• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Važno, važnije, najvažnije...

agromaner

Član
Tu od
12 Srp 2012
Poruka
395
nisam primjetio slicnu temu, mozda mi je promakla,
ali eto jedno pitanje, pa nek se prikljuci tko voli, ja koji imam stari traktor i ovi momci koji ganjaju nove zvijeri...

pitanje:
Koji su vam najvažniji instrumenti u traktoru, odnosno koje pokazatelje pratite tokom rada???

evo kao prvo naveo bi sebe i meni ispravno radi mjerac tlaka ulja i temperatura motora,
to su dva instrumenta koja su pokraj instrument table, mislim da oba imaju i osvjetljenje, tako da se vide i po noci! sve u svemu, meni 2 najvaznija faktora i oni rade otkad znam za sebe, a ostalo neradi otkad znam za sebe, he, he, he...

u glavnom, dok imam pritisak u ulju i radnu temperaturu sve je ok!

pa eto ako netko s novijima moze dati koji komentar kakve sve instrumente za pracenje ima u traktora, sta koji znaci, koliko je vazan i koliko mu pomaze!
nebi bilo lose priloziti i neku sliku...

hvala! :icon_biggrin:
 
Posljednje uređivanje:

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,997
Ja gledam temperaturu samo na nju pazim a ako fali ulja blica mi lampica ne radi mi pokazivac goriva, sat za obrtaje motora radne sate nekad prebaci kad se dobro strese obicno nikud se ne pomicu i ne radi mi kazaljke za pokazivanje pritiska zraka za prikljucno vozilo jer fali mi jedno crijevo!
Stari stroj nema puno instrumenata i pokazivaca!
 

RAZZOR

Član
Tu od
15 Ožu 2013
Poruka
114
Samo temperatura ostalo me niš ne zanima. kod starih traktora ostalo niš nije ni bitno. a kod novih je sistem ako nesto nevalja pištat će XD
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pritisak ulja u motoru, uz sat volim da je i kontrolna lampica. Na svim traktorima to mi je ispravno, doduše imaju samo kontrolne lampice i to mi je dovoljno. Sljedeča stvar, pokazivač temperature i to je to.
Na Same-u radi sve, od obrtomjera, pokazivača goriva, temperature i ulja, sve mora štimat, a na IMT-jcima indikatori pritiska ulja pod obavezno i indikatori-lampice alternatora, to mora radit u slučaju da pukne remen ili da alternator prestane punit, s tim isto nema šale. Ako se ne primjeti, može zakuhati, a to nije dobro!
To je ukratko to.
Ima još tu kontrolki svijetla, pozicije, kratko-dugo, to radi an svima, pokazivači žmigavaca, uglavnom od struje mi na svakome radi sve, to mi je barem u "malom prstu" pa nema smisla da struja neštima :)
 
Posljednje uređivanje:

agromaner

Član
Tu od
12 Srp 2012
Poruka
395
e da, a ja imam jos jedan rucni rad, stavio sam rotirku, ali sam ju spojio preko svjetla u kabini, tako da kad upalim svjetlo u kabini radi i rotirka i kad dodem u njivu, vidim da radi svjetlo u kabini i odmah ugasim i rotirku da se nevozam ko kreten po polju s upaljenom rotirkom, a to sam znao vidzati jako cesto!
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
agromaner slobodno upali i u njivi da ljudi vide opasnost u blizini heheeee. malo se salim nesto me podsetilo na to. nezameri. dok sam imao traktor uvek sat od temperature tecnosti i pritiska ulja moraju biti tu i ispravni.zatim lampica za pobudu alternatora isto i zbog samog punjenja i slucajnog pucanja kaisa . sat od pritiska vazduha dok sam vozio jednoosovinku u brdu isto zbog samih kocnica . uopsteno dosta drzim do masina da je sve ispravno a navika mi je da cesce gledam u instrumente koji su bitni. sad posto treba da kupim traktor opet ce biti tako . uvek volim preko zime pretresti sve masine da su u sezoni spremne i ispravne
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Kod mene do sad bila lampica za ulje al ne baš pouzdana i lampica za alternator te kazaljka za gorivo i to je to,al pošto sad sređivam sve generalno kupio sam sat za temperaturu,za ulje i za sve ču stavljat kontrolne lampice,svjetla,žmigavce radne lampe,grijač,alternator,čak ak mi se bude dalo ubacim i lampicu da svjetli ak je uključen kardan i razmišljam da smislim nekakvu pištalicu da pišti ak je ručna dignuta al tek kad opteretiš sjedalo,to iz razloga kaj mi je stari zaboravljiv po tom pitanju pa puno puta krene a ručna dignuta il neke radi a zaboravi ugasit kardan po završetku
 

