• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vladimirec T-25

P

pergar

Guest
vrana u magli

:prayer:Hvala Savoris:Malo sam njuškao oko motora i našao gdje curi ulje.Ne znam čemu služi,ali čini mi se da je krivac onaj vijakkoji ima gumenu brtvu na sebi ključ 13 čini mi se.Na njemu lagano pušta ulje i ventilator ga razbacuje po cijelom motoru.Inače on stoji bočno na glavi iznad usisa...:idea:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
ma nema na čemu , vlatko je lak za otkljanjanje problema pošto je nevjerovatno jednostavan traktor
 
P

pergar

Guest
ma nema na čemu , vlatko je lak za otkljanjanje problema pošto je nevjerovatno jednostavan traktor

ljudi baš super,nitko nema problema sa svojim traktorima,inače ja sam svojega konzervirao do proljeća:finga:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
moj će izgleda raditi cijelu zimu pošto imam i kašiku za snijeg na njemu
 
M

milicevicm

Guest
Kao što znate-imamo jednobrazni IMT-ov plug.
E sada me interesuje onaj plivajući položaj kod oranja,kako,kako se to uključuje.
Čitao sam to je 4 položaj.
Ali kako?je li kada se povuče brazda,pa ga uključiš.
Da li ručica treba da ostane u tom položaju.
Kako se preskoči ono samo podizanje traktora i dođe u taj položaj-plivajući.

Kada kažem imamo-ja sam tehnička podrška a brat izvodi te radnje.
Pa molim vas za detaljne savjete-za to prvo oranj-razumite muke su to.
Kojom brzinom itd.Dajte to lijepo objasnite stavku po stavku.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
evo da ti ja polušam pomoći
-plivajući položaj ti je kada povučeš ručicu sasvim sebi znači ide ovako :
gore (prinudno)
neutralni (poluge stoje u mjestu)
dole (prinudno)
plivajuću (poluge prate konfiguraciju zemljišta)

znači kada prebacuješ u plivajući položaj slobodno cimni ručku malo jače da preskoči preko položaja dole
slobodno cimni , ja sam vozio traktor cijelu godinu dok nisam otkrio taj položaj

-ali ja ne vidim potrebu za plivajućim položajem kada se ore sa jednobrazom , spustiš na dubinu koja ti treba i onda samo vratiš ručicu u neutralni i tako oreš
plugovi će ti uvijek biti na istoj dubini
za neke druge radnje ili oranje sa dvobrazcom koji ima točak onda podržavam oranje u plivajućem položaju

-ali ako već oreš sa jednobrazcom u plivajućem položaju onda pošto si početnik preporučujem ti točak , mada ne treba ali tako ti je lakše
i onda nema nikakve matematike , ulaziš točkom u brazdu , cimneš ručicu u plivajući položaj i pičiš ne okrećeš se
plug će sam da se zabije u zemlju tako da nemaš potrebe da ga spuštaš prinudno (normalno ako je pravilno podešen, a jednobrazac je jako lako podesiti , čak iako promašiš idealno on će opet raditi skoro normalno)

-ručica ostaje sama u svakom položaju tako da se podrazumijeva da ostaje i u plivajućem

-ore se onom brzinom kojom može da lako vuče , da ne gubi mnogo obrtaja
recimo u zavisnosti od ''težine'' zemljišta ide 1,2,3 a nekada možda i 4 brzina u jako lakoj zemlji (jednobrazac)
neka optimalna ti je 2 brzina , ali opet to zavisi od mnogo faktora

a da ne bi bilo zabune oko brzina pošto ih ljudi tumače na milion načina evo ti sema na brzaka
2,4------l,ll
N
5,6------1,3
kod novijih modela su zamijenjena mjesta brzinama 2 i 3


e sad ako ti nešto nije jasno pitaj :D
 
M

milicevicm

Guest
Hvala Savo !
Hvala i na tako brzom odgovoru.
Nemamo taj točak na tom plugu-vjerovatno on i ne ide uz njega.
Proba će mo kako si rekao-bez točka.

SAVO da te pitam za T-40 jesi li ga prodao i kolika je njegova cijena kod nas.
Duplak me interesuje.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
već sam ga sredio , sredio kam one veće probleme ostalo je još nekih sitnica tipa : el. instalacija,stakla na kabini,krst kardana poluosovine,jedan semering , i tako neke gluposti koje oduzimaju vrijeme a nisu skoro nikakva investicija
to ću polako kada je loše vrijeme da sredjujem

iskreno nije mi nešto potreban jer imam i njega i rusa a u sličnoj su kategoriji , mada mi se svidio jer imam uz njega i rotodrljaču od 180cm a dobar mu je raspored brzina za balirku da mi vozi
najbolje bi mi odgovaralo da ga mijenjam za neki traktor 40-50 konja

baš sam se danas malo vozikao sa njime
a cijena je onoliko koliko se dvojica dogovore :rolfer:
 
M

milicevicm

Guest
Savo pitao sam te za taj T-40,pošto moj rođak razmišlja o nekom rusu.
Ima fijata duplaka i malog fergu-izvlači drva,pa bih kupio rusa,zavisi od posla,šta će dobiti.
Opet moj drugi rođak ima baš taj T-40 i on radi malo sa drvima.A moj rođeni brat išao jednom sa njim, kaže nikad više.Natovari naprijed,nazad i još zakači pozadi i tako se spušta kroz neke provalije.Kaže ne može se to riječima opisati,strava i užas.
Sve to, ali kaže brat iznenadio se kako je taj rus tako izdržljiv.Drugi su tu pokušavali sa drugim traktorima i polomili ih.

