• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
trebam pomoć i savjet!

nekoliko većih stabala ( lijeska 5g ) mi jednostavno nije potjeralo. kao da će se osušiti! sve je bilo u redu dok se cvijet nije počeo otvarati. i onda je stala ( nema listova ). pretpostavljam da su se " utopile", jer je bilo dosta vlage u voćnjaku. međutim ima takvih ( ali mladica ) i na višim dijelovima. kad prelomim grančicu unutrašnjost je smeđa, a okolo zelena. ne vidim drugih znakova bolesti na stablima. sve izgleda normalno. ima još takvih stabala, ali su uspjeli potjerati.

da li to vrijedi nečim od nekakvih stimulatora ( aminokiseline, megagrin ili sl. ili nečim drugim ) oprskati, kao folijarnu prihranu. ili da to čupam van. kod nas lješnjakara se dosta ljudi žali na takve probleme. ako ima neko nekakav savjet.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
koliko vidim na forumu i ovdje kod ljudi puno se čudnih stvari dešava ove godine,možda je to i normalno ali nekako mi previše svega toga,od bolesti i nametnika kojih prije nije bilo toga da voćka krene pa stane,i to kod mene trešnja,ovdje lješnjak,itd. da nije imalo utjecaja ona prošlogodišnja havarija vulkana,pa onda taj pepel itd? šta vi mislite o tome?
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
koliko vidim na forumu i ovdje kod ljudi puno se čudnih stvari dešava ove godine,možda je to i normalno ali nekako mi previše svega toga,od bolesti i nametnika kojih prije nije bilo toga da voćka krene pa stane,i to kod mene trešnja,ovdje lješnjak,itd. da nije imalo utjecaja ona prošlogodišnja havarija vulkana,pa onda taj pepel itd? šta vi mislite o tome?

ja imam tako 15tak višanja , lani jedna dvije ,ove godine 15
kolega isto tako, kaže rak korijena
ja to pripisujem prošloj godini koja je izuzetno mokra bila, a podloga mi divlja višnja pa se eto dogodilo (uvalili nam krive sadnice)
a u to me uvjerava drugi vočnjak gdje imam višnju kalemljenu na trešnji, itu je 0 osušenih:mad:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
rotondo ,jel to nije anvil, alvin, almax itd
pa jel on nije zabranjen, di ga je za kupit???

a i on ide u cvatnji i precvijetavanju, a poslije ?

Sistemik Rotondo nisam koristio mislim jednom lane negdje pol.5 mj osobno koristim CHORUS,CROSS,ALMAX .
On je cijenom najjeftiniji dali ga ima ili ne ne znam,kada mijenjaju,zabranjuju tko kako hoće a to je normalno kod nas EU""
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Sistemik Rotondo nisam koristio mislim jednom lane negdje pol.5 mj osobno koristim CHORUS,CROSS,ALMAX .
On je cijenom najjeftiniji dali ga ima ili ne ne znam,kada mijenjaju,zabranjuju tko kako hoće a to je normalno kod nas EU""

pa almax je rotondo i on ide u cvijetu
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Uspjelo i neuspjelo kalemljenje

evo i fotke mojih radova.nemam pojma gdje sam fulao.
šta vi mislite?







 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Kupio Captan, puno je jeftiniji od Clarineta.

Ilegalac ti napisao razliku:D
Samo da ti pojasnim Captan kontaktni(prskaš prije zaraze,zaštićiješ)
Clarinet Bayer sistemik kurativni(prskaš kada je zaraza ušla u list a najkasnije 3 dana,lječiš)
Da bi sve imalo smisla moraš pomješati i jedan i drugi zaštita i ljek:mrgreen:
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Ilegalac ti napisao razliku:D
Samo da ti pojasnim Captan kontaktni(prskaš prije zaraze,zaštićiješ)
Clarinet Bayer sistemik kurativni(prskaš kada je zaraza ušla u list a najkasnije 3 dana,lječiš)
Da bi sve imalo smisla moraš pomješati i jedan i drugi zaštita i ljek:mrgreen:

Tražio sam sistemik, e ovim prodavačima više nije za vjerovati.
 
K

Kantalup

Guest
Pozdrav! Imam pitanje, nije u vezi radova u voćnjaku, ali ako bi netko bio dobar pa odgovorio bila bih zahvalna- htjela bih posaditi manji mješoviti voćnjak, kolika mi je najmanja potrebna površina da bih mogla otvoriti OPG i registrirati se kao proizvođač voća?
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Pozdrav! Imam pitanje, nije u vezi radova u voćnjaku, ali ako bi netko bio dobar pa odgovorio bila bih zahvalna- htjela bih posaditi manji mješoviti voćnjak, kolika mi je najmanja potrebna površina da bih mogla otvoriti OPG i registrirati se kao proizvođač voća?

