• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vladimirec T-25

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,662
ovdje griješiš , kad se aktivira taj ventil za donji položaj nema veze potežeš li ručicu na prisilno spuštanje , on jednostavno zatvori sve
to se moglo samo desiti u slučaju da ti je klip propuštao ili da taj ventil nije dobro zatvarao
kada je sve ok nema šanse da se šta polomi



jok, polomio sam ga triput, čini mi se da imam negdje dokazni materijal...
i to samo zato kaj sam zaboravil da sam ga "nisko" na cilindru zašerafil...
leptirić je i tak aluminijski pa i nije potrebna neka sila da se strga...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
ja ti lijepo kažem , nema šanse da se polomi ako je sve ostalo ok , znači da ne propuštaju gumice u klipu i taj ventil da je u redu
ili ti je oštećeno sjedište tog ventila

otvarao sam te klipove mnooogo puta i znam princip rada tako da ti moram reći da nisi u pravu
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,662
da li si ikad imao priliku vidjeti kako cilindar pukne na donjem dijelu?
ajmo se onda čudit kak se taj leptirić da potrgat...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
ako misliš da se cijev rascijepi to bi baš volio da vidim :roll:
 

dulebdp

Član
Tu od
21 Ožu 2011
Poruka
246
jok, polomio sam ga triput, čini mi se da imam negdje dokazni materijal...
i to samo zato kaj sam zaboravil da sam ga "nisko" na cilindru zašerafil...
leptirić je i tak aluminijski pa i nije potrebna neka sila da se strga...
, druze Savo je u pravu tebi ne valja ventil ili je ostecen taj leptir kada pritisne onu iglu prekine dovod i sve stane nesme da propusti, moze da sre desi ako leptir nije namesten da pritisne iglu nego je pomeren u stranu pa igla prodje pored njega onda nesto mora da pukne

komso kako kasika kipuje rucno ili na hidrauliku
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
V

VOJVODJANIN

Guest
komso kako kasika kipuje rucno ili na hidrauliku

Ručno.Moram uraditi malu modifikaciju, naime klinovi su navareni u unutrašnjost kašike, pa se nekada na njima zadrži stajnjak.Mislim da ako ih zavarim od dole neće biti tih problema.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
evo večeras sam se malo zezao sa niskim pritiskom na boš odnosno AC pumpi

probao sam nekoliko onih prelivnih ventila , spojio sam čak i manometar na filtere gore i nisam postigao nikakav napredak

kada imam pritisak od 4-5 bara motor je veoma spreman na momentalno primanje gasa ali na leru radi jako nestabilno
kada sam sa drugim ventilom dobio manji nestabilan pritisak koji je skakao od 0-1 bar imao sam miran ler ali motor nije dobijao dovoljnu količinu nafte i ''odsijecanje'' gasa je bilo sporo

buni me to što pritisak jako varira , AC pumpa je dobra ali glavni krivac za sve je radni ventil na boš pumpi
sutraću pokušati da sakupim još koji ventil pa da očitam pritiske , ili ću šak pokušati da napravim ventil sa regulacijom pritiska da bi mogao znati koji pritisak bi mi odgovarao

pretpostavljam da bi bilo dobro 1-2 bara ali pritisak bi morao biti konstantan , problem je što pritisak pulsira u ritmu rada AC pumpe , znači morala bi da se stavi neka prigušnica ili neki hidroakumulator (ili nešto nalik njemu)

može biti da je problem i u velikoj propusnoj moći tog radnog ventila pa kada se otvori onda brzo nestane pritisak
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,662
evo dokaznog materijala, nisam našo sva tri, al dva su tu, pukoše na istom mjestu usljed silovanja u oranju prema dolje:

pb120001o.jpg

By darijus at 2011-11-22


ps. osobno sam ih slomio tak da znam o čemu pričam..hehehe:drinkers:
 
B

Bobo

Guest
Cek malo... To dodje oko klipnjace cilindra, jel? (sjajni dio koji se uvlaci-izvlaci)...

Ako je tako, cudno mi je da se tako uspjelo polomiti...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,662
Cek malo... To dodje oko klipnjace cilindra, jel? (sjajni dio koji se uvlaci-izvlaci)...

Ako je tako, cudno mi je da se tako uspjelo polomiti...

yup, trebali bi biti oko klipnjače, međutim ...NISU!!!:finga::finga::finga:
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Cek malo... To dodje oko klipnjace cilindra, jel? (sjajni dio koji se uvlaci-izvlaci)...

