• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Wp nema veze s mješanjem ! Mješanje ovisi o aktivnoj tvari sredstva a Wp znači da je sredstvo močivi prah a Wg da je sredstvo u granulama. Pozzzzz

E ima :arrow:WP- moćivi prah i EC-tekući koncentrat za emulziju ljepo piše na svakom WP sredstvu treba provjeriti mogućnost mješanja s EC-formulacijama insekticida zbog rubne paleži lista,Kontam napisao Antractol i mješanje koji nesmiju se mješati,po PS-u bi trebalo napraviti test kompatibilnosti,ja već imam provjerene kombinacije pa se toga držim ko pijan plota,a nove 20 puta provjerim da se ne bi kajao:supris:
I zlatna pravila mješanja.

1)Prije bili kakovog kombiniranja sredstava dobro proučiti upute za primjenu i ograničenja miješanja
2)Poštujte osnovno pravilo;sredstvo nikada ne miješati jedno s drugim,već isključivo u spremniku prskalice koji je do pola napunjen ČISTOM VODOM.
3)Kod pripreme škropiva za prskanje s dva ili više sredstva različitih oblika formulacije,bitan je redosljed dodavanja u vodu,odnosno spremnik prskalice.

Prema obliku formulacije pravilan redosljed dodavanja je.

1. VODOTOPIVI KONCENTRAT (SL)
2. KONCENTRIRANA SUNSPENZIJA (KS,SC,FL)
3. MOČIVO PRAŠIVO ZA SUSPENZIJU (WP)
4. DISPERGIRAJUĆE MIKROGRANULE (WG,DF)
5. KONCENTRAT ZA EMULZIJU (EC)
6. TEKUĆA KONCENTRIRANA EMULZIJA(EW)

Sredstva za poboljšanje prijanjanja,okvašivače i folijarna gnojiva,uvijek dodajemo na kraju.
Moćivo prašivo za suspenziju(WP) nikad NE SIPAJTE DIREKTNO u spramnik prskalice,već prethodno posebno pripremite određenu količinu preparata( ja osobno u veliku bocu za vodu 7lit dopola stavim vodu dodam preko velikog ljevka prah zatvorim promućkam i to je spremno) i nakon toga ulijete u spremnik prskalice (također napunjen do pola vodom).
Nadam se da sam pomogao jer to su osnovna pravila.
Jedan korisni link da se zapitamo kada smo prskali a nešto nije u redu na lisnoj masi:

http://poljoprivrednisavjeti.blogger.ba/arhiva/2011/03/16/2716469

Pozdrav.
 
Posljednje uređivanje:
D

dejanm

Guest
Postovanje veliko,
Pozdrav svim vocarima na ovom forumu. Vec duze vrijeme citam Vase postove, sad sam se registrovao, da bih sa Vama mogao diskutovati o voćarstvu, jer mislim da je jedan od najkvalitetnijih foruma za voćarstvo kod nas.

Početnik sam, imam zasad dunje na 1h, prva godina.Leskovacka i Vranjska 5 % kao oprasivac. Razmak sadnje 4 x 2,5 m. Muci me odabir krune za dunju, Kotlasta kruna ili Vretenasti grm i zanima me vase misljenje, ako neko ima iskustva s tim.

Pratim i diskusiju o prskanju i zbunio sam se iskreno. Imam leđni atomizer Stihl, prskao sam 2 puta s njim i nisam siguran da li sam dobro radio posao. Koja je razlika između orošavanja i prskanja voćki? Ako dobro mislim, razlika je u jačini izlaska sredstva za prskanje i količini koja dospije na voćku. Evo konkretno, ja sam za 1h potrosio 5 rezervoara po 13 l, cilljano prskajuci po vockici, napominjem da je prva godina od sadnje u jesen 2010.god. Koncentraciju sredstva sam pratio u omjeru vode koju sam potrosio.
Hvala
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Postovanje veliko,
Pozdrav svim vocarima na ovom forumu. Vec duze vrijeme citam Vase postove, sad sam se registrovao, da bih sa Vama mogao diskutovati o voćarstvu, jer mislim da je jedan od najkvalitetnijih foruma za voćarstvo kod nas.

Početnik sam, imam zasad dunje na 1h, prva godina.Leskovacka i Vranjska 5 % kao oprasivac. Razmak sadnje 4 x 2,5 m. Muci me odabir krune za dunju, Kotlasta kruna ili Vretenasti grm i zanima me vase misljenje, ako neko ima iskustva s tim.