Mislim da je 0,25 hektara za voće.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
POMOČ nova napast , potkornjak

nekidan sam pisao o sušenju višanja, pa su mi se javili ljudi koji gube šljive, jabuke itd
mislio sam problem je u sadnicama ali kad sam juče vidio šljivu 4g staru koja je dosada bila ok i koja je prije 4dana bila sasvim normalna a sinoč suha:madmana:

zametnut plodovi skoro 2cm veličine, a šljiva suha

kad mi je čovjek pokazao rupice na stablu šokirao sam se
rupice gotvo nevidljive, štetniku sam samo čuo ime i to je to
koliko će ih se još osušit neznam, kako se zaštitit neznam
navodno ima dvije generacije , u 4mj i u sedmom

kod mene je stradalo 15tak višanja i zasada 2 šljive (ako je to sve)

dakle upozoravam ljude kojima se neobjašnjivo suše vočke da pogledaju na stablu ili nižim granama dali imaju rupice , nešto kao da je netko ubo vrhom olovke

i ujedno tražim sve koji nešto znaju kako i kada se zaštitit od tog zla
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav svima!

Na forumu "svetbiljaka" pisano nešto o raznim štetočinama, i citiram text


"SCOLYTUS RUGULOSUS – Mali vocni potkornjak / S. MALI – Veliki vocni potkornjak
- mali vocni potkornjak je važniji jer može biti primarni štetnik ? narocito cesto napada vocke za jakih suša
- veliki potkornjak je sekundarni štetnik
- napadaju sve vrste vocaka, a katkad i drugo drvece
- odrasli oblici se javljaju u svibnju ? nakon kopulacije ženka buši rupicu u grani te ulazi pod koru, gdje buši hodnik dug 1.5 – 3 i više cm, gdje, u pravilnim razmacima sa svoje strane polaže po jedno jaje
- licinke buše sekundarne hodnike okomito na primarni hodnik, te tako prave crteže karakteristicne za pojedine vrste ? žive 30 – 40 dana, pa se kukulje
- mladi odrasli oblik izlazi kroz rupicu u kori stabla ili grane
- ljeti se javlja i druga generacija ? ima isti nacin života, no licinka te generacije prezimi

XYLEBORUS DISPAR – Vocni sipac
- primarni i sekundarni štetnik
- napada sve vrste vocaka, pa i vinovu lozu, kesten, brezu, lipu i drugo ukrasno drvece
- javlja se dosta razvuceno tijekom cijelog proljeca
- nakon oplodnje ženke traže odgovarajuce stablo u koje se ubušuju ? cine ravan hodnik koji potom skrece i prodire u iduci god
- od tog hodnika se odvajaju ogranci prema gore ili dolje paralelno s osovinom stabla ili grane ? u te ogranke odlažu jaja
- licinke ne buše nove hodnike jer se hrane micelijem jedne vrste gljivica roda Ambrosia koja se razvija u izbušenim hodnicima ? u jesen se kukulje
- prezimi odrasli oblik, koji kroz rupicu u proljece izlazi slobodno u prirodu
- ima jednu generaciju godišnje
- napadnuta stabla se slabije razvijaju, lišce ima slabiji turgor i vene "



Proguglaj malo slike po latinskom nazivu...pa uporedi rupice sa slika, i mene zanima dali je to ...
Imam i ja voćku sa rupicama, nije se osušila...al se vidi da je bolesna.

pozzz joe!:mrgreen:
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Ma ovo voćarstvo je Sizifov posao, tisuće štetnika uvezeno s jabukama iz cijelog svijeta, j... ih globalizacija i slobodno tržište, bolje je bilo kad smo bili zatvoreni u svoje dvorište.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
http://img17.imageshack.us/g/pict0270j.jpg/
http://img685.imageshack.us/g/pict0309v.jpg/
evo neke slike kako to izgleda i jedno moje riješenje za taj problem
ima i slika kukca i crva ali dosta loše se vidi
vide se i rupice ali treba malo bolje pogledati
nakraju ima i oguljena kora sa tog stabla koja mi čudno izgleda, neznam tome uzrok, ali se bojim da je i to posljedica ovog kukca
ima nekoliko slika gdje se vidi kako je na bušenje rupe vočka odgovorila smolotokom, tako da ako to vidite malo bolje pogledajte zašto curi smola
i na kraju slike na temu oplodnje šljive gdje se vidi urod na šljivi č,rodna i topking

ima i jedna slika za one koji nevjeruju da srna preskaće 1,5m ogradu ,sva sreča nema velike štete

ispričavam se što sam ovako postavio slike ali puno ih je pa neznam što da izbacim
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh