• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Može na Privatne poruke,ali kako mi se čini ove godine bankrot ošlo sve u p.m,sve ofurio mraz danas obilazio katastrofa:madmana:

čuj sigurno imate pokoji orah kod mene sašilo ga pa neznam očeli ponovo potjerat il im je to kraj stari su 6,7 g, gledam po selu i drugima ista stvar ?
 
S

stivens

Guest
šteta

Đakovo -2 mislim da nije bilo štete na cvijetu.

Molim za savjete pri prskanju vodotopivim gnojivima npr:
Imam Poly-Feed 20-20-20+Me koliko njega staviti na atomizer 440 lit površina oko 0.75 he
Jer mogu mješati s fungicidima?

-2 c,misliš da nije bilo opasno,neznam kako stanje kod tebe i na kojim vočkama ali kod mene šljiva dobrano dobila,trešnja 90%-kao i višnja,jabuka jedno 50%-kruška isto tako-
gledao jedan šljivik 2km od mene sve ok. kao da nije ni bilo mraza,kako to a ista sorta kao i kod mene
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
-2 c,misliš da nije bilo opasno,neznam kako stanje kod tebe i na kojim vočkama ali kod mene šljiva dobrano dobila,trešnja 90%-kao i višnja,jabuka jedno 50%-kruška isto tako-
gledao jedan šljivik 2km od mene sve ok. kao da nije ni bilo mraza,kako to a ista sorta kao i kod mene

...kod nas od mraza puno više oštećene voćke na zapadnoj strani istog brda...na istočnoj gotovo da i nema štete. Pretpostavljam da je to stoga jer se istočna strana brže zagrije tj. prije je obasja jutarnje sunce...
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
Kod mene orah isto u mirovanju, nešto mi sumljiv.

jednostavno napravite probu zarezivanja sa skalpelom ili perorezom da bi

utvrdili sa 100% sigurnošću da je orah odumro.

treba ići sa skraćivanjem do mjesta di je orah živ.

dakle zasjecite koru postepeno do mjesta di je ispod kore zeleno odnosno

bijelo i vlažno.

često se dešava da se mora ukloniti cijela krošnja da bi se orah potpuno

obnovio.

bolje i to nego ga kompletnog rušiti pogotovo ako je orah krupnog ploda ;)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
@RoyalMajestic isprobat ću pa javim ;)
Evo zamolio me forumaš Zvonis da stavim ovo na forum da se vidi jer je korisno, pokazao sam mu članak jer sam ga htio malo educirati o utrošku vode ali tek sad je uvdio koje su količine potrebne :)
vodauvocnjaku001.jpg

vodauvocnjaku002.jpg

vodauvocnjaku003.jpg



Pošto je ovo pisano prije 28 godina i klima se drastično promjenila kao i brzina vjetra, i dalje tvrdim da je optimumu bar 6000 kubuka po hektaru u ovakovim godinama! Pravilno raspoređenih u cijeloj korijenovoj zoni a ne samo u dva kapljača! Poz
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ljudi šta mislite hoće li biti kakve odštete za ove nedavne hladnoće,ja mislim da hoće ako bude EU plaćala,ako budemo čekali ove naše bednike ništa od toga?
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
baš sam htio pitati jel kod nekoga bila kakva komisija ili ko već na procjenu štete
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...kao i većina, štetu sam prijavio - a sad što bude. Btw. gdje je to bilo leda?
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Nisam baš špricao ove godine pa idem poslije ove kiše Indar-om i Rogorom, ne znam zašto se preporuča još Dithane ako idem sistemikom ?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Nisam baš špricao ove godine pa idem poslije ove kiše Indar-om i Rogorom, ne znam zašto se preporuča još Dithane ako idem sistemikom ?
...radiš klasičnu grešku, a to je da tretiraš poslije - a ne prije kiše.Iako je najavljuju već danima, pa se prskanje moglo na vrijeme napraviti. Dithane se preporučuje zato jer je to kontaktni preventivni fungicid.
Npr. jutros sam breskve oprskao kombinacijom Mankozeb (kontaktni, preventivni fungicid za suzbijanje šupljikavosti lista - ista je djelatna tvar kao i Dithane), Chromosul (sumpor,isto kontaktni preventivni fungicid za suzbijanje pepelnice) i Trapez (sistemik za suzbijanje pepelnice). I sada mirno čekam kišu :)
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
...radiš klasičnu grešku, a to je da tretiraš poslije - a ne prije kiše.Iako je najavljuju već danima, pa se prskanje moglo na vrijeme napraviti. Dithane se preporučuje zato jer je to kontaktni preventivni fungicid.
Npr. jutros sam breskve oprskao kombinacijom Mankozeb (kontaktni, preventivni fungicid za suzbijanje šupljikavosti lista - ista je djelatna tvar kao i Dithane), Chromosul (sumpor,isto kontaktni preventivni fungicid za suzbijanje pepelnice) i Trapez (sistemik za suzbijanje pepelnice). I sada mirno čekam kišu :)

Ma ko bi prije svake kiše špricao.
 
K

kovo

Guest
Što se tiče jabuke, možeš udarit indar+rogor+delan. Nemoj sad ić ditanom, ostavi ga za kasnije. Sad se posebno treba čuvati krastavosti, svakako u naredna dva puta ( ako niste) ić stroby+delan+mospilan, eventualno +nimrod u slčaju velikog napada pepepnice.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ma ko bi prije svake kiše špricao.

He he ,tako ti je to,breskvar ti sve rekao:partyman:
Ali nemora te to ništa zabrinjavati sve zavisi koliko ti jabuka visi na stablu,ako je mraz sredio nemoraš puno prskati npr kao ja:roll:
Taj sistemik koji češ koristiti ti je da izlječi bolest koja je več ušla u list,taman kada ti završi kiša prskaj ali moraš koristiti preventivne fungicide jer sistemik je kratkog vijeka i on liječi bolesti,insekticide koristi samo kada se uvjeriš u prag štetnosti jer malu količinu srede korisni predatori.
Ujedno ništa nisi pogriješio zasada samo što jre skuplje,ako ideš preventivom nemoraš koristiti sistemik koji je jako skup ali onda i nepotreban.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ma ko bi prije svake kiše špricao.
nemoraš ti prije svake kiše,neće se sredstvo tako lako saprati,kad padne veća količina kiše onda prije druge moraš ponoviti,ako padne manje onda netrebaš.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
He he ,tako ti je to,breskvar ti sve rekao:partyman:
Ali nemora te to ništa zabrinjavati sve zavisi koliko ti jabuka visi na stablu,ako je mraz sredio nemoraš puno prskati npr kao ja:roll:
Taj sistemik koji češ koristiti ti je da izlječi bolest koja je več ušla u list,taman kada ti završi kiša prskaj ali moraš koristiti preventivne fungicide jer sistemik je kratkog vijeka i on liječi bolesti,insekticide koristi samo kada se uvjeriš u prag štetnosti jer malu količinu srede korisni predatori.
Ujedno ništa nisi pogriješio zasada samo što jre skuplje,ako ideš preventivom nemoraš koristiti sistemik koji je jako skup ali onda i nepotreban.

Ma mraz dobro obrao pa računam da sistemikom sad izlječim, ima pepelnice i krastavosti, dodam insekticid , ovaj rogor ima produljeno djelovanje pa sam miran mjesec, dva. Dakle bilo bi dobro i Dithane dodati ili da čekam pred iduću kišu?
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh