• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vladimirec T-25

Z

zeljkohancic

Guest
Re: Vladimirec




Pomagajte! Što je ovo što držim prstom i za čega služi? Zašto ima ovoliko lufta, čemu ovaj zeger osigurač?
Sve je to na T-25,pokušaj mijenjanja lamele!
 
S

suvaga

Guest
Re: Vladimirec

menjaj i taj druk lager i taj nosac druk lagera ako su losi..meni je zapekao druk lager i pojeo taj nosac u dubinu 1cm!!!taj seger je granicnik i ostavi ga tu gde je...da bi to sve vratio na svoje mesto i spojio traktor,moraces da raskupusas i skines hidraulicnu pumpu dole,da otvoris iza pumpe ima metalni poklopac ispod koje se nalazi spojnica izmedju dve osovine...to moras da rastavis i kad budes stavio lamelu tu osovinu koju vidis na slici moras prvo da ubacis u sredinu lamele,spojis i privuces traktor i onda povezes i spojnicku osovinu..ako to neuradis,tesko cs ti to vratiti nazad,ja sam pokusavao ali nisam uspeo...znaci tu osovinu koja ulazi u tu splju cev sa zubcima na kojim je seger moras da vadis napolje!!!
 
Z

zeljkohancic

Guest
Re: Vladimirec

Hvala Suvaga.
A kako to da pri rastavljanju nisam trebao skidati hidrauličku pumpu i sve ostalo?
Ja sam mislio montirati lamelu i korpu,(približiti dva razdvojena dijela traktora),spojničku osovinu ubaciti u lamelu i onda kroz onaj dekl(za štelovanje šapa) nekako ucentrirati i tu nazubljenu šuplju cijev da uđe u korpu i onda sve pošarafati. Ima li smisla ili da to uopće i ne pokušavam?
Nije mi teško skidati hidrauličku pumpu i ono ostalo što si mi rekao,ionako želim shvatiti i popravljati traktor.

Ako je bitno:nemam zemlje,traktor će mi služiti samo za par odlazaka o šumu,ništa klade,ništa puno posla.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Re: Vladimirec

zeljko druze ima jednostavnije rjesenje za sastavljanje
ne treba skidati ni pupmu ni spojnicku

-korpu i lamelu umjesto da montiras na zamajac ti ih samo natakni na spojnicke osovine, znaci na stranu mjenjaca
-obrati paznju da oni stiftovi na zamajcu budu u pribliznom polozaju kao i na korpi
-sastavi sklop motor-mjenjac
-zasrafi korpu za zamajac kroz onaj otvor za stelovanje pracnova jedan po jedan sraf, nemoj pretjerivati stezi ih postepeno da ne iskrivis korpu
ovim sistemom sa radio nekoliko puta na vise traktora i tako je lako da mi niko nije potreban da sastavim , sve mogu sam da uradim

to sto drzis prstom je spojnicka osovina koja pokrece pumpu hidraulike
onaj seger ostavi na svome mjestu on sluzi da spojnicka od pumpe ne "upadne" u korpu
i uopste nije bitno sto ima lufta izmedju osovina spojnicku od pumpe drzi korpa u centru , a spojnicku od vuce drzi onaj lezaj u zamjacu u centru
tako da kad sastavis toga lufta vise nema
 
Z

zeljkohancic

Guest
Re: Vladimirec

Savoris,od sada te zovem Dr. Savoris!!!
Danas sam cijeli dan davio ljude na poslu o traktorima,lamelama,spojničkima i ostalima,naslušao se raznih savjeta ali ipak ću po tvom probati. Pojma nemam šta radim al mi je svejedno jako zanimljivo.
Imam još tonu pitanja,Savoris (i svi dobronamjernici) kad uhvatite vremena odgovarajte.
Koliko bi trebao biti hod druk ležaja? Oprao sam ga u nafti,kako ga podmazati (napuniti litijevom masti?)?
Koliko se ostavi lufta između njega i pracnova?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Re: Vladimirec

;) ima jos ljudi ovdje koje i ja zovem DR.
nisam ni ja najpametniji

ja nikako ne ostavljam lufta izmedju lezaja i pracnova

i kada budes stelovao pracnove nemoj da sva tri u isto vrijeme idu , jer onda neces imati meko pustanje kvacila
a ako jedan pracn ostavis da malo kasni za ostalim ili da ide prije njih onda ces imati postepeno prijanjanje lamele
ovo ti kazem iz razloga sto VTZ ima OGROMAN zamajac za svoju velicinu motora i ako ne nastelujes lijepo lamelu postoji mogucnost da spojnicka brzo strada :cry:
 