Pratim i diskusiju o prskanju i zbunio sam se iskreno. Imam leđni atomizer Stihl, prskao sam 2 puta s njim i nisam siguran da li sam dobro radio posao. Koja je razlika između orošavanja i prskanja voćki? Ako dobro mislim, razlika je u jačini izlaska sredstva za prskanje i količini koja dospije na voćku. Evo konkretno, ja sam za 1h potrosio 5 rezervoara po 13 l, cilljano prskajuci po vockici, napominjem da je prva godina od sadnje u jesen 2010.god. Koncentraciju sredstva sam pratio u omjeru vode koju sam potrosio.
Hvala

Pozdrav kolega voćaru,kao prvo za pohvalu što uopće čujem da netko ima dunju u većem nasadu.
Ja imam 20 kom ove god posađenih (imao mjesta pa stavio u red s kruškama)i 5 starih dunja.
Definitivno stavi vretenasti i nemoj žaliti uzgojnu armaturu,za nju imaš još vremena,ali što prije to bolje da usmjeravaš grane.
Plod dunje je krupan i težak pa grane pri velikom rodu mogu biti otkinute(pri naletima vjetra)to ti govorim iz iskustva, isto tako njihanje grana plod padne,pa ti je moj savjet uzgojna armatura 3 žice.
Prskanje ti je zasada dobro voćkice su mlade koristi i dalje tu konc.nemoj jako gnojiti dušikom tj obilno najkasnije do početka 6 mj da ti mladice dobro odrvene.
Pozdrav.
 
Posljednje uređivanje:

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Postovanje veliko,
Pozdrav svim vocarima na ovom forumu. Vec duze vrijeme citam Vase postove, sad sam se registrovao, da bih sa Vama mogao diskutovati o voćarstvu, jer mislim da je jedan od najkvalitetnijih foruma za voćarstvo kod nas.

Početnik sam, imam zasad dunje na 1h, prva godina.Leskovacka i Vranjska 5 % kao oprasivac. Razmak sadnje 4 x 2,5 m. Muci me odabir krune za dunju, Kotlasta kruna ili Vretenasti grm i zanima me vase misljenje, ako neko ima iskustva s tim.

Pratim i diskusiju o prskanju i zbunio sam se iskreno. Imam leđni atomizer Stihl, prskao sam 2 puta s njim i nisam siguran da li sam dobro radio posao. Koja je razlika između orošavanja i prskanja voćki? Ako dobro mislim, razlika je u jačini izlaska sredstva za prskanje i količini koja dospije na voćku. Evo konkretno, ja sam za 1h potrosio 5 rezervoara po 13 l, cilljano prskajuci po vockici, napominjem da je prva godina od sadnje u jesen 2010.god. Koncentraciju sredstva sam pratio u omjeru vode koju sam potrosio.
Hvala

dobro došao i lijep pozdrav iz Bihaća

ovo ne samo da je najkvalitetniji forum nego i jedini forum koji "živi" na ovim prostorima zahvaljujući ljudima koji ga drže i održavaju.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
momci jeste kalemili ove godine? kako ste prošli?

uskoro ću postaviti fotke mojih muka pa da vidite.rezultat za mene ubitačan,postotak uspjeha ispod 40% ali ima pomaka i neću se umiriti sa kalemljenjem dok sam živ.

kalemio sam jabuku i trešnju. čim stignem poslikam a to će biti iza majskih praznika jer ću u voćnjaku slaviti praznik rada.moš misliti praznik.:rolfer:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
momci jeste kalemili ove godine? kako ste prošli?

uskoro ću postaviti fotke mojih muka pa da vidite.rezultat za mene ubitačan,postotak uspjeha ispod 40% ali ima pomaka i neću se umiriti sa kalemljenjem dok sam živ.

kalemio sam jabuku i trešnju. čim stignem poslikam a to će biti iza majskih praznika jer ću u voćnjaku slaviti praznik rada.moš misliti praznik.:rolfer:

Ma nema ti ništa ljepše kada uživaš u svom radu i muci i tamo slaviš:p
Mi voćari manje više svi tako slavimo malo radno malo:drinkers:
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
momci jeste kalemili ove godine? kako ste prošli?

