• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

R

Ratarko

Guest
Re: Voæarstvo

Tomislav kaže:
Bok!Ma nisam vas zaboravio nego mi se skurvao komp. i potrajalo je dok sam nabavio drugi.I onda se još forum preseli a više mi se sviđalo kada je bilo onako.Voćarstvo je topic a nigdje iskusnih voćara za neke savjete ,pa gdje ste ljudi :)

E vidiš , uzmi stvar u svoje ruke i piši o svemu i svačemu u ovoj temi ... :mrgreen:
Onda će ljudi će doći , a kada su ljudi tu onda će valjda biti i neki iskusniji voćar od tebe pa ga izrešetaj sa pitanjima.
Poanta je držati temu aktivnom , barem ja to tako vidim .
 
R

ROKI

Guest
Re: Voæarstvo

Evo reći ću ti kako sam prošao sa jabukom na M9 podlozi ove godine. U starom voćnjaku (star 10 god.) sam imao prinos od 65 t/ha, dok mi je prosijek voćnjaka na ukupno 9 ha rodne površine bio oko 46 t/ha. Jače od 50% je bilo 1. klase. Da nemam navodnjavanje lagano bi popušio ove sušne godine. Kemijsko prorjedjivanje plodova nisam radio tako da je zbog toga bilo toliko posto prve klase, a ne više. Fuzikladija nisam imao niti mrvice, ali sam zato imao minera malo, ali u starom nasadu sam imao dosta. I savijača nisam imao. Prskao sam 20 puta, a kalcij sam aplicirao negdje oko 8 puta tako da je jabuka tvrda ko kamen i dobro će se čuvati (imam svoju hladjnaču u kojoj ih čuvam). Prihranjivao sam samo sa KAN-om i to 460 kg/ha. Trošim oko 900 l/ha vode (škropiva). Ali s obzirom da sam kupio voćarski traktor, promjenit ću dizne i smanjiti utrošak na 500 l/ha. I to ti je to ukratko. ;)
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Re: Voæarstvo

Jesi korisitio kakva sredstva protiv bakterijske paleži i jel to toliko opasna bolest kao što se prića a čitao sam dosta o njoj?. :roll: .Napada više kruške a to me brine jer sam u tijeku podizanja voćnjaka .Ništa drugo ne preostaje nego slušati iskustva dugogodišnjih voćara i savjete stručnjaka u tom području. :scratch
 
K

KRESO

Guest
Re: Voæarstvo

Od danas je hrvatska bogatija za 1ha kruške viljamovke...
danas sam pomagao saditi kruške i to ručno! :? pa tak idem umrjeti jer neosjećam ruke
biti će i slika (nadam se )
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Re: Voæarstvo

Krešo daj stavi slike ,please :roll: .Za dva tjedna će biti bogatija za tri hektara ako snjegovi ne zakrkaju.Sve je spremno i uskoro se kreće.
 
K

KRESO

Guest
Re: Voæarstvo

slikao sam sa frendovim mobitelom tak da ga moram uhvatiti....
ovako sadili smo 3x4 m mislim da ide negdje oko 700 sadnica,
nagodinu sadi još 3-5 ha frend se baca na rakije i te šeme ,
a nema ništa od poljoprivredne meh. tak da ja nadrapam...
pošto nije mogao naći svrdlo pa smo udarili šthačama :blackeye
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Re: Voæarstvo

Ja ću ove godine 3ha i nagodinu još tri pošto jednostavno neće se stići vremenski sve posaditi..Ja ću saditi na 5m razmak između redova da lakše prolazim traktorom jer ipak to su bujnije voćke nego na podlozi dunje i tu treba mjesta za mehanizaciju.Nemam ni ja svrdlo za kopat rupe za voćke ,napravio sam ga na traktor ali samo sam s njim bušio rupe za ogradu.Dok se traktor namjesti na rupu i sve više vremena se izgubi nego ručno.Podići voćnjak je krvava stvar.
 
K

KRESO

Guest
Re: Voæarstvo

mi nismo našli svrdlo večeg promjera od 250mm..-
inače bi bušili ima na susjednoj njivi tp sadi ljesku(valjda) on ima izbušene rupe oko500-600mm,
ali ga nsmo ulovili da posudimo svrdlo ,a vrijeme se pogoršava, pred kraj nas je kiša potjerala.
Koliko su te kštale sadnice po komadu?
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Re: Voæarstvo

Sadnice su 15 kn po komadu plus pdv.Uzeo sam ih u Metkoviću jer tamo je sve navodnjavano pa sadnice nemaju bojazni od suše a i manje je raznih boleština nego ovdje kod nas.Moje svrdlo za rupe je promjer 20 i za ogradu super a veće za voćke nisam ni tražio.
 
B

Bobo

Guest
Re: Voæarstvo

Ne moze biti nikako brze rucno, nego svrdlom... utjeras traktor ravno na red i pratis ga. probusis rupu, i samo ga potjeras 5m naprijed i opet busis, i tako dok ne istjeras citav red. Uteras ga u slijedeci i deri opet.