D

DADAC

Guest
Re: Vladimirec

druk ležaj staviš u stari lonac, natrpaš litijeve masti i kuhaš, he he
samo pazi da ti ne zagori!!!
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
298
Re: Vladimirec

zeljkohancic kaže:
... Koliko se ostavi lufta između njega i pracnova?
Po uputstvima iz knjige: 2-3 mm, s najvećom razlikom od 0.1mm između pojedinih pracni
 
S

suvaga

Guest
Re: Vladimirec

ajde bas uzmi i sastavljaj tako kako ti je rekao savoris pa nam javi da li si ga lako uklopio i spojio...ja sam ga dvaput cepao na pola i mucio sam se pri sastavljanju sve dok nisam skunuo pumpu i resio to na nacin na koji sam objasnio...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Re: Vladimirec

i ja sam se mucio prije nego sto sam skontao za ovaj nacin i nisam nikako uspio sastaviti , nije mi palo na pamet to da skinem pumpu i spojnicku , ja sjeo razmisljao i vidio da moze i ovako mnogo je jednostavnije

a to 0,1mm razike izmedju pracnova :scratch kod mene su bili podeseni sva tri zajedno 100% i imam osjecaj da ce da otkine lamelu , nema postepenog pustanja jednostavno traktor ili ide ili stoji skoro nemoguce krenuti a da ne poskoci prednji kraj
i ja jednostavno uzmem i jedan pracn razstelujem u odnosu na druge i sada krece polako mekano pez problema niti proklizava ne daj boze
 

vladimirec81

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
298
Re: Vladimirec

I meni se sprema na godinu promjena lamele i ostalog na vladimircu pa sam tražil podatke.Ovo za razliku zazora piše u tehničkim uputstvima traktora.Još nisam prijenos rastavljal pa nemogu komentirati na koji način radi bolje ili ne radi.Ako je savoris podesio po svome i radi - odlično.
Usput ako znate koliko otprilike košta materijal lamela, druk lager i ostalo?
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

Mislim da ćeš lamelu najpovoljnije nabaviti u Mađarskoj, ili pak negdje u susjednim državama, gdje na sajmove dolaze ljudi koji se bave prodajom rez. dijelova za ruske traktore.

Druk-lager nije nešto specijalno, ako znaš potrebne (standardizirane) dimenzije možeš ga kupiti bilo gdje, jedino gledaj da kupiš neku poznatu marku (SKF na pr.)
 
Z

zeljkohancic

Guest
Re: Vladimirec

Savoris,kad stavim korpu na spojničku nema više mjesta za lamelu,ozubljenje na spojničkoj je prekratko. Probao sam pogurati druk ležaj još (prema mjenjaču) ali više ne ide,bar mislim. Gdje griješim?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Re: Vladimirec

lamela u Rumi na vasaru kosta 20evra , obloge za lamelu kostaju 5evra obje , druk lezaj kosta oko 25 evra
@VTZ SKF ce da ga kosta malo vise :mrgreen:
ma samo ruski i deri jer dobijes i kuciste lezaja koje takodje moze da se pohaba

u majku mu kako nemoze da stane lamela na osovinu :scratch kod mene je isla bez problema
u kom polozaju su pracnovi ? mozes li na njima sta dobiti prostora njihovim raspustanjem
jesi li otkacio polugu koja ide na kvacilo ?
dovoljno je da lamela naijdje samo toliko tek da ne spadne dok sastavis

obrati paznju na one stiftove na spoju zamajac-korpa da budu na istom mjestu posto je posle nemoguce okrenuti korpu u odnosu na zamajac
 
Z

zeljkohancic

Guest
Re: Vladimirec

Savoris,uspio sam ubaciti lamelu,provozao trakto i funkcionira. Ali ! Ostao je problem koji sam mislio da će riješiti nova lamela, a očito nije. Brzine mogu prebacivati samo dok traktor stoji ili kad se jaaaako polako kreće,sve ostalo nije moguće i prati ga UŽASNO krčanje.
Komšija,kamiondžija, kaže da ne prebacujem dobro brzine (traktor nema sinhrone),da to moram raditi s dva puta stiskanjem kvačila i međugasom . Probao,ne pomaže.

Šta ti misliš? Trebam li kopati i po mjenjaču i kako se to radi?

Probat ću kupiti knjigu za T-25, u S.Brodu našao za neke veće i modernije ruse,sad kontaktiram firmu Gibanj iz Vinkovaca,navodno su oni specijalizirani.
Da li je ova šema ispravna?
Postoji li uopće lošiji T-25 od moga? Ako postoji,vlasnika vodim na pivo!!!!!

