• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

VETERINARSKE USLUGE

B

brundalo

Guest
@kkresimir
daj vidin da si veterinar. Reci jel znas dali se u Hr radi umjetno osjemenjivanje ovaca i koza i koliko bi to kostalo. Normalno sa hormonskim spuzvicama i sve sto uz to ide? I dali se uopce uvozi smrznuto sjeme tih zivotinja, jer koliko ja znan u HR ga niko ne proizvodi? odnosno ko mora uvest sjeme vlasnik stada ili ovkasteni veterinar? :scratch :) :)
 
B

Branimir 105 s

Guest
Evo moje iskustvo konkretno s zaostajanjem posteljica. To mi se događa u nekih 10 do 15 % slučajeva. To rješavam većinom sam. Ako posteljice nema van za 12 sati počinjem s vađenjem i inekcijama i tabletama. Inače naši veterinari su prevelika gospoda da bi golu ruku umočili do pazuha u kravskoj pizdi. Inače samo vađanje nije neki nauk samo treba polako guliti dijelove posteljice sa kotiledona. Isto tako redovito stavljam tablete koje pomažu bržoj razgradnji same posteljice. Sve to traje maksimalno dva dana jer se nakon toga grlić maternice zatvara i nemoguće je ući u maternicu. Dosad nisam imao nikakvih problema i krave su se redovito nakon toga tjerale.
Sve dok će hrvatska veterina biti u službi pljačkanja hrvatskog seljaka ne mislim intenzivno koristiti veterinarske usluge. Bar će u ovom sektoru doći do poboljšanja ulaskom u eu jer će naši tutleki dr.med.vet. dobiti zdravu kvalitetniju i jeftiniju konkurenciju.
 
Č

Čerevec

Guest
brundalo kaže:
@kkresimir
daj vidin da si veterinar. Reci jel znas dali se u Hr radi umjetno osjemenjivanje ovaca i koza i koliko bi to kostalo. Normalno sa hormonskim spuzvicama i sve sto uz to ide? I dali se uopce uvozi smrznuto sjeme tih zivotinja, jer koliko ja znan u HR ga niko ne proizvodi? odnosno ko mora uvest sjeme vlasnik stada ili ovkasteni veterinar? :scratch :) :)

Centar za UO Varaždin se time bavil svojevremeno. Mislim da to još uvjek rade jer je ponuđeno u novom katalogu. Probaj njih nazvati. Dr. Nazanski se time bavi.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Branimir 105 s kaže:
Bar će u ovom sektoru doći do poboljšanja ulaskom u eu jer će naši tutleki dr.med.vet. dobiti zdravu kvalitetniju i jeftiniju konkurenciju.

EU to prepušta lokalnom zakonodavstvu. Budi siguran, kako ti tutleki ne budu dali nikom da im ulazi u feud, a budu podržani i od zakonodavca, pod firmom sasvim običnog lokalpatriotizma, ili 'zaštite' kupaca.
 
B

Branimir 105 s

Guest
tine kaže:
EU to prepušta lokalnom zakonodavstvu. Budi siguran, kako ti tutleki ne budu dali nikom da im ulazi u feud, a budu podržani i od zakonodavca, pod firmom sasvim običnog lokalpatriotizma, ili 'zaštite' kupaca.

Ajde molim te ak si u mogućnosti navedi par cijena veterinarskih usluga u sloveniji npr. telenje, osjemenjivanje, carski rez, neka cijepljenja ili slično. Puno hvala.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Branimir 105 s kaže:
tine kaže:
EU to prepušta lokalnom zakonodavstvu. Budi siguran, kako ti tutleki ne budu dali nikom da im ulazi u feud, a budu podržani i od zakonodavca, pod firmom sasvim običnog lokalpatriotizma, ili 'zaštite' kupaca.

Ajde molim te ak si u mogućnosti navedi par cijena veterinarskih usluga u sloveniji npr. telenje, osjemenjivanje, carski rez, neka cijepljenja ili slično. Puno hvala.

tu kod nas u selu i okolici je jako velika konkurencija, ima kojih 10ak veterinara koji ordiniraju u našoj opčini, sve u svemu svatko si pronađe onoga koji mu odgovara, ja sam sa svojim veterinarom zadovoljan.
što se tiče cjena tu je ovak odprilike, premda nije slovenija, telenje samo ruke 250kn, osjemenjivanje 300-800kn ali vrhunsko, carski rez oko 2500kn, cjepljenje npr protiv parazita oko 300kn , sve po grlu ili radnji.

