• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

R

ROKI

Guest
Re: Voæarstvo

manuela kaže:
Molim te daj mi pojasni kako ćeš smanjiti utrošak vode na 500 l/h. I ja imam vinogradarski traktor pa me zanima kako to promijeniti?

Evo baš sad sam naručio nove dizne za svoj atomizer. Da bi to postigla (smanjila utrošak škropiva) moraš imati odgovarajuće dizne. Ja sam se ipak odlučio na utrošak škropiva od 750 litara po hektaru. A nagodinu možda ipak smanjim i na 500 litara. Ali pri zaštiti od lisnog minera, crvenog pauka... ići ću sa 1000-1200 l/ha.

Izbor dizni imaš prema prema njenom protoku u litrama u minuti te po bojama (crna, narandžasta, zelena, žuta, ljubičasta, plava crvena, smeđa i bijela). Ima još kriterija za izbor dizni no mislim da su ti ovi dovoljni.

Određivanje ukupnog protoka (svih dizni) radiš na ovaj način.
M x Vf x B
--------------- = V
600


V = ukupni protok u l/min
M = utrošak škropiva po l/ha
Vf = brzina kretanja traktora u km/h
B = širina reda u metrima

Nakon što si uvrstila svoje podatke u formulu i dobila ukupni protok svih dizni onda taj rezultat podjeliš sa brojem dizni na svom atomizeru.
V
-------- = protok dizne u l/min
broj dizni

Kad dobiješ podatak koliki ti je protok dizne u l/min onda fino nazoveš nekoga tko prodaje dizne ( npr. Findri Zagreb, Agromehaniku Bjelovar...) i lijepo ima kažeš da ti treba dizna sa tolikim protokom i onda će ti oni reći koja dizna ti treba i pri kojem pritisku ćeš ostvariti taj protok da znaš uštimat pritisak na atomizeru.
Postoji tablica u kojoj su navedene sve dizne i njihov protok (l/min) pri određenom pritisku (u barima) i u njoj vidiš sve što te intersira. Dakle svaka dizna i njen protok od 2-og bara pa sve do 20 bara. Tu tablicu u gore navedenim trgovinam imaju i oni te će ti to vrlo detaljno objasniti. A na internet stranici http://www.lechler-agri.de možeš pronaći tu tablicu.
Na diznama nemoj žaliti novaca i preporučujem ti da uzmeš kvalitetne dizne (Hardi, Lechler, TeeJet...) jer o njima jako ovisi kvaliteta samog orošavanja tj. zaštite nasada. Kad to sve izračunaš i staviš odgovarajuće dizne onda ti savjetujem da atomizer napuniš običnom vodom i isprobaš ga na terenu (vinogradu, voćnjaku). Tako ćeš dobiti još točniji podatak o utošku škropiva. Ako nakon testa na terenu imaš odstupanja u potrošnji škropiva, od željenog utroška, onda krekciju radiš samo na pritisku (regulacijski ventil na atomizeru), a brzinu kretanja i gas na traktoru nediraš (ostaju isti).

Isprika na dugom postu, no nadam se da sam uspio objasniti. ;)
 
R

ROKI

Guest
Re: Voæarstvo

maksica6 kaže:
Lijep pozdrav,mozete mi reci kako se rijesiti mahovine sa vocki ,ima li kakva kemija ili sto ??????????

E tu ti nemogu pomoći. A zašto te to pati? :scratch
 
M

maksica6

Guest
Re: Voæarstvo

ROKI kaže:
maksica6 kaže:
Lijep pozdrav,mozete mi reci kako se rijesiti mahovine sa vocki ,ima li kakva kemija ili sto ??????????

E tu ti nemogu pomoći. A zašto te to pati? :scratch

BOK!

Pa gdno mi je gledati vocke koje su u mahovini (zelene grane) pa sam mislio ima li sto da to skinem (kakva kemija ) ili neki drugi nacin ?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: Voæarstvo

Jel ima tko kontakt telefone nekih rasadnika gdje se mogu kupiti sadnice čačanskog i novosadskog instituta?
 

Milky

Član
Tu od
8 Tra 2008
Poruka
161
Re: Voæarstvo

ROKI kaže:
Evo reći ću ti kako sam prošao sa jabukom na M9 podlozi ove godine. U starom voćnjaku (star 10 god.) sam imao prinos od 65 t/ha, dok mi je prosijek voćnjaka na ukupno 9 ha rodne površine bio oko 46 t/ha. Jače od 50% je bilo 1. klase. Da nemam navodnjavanje lagano bi popušio ove sušne godine. Kemijsko prorjedjivanje plodova nisam radio tako da je zbog toga bilo toliko posto prve klase, a ne više. Fuzikladija nisam imao niti mrvice, ali sam zato imao minera malo, ali u starom nasadu sam imao dosta. I savijača nisam imao. Prskao sam 20 puta, a kalcij sam aplicirao negdje oko 8 puta tako da je jabuka tvrda ko kamen i dobro će se čuvati (imam svoju hladjnaču u kojoj ih čuvam). Prihranjivao sam samo sa KAN-om i to 460 kg/ha. Trošim oko 900 l/ha vode (škropiva). Ali s obzirom da sam kupio voćarski traktor, promjenit ću dizne i smanjiti utrošak na 500 l/ha. I to ti je to ukratko. ;)
Bok Roki! Odakle si? Koje vrste jabuka imaš? Gdje plasiraš jabuke? Hvala!
 