Ako je tako, cudno mi je da se tako uspjelo polomiti...

vidiš bobo zezao si ljude zbog vladimirćeve hidraulike
a on izgleda ima isto finu hidrauliku slično kao imt samo ,malo prostije (jednostavnije )napravljena, ali kompliciranije (???) za upotrebu

nek me bolji poznavatelji vladeka demantiraju, ali kako sam shvatio vladimirac ima poluge hidrauličnog razvodnika koje je moguče fiksirati u nekim položajima,
i ako se uzme fiksiranje položaja ručice, taj mali leptirič na cilindru, zajedno sa tim ventilom na cilindru, to ti je ništa drugo doli fine regulacije hidraulika
gdje leptirič i pripadajući ventil igraju ulogu balansne opruge i one polugice kod imt

samo izgleda treba znati:mad:



citat od darijusa:yup, trebali bi biti oko klipnjače, međutim ...NISU!!!

a o što su zapeli kad su se polomili, izgleda nisu bili dobro postaviti
to nije graničnik cilindra več pritiskač ventila na cilindru
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
neki ljudi bi i givit pokvarili :rolfer:

i šta sad , misliš ako si slomio 3 komada graničnika da je tako konstruisan da lomi ili kod tebe nešto nije u redu
čudi me da i kod drugih vladimiraca ne pucaju , a mnogi koriste taj graničnik
zapitaj se malo :lol:
 
B

Bobo

Guest
Mislim da cu te ja demantirati... Taj leptir je samo regulacija najnizeg polozaja, ali nista ne vraga plug gore u slucaju veceg otpora tla... Dakle, nije fina hidraulika, tocnije, ni slicno tome...

Kad na vladeku prednji tocak NPR udje u neku rupu sto su divlje svinje iskopale on nece zadrzati plug na odredjenoj dubini, nego ce plug, zbog toga sto su poluge fiksirane, otici malo plice, pa kad zadnji tocak naleti na tu istu rupu, plug ce zbog istog razloga otici na tom mjestu malo dublje. Sad gledamo iduci prolaz oranja, plug je isao na konstantnoj dubiji, pa je malo poplicio, pa je malo produbio i nastavio prije odredjenom dubinom. na ovom mjestu gdje je grbava dubina, uvjiek ce se javljati odstupanja od dubine, jer poluge ne plivaju.


Sad je samo pitanje, da li taj leptir/ventil igra ikakvu ulogu kad su pluge u plivajucem polozaju ili samo kod rada s ukrucenim polugama?

Ako radi i u plivajucem polozaju, opet plug nece ici dublje gdje bi trebao (prednji tocak u rupi) ali ce zato korigirati proporcionalno otporu tla dio kad se zadnji tocak nabije u tu istu rupu, tako da je vec u iducem prolazu oranje opet na konstantnoj dubiji.


Naravno, ovdje razmatram tako ekstrenam slucaj, ali samo zato da ukazem na razliku izmedju finog hidraulika i ruskog sistema.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
:weedman:
Mislim da cu te ja demantirati... Taj leptir je samo regulacija najnizeg polozaja, ali nista ne vraga plug gore u slucaju veceg otpora tla... Dakle, nije fina hidraulika, tocnije, ni slicno tome...

Kad na vladeku prednji tocak NPR udje u neku rupu sto su divlje svinje iskopale on nece zadrzati plug na odredjenoj dubini, nego ce plug, zbog toga sto su poluge fiksirane, otici malo plice, pa kad zadnji tocak naleti na tu istu rupu, plug ce zbog istog razloga otici na tom mjestu malo dublje. Sad gledamo iduci prolaz oranja, plug je isao na konstantnoj dubiji, pa je malo poplicio, pa je malo produbio i nastavio prije odredjenom dubinom. na ovom mjestu gdje je grbava dubina, uvjiek ce se javljati odstupanja od dubine, jer poluge ne plivaju.


Sad je samo pitanje, da li taj leptir/ventil igra ikakvu ulogu kad su pluge u plivajucem polozaju ili samo kod rada s ukrucenim polugama?

Ako radi i u plivajucem polozaju, opet plug nece ici dublje gdje bi trebao (prednji tocak u rupi) ali ce zato korigirati proporcionalno otporu tla dio kad se zadnji tocak nabije u tu istu rupu, tako da je vec u iducem prolazu oranje opet na konstantnoj dubiji.


Naravno, ovdje razmatram tako ekstrenam slucaj, ali samo zato da ukazem na razliku izmedju finog hidraulika i ruskog sistema.
bobo leptir ni zato da fiksira cilindar nego da pritisne ventil na cilindru
e sad koliko položaja ima taj ventil to neznam
ali to je u biti još jedan hidraulični razvodnik


savo rise upomoč:weedman:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
joj , ubit ću se zbog vaše fine i NEfine hidraulike

ovako , leptir nema nikakvu funkciju pri radu u ''krutom položaju'' , nikakvu znatnu uloga tačnije
može u tom režimu da se postavi isto kao donji graničnik da recimo prisilno spuštanje ide do odredjene najniže tačke koju podesiš

