• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

B

Bobo

Guest
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

2500m2 Ovo iskreno nisam znao... Mislio sam da je pol hektara minimalac za poticaj.

Sto te zanima kako to dalje ide u vezi oraha? Ako ces biti pasivan i davati im minimum sto trebaju dobiti ( tako ja radim jer zelim da kasnije dodju u rod, nista intenzivno ne radimo oko njih) samo imas prve godine prozracivati tlo i unistavati korov. Redovno frezanje bi bila idealna operacija. Uz svaku sadnicu zabijes kolac da raste ravno i po zelji mozes ugraditi nekom zicanom mrezom, da sadnice zastitis od divljaci. Orah se ne mora ogradjivati, jer ga nista od divljaci ne napada posto je jako kisel, samo se ceskaju srne o njih i lome ih, jer dosta brzo rastu kad senaviknu na zemlju. tako je bar kod mene ;)

Kasnije redovno kidas zaperke i donje troliske i na taj nacin odredjujes visinu debla. Okopavas ih jednom ili dvaput godisnje uz eventualni unos gnojiva, prskas ih ovisno kakva je godina i koliko kukaca ih napada. kasnije samo kosis oko njih i cekas 5-7 godina da krenu davati prvi ozbiljan rod.

Orah je po meni nesto najjednostavnije sto mozes posaditi u zemlju, jer nema ni orezivanja, ni prskanja, plod mozes cuvati u spajzu (ne treba hladnjaca) mozes kupiti plodove kad god hoces... Imas puno vise slobode nego kod drugih vocnih vrsta i zato mi se dopao.
 
J

Jakov18

Guest
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

spyder kaže:
2500 m2 tj, 0,25 ha otiđi na NN br. 83/09 pa proćitaj tamo ti sve piše što te zanima u vezi poticaja

Di da odem? Ja sam novi pa neznma bas to. :oops:

Bobo hvala to me zanimalo, sve to sta si reko. :D A poslje od orah mozes imati kvalitetno drvo ;)
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

narodne novine, Bobo jeste bilo pola ha ali su zakonom iz 7mj to smanjili
 
J

Jakov18

Guest
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

Hvala Spayder. :D
 

Sasha63

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
136
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

Prijatelju,moram ti reći da sam i Ja iz iste priče ! Sve do nedavno ,sem saksija u kući nisam imao kontakta sa zemljom.Ali sam nedavno nasledio nekih 50 ari i odlučio da ih ne prodajem,ali niti da ih pustim da se pretvore u korov!
Prvi savet koji ti mogu dati je, ne slušaj poljoprivrednike ! Oni samo kukaju i sigurno ćeš pogrešiti ako ih poslušaš. Da znaju šta rade, ne bi nam poljoprivreda bila u ovako lošem stanju u kakvom je !
Prvo ,pametno si zaključio da se više isplati kupiti neki jevtiniji traktor nego motokultivator sa svim priključcima. Najjevtiniji traktor na tržištu ,a bolji od mnogih ti je Vladimirec T25A,koji možeš naći za max. 2000 eur u fabričkom stanju ili manje....(Eto...Bobin drugar ima jednog ,sa kojim ne zna šta će,pa mu ga otkupi!) Tanjirača se može naći za 250-350 eur....atomizer za isto toliko. I već si spreman da možeš održavati voćnjak.
Nipošto ne daj da te nagovore da sadiš sve po malo....tako su naši na selu i propali ! Svaštarili su !To je isto kao da pokušavaš sedeti na više stolica istovremeno.
Orah.....nije voćka....on je zlo u voćnjaku ! Ne samo da pravi ogroman hlad, već ispušta i neke toksične materije,koje i insekti izbegavaju ! U njegovom hladu neće ni trava rasti,a lišće se stavlja u vreće pasulja da ga ne napadne gagrica . Čak i da se posle par godina pokaješ i počupaš, on trajno uništi parcelu svojim žilama da je posle toga decenijama neupotrebljiva !Orah se sadi isključivo na međama i to....prema komšiji koga ne podnosiš ! :twisted:
Stručnjake takođe nemoj puno slušati ,jer neće sagledati problem iz tvog ugla.....a takvi saveti ti ničemu ne koriste.Kod njih se možeš tek raspitati šta bi sve uspevalo na zemljištu kakvo je tvoje,što će videti iz analize .Ni tada im ne veruj slepo...jer često puštaju mašti na volju! :roll:
Pošto je Zagorje slično kao Smederevski kraj,tu najviše ima vinograda ,koliko se sećam...Vinograd je veliki problem...za njega kažu da ne traži gazdu nego slugu . Ogroman rad....skromna dobit !Ono što je univerzalno dobro su:
Šljiva,Kajsija (Marelica)Breskva ,ali samo Nektrina !Trešnja može biti jako unosna,ali ima izražen problem branja i naravno koštičavo voće ...badem i lešnik.
Ono što se nikako ne isplati je: Jabuka,Višnja,Kruška i...Orah
Ako ti je zemljište kiselo razmisli i o Malinama i Borovnicama !
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