M

maksica6

Guest
Re: Voæarstvo

Ovako oko dvorista u duljini od 200 metara bi htio posaditi jabuke i kruske kao ogradu ,znaci samo jedna red sto mi preporucate za saditi od vocaka i kako ,ja mislim saditi samo slabobujne mislim pritom na m9,svi prijedlozi i savjeti su dobrodosli,u subotu mislim kopati grabe tako da mi sto prije date savjete puno vam hvala unaprijed :p :p :p
 
J

Jakov18

Guest
Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

Pozdrav svim clanovim foruma.

Evo ovako ima jendo malo vece pitanej oko vocnjaka.
Imam zamlju od bake u Zagorju jedno 3000 metara kvadratnih (30m x 100m) i nesta sam razgovarao sa starim i pricali smo o tome da bi zasadili vocnjak. Sad moje pitanje je koje bi vocke bilo najbolje saditi u tom djelu Hrvatske (Hrvatsko Zagorje), Sta bi se najbolje ispaltilo, ne nesta sta treba dugo da postigne svoju maksimalnu rodnost i tako to. Sta bi trebalo od mehanizacije ako bi ista trebalo opce? Time bi se bavili cisto rekreativno, znaci iz gusta ali i da imamo nesta a i ako bude visak da mozemo i prodat.:)

Hvala svima na odgovorim.

lp,jakov
 
J

Jakov18

Guest
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

Halo jel ima koga da mi pomogne?
 
B

Bobo

Guest
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

Za pocetak analiza tla, stajski gnoj i najvjerovatnije smanjivanje kiselosti. Duboko oranje i onos gnojiva u zemlju...

Za pocetne savjete otidji u lokalni ured HZPSS (Poljoprivredno-savjetodavna sluzba) i oni ce ti znati reci koja ti je najbolja vocna vrsta za posaditi na svojem terenu.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

Jakov18 kaže:
Pozdrav svim clanovim foruma.

Evo ovako ima jendo malo vece pitanej oko vocnjaka.
Imam zamlju od bake u Zagorju jedno 3000 metara kvadratnih (30m x 100m) i nesta sam razgovarao sa starim i pricali smo o tome da bi zasadili vocnjak. Sad moje pitanje je koje bi vocke bilo najbolje saditi u tom djelu Hrvatske (Hrvatsko Zagorje), Sta bi se najbolje ispaltilo, ne nesta sta treba dugo da postigne svoju maksimalnu rodnost i tako to.
Sta bi trebalo od mehanizacije ako bi ista trebalo opce? Time bi se bavili cisto rekreativno, znaci iz gusta ali i da imamo nesta a i ako bude visak da mozemo i prodat.:)

Hvala svima na odgovorim.

lp,jakov
za tako malu površinu dovoljan ti je motokultivator sa frezom
 
J

Jakov18

Guest
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

Hvala svim ana odgovrim.

Bobo znaci da ne sadim ono sta bi ja htio nego ono sta mi oni preporuce. Tako je njabolje ili?
A kolko bi odprilke islo sadnica na tu povrsinu? I kolko guste se sade? Kolki je razmak i sve vezano uz to?
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

Jakov18 kaže:
Hvala svim ana odgovrim.

Bobo znaci da ne sadim ono sta bi ja htio nego ono sta mi oni preporuce. Tako je njabolje ili?
A kolko bi odprilke islo sadnica na tu povrsinu? I kolko guste se sade? Kolki je razmak i sve vezano uz to?
nemože ti nitko reći koji broj sadnica i koji razmak dok se ne odlučiš što ćeš saditi,nije isto jabuka ,šljiva ,maline ili orah. :scratch pitaj po selu koje voćke najbolje uspjevaju tamo pa ćeš znati jer sigurno to nisu masline i mandarine.kada se odlučiš što ćeš,dobiješ info o ostalom,pozz
 
B

Bobo

Guest
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

Mozes ti posaditi sto god zelis, samo pitanje koliko cesto i koliko obilno ce pojedina vocka radjati. Tu je i pitanje obrade i njege vocnjaka. Ja moj vocnjak oraha 2-3 puta godisnje samo kosim i eventualno prskanje, povrsina 1.5ha. Tako da ti ovo svoje mozes obavljati malo boljim motokultivatorom koji ima prikolicu, frezu i kosilicu. Vjerujem da ti drugo nista nece trebati.

