• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
u hebote što pronađoh
ukucaš u google slike ime ovog štetnika XYLEBORUS DISPAR
i on ti izbaci sliku JOEKIKIja

koja si ti štetočina:mrgreen:
ako nevjeruješ probaj
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Haha ,JOE sam si si to napravio,šala mala.:mrgreen:
Pozdrav.
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
u hebote što pronađoh
ukucaš u google slike ime ovog štetnika XYLEBORUS DISPAR
i on ti izbaci sliku JOEKIKIja

koja si ti štetočina:mrgreen:
ako nevjeruješ probaj

Hahaha...vidi stvarno...:lol:
Pa ništa onda...
Preporučujem tretiranje pivom u koncentraciji "gajba/dan", ili može i rakijom 1lit/dan,,, samo u toplijim danima smanjiti količinu... da nedođe do rezistentnosti...:lol:
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Hahaha...vidi stvarno...:lol:
Pa ništa onda...
Preporučujem tretiranje pivom u koncentraciji "gajba/dan", ili može i rakijom 1lit/dan,,, samo u toplijim danima smanjiti količinu... da nedođe do rezistentnosti...:lol:

jesi ti siguran, ja na vručini povečavam koncentraciju proporcionalno razlici temperature:mrgreen:
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
jesi ti siguran, ja na vručini povečavam koncentraciju proporcionalno razlici temperature:mrgreen:

Da da... upravo tako, al samo povećati pivo u toplijim danima!
A rakiju smanjiti...:supz:
 
L

Labudasta

Guest
Meni je višnja stradala.

meni isto višnja ove godine skroz suha,ništa na njoj nema,
isto tako i mlada marelica, sve drugo mi je u redu a imam još i :
trešnje,jabuke,šljive i kruške koje su Hvala Bogu u redu,ne znam šta bi sa
višnjom i marelicom...:scratch
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
meni isto višnja ove godine skroz suha,ništa na njoj nema,
isto tako i mlada marelica, sve drugo mi je u redu a imam još i :
trešnje,jabuke,šljive i kruške koje su Hvala Bogu u redu,ne znam šta bi sa
višnjom i marelicom...:scratch

Nema pomoći za njih vadi van i najesen sadi drugo voće,ova godina je specifična zbog lanjske izrazito kišne godine pa se dosta voća suši.
Marelica to je normalno za nju ako je kupljena iz rasadnika:(
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
pomagajte.moj tornjak mi ozlijedio marelicu tako da joj je ogulio koru sa jedne strane u dužini od nekih 10cm ali nije u krug nego po jednoj strani.šta da radim sad??? uzeo sam ovčije balege i to sve namazo i zaštitio najlonskom vrećicom,jel imate bolji savjet?
 
L

Labudasta

Guest
Nema pomoći za njih vadi van i najesen sadi drugo voće,ova godina je specifična zbog lanjske izrazito kišne godine pa se dosta voća suši.
Marelica to je normalno za nju ako je kupljena iz rasadnika:(

Hvala puno na savjetu...:heart:
 

Podravec

Član
Tu od
4 Velj 2009
Poruka
89
Znam da je malo off ali ...

Nešto sam načuo, ali ne mogu provjeriti jer ne poznam nikoga tko bi mi konkretno (iskreno) odgovorio, imam jedno pitanje za ekipu na voćarstvu, a i šire:

U slučaju da preko parcele prolaze električni vodovi i na parceli se nalazi stup (bandera) koji provodi žice (kabel) od struje, da li vlasnik ima pravo na nekakvu naknadu od Elektre?

Isto pitanje važi i za banderu od telefona (T-coma)?
 
Posljednje uređivanje:

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Znam da je malo off ali ...

Nešto sam načuo, ali ne mogu provjeriti jer ne poznam nikoga tko bi mi konkretno (iskreno) odgovorio, imam jedno pitanje za ekipu na voćarstvu, a i šire:

U slučaju da preko parcele prolaze električni vodovi i na parceli se nalazi stup (bandera) koji provodi žice (kabel) od struje, da li vlasnik ima pravo na nekakvu naknadu od Elektre?

Isto pitanje važi i za banderu od telefona (T-coma)?

