. Samo bi joj trebalo dodati diskove kak ima Bometova s bočnim izbacivanjem.
Do sad vadim s plugecom na mtk. Idući korak bu vjerojatno taj isti plugec na traktor, a tek onda bum po potrebi razmišljal o Bometovoj sa stražnjim izbacivanjem ili sličnima.
Samo da dodam da je Bometova vadilica sa izbacivanjem pozadi predviđena za kompaktne traktore(Tomo Vinković i slično), dok je ona veća, sa bočnim izbacivanjem namenjena agregatiranju sa standardnim traktorima.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
To je točno, ali moj voćar se može suziti da je unutarnji razmak zadnjih kotača 72 cm. Sad je na 87 cm unutarnjeg razmaka i nije problem podizne ruke španerom potegnuti prema jednom kotaču. Moguće je dobiti i dodatnih 5 - 7 cm okretanjem jednog štifta za kopčanje prema unutra. 😉
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886

iwanho

Ja mislio da će polovnih sadilca biti na sve strane ono šipak. U mom području znam ljude koji vade sa vadilicom sunce. U garaži novi malčeri i traktori od desetak tisuća eura, na oranici vadilica sunce stara 30 godina.
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Može to i da se napravi. Ja sam kupio novu vadilicu uz pomoć državnih podsticaja, ali sam zato napravio sam sebi sejačicu za sitna semena(luk, cvekla, mrkva...) Pun je Youtube raznih snimaka samogradnje raznih poljoprivrednih Mašina. Rusi i Ukrajinci dominiraju u toj disciplini, mada i američki sitni farmeri imaju isto genijalne ideje po pitanju DIY(do it yourself) tehnologije. Probaj da pretražuješ Youtube za sledeće pojmove(copy - paste): картофлекопалка; самодельная картофлекопалка; картофлекопалка своими руками i slično. Dalje će se samo otvarati.
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Izvinjavam se, nije картофлекопалка nego картофелекопалка.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Hvala na savjetu i to bi mogao pokušati ali ako se nađe jeftinija vadilica da ne kompliciram sa varenjem jer ja ne znam baš kvalitetno variti itd, a druge tražiti da to rade opet neće ići za malo novaca.
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
958
Pozdrav cjenjenom gledateljstvu,, ako neko ima a ima vadilici, i nije mu problem primit za kardan i okrenut krug da izmjeri cca koliki pomak ima rešetaka. Inaće su sa 2 rešetke, moja je šira ali 1,samo me zanima pomak, i da li su kotači u visini rešetke ili gore dolje, a ja vas počastim slikama"nedovršene"(par sitnica se treba završiti) vadilica. Neko će prigovarat, to je bila vadilica prema otraga-rešetka, ali mi se nije pokazala najbolje, pa sam presložio na bočnu?????
Pomak mislim na ovo označeno na 3slici,,,,
IMG_20210603_163206.jpg IMG_20210603_163223.jpg IMG_20210603_163211.jpg
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Pohvala za trud. (y) :ppozdrav:
Koji problem si imal kod zadnjeg izbacivanja?
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
958
Ma problem je bio u prevelikim excentru, pa je to jako lupalo, i nož nije baš ljepo išel u zemlju pa sam moral ponavljati, a ovo mi se oduvijek činilo bolja solucija, sad sam složili pomak rešetke oko 1.5cm,i puno je duža rešetaka, pa bi trebalo bolje očistiti, još su u prupremi i crtala napred, samo ih treba zmontirati, tak da režu travu po kanalu, nož je od diska tanjura će.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala. :ppozdrav:
Mislio sam da je problem bio u tragu traktora, odnosno da je trebalo pokupiti izvađeni krumpir prije vađenja slijedećeg reda. Mislim da bi taj trokutasti nož mogel rezati gomolje koje su dublje, a nisu blizu sredine reda. Možda ne razmišljam ispravno jer nemam iskustva s vadilicama, ali mi slične probleme, radi običan plužić za vađenje.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Cudno, moja na iza lijepo baca jedino bi moro stavit diskove sa strane da reze travu inace nemam zamjerke
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
958
Hvala. :ppozdrav:
Mislio sam da je problem bio u tragu traktora, odnosno da je trebalo pokupiti izvađeni krumpir prije vađenja slijedećeg reda. Mislim da bi taj trokutasti nož mogel rezati gomolje koje su dublje, a nisu blizu sredine reda. Možda ne razmišljam ispravno jer nemam iskustva s vadilicama, ali mi slične probleme, radi običan plužić za vađenje.
Pa i to, nemam ja toga puno, a nož imaju neke ovak neke drugačije, videl bum.
 

Najnoviji postovi

Na vrh