Posto ne mozes dobiti apsolutno nikakav drzavni poticaj na tako malu povrsinu, preporucio bih cak da posadis razno mjesano voce po svojoj zelji. Imam i ja jedan takav vocnjak u kojem ima jabuka, krusaka, kajsija, jedna tresnja (ili cak i dvije), sljiva... Sve sto pozelis. Kad malo poraste, bit ce prava prasuma ;)

Za taj moj mjesani vocnjak sam prije sadnja poorao 150g staru livadu, u rupe prije sadnje ubacio stajnjaka i to je sva mudrost.

Kako rekoh prije, idi u lokalnu savjetodavnu sluzbu, oni ce te moci detaljnije uputiti, i savjetovati sto bi bilo najbolje da posadis.
 
J

Jakov18

Guest
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

Sta se tice mehanizacije vidio sam da se prodaju i neki traktori jeftino mislim nisu tolko skuplji od motokultivator nesta tipa tome vinkovica i imt 533. Jel onda i dalje bolej uzeti motokultivator ili?
Koliko bi otprilike islo sadnica na tu parcelu? I ako ja sada npr zasadim sve sadnice jedne vocke i sad ima dosta ploda jer mogu ja to prodati ili nesta napraviti sa time?
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

Jakov18 kaže:
Sta se tice mehanizacije vidio sam da se prodaju i neki traktori jeftino mislim nisu tolko skuplji od motokultivator nesta tipa tome vinkovica i imt 533. Jel onda i dalje bolej uzeti motokultivator ili?
Koliko bi otprilike islo sadnica na tu parcelu? I ako ja sada npr zasadim sve sadnice jedne vocke i sad ima dosta ploda jer mogu ja to prodati ili nesta napraviti sa time?
cijena motokultivatora i ispravnog traktora sa priključcima nemože biti ista,ako možeš uslužno raditi sa traktorom onda je druga priča,prodaja voća na tako maloj površini-tužna priča,a prerada svakog voća je moguća-rakija,pekmez,džem,sušenje.........
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

Bobo kaže:
Mozes ti posaditi sto god zelis, samo pitanje koliko cesto i koliko obilno ce pojedina vocka radjati. Tu je i pitanje obrade i njege vocnjaka. Ja moj vocnjak oraha 2-3 puta godisnje samo kosim i eventualno prskanje, povrsina 1.5ha. Tako da ti ovo svoje mozes obavljati malo boljim motokultivatorom koji ima prikolicu, frezu i kosilicu. Vjerujem da ti drugo nista nece trebati.

Posto ne mozes dobiti apsolutno nikakav drzavni poticaj na tako malu povrsinu, preporucio bih cak da posadis razno mjesano voce po svojoj zelji. Imam i ja jedan takav vocnjak u kojem ima jabuka, krusaka, kajsija, jedna tresnja (ili cak i dvije), sljiva... Sve sto pozelis. Kad malo poraste, bit ce prava prasuma ;)

Za taj moj mjesani vocnjak sam prije sadnja poorao 150g staru livadu,
u rupe prije sadnje ubacio stajnjaka i to je sva mudrost.

Kako rekoh prije, idi u lokalnu savjetodavnu sluzbu, oni ce te moci detaljnije uputiti, i savjetovati sto bi bilo najbolje da posadis.
ispod korjena se ne stavlja stajnjak,jer dok se ne pretvori u humus miševi prave gnijezda i buše kanale pa sitno korjenje ostaje u zraku a upravo ono hrani biljku a ne debelo korjenje,stajnjak se stavlja na sloj zemlje koja pokrije korjenje i iznad stajnjaka ide još jedan sloj zemlje
 
B

Bobo

Guest
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

najprije sam iskopao rupu50-ak cm duboku. Pomjesao sam iskopanu zemlju s malo stajnjaka, te to vratio na dnu rupe i pokrio tu "mjesavinu" s jos ciste zemlje. Na to je isla sadnica, pa opet zemlja, pa opet mjesavina stajnjaka izemlje pri cemu se pazilo da stajnjak ne dolazi u kontakt sa sadnicom, te se sve zatrpalo zemljom. Svi orasi rastu ko ludi i nemam nikakvih problema s njima.
 
J

Jakov18

Guest
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

Znaci to je pre mali vocnjak za bilo kakvu prodaju voca. To sam si i mislio. :D
Evo saznajem svasta tu u vezi vocnjaka i bas mi je drago zbog toga. Puno vam hvala.

I da kolka je minimalna povrsina moram biti zasadena da se dobiva drzavni poticaj i kak to onda ide?
Bobo cisto na tvom primjeru oraha. Ako se smije zanti :D
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

2500
Jakov18 kaže:
Znaci to je pre mali vocnjak za bilo kakvu prodaju voca. To sam si i mislio. :D
Evo saznajem svasta tu u vezi vocnjaka i bas mi je drago zbog toga. Puno vam hvala.

I da kolka je minimalna povrsina moram biti zasadena da se dobiva drzavni poticaj i kak to onda ide?
Bobo cisto na tvom primjeru oraha. Ako se smije zanti :D

2500 m2 tj, 0,25 ha otiđi na NN br. 83/09 pa proćitaj tamo ti sve piše što te zanima u vezi poticaja
 

Najnoviji postovi

Na vrh