nisi u pravu za orah osim da ima velike žile a može se sigurno zaraditi na njemu isto kao i na marelici ili neznam čemu
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

Sasha63 svaka cast,, puno teksta a osim Vladimirca i tanjuraca ne vidim ni jedan konkretan prijedlog,,,
Daj ako znas za koji kvalitetan atomizer za 250-300 eura ja uzimam odmah :scratch
za ostalo daj covjeku konkretan prijedlog koji trazi,,,
Recimo prosle godine kivano je isao kao lud po 10 kn kom, ove godine je pao na 1,20 kn i moras imati mjesto za skladistenje :mrgreen: pa kad se kupcu cefne dođe po njih,, (a ako ne dođe j*bi si ih)
Do ovih godina borovi su isli ko ludi, a danas ih je vec puna Hrvatska,,, (tko putuje valjda vidi)
Neki univerzalni savjet za malo rada uz mala ulaganja sa velikom dobiti ne postoji,, osim nekih eksperimentalnih pokusa koje najcesce netko drugi financira a koji su nama smrtnicima nedostupni,,,
Zato moj savjet prodaj zemlju i ulozi u neku trgovinu jer sve ostalo je
bananacaga.gif
bananawave.gif
 
B

Bobo

Guest
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

Koji lik... za 3000m2 povrsine on preporuca covjeku da kupuje traktor, atomizer... nevjerovatno.

Traktor trazi registraciju, odrzavanje... Radio-ne radio, mjenjaj ulje u motoru (5-6l) dok tih 5-6l u boljem motokultivatoru imas godinama. Atomizer na 3000m2 mi se cini kao cisto bacanje novca, a vi recite sto hocete. Ako rucno ne moze oprskati 100-tinjak vockica bolje da ni ne sadi vocnjak.


Za orah baja nemas pojma sto pricas (pises). Znam zasto sam ga posadio na 1.5ha, i znam za zile i sve to, al gledaj dugorocno sto i kako ce se odvijati. Imas npr 1.5ha jabuke, sljive, nebitno cega. Kad pokupis plod, on u par dana mora otici, i to po cjeni debelo ispod realne. Ove godine je covjek morao prodati jabuku s 2ha po 60lpkg. jabuka prvoklasna, a ode u industrijsku preradu za kojekakve sokove... Ista stvar sa sljivom, marelicom...

Orah pokupis, ubacis u neku supu i moze tamo stajati ako treba 10g i nista mu nece biti. ne trebas hladnjacu, ne moras prodavati po niskoj cjeni, nego cekas povoljnije vrijeme, mozes se zanimati preko zime i tucati orah, pa prodavati jezgru. Dakle, vec imas opcije, hoces li predati samo plod, ili polupreradjeni proizvod, i to ti je vec veliki plus.

Orah ne zahtjeva orezivanje, ne zahtjeva prskanje, nista ga ne napada, jer je kisel, pa ne treba ni ograda... Minimalan ulog, a maksimalna dobit. To mozes ostvariti samo s 1.5ha sljive, i da rakiju peces u nekom podrumu gdje te nitko ne vidi, pa prodavat rakiju na crno.

