• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
To župa to, prekratiš te tanke grane, da bi potstakao pojavu novih kojih će da bude više! Ženski polni organi kod oraha se nalaze na vrhu rodnih grančica, što će reći, više rodnih grančica, više ženskih cvetova, samim tim i više potencijalnih plodova. Trebalo bi uskoro da jednom klijentu podignem zasad oraha, verovatno će to biti naredne godine, pa ću na taj način provocirati rast novih grana. Orahu je ionako retka krošnja, što onda ne iskoristiti sav taj silni prostor koji postoji?!

možeš li ovo slikom potkrijepiti za nas koji nemamo pojma o tome a željni smo znanja?
 
F

FruitBoy

Guest
Bojim se da ne mogu, nisam zabeležio kad sam to radio.....tu operaciju sam inače sproveo na svoju inicijativu, niko mi nije rekao za to! Ako želiš, mogu malo detaljnije da ti pojasnim!
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
molim za pojašnjenje.jedni kažu nedirah orah,drugi opet sijeci ali pazi šta siječeš itd.... šta je tu ok a šta nije??????????
 
F

FruitBoy

Guest
Ne verujem da se može baš dobiti riblja kost ili tome slično, ali može tzv dodatni porast. Cilj je da se ionako retka kruna popuni. Jednostavno, pogledajte. Plodovi oraha se nalaze na vrhovima grančica. Znači, što više grančica, više potencijalnog roda. Ne mora baš svaka grančica da ima plodove na sebi, al sigurno će imati više lisne mase, samim tim i fotosintetska aktivnost će da bude veća, krupniji plodovi, kvalitetniji plodovi , bolje obrazovanje rodnih pupoljaka za narednu godinu. Ovako nešto se može uraditi samo dok je voćnjak mlad, ko će još orah od 10-12 godina da orezuje. Opet vam kažem, ovo sam samoinicijativno sproveo, možda i sasvim slučajno, te shvatio da to može samo dobro da donese.
A to što neki kažu da orah ne treba dirati, to baš i nisam siguran da treba sprovoditi. Svi znamo da se zaštita oraha sprovodi u svega nekoliko tretiranja i to dok je zasad mlad.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
@Fruitboy dok sam kupio ove godine orahe obratio sam pažnju na raspored grana. Rekao bi onako u šali da je orah popriličan šonjo ;) Smeta mu bilo što u blizini, kod jednog oraha je sa jedne strane bagrem i sa te strane apsolutno nema grana, kod drugog oraha je sa strane lijeska i opet ista situacija i još kao da bježi od hladovine. Sad koliko sam razumio ti bi ga dok je mlad izprovocirao da ima više vršnih grana zbog ploda. Ali ako ima više grana onda radi hladovinu donjim granama i moguće da neće biti roda ili? Orah je stvarno specifično drvo, jel se može rovašiti? I zanima me kod ovog novog projekta što ćeš raditi, da li ćeš raditi združeno sa kajsijom? Poz
 
F

FruitBoy

Guest
Pa vidi, plodovi ovog voća se nalaze u klapini, omotaču. Orah ne mora da ima dopunsku boju, pa da bude obojen kao npr jabuka! Zato hladovina u samoj kruni ne igra veliku ulogu. Cilj je da "svaki" cm kvadrati prostora oko krune bude popunjen lisnom masom. To je svrha svega ovog što sam napisao!
Moram još da napomenem da se bujnost dosta razlikuje i od sorte, ishrane, navodnjavanja. Koje sorte su kod vas najzastupljenije?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ne znam za sorte, ja sam dva naslijedio. A neke ću probati posaditi, plod ogroman a ljuska meka. Staviti ću slike uskoro. Što se tiće hlada htio sam samo aludirati da ako se poveća lisna masa da može doći ne granjanja oraha. Eto samo to. No vjerujem da su tvoji testovi ukazali sa uspjehom i da će to biti to. Naravno da bez gnojidbe, navodnjavanja, zaštite nema ni rezultata. Mislim da orah voli fosofor, skupa proizvodnja ;) Poz
 