MF158

Član
Tu od
30 Pro 2011
Poruka
235
Najviše pratim ul,e ugl nikad ne pada ispod 2,pa temp koja nikad nije iznad 70 što mi je čudno jer mali fergo samo u vožnji pređe 80 stupnjeva,pa pratim sat za okretaje,za gorivo mi neradi i ima još jedan za koji ne znam što pokaziva valjda neku struju :biggrin::biggrin:
 

agromaner

Član
Tu od
12 Srp 2012
Poruka
395
vica u pravu si, opasnost je kad je ursus u njivi, sad se bas smijem jer si kontam kakva bi to bila akcija da mi nedaj boze pozli dok razbacujem djubre (jer jedino tada traktor ide sam) i traktor ode sam u susjedno selo, he, he, he... morat cu palit rotirku! :D::(rofl):

nemam ni jednu sliku mjernih instrumenata, ali ako danas budem palio traktor, poslikat cu! p.s. ni meni temperatura neide preko 70-ak stupnjeva!
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
nije to nego me podsetilo kod nas jednom se dosta krali kukuruzi pred branje. covek imao dobre kukuruze i primetio da kradu svima u blizini pa i njemu. uzme ti taj plavu rotirku i akumulator ,stavi u njivi na visok stap da svetli nocu. niko ziv se nije usudio ni ici u atar a kamo li krasti. videlo se na kilometar i svi mislili milicija dosla i da je neko prijavio kradju. tako je spasio kukuruze dok nije beracem ovro. opasnost je opasnost. a kod nas kradja je mnogo i to svega i svacega. sad skoro mi rodjak uhvatio lopova u kradji drva na delu pozvao miliciju ,i oduzeli mu dve motorke i prijava. sad je jeb.... cvorka. svima isece sumu i to sve nocu e sad je dolijao
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Na prvom mjestu mi je temp antifriza jer po njoj znas vise stvari,od zastopanog kilera puknuca remena kolicina amtifriza i jel radi termnstat,pa tlak ulja pa stop svjetla......
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
stopke? imas indikator za stop svjetla?

Da bas,kad se pregriju zaruljice onda iskljuci hehehe.:icon_winkle:
Ma pricamo o najvaznijim stvarima ili lampicama za voznju ili rad.
 

agromaner

Član
Tu od
12 Srp 2012
Poruka
395
he, he... pa sta ja znam, ima nas svakakvih, tako da me nebi cudilo da netko ima i takav indikator! :biggrin:
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
kod nas tvornički nije bilo nijedne ure za gorivo ili kaj več..samo sat za obrtaje i kolko je zraka u rezervaru..a bilo je tu raznoraznih lampica koje su se nakon dugo vremena rada rastalile plastike i žarulje su popadale van...sad je sve sređeno i malo pojednostavljeno kaj se tiče lampica a satovi su isti..evo jedna slikica kont.table kak je sad dok sve radi...

Uploaded with ImageShack.us
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
TD 75
god je 80.:(y):

To je jak traktor,samo im je mana kvaliteta vratil u diferencijalu oceju pucat kod vecih opterecenja.
Navodno je isti ko na 45ks.jel to istina?
Zapelo mi je za oko polozaj papucica kvacila i kocnice i malo su u okomitom polozaju.kak je duze radit s njim jel bole noge ili zglob donji na nozi kod stopala?
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
nikaj ne puca u diferencijalu i nikad nije bilo problema sa diferencijalom.glava dif. je od 75 kak i kod 90... ma kaki problem raditi sa njim i tim papučama...one su u istoj kosini kak su i prije bile..svejedno dok radiš ne držiš noge na pamučama nego na podu...taj kaj ri govoriš kaj ima dif kak td 45. to je td 65 ti je motor isti kao i na td75 samo je drugač poštelani na bosch pumpi...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
nikaj ne puca u diferencijalu i nikad nije bilo problema sa diferencijalom.glava dif. je od 75 kak i kod 90... ma kaki problem raditi sa njim i tim papučama...one su u istoj kosini kak su i prije bile..svejedno dok radiš ne držiš noge na pamučama nego na podu...

Bilo je par slucaja kod nas da je ljudima pucalo pogonsko vratilo i zubi na zupcanicima,al sigurno su forsirali cukali i unistavali,ne cuvaju i sjebu sve,al inace su svi zadovoljni s njima.
Jedan covjek je prije 2god kupio jednog sa prednjim pogonom i radi sve s njim a najvise suma i traktor rastura i malo trosi.
Vurice izgledaju super svaka cast na odradenom poslu!:icon_super:
Jesu vure i lampice od torpeda ili od....?
 

Najnoviji postovi

Na vrh