• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ja sam špricao fertinom i ne vidim zasada nakon dva tjedna nikakvo poboljšanje, gdje je list bio žut i dalje je žut.
Uzmi neki jači preparat; Fertine su uglavnom dobre preventivno, ali kada se pojavi problem, nisu od velike pomoći.
Probaj naći neki preparat u kombinaciji Zn+Mn+Fe (namjerno je Zn prvi) i dodaj malo UREE unutra (1% će biti sasvim OK).

p.s. Za bolji učinak Fe gnojiva u folijarnoj primjeni poželjno je uvijek dodati UREE (služi kao prenosioc Fe u biljci; do 1%)
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Ha ha Đakovština konkretno moj kraj 10lit na m2 previše samo za prašinu pokuputi.

Uff onda se baš i nisi usrečio. :D Već je bilo dosta suho.

S bude bilo još kiše u četvrtak.
 
A

a1exa

Guest
Mene također okupalo ove godine, kombinacija sumpor, karate i mankozeb, pukao mi var gdje sam vario nosač grane kad sam zahvatio granu od jabuke i taman se okrenulo otraga po meni u kabini, koji je to šok bio, nisam se ni snašao izbacit kardan nego sam skakao s traktora :) Vozio odmah doma u trećoj i pod tuš i nisam imao nikakvih posljedica. Inače najjače reagiram na insekticide jer mi se vrti malo nakon špricanja iako koristim onu bijelu masku za usta i nos. Inače što se tiče cidokora ja sam špricao s njim između voćki i opet mi trava rasla iste godine, možda sam stavio slabiju dozu, ove godine ide flakserica, a redove potanjuram travu kad padne kiša jer nemam kosilicu, a navodno je dobro potanjurat da se glodavci poremete.

A zašto ne koristite gas maske? Zbilja vam to nije za zajebavat se. Maska koju koristiš, ona bijela ti ne pomaže kod špricanja jer ona služi za zaštitu od većih čestica, prašina i sl.
Kupi si baš gas masku, košta ti 300 kn, dobiješ i dva filtera uz to koja ti vrijede godinu dana. Kasnije samo mijenjaš filtere.
Stvarno ovo ti govorim sa dobrom namjerom, možda sada nemaš posljedica ali udisati takve kemikalije nije zajebancija.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
vočarstvo savjeti od A-Ž od1-12mj

pozdrav poštovani vočari ,ja volim imati nekoliko vočaka oko kuče,ima nešto krušaka,jabuka koje ja ne prskam to je nešto starije ,jer glavni konzumenti tog voča su naši klinci.PITANJE JE imam ispod kuće oko 1000 metara kvadratnih zemlje sada je tu krumpir dali je bolje da idem sa sadnjom nekoliko vrsta sada ujesen i kada naj ranije ,teren je nagib 30 posto sunce cijeli dan.Mislim posaditi malo krušaka jabuka nekoliko trešnji ,koju vočku staviti na višlji položaj a koju na niži ,to sve se planira samo za vlastite potrebe:drinkers:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
pozdrav poštovani vočari ,ja volim imati nekoliko vočaka oko kuče,ima nešto krušaka,jabuka koje ja ne prskam to je nešto starije ,jer glavni konzumenti tog voča su naši klinci.PITANJE JE imam ispod kuće oko 1000 metara kvadratnih zemlje sada je tu krumpir dali je bolje da idem sa sadnjom nekoliko vrsta sada ujesen i kada naj ranije ,teren je nagib 30 posto sunce cijeli dan.Mislim posaditi malo krušaka jabuka nekoliko trešnji ,koju vočku staviti na višlji položaj a koju na niži ,to sve se planira samo za vlastite potrebe:drinkers:

Pozdrav po pitanju sadnje pričekaj jesen nemoj žuriti 11 mjeseca i 12 ako nije jako hladno. Kada sadiš gledaj da ti voćke koje visoko rastu i široko budu u doljnjem djelu voćnjaka tako da ne zasjenjuju nižeg rasta jabuke i kruške kupljene u rasadniku na podlozi MM106 rasu oko 3.5 m max tako i kruške na dunji na sjemenjaku do 6 m trešnje oko 6m.
Kada povadiš krompir a možeši sada obavi analizu zemlišta zbog utvrđivanja PH vrijednosti tls to ti je jako bitno večinu te analize sufinancira županija i opčine,drugo obavi duboku obradu i dobro zagnoji stajnjakom i umjetnom gnojidbom 7-20-30 NPK. To ti je sve jako bitno bez obzira što je voćnjak za osobnu upotrebu.
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,293
Slika je od člana ajkula nije znao postaviti slike,
pa se obratio da mu postavim...


 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
vočarstvo savjeti od A-Ž od1-12mj

hvala na postavljanju slike, sada pitanje za prave vočare koja je ovo kruška stara je oko 25 godina samo sada malo loše izgleda jer ju je led stukao krajem 5 mjeseca, ovih dana polako ju trošimo i uživamo u njenom ukusu,pozdrav:partyman:
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
hajde vočari na sunce sa znanjem,pomagajte jer ni ovi iz savjetodavneBBŽ nisu mi mogli pomoći,koja je ovo kruška?:partyman:

starkrimson po vremenu sazrijevanja ,obliku, boji
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
vočarstvo savjeti od A-Ž od1-12mj

Hvala do boga na informaciji,dali ima te kruške za kupiti ,npr neki rasadnik?:partyman:
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Hvala do boga na informaciji,dali ima te kruške za kupiti ,npr neki rasadnik?:partyman:

:madmana::madmana::madmana: zašto ???
ako trebaš nekoliko komada, uči se kalemiti
a za sve ostalo imaš Google
 

pocetnik-mk

Novi član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
21
Pozdrav svima...