 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Re: Vladimirec

imas i ovdje rikverc desno od brzohodne ;)


a sto se tice krcanja ima vise mogucnosti
recimo kada ti traktor radi u mjestu u leru i kada pritisnes kvacilo da ubacis u brzinu krci li tada,
jesi li dobro nastelovao pracnove ?
jesi li dobro ocistio zamajac i korpu ? da ti nije ostalo kakvo strano tijelo unutra ?
da nisi slucajno deformisao lamelu ? ili je bila fabricki kriva?

postoji mogucnost da ti je obloga lamele ili korpa ili zamajac "hrapav" pa ces imati problema dok se uglaca

daj nam jos koju informaciju kada i kako krci rijesit cemo


e reci mi kako si sastavio kojim nacinom ????
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Re: Vladimirec

ja sam jedino uspio iz manje u vecu....3-4 i 4-6 narocito lako ide
iz vece u manju nisam uspio, vjerovatno ne stisnem odgovarajuci medjugas :scratch
 
V

VTZ

Guest
Re: Vladimirec

Kad se tokom korištenja traktora dobije malo više prakse i rutine, brzine se bez problema mogu mjenjati u vožnji, pogotovo iz nižih u više brzine - bez krčanja. Ručicu treba kratko trznuti, i ubaciti je što brže, a ne polagano i predugo tiskati, jer tada se čuje krčanje.

Kod šaltanja iz viših u niže brzine treba malo pričekati da padne brzina kretanja. jer s time padne i broj okretaja zučanika u mjenjaču. Ako su okretaji motora približno slični okretajima zbog kretanja, lakše će se prešaltati...

Meni šaltanje ide bez problema, čak i kod vožnje na (dosta velikoj) uzbrdici prvo se zaletim uzbrdo, i vozim u 6-toj brzini, onda stisnem kuplung i pričekam da traktor uspori. Ubacim u nižu, i bez problema nastavljam vožnju. Nekome tko je apsolutni početnik tako nešto nebih savjetovao, jer za to ipak treba više prakse i iskustva.

Vješti korisnik može taj traktor voziti i šaltati kao da ima sinhronizirani mjenjač. Naravno, sve ima svoja ograničenja. Ne možete se prebrzo kretati sa teretom, i onda odjednom ubaciti u sporu brzinu, bez obzira kakav je mjenjač. Isto vrijedi i za šaltanje u višu brzinu - traktor se bez ikakvih problema može ubrzavati i šaltati, čak i sa velikim teretom, ali prvo treba povećati brzinu kretanja u nižoj brzini. Dakle - ništa bez prakse i iskustva...
 
Z

zeljkohancic

Guest
Re: Vladimirec

Ljudi hvala što pomažete.
Ograničavajuće okolnosti su: pojma nemam o traktorima i što je ovaj moj stvarno KRŠ!
VTZ vidio sam tvog,prava pila,Savoris ako nisi prodao tvog zelenka samo reci cijenu!
Ovako sam ubacio lamelu (nakon što su me savjetovali): ubacio ju na zamašnjak,lagano dotegnuo korpu,centrirao i poravnao zube korpe i lamele,dotegao korpu,približio dva dijela traktora i puno mrdanja cimanja psovanja i nekako to uđe.

Vratimo se krčanju. I prije mijenjanja lamele strašno je krčalo pri mijenjanju brzina,a pošto se uz jednu jedva strmu ulicu nisam mogao uspeti (s 4-5 m drva, i skoro prevrnuo!!!),prvo sam sad odlučio promijeniti lamelu nadajući se da će to riješiti i problem krčanja. Prije sam mislio da ne "hvata" dovoljno,sad mislim da ne "otpušta". Ako druk ležaj i korpa drže stalno uključenu lamelu to bi moglo izazvati krčanje pri promjeni brzina,ali ne krči pri ubacivanju u mjestu i sporom kretanju pa zato mislim da to nije.Da je lamela "ukoso" ili da cape hvataju nejednako zar to nebi uzrokovalo trešnju,ali ne i krčanje ?
Da li se iz ovog svega može zaključiti da nije problem u lameli i korpi?
Kako da "provjerim" da li je mjenjač uredu,ima li nekakva fora za to ili nekakav dekl ili nešto kroz čega se mjenjač može pogledati? Trebam li posumnjati na viljušku koja uzubljuje zupčanike i ako postoje dvije ručice za mjenjač da li postoje i dvije viljuške?
 

Najnoviji postovi

Na vrh