Podravec

Član
Tu od
4 Velj 2009
Poruka
89
integrirana proizvodnja

Mala obavijest
Ne znam koliko je forumaša (između ostalih i voćara) upisano u upisnik proizvođača u integriranoj proizvodnji i koliko vas je upoznato sa činjenicom da su isti obavezni do 31.12. ove godine dostaviti pravilno ispunjen prilog 2 iz Pravilnika o integriranoj proizvodnji poljoprivrednih proizvoda, NN 32/10, u područnu poljoprivrednu agenciju.
Isto tako najkasnije do 31.01.2012.g. obavezni su dostaviti pravilno ispunjen prilog 3 iz Pravilnika o integriranoj proizvodnji poljoprivrednih proizvoda u Ministarstvo poljoprivrede u ZG.
Ja sam to saznao tek nedavno, pa eto da podijelim informaciju.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Mislim da ću se i ja prešaltati, pošto sam našao EKO ubicu za šljivinu osicu hi hi ;)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Poštovani voćari, zaljubljenici u voćarstvo, kolege iz struke i svi koji volite voćarstvo,

ekipa Voćarskog portala se u petoj godini svog postojanja odlučila na drastičan zaokret!
Zaokret se sastoji u oslobađanju svih tekstova pa i onih stručnih svima na korištenje!
Sada želimo da što više korisnih informacija izađe van onima koji mogu učiniti razliku i podići voćarstvo na razinu koja bi omogućil konkurentnije voćarstvo svima.
Ukoliko Voćarski portal bude čitan, i još više, ako bude u djelo sprovođeno ono što smo s radošću dali svima koji žele proširiti svoje vidike, mi ćemo biti sretni i zadovoljni.

Kratki rezime onoga što smo odradili do sada. Objavili smo dakle zaključno s 05. 12. 2011.:
- 1.039 stranica teksta o voćarstvu!
- 2.996.727 znakova!
- 1.171 fotografija!
- 117 crteža i 183 pregledne tablice.
I što je još važnije, imamo preko 2.600 pretplatnika na newsletter i preko 2.800 registriranih korisnika!
Upravo zbog vas otvorili smo vrata svog portala, a sada i vašeg portala i nadamo se da ćemo vas redovito opskrbiljvati zanimljivim i još više korisnim informacijama!

Iz sadržaja izdvajamo!

Hvale vrijedan projekat.
www.vocarstvo.org
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Jel postoji trenutno opasnost od glodavaca u voćnjaku, vidio sam da ima dosta rupa al možda još imaju druge hrane štetočine.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Jel postoji trenutno opasnost od glodavaca u voćnjaku, vidio sam da ima dosta rupa al možda još imaju druge hrane štetočine.

...treba to trovat, ako imaš čime i slobodnog vremena :)
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Jel postoji trenutno opasnost od glodavaca u voćnjaku, vidio sam da ima dosta rupa al možda još imaju druge hrane štetočine.

Rekao ti breskvar,što prije,zamisli koja suša oni žedni,gdje će se napiti a žive kraj žila?Ja ostavio jabuku koja je dole pala oko 500kg i više po voćnjaku 70% su istarupirali e sada sam im posolio jabuku s otrovom da im promjenim meni:D
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Rekao ti breskvar,što prije,zamisli koja suša oni žedni,gdje će se napiti a žive kraj žila?Ja ostavio jabuku koja je dole pala oko 500kg i više po voćnjaku 70% su istarupirali e sada sam im posolio jabuku s otrovom da im promjenim meni:D

Moje su također istarupirali, nisam znao da miševi vole svježu jabuku, ove na stablu su tarupirali stršljenovi, a i ptice, sve to treba potamanit.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Moje su također istarupirali, nisam znao da miševi vole svježu jabuku, ove na stablu su tarupirali stršljenovi, a i ptice, sve to treba potamanit.

Samo oprezno s pticama one Nam trebaju, nabavi sovu ona najbolje uništava glodavce.
 

Najnoviji postovi

Na vrh