što se tiče posteljice, ako se to dogodi da kravi zaostane posteljica, zovemo nakon 24 sata i u tom slučaju onda ju vade, i slijedi metanje pjenušavih tableta u nju, i nakon par tih tretmana u pravilu krave su se ok, ali sva sreča nemam to baš prečesto, a isto tako bar moj veterinar nikad ne izmišlja toplu vodu, napravi što je nužno i potrebno, ali zna kolko ja znam i nema mjesta za manipulaciju, a ustvari neke stvari je bolje da rade veterinari nego da se ja zezam sa svime.
premda znam radit i carski rez i telit i liječit, malo je škakljivo to radit drugima pa makar to bili i susjedi
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Nama se prije jedno mjesec dana otelila junica i nije posteljica do kraja htjela van, stalno ju je gurala, ali nije ju uspjela izgurati, kako kaže bogec, nakon 24 h smo zvali veterinara, uredno je došao, izvadio posteljicu, dao je kravi neku injekciju i stavio pjenušavu tabletu u maternicu, sve je bilo bez greške i kvalitetno napravljen posao, došao je drugi dan provjeriti, izvadio je ostatke, te ponovio tabletu..... krava je odlično, ovaj put su veterinari učinili pravu stvar i zato im svaka čast, od one ''nesreće'' mislim da u mojoj štali nikad više neče napraviti grešku! ;)
 
B

brundalo

Guest
Čerevec kaže:
brundalo kaže:
@kkresimir
daj vidin da si veterinar. Reci jel znas dali se u Hr radi umjetno osjemenjivanje ovaca i koza i koliko bi to kostalo. Normalno sa hormonskim spuzvicama i sve sto uz to ide? I dali se uopce uvozi smrznuto sjeme tih zivotinja, jer koliko ja znan u HR ga niko ne proizvodi? odnosno ko mora uvest sjeme vlasnik stada ili ovkasteni veterinar? :scratch :) :)

Centar za UO Varaždin se time bavil svojevremeno. Mislim da to još uvjek rade jer je ponuđeno u novom katalogu. Probaj njih nazvati. Dr. Nazanski se time bavi.
Hvala Čerevec
 
Č

Čerevec

Guest
Nemaš beda Brundalo.
Bogec daj pojasni to osjemenjivanje 300-800 kn.?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
To je vlastiti izbor vrhunskog sjemena :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:, kaj ne bogec!
 
K

kkresimir

Guest
Čerevec kaže:
Nemaš beda Brundalo.
Bogec daj pojasni to osjemenjivanje 300-800 kn.?

Sjemena elitnih holštajna, tj doze, idu blizu 400 kn pa osjemenjivanje pa PDV tih 400 KN nije do veterinara
Npr kaj se simentalca tiče 150 je elita i to najbolja a isti taj je u njemačkoj 15 eura. Na 150 KN ide kod nas stopa PDV-a 22% a u njemačkoj seljak plati stopu od 7 ili 9%
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Čerevec kaže:
Nemaš beda Brundalo.
Bogec daj pojasni to osjemenjivanje 300-800 kn.?

osjemenjivanje za 300kn , dobiješ bika koji je osrednjih proizvodnih svojstava, slabije provjeren, znači za one koji se zadovoljavaju sa tim da dobiju tele što jeftinije, iako mogu biti to vrhunski telci ako se poklopi genetika

e sad kako raste cjena, dobiju se mogučnosti naručivanja sjemena, kakvog vi god želite, kolko komada želite, koje pasmine želite, kojeg točno bika želite, i to vam sjeme uvjek veterinari čuvaju, pa tako za tih 800kn dobijete najbolje na svijetu, koje je tastirano ko zna kolko generacija, svi podaci se znaju.

svaka roba ima svog kupca, evo da velim neke cjene samog sjemena za holštajn
o-man 324kn +pdv doza sjemena
olympic obično sjeme 60kn, seksirano po spolu 430kn doza
rolex 400kn sve +pdv

evo i tako se začas nabere poveča svota za cjelokupnu uslugu od sjemena do osjemenjivanja, ali ako hočete birati spol to treba i platit
 
Č

Čerevec

Guest
Ok kužim ja vas. Ja koristim vrhunske simentalske bikove koje odabirem po RUV, koštaju oko 150kn s PDV. Mislim da ovo dobro pokazuje da se isplati sam osjemenjivati.
 
Č

Čerevec

Guest
Kaj Brundalo si zval vu Varaždin za UO koza i ovaca? Baš me zanima.
 
B

brundalo

Guest
Čerevec kaže:
Kaj Brundalo si zval vu Varaždin za UO koza i ovaca? Baš me zanima.
Nisam decko danas zvao nikoga radili su na repetitoru pa smo cijeli dan bili bez telefona. Pokusa san oko podne i taman zazvonilo tamo 2x i crkla linija do veceras zvat cu sutra ili jos bolje preksutra, jer i sutra ce bit smetnji na vezama rekli su.
 
P

pozna

Guest
pitanje : da li netko od vas uzgajivaca mlijecnih krava obavlja rezanje papaka kravama,redovno,ili u slucaju pojave cireva ili zuljeva,jel to radite sami ili ...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
to bi trebalo radit redovno posebno kod krava koje su u štali stalno i posebno kod onih na vezu..
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
pozna kaže:
pitanje : da li netko od vas uzgajivaca mlijecnih krava obavlja rezanje papaka kravama,redovno,ili u slucaju pojave cireva ili zuljeva,jel to radite sami ili ...

ja plačam čiščenje papaka, tu ima svaka veterinarska stanica opremu za to, a isto tako ima ih nekoliko koji rade u privatnom aranžmanu.
cjena od 100kn do 140kn kako gdje
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
papki bi se trebali čistiti barem jednom godišnje kod svih krava,ali ima i krava kojima to treba rezati i svakih 3-4 mjeseca,također bi trebalo to raditi i junicama dok su u nižim mjesecima graviditeta jer poslije može biti prekasno...ja to idem pomalo delat pa sam donekle upućen u to...
 

Najnoviji postovi

Na vrh