Molim za savet.

Sutra/prekosutra planiram "plavo kupanje" za breskve oko 1 ha... verovatno cu to raditi sa novim villager atomizerom DM-14.

Imam veliki problem - primetio sam da se u vocnjaku razvila treca (oktobarska) generacija dudove štitaste vaši (Pseudaulacaspis pentagona)

Dileme su:

- Dali mogu zajedno sa bordovskom corbom ili nekim gotovim preparatom (CUPRABLAU-Z ili slican na bazi bakra) da pomesam insekticid (Lannate ili Methomex ili neki drugi na bazi metomila). Od strane "strucnjaka" uvoznika preparata dobio sam kontradiktorne informacije - neki su za, a neki protiv.

- Jedan od predloga "strucnjaka" je da (umesto bordovske corbe ili CUPRABLAU-Z ili slicne gotove preparate) koristim PASTA CAFFARO (bakarni oksihlorid) u kombinaciji sa RELDAN 40 EC (chlorpyrifos-methil). Dali neko ima iskustva sa ovom kombinacijom u suzbijanju stitastih vasiju?

- Koja je bitna razlika izmedju bordovske corbe (ili gotovih preparata) i bakarnog oksihlorida (PASTA CAFFARO) u smislu primene (plavo kupanje)... sta je po vama bolje?

- Dali je bolje i dali smem sada da koristim NORDOX (kojeg sam planirao za ranu prolet posle rezidbe) u kombinaciji za Lannate ili Methomex ili drugi insekticid. Dali se smeju mesati?

- Dali su 7 dana nakon "plavog kupanja" dovoljno da obavim krecenje sa krec+sumpor+so ili trebam sacekati duzi period?

Izvinjavam se ako sam preterao sa pitanjima.

Hvala unapred za pomoc
 
Z

zupa100

Guest
Orah

Imam 25 oraha koji su već stigli na rod. To su kalemljeni orasi kupljeni u institutu u Čačku.
Interesuje me samo jedno pitanje, kako ih orezati tj. naterati na bolji rod.
Hvala unapred! :D
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Imam 25 oraha koji su već stigli na rod. To su kalemljeni orasi kupljeni u institutu u Čačku.
Interesuje me samo jedno pitanje, kako ih orezati tj. naterati na bolji rod.
Hvala unapred! :D

nemam pojma za orase, ali mislim da ih uopće ne orezuješ, jer u večini slučajeva vočku kad orežeš ona tera u rast tj vegetacija je veča a rod manji, ali kažem nisam stručan za orahe
a drugi razlog je i manje posla:finga:
treči ,nemožeš ništa da pogriješiš, jer pošto nisi rezao nisi ni kriv (zaslužan) za dobar ili loš rod:finga:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ilegalac ti sve rekao ne orezuj ništa ja imam 2 kalemljena visoki su sada 4 metra 4 godina debljina nadlaktice odrasle osobe i ove god.su imali prvi rod.
 
Z

zupa100

Guest
Orah

Gospodo Ilegalac i Njoko, mislio sam da sekundarne grane koje vuku u visinu gde gde zarežem, još se debelo razmišljam. U svakom slučaju vama puno hvala na odgovoru.
Pozdrav iz Župe! :partyman:
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Gospodo Ilegalac i Njoko, mislio sam da sekundarne grane koje vuku u visinu gde gde zarežem, još se debelo razmišljam. U svakom slučaju vama puno hvala na odgovoru.
Pozdrav iz Župe! :partyman:

nemam pojma
čekaj malo ti režeš ili zarezuješ???
o zarezivanju nemam pojma(osim ako je šunka):mrgreen:
a ako je rezanje u pitanju mislim da ćeš imati više problema ako režeš, jer češ potaknut rast i dobit češ vodopija puno , ako sam dobro razumio orasi su u rodnosti, dakle formirani
znači samo prorjeđivanje i suhe i oštečene. to je moje mišljenje
 
Z

zupa100

Guest
nemam pojma
čekaj malo ti režeš ili zarezuješ???
o zarezivanju nemam pojma(osim ako je šunka):mrgreen:
a ako je rezanje u pitanju mislim da ćeš imati više problema ako režeš, jer češ potaknut rast i dobit češ vodopija puno , ako sam dobro razumio orasi su u rodnosti, dakle formirani
znači samo prorjeđivanje i suhe i oštečene. to je moje mišljenje

Ma pogrešno sam se izrazio, mislio sam da one grane koje žure u visinu prekratim da bi izazvao bolje grananje, nikako ozbiljnu rezidbu. :?:
 
F

FruitBoy

Guest
To župa to, prekratiš te tanke grane, da bi potstakao pojavu novih kojih će da bude više! Ženski polni organi kod oraha se nalaze na vrhu rodnih grančica, što će reći, više rodnih grančica, više ženskih cvetova, samim tim i više potencijalnih plodova. Trebalo bi uskoro da jednom klijentu podignem zasad oraha, verovatno će to biti naredne godine, pa ću na taj način provocirati rast novih grana. Orahu je ionako retka krošnja, što onda ne iskoristiti sav taj silni prostor koji postoji?!
 

Najnoviji postovi

Na vrh