leptir pri radu u plivajućem režimu isto služi za podešavanje najniže tačke ALI sa mogućnosti podizanja poluga usled neravnog terena , znači mogućnosti da poluge iza tebe plivaju samo na gore od zatade donje tačke , ja ovaj režim korisim za sijačicu i odličan je

nedostatak leptira je to što za svaku promjenu najniže tačke moraš da izlaziš iz traktora i podešavaš , dok kod imtejca to se radi sa sjedišta

i tačno je bobo da ovaj sistem kod vladimirca NEMA samostalno podizanje poluga usled nailaska na prepreku odnosno veći vučnu otpor
ono što ti nazivaš fina hidraulika , mada to za mene ne spada pod to ime
isto to ima i ursuz i hurliman i većina drugih traktora pa se ni kod jednog ne zove ''fina hidraulika''

EDIT
taj pipak kojeg pritišće leptir ima samo 2 položaja :eek:tvoreno-zatvoreno
kada je u položaju zatvoreno onda ga u položaj otvorene prebacuje potisak ulja sa druge strane , taj ventil ustvari zatvara samo jednu stranu klipa , druga automatski staje i

e sad ako si ti siledžija i imaš na polugama teret od recimo 500kg koji nosiš imaćeš stalni (radni) pritisak u donjoj komori cilindra od recimo 150 bara ,ako je leptir zatvorio donju komoru i potegneš komandu prisilnog spuštanja i dodaš još 150 bara sa druge (gornje,neradne) strane klipa , onda će u donjoj komori da se udupla pritisak , znači biće 300 bara
i recite mi da nije moguće i givit pokvariti
 
Posljednje uređivanje:
B

Bobo

Guest
Ne zove se fina hidraulika, ali znas o cemu se prica...

o regulaciji vucnog otpora alata da prolazi kroz zemlju...

Dakle, kako sam i napisao, nema samostalno podizanje u zrak, ali to nije nikakav nedostatak, jer hidraulika nesmetano pliva od najnize zadane toce laptirom/ventilom prema gore i to je dovoljna regulacija za oranje.

Ako taj ventil odradjuje svoj posao kako treba, oranje se moze kvalitetno odraditi s ovim traktorom i bez regulacije sa sjedista, samo je komfor rada smanjen. U pravilu to jednom nastimas i ori do mile volje...


Zanimljiv sistem, moram priznati
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
joj , ubit ću se zbog vaše fine i NEfine hidraulike

ovako , leptir nema nikakvu funkciju pri radu u ''krutom položaju'' , nikakvu znatnu uloga tačnije
može u tom režimu da se postavi isto kao donji graničnik da recimo prisilno spuštanje ide do odredjene najniže tačke koju podesiš

leptir pri radu u plivajućem režimu isto služi za podešavanje najniže tačke ALI sa mogućnosti podizanja poluga usled neravnog terena , znači mogućnosti da poluge iza tebe plivaju samo na gore od zatade donje tačke , ja ovaj režim korisim za sijačicu i odličan je

nedostatak leptira je to što za svaku promjenu najniže tačke moraš da izlaziš iz traktora i podešavaš , dok kod imtejca to se radi sa sjedišta

i tačno je bobo da ovaj sistem kod vladimirca NEMA samostalno podizanje poluga usled nailaska na prepreku odnosno veći vučnu otpor
ono što ti nazivaš fina hidraulika , mada to za mene ne spada pod to ime
isto to ima i ursuz i hurliman i većina drugih traktora pa se ni kod jednog ne zove ''fina hidraulika''

čekaj savo
znači kad traktor poskoči gore, poluge idu dolje i stisnu ventil koji automatski diže hidraulik dok ne oslobodi ventil
jel tak???

znači isto tak ako plug ode preduboko (slična situacija) poluge idu dolje ,leptir pritišče ventil i hidraulika diže plug ... jel to tak funkcionira???

ja bi to nazvao FINA REGULACIJA :weedman::weedman::weedman:


jbt prebrzi ste mi
savo de jednu skicu kak izgleda cilindar s ventilom
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
@ilegalac
griješiš
znači kad traktor poskoči gore, poluge idu dolje i stisnu ventil koji automatski diže hidraulik dok ne oslobodi ventil
jel tak???
ne diže automatski silom hidraulike nego će se poluge dići samo , recimo točak na plugu ili plaz koji će da zadrži plug u istoj ravni


znači isto tak ako plug ode preduboko (slična situacija) poluge idu dolje ,leptir pritišče ventil i hidraulika diže plug ... jel to tak funkcionira???
ni ovo nije tačno
plug nemože da ode preduboko , leptir kada pritisne ventil , poluge samo nemogu više da se spuste , mogu samo gore , dali silom pluga ili priključnog oruđa ili da ti komandom potegneš dizanje
samo automatsko dizanje neće se desiti
 
Na vrh