• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Valtra

  • Temu pokrenuo Picek
  • Datum prvog posta
K

krx pozega

Guest
Bobo kaže:
Cekaj malo...

Ja sam tvoj komentar shvatio ovako: Neki naucnici preporucuju traktor od 160-200 KS za oranje s 3 brazde?!? Pa jesu li oni normalni...

Nadalje 3x12 plug je za traktor od 100KS, cak bih se usudio reci i 3x14" tako da na 200KS ide bar 6x12" u normalnim uvjetima rada i na dubini do 30cm... Naravno, ne mora biti 6x12"; ili 4x16 ili 3x16" ili ne znam ti ja sto, ali 3 brazni plug na 160KS traktor je bacanje resursa...

Bobo sve je to relativno a za primjer ću ti reći da Ivandvorci sa JD 150ks u dolini lonđe nekada ni nemogu orati sa trobraznim16colnim plugovima...pa si ti misli
 
B

Bobo

Guest
Da je tamo toliko teska zemlja?!?

A ja uvijek mislio da je tamo pjeskovito tlo i da se lijepo ore...

Stvarno pojma nisam imao...
 
Z

zrine892

Guest
hmmm...budite bez brige nije tamo najteza zemlja....ovaj jedan iz razreda ima john dere 6020 nisam siguran koja serija i vogel not 1020...plug naštelan na 14 cola.....kaze mal mal kad ore preko 30 zna puči šaraf....kad ide orat obavezno ponijesti dva kljuca 24 i viljka i maticu kvalitete ili jačine 10.0.....i to više komada ne samo par...
 
Z

zgonja

Guest
govorilo se o plugovima od 16 cola to sam zaboravio napomenuti, a postaviću vam za koji dan sliku da vidite šta sam orao sa Same 200 ks i kako izgleda kada plug ore 2 cm i neće dublje jer se oralo lucerište koje nije obrađivano 7 godina i samo je gaženo, pa ti zamisli kako se to ore (4 puta se preorava). A još imate tu opciju da orete sa jačim traktorom radi uštede energije i manjeg habanja delova što je veoma važno kada pogledate koliko para potrošite na sve a koliko proizvedete a samim tim i zaradite a vi ako imate parecele po 100 ha kao PKB onda nema zezanja!
 
R

Ratarko

Guest
E to gdje plug ore 2 cm bi i mene zanimalo vidjeti . Å alji slike čim stigneš !

Možda da ste probali orati sa manjom brazdom od 16 cola ako je već tako tvrdo , mislim da bi lakše išlo ? Onda za drugo oranje staviš 16 cola plug . Kako da tu tvrdu njivu niste ispodrivali sa dubokim podrivačem , suho je i dobro bi se radilo a i traktor je sada najjači - po suhom .
 
Z

zrine892

Guest
mora obavezno podrivat....nevrijedi mu cekati....sto prije to bolje inace nece nista ucinit bez podrivanja......
 
Z

zgonja

Guest
Ratarko kaže:
E to gdje plug ore 2 cm bi i mene zanimalo vidjeti . Å alji slike čim stigneš !

Možda da ste probali orati sa manjom brazdom od 16 cola ako je već tako tvrdo , mislim da bi lakše išlo ? Onda za drugo oranje staviš 16 cola plug . Kako da tu tvrdu njivu niste ispodrivali sa dubokim podrivačem , suho je i dobro bi se radilo a i traktor je sada najjači - po suhom .


samo da donesem još slika od kolega koji su bili samnom jer na mojima se slabo vidi dubina ko njih ima jedna gde se dobro vidi. a vaši predlozi su OK ali ništa ne bi napravili je bi se podrivalo jedno 10 dana samo jedna njiva a i nisam siguran da bi išlo išta dublje jer ako prebrojite da se tu lucerka kosi 5 puta godišnje gde prolaze kombajn i traktor pa da se prehranjuje i da se prska i da se odvozi senaža 5 puta godišnje i pored tolikog gaženja vi je ne obrađujete 7 godina, saberite i pomnožite i shvatite koliko je to nabijeno! a zemljište je samo po sebi teško zato se i slabo obrađuje jedan dokaz tome je da je stablo lucerke odrvenilo ja to do tada nisam nikada video, ali ljudi stvarno je tako ja sam mislio da sam lud ali je drvenasto pri dnu!
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Nešto mi nije jasno. Lucerka je i po literaturi i po iskustvima kultivator zemljišta.
Iza nje ostaje u zemlji velika koreninska masa, koja razlahljava zemlju.
Jedino ne znam, kako se ponaša kao u vašem slučaju, kad ide godinama na isto mesto.

p.s. mogli smo s tim van iz Valtre
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
2,939
Pa onda ja kad idem orat prirodnu livadu koja nije nikad orana a isto tako je 4-5 puta košena godišnje (jedino ne ide kombajn za siliranje) nebi mogao nikako izorati sa 100 ks i 3 brazde, tamo ide teže ali ne tako teško.
 
Z

zrine892

Guest
ja sam orao livadu koja 7 godina nije obradena....a godisnje je kosila 3-4 puta.....mislio sam da ce mi se plug ili rus raspasti....ali hvala bogu ostalo je citavo i to sam jos u zimsko doba to orao....naravno zimsku brazdu...
 
B

Bobo

Guest
Kad smo vec kod teskog oranja livade:

[youtube:92a2e]6_fz3_ZCAB0[/youtube:92a2e]

Sad se vidi prednost auto-reset sistema nad vijcima... U ovih 30 sekundi bi oslo sarafa i sarafa. a zamislite da je malo stisnuti po gasu... ostao bi plug na sred njive ;)
 
B

Bobo

Guest
Nije, Kverneland je... Ne znaju britanci sto znaci IMT plug...

Zaore i kvernelanda i traktor da samo auspuh viri van ;) ;)
 
R

ROKI

Guest
A šta ako ga vuče traktor koji ima auspuh na donjoj strani, šta onda?! A majstore? ;) :lol: :lol: :lol: :lol:
 
B

Bobo

Guest
Taj cu problem rijesiti kad do njega dodjem...

Sad si me uhvatio za nezgodno mijesto ;)
 
P

Picek

Guest
nije skroz offtopic ali evo par slika iz jednog od najvećih muzeja sjeverna Europe u Danskoj:

P8171588.jpg

P8171578.jpg

P8171577.jpg


i nisu toliko drugačiji od IMT-a :mrgreen:
jedino što su napravljeni prije 60-ak godina :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
A mogli su ovog malo i oprati... pogledaj kolika mast na prednjem mostu...
 
P

Picek

Guest
mario kaže:
Picek, da li znaš možda nosivost od koje Valtre?
nisam baš siguran da razumijem pitanje..

ako misliš na podiznu snagu hidraulike, to ovisi o modelu:
classic i hitech T serija imaju 7700 kg podiznu snagu..
advance T serija 8100 kg...
N serija 5600 do 7700 kg ovisno o modelu..
jesi mislio na to ili?
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
2,939
Picek kaže:
mario kaže:
Picek, da li znaš možda nosivost od koje Valtre?
nisam baš siguran da razumijem pitanje..

ako misliš na podiznu snagu hidraulike, to ovisi o modelu:
classic i hitech T serija imaju 7700 kg podiznu snagu..
advance T serija 8100 kg...
N serija 5600 do 7700 kg ovisno o modelu..
jesi mislio na to ili?

Ne mislio sam na masu s kojom se traktor može slobodno optereti, naprimjer Ratarkov MF ima nosivost 5 tona, kužiš?
 

Najnoviji postovi

Na vrh