Hep nemaš pravo ipak je to strateški značaj za HR(elektrodistribucija) ako ti neodgovara oni mogu izmjestiti električni stup ali ne i vod koji je ucrtan u sve katastarske karte,zato po novom svu rekonstrukciju el.mreže izmještaju na javnu površinu(ulicu) Za telekom možda DA zato što je to privatna tvrtka,nisam siguran ali mislim da imaš pravo na naknadu.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
A dalekovodi i međumjesna energetska mreža koja ide preko polja?
koliko ja znam ako mreža već postoji onda je to več plačeno, osim ako te pri održavanju ometaju ili ti naprave neku štetu
a u slučaju da mrežu tek postavljaju onda se provodi djelomično izvlaštenje iz posjeda koje ti plate ovisno o vrijednosti, ali ti i dalje možeš koristiti taj dio (ako je moguče)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Sada ste i mene zaintrigirali. Sto u situacijama kada podzemni vod ide preko njive, a oni trebaju raditi neki popravak (telekom, vodovod)? . Dali te moraju pitati za dozvolu, odnosno sto u situacijama kada naprave stetu?
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Sada ste i mene zaintrigirali. Sto u situacijama kada podzemni vod ide preko njive, a oni trebaju raditi neki popravak (telekom, vodovod)? . Dali te moraju pitati za dozvolu, odnosno sto u situacijama kada naprave stetu?

nemoraju te pitati za dozvolu jer je to več djelomično izvlašteno, ali štetu bi trebali nadoknaditi, ako je bio usjev
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
hm.... djelomicno izvlasteno? Mislim da nije jer bih ja kao vlasnik valjda trebao znati nesto o tome, odnsno konkretno, preko jedne mi njive ide vodovod i telekomunikacijski vod, a nikada me nitko nije niti pitao niti obavijestio o bilo kakvom izvlastenju..... niti u katastru niti ugruntovnici niti u izglasanom GUP-u nema nikakvog traga o tome tako da ne znam po kojoj bi pravnoj osnovi oni meni mogli uci u njivu kod eventualnog popravka. Razmisljanja?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
hm.... djelomicno izvlasteno? Mislim da nije jer bih ja kao vlasnik valjda trebao znati nesto o tome, odnsno konkretno, preko jedne mi njive ide vodovod i telekomunikacijski vod, a nikada me nitko nije niti pitao niti obavijestio o bilo kakvom izvlastenju..... niti u katastru niti ugruntovnici nema nikakvog traga o tome tako da ne znam po kojoj bi pravnoj osnovi oni meni mogli uci u njivu kod eventualnog popravka. Razmisljanja?

Sve preko određenog broja cm dubine mislim ( 100cm) mogu kopati za javno dobro ali štetu moraju nadoknaditi.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
hm.... djelomicno izvlasteno? Mislim da nije jer bih ja kao vlasnik valjda trebao znati nesto o tome, odnsno konkretno, preko jedne mi njive ide vodovod i telekomunikacijski vod, a nikada me nitko nije niti pitao niti obavijestio o bilo kakvom izvlastenju..... niti u katastru niti ugruntovnici niti u izglasanom GUP-u nema nikakvog traga o tome tako da ne znam po kojoj bi pravnoj osnovi oni meni mogli uci u njivu kod eventualnog popravka. Razmisljanja?
kod nas je išao magistralni plinovod kopali su nekih 5-10m širine, ljudi su dobivali pozive da dođu /ali neznam gdje) na dogovor
99% je pristalo i dobivali su cca 100e po komadu (ali to je ovisilo od veličine parcele, tj kodnas od širine jer je plinovod išao poreko, potpisali su neku dozvolu
da mogu radit i to je to .
bio je i cca 1% ili manje onih koji su bili protiv i nisu dali kopati, ali plinovod je ipak prošao, mislim da je tu bilo djelomično izvlaštenje u igri (ak nećeš milom ideš silom)

i mislim da je Njoko dobro rekao ,zemlja jest tvoja, ali samo koliko možeš poorati:mrgreen:
sva podzemna i nadzemna blaga su vlasništvo države (a podzemna MOL-a):scratch
 

Najnoviji postovi

Na vrh