Kod kolege je neki covijek sa traktorom busio rupe za vocnjak i kaze ovaj da je samo preletio preko njive, a nije puno niti uzeo...

Sadio sam i ja rucno orahe, ali je moja bilo duboko šoorano + specificna zemlja, pa smo rupe kopali obicnim lopatama ;)
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
915
Re: Voæarstvo

ja drugu godinu za redom radim rupe sebi za ljesku od 25 cm pa poslije sam malo poravim i traktorom ide jako brzo uhvatiš red i samo naciljaš rupu i pustiš traktor to odradi maltene na ler gasu jel ti je zemlja potanjurana tj rahla al je problem kaj se isipa sa svrdla u rupu pa mpraš opetr očistit rupu
 
G

Gingi

Guest
Re: Voæarstvo

KRESO kaže:
mi nismo našli svrdlo večeg promjera od 250mm..-
inače bi bušili ima na susjednoj njivi tp sadi ljesku(valjda) on ima izbušene rupe oko500-600mm,
ali ga nsmo ulovili da posudimo svrdlo ,a vrijeme se pogoršava, pred kraj nas je kiša potjerala.
Koliko su te kštale sadnice po komadu?

Pozdrav kreši, mi smo možda susjedi s nekom od njiva.
ja sam bušio rupe s svrdlom prvo ručni rad od diferencijala od Lade, a nakon toga sam nabavio tvorničko svrdlo. Mali ferguson buši na leru i brzina je otprilike 45 sekundi rupa s pomjeranjem i namještanjem na sljedeću rupu. Zgodno je namjestiti ispred traktora nekakav markir koji pomaže držati pravac i razmak. Promjer rupa je 45 cm a dubina oko 50 cm.
 
J

Juls

Guest
Re: Voæarstvo

Bok, radni narode. Ima li tko iskustva sa sadnjom vocnjaka "pod lopatu" na pooranom i potanjuranom terenu? Koliko cca minuta treba za sadnju 1 sadnice visnje ako se sadi u paru? Kolika rupa se mora iskopati?
 
K

KRESO

Guest
Re: Voæarstvo

Bok Gingi neznam odakle si točno kolega ima zemlju u Pčeliću tamo smo sadili kruške,
a ljeske ima i blizu mojih njiva ( u Požarima) :D
 
G

Gingi

Guest
Re: Voæarstvo

KRESO kaže:
Bok Gingi neznam odakle si točno kolega ima zemlju u Pčeliću tamo smo sadili kruške,
a ljeske ima i blizu mojih njiva ( u Požarima) :D
Jučer sam sreo tvog kolegu (barem mislim) Harmund, ima njivu u blizu moje u peliću. Očito da broj voćara raste baš ljepo.
 
K

KRESO

Guest
Re: Voæarstvo

aha kod njega sam sadio , a ti si kupio zemlju od babe( margetića)u pćeliću
 
G

Gingi

Guest
Re: Voæarstvo

KRESO kaže:
aha kod njega sam sadio , a ti si kupio zemlju od babe( margetića)u pćeliću
Točno.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Voæarstvo

Juls kaže:
Bok, radni narode. Ima li tko iskustva sa sadnjom vocnjaka "pod lopatu" na pooranom i potanjuranom terenu? Koliko cca minuta treba za sadnju 1 sadnice visnje ako se sadi u paru? Kolika rupa se mora iskopati?

Evo, da dignem pitanje malo gore, i da dodam malo ...

Kakva su iskustva sa ovakvim alatkama
prodimg.jpg


ili, obicnije,
prodimg1.jpg
 
M

maksica6

Guest
Re: Voæarstvo

ROKI kaže:
Evo reći ću ti kako sam prošao sa jabukom na M9 podlozi ove godine. U starom voćnjaku (star 10 god.) sam imao prinos od 65 t/ha, dok mi je prosijek voćnjaka na ukupno 9 ha rodne površine bio oko 46 t/ha. Jače od 50% je bilo 1. klase. Da nemam navodnjavanje lagano bi popušio ove sušne godine. Kemijsko prorjedjivanje plodova nisam radio tako da je zbog toga bilo toliko posto prve klase, a ne više. Fuzikladija nisam imao niti mrvice, ali sam zato imao minera malo, ali u starom nasadu sam imao dosta. I savijača nisam imao. Prskao sam 20 puta, a kalcij sam aplicirao negdje oko 8 puta tako da je jabuka tvrda ko kamen i dobro će se čuvati (imam svoju hladjnaču u kojoj ih čuvam). Prihranjivao sam samo sa KAN-om i to 460 kg/ha. Trošim oko 900 l/ha vode (škropiva). Ali s obzirom da sam kupio voćarski traktor, promjenit ću dizne i smanjiti utrošak na 500 l/ha. I to ti je to ukratko. ;)



Lijep pozdrav,mozete mi reci kako se rijesiti mahovine sa vocki ,ima li kakva kemija ili sto ??????????
 
M

manuela

Guest
Re: Voæarstvo

Molim te daj mi pojasni kako ćeš smanjiti utrošak vode na 500 l/h. I ja imam vinogradarski traktor pa me zanima kako to promijeniti?
 

Najnoviji postovi

Na vrh