uskoro ću postaviti fotke mojih muka pa da vidite.rezultat za mene ubitačan,postotak uspjeha ispod 40% ali ima pomaka i neću se umiriti sa kalemljenjem dok sam živ.

kalemio sam jabuku i trešnju. čim stignem poslikam a to će biti iza majskih praznika jer ću u voćnjaku slaviti praznik rada.moš misliti praznik.:rolfer:

Kod mene od tridesetak jabuka koje sam cijepio zasada sam vidio dvije, tri da se osušilo, al čini mi se da može to još podbacit. Nego da pitam ošpricao sam vočnjak s Karate+Mankozeb+Baycor i vidim fino stradale štetočine, al inače kosim travu u jednom dijelu voćnjaka za pajceke, kad bi otprilike mogao počet kosit, pala je kiša, a i pajceki su veliki, možda tjedan dana?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Kod mene od tridesetak jabuka koje sam cijepio zasada sam vidio dvije, tri da se osušilo, al čini mi se da može to još podbacit. Nego da pitam ošpricao sam vočnjak s Karate+Mankozeb+Baycor i vidim fino stradale štetočine, al inače kosim travu u jednom dijelu voćnjaka za pajceke, kad bi otprilike mogao počet kosit, pala je kiša, a i pajceki su veliki, možda tjedan dana?

hmmm,:scratch velika dilema oko toga uzmi uputstvo pročitaj kolika ti je karenca(ostaci pesticida na voću) 100% i na toj travi,ja se nebi usudio neće im biti ništa ali ostaci se gomilaju u jetri,mišićima,bilo čovjeka bilo životinje zato dobro promisli jer i to meso jedeš:?::?::?::?::?::?::?::confused:
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Kod mene od tridesetak jabuka koje sam cijepio zasada sam vidio dvije, tri da se osušilo, al čini mi se da može to još podbacit. Nego da pitam ošpricao sam vočnjak s Karate+Mankozeb+Baycor i vidim fino stradale štetočine, al inače kosim travu u jednom dijelu voćnjaka za pajceke, kad bi otprilike mogao počet kosit, pala je kiša, a i pajceki su veliki, možda tjedan dana?


Jel ti baš sila tu travu kositi pajcekima?Mani se toga jer kada prskaš puno sredstva ti ode na travu a ta sredstva nisu "kamilice" i posljedice mogu biti velike,možda ne trenutne ali...
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Karate može nakon tjedan dana.

Karenca: rajčica, krastavac, krumpir 7 dana, ostalo povrće osim lisnatog, voćke, šećerna repa 14 dana, lisnato povrće, grašak,agrumi, vinova loza, duhan 21 dan , žito 35 dana.

Cadillac također može brzo.

Karenca:

Za krumpir i rajčicu u polju i zaštićenom prostoru 14 dana
Za duhan, luk, jezgričavo i koštičavo voće i stolne sorte vinove loze 21 dan
Za vinske sorte vinove loze i merkantilnu pšenicu 42 dana
Za vinovu lozu ( kombinacije sa sumporom ) 56 dana

Cadillac 80 WP razvrstan je izvan skupine otrova

Baycor-

Karenca
14 dana za krastavce, 28 dana za jabuke i kruške, 35 dana za šećernu repu, a za koštićavo voće i lubenice osigurana je dopuštenim vremenom primjene sredstva.

Otprilike nakon dva tjedna ili 10 dana bi se moglo kositi?
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Jel ti baš sila tu travu kositi pajcekima?Mani se toga jer kada prskaš puno sredstva ti ode na travu a ta sredstva nisu "kamilice" i posljedice mogu biti velike,možda ne trenutne ali...

Sila je jer trenutno nema nigdje trave osim u tom voćnjaku.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
I tada novo prskanje 100% moraš obaviti,osobito jabuke.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Ma nema ti ništa ljepše kada uživaš u svom radu i muci i tamo slaviš:p
Mi voćari manje više svi tako slavimo malo radno malo:drinkers:


a šta ćeš,to nam je u krvi :weedman:
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
:mrgreen:ima neprskati.
rotondo herbosov:)

rotondo ,jel to nije anvil, alvin, almax itd
pa jel on nije zabranjen, di ga je za kupit???

a i on ide u cvatnji i precvijetavanju, a poslije ?
 

Najnoviji postovi

Na vrh