POZDRAV !
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
na mom kraju jedino ruski traktori mogu da izdrže svakodnevni rad u šumi , i svi koji se ozbiljno bave šumom imaju bar jednog rusa ako ne i više , iskreno daleko mi je bolji i moćniji MTZ negoli LTZ , daleko daleko bolji (bar meni)

e danas mi se na mom vladimircu pojavio mali problem , pritisak ulja pao na 0 , na pun gas navuče na skoro 2
jeli neko imao sličan problem , sumnjam na onaj radni ventil pritiska ulja , jeli kome on zaštekavao
isti simptomi su mi se pojavljivali na onoj mojoj vektri za trke , isto zaštekao taj radni ventil
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,615
na mom kraju jedino ruski traktori mogu da izdrže svakodnevni rad u šumi , i svi koji se ozbiljno bave šumom imaju bar jednog rusa ako ne i više , iskreno daleko mi je bolji i moćniji MTZ negoli LTZ , daleko daleko bolji (bar meni)

e danas mi se na mom vladimircu pojavio mali problem , pritisak ulja pao na 0 , na pun gas navuče na skoro 2
jeli neko imao sličan problem , sumnjam na onaj radni ventil pritiska ulja , jeli kome on zaštekavao
isti simptomi su mi se pojavljivali na onoj mojoj vektri za trke , isto zaštekao taj radni ventil
Ako je naglo pal moguče. Možda je i kakva smet pod njim pa ......
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
naglo pao , nema pregrijavanja motora , nema lupanja , hladan malko više diže pritisak nego topal
sve me to upućuje na ventil , jer skoro kada sam mijenjao klipnjaču nisam vidio nikakvih nepravilnosti , nasuto novo ulje

može biti i da je nešto potpalo pod njega , o tem nisam ni razmišljao , tipovao sam da je zaštekao
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,615
naglo pao , nema pregrijavanja motora , nema lupanja , hladan malko više diže pritisak nego topal
sve me to upućuje na ventil , jer skoro kada sam mijenjao klipnjaču nisam vidio nikakvih nepravilnosti , nasuto novo ulje

može biti i da je nešto potpalo pod njega , o tem nisam ni razmišljao , tipovao sam da je zaštekao
Nisam baš sa Vladimirom na ti tak da nemogu tvrditi, ali na IMT-u (naročito 533) se zna dogoditi.
Gdje mu je sigurnjak, na pumpi u karteru ili negdje izvana?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
ma pored motora , na bloku , iza alternatora
to je prava mašina , svemu imaš pristup bez nekih kapitalnih rasklapanja :weedman:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,615
ma pored motora , na bloku , iza alternatora
to je prava mašina , svemu imaš pristup bez nekih kapitalnih rasklapanja :weedman:
Onda nije problem do njega doči, a i nadajmo se da je samo on jer ako nije ...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
iako nije boli me kita , 100 evra i uradim mu bar generalku , onako uz put :weedman:
mada motor nije za generalke , ni blizu
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,615
iako nije boli me kita , 100 evra i uradim mu bar generalku , onako uz put :weedman:
mada motor nije za generalke , ni blizu
Pa vjerujem da nije kad je nedavno bil širom tak da nevjerujem da se neznam kaj dogodilo, Sigurnjak ili pumpa mada ona nebi najednom oslabila.
A kak ima podmazivanje klackalica? Mislim od kud dobiva pritisak, kroz podizač ili?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
klackalice podmazuje kroz nezavisnu cijev koja ide sa bloka do glave
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
valjda nije obletio leteci lezaj....
mozda je manometar prdno u šišu pa ne mjeri dobro :-S
 
P

pergar

Guest
problem

I meni se to isto dešava ali samo kad se traktor nagne na lijevu stranu. sa 3 pada na 0 i vraća se na 3,ulja ima dovoljno,ali je već pred mijenjanje,da li se može desiti nešto katastrofalno?Pročitao sam da bi mogao biti {SIGURNJAK}.mOŽE LI MI TKO OPISATI ŠTA TO OTPRILIKE ZNAČI I OPŠIRNIJE OPISATI GDJE SE TO NALAZI,KOJA MU JE FUNKCIJA?:drinkers:
 
Na vrh