I na kraju, kad ti jabuka, sljiva, marelica dojadi, posusi se, moras cupati debla i nemas od toga nista, samo losa drva za ogrijev, dok ce moja djeca danas/sutra, rusiti 170 debala oraha dugackih 2-2.5m Panj nije toliki problem za izvaditi kao sto pricas, nacupao sam se oraha u zivotu i to s IMT 539, tak da ono... Opet mozes na istu parcelu posaditi orah, i sve krece u krug...


Sto se onog svastarenja tice, to sam mu rekao samo ako zeli da ima voce za svoje potrebe, ako ne zeli prodavati okolo, posto nisam znao da na 3000m2 moze dobiti poticaj od drzave.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

@sasha-baš si mu fine savjete dao,dobro da nisi napisao da najbolje posadi"marišku" :weedman: ,po ovom što si napisao drž se ti i dalje saksije
 
J

Jakov18

Guest
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

Evo opet ja da pitam nesta. :D Bobo kolko gusto si sadio orahe kod sebe?
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

premda nisi meni postavio pitanje ja ću ti napisati svoj primjer 1,80 ha sam sadio 8x6 i to je po meni pregusto ali to mi je bilo prvo pa sam se ućio drugih 3,30 ha sam sadio 10x10 i u nedjelju sam poćeo sadnju 1,15 ha 9x10 (uklopili mi se redovi uspio sam posaditi 21 komad ujutro kasnije kad je popustilo poćelo je ljepiti nadam se da ću uspjeti posaditi do drugog mjeseca i imam još 1,20 ha na proljeće, njega ću 9x10 jer mi se tako uklapa 3 reda, neznam kako je Bobo sadio i on ima dosta iskustva, jedino što ja svoje moram špricati jednom mjesećno nordoxom u sezoni dolazi mi pjegavost dosta
 
B

Bobo

Guest
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

moji orasi su 9x9 ili 9x8, nisam siguran. mislim da je 9x9...

Prskanje nikakvo protiv kojekakvih bolesti ne moram raditi, samo kad se one bube nastane na listu, pa jedu list... To je jednom godisnje i rucnom prskalicom i da vidis.

1.5ha, 168 stabala, pa racunajte koji je razmak ;)
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

Al izvređasmo covjeka, sad tek vidim da je iz Srbije, nije nas valjda krivo shvatio,
osobno ne zelim nikoga vrijeđati niti mi je to ikad bila namjera ali morao sam na onaj post reagirati,,,
 
J

Jakov18

Guest
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

Evo pogledo sam u narodnim novinam za drzaven poticaje i za visegodisnji nasad se sipalcuje 2750 kuna po hektaru znaci ja bi imo jedno 800 i nesta kuna za ovaj svoj mali vocnjak. :D

Bobo ako se smije zanti kolko si platio jednu sadnicu oraha? I kolko te izaslo sadenje ako zans po jednoj sadnici (znaci sve da uracunas u cijenu sta ti treba za sadnju jedne sadnice)?
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

neznam koje si nn ćitao ali nisi sigurno one koje sam ti ja rekao, 2250osnovno+250kn= 2500kn/ha, jasam sad plaćao u fragariji 100kn+pdv
 
B

Bobo

Guest
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

Kod Žižeka ( http://www.rasadnikzizek.hr ) jednogodisnja sadnica oraha 80Kn. Sve su se primile od prve do zadnje. Treba se dosta ranije rezervirati, a meni se isplatilo cekanje.

Koliko me sadnja kosta?

Ovako, dvije susjedne njive sam spajao u jednu, pa sam ih razoravao (dobijes jarak na sredini). Trosak normalnog oranja kad ides usluzno je oko 100€ za hektar. Ne znam koliko je mene izaslo, jer sam radio sa svojim strojevima.

AGRODOL (smanjenje kiselosti tla) 3 tone na 1.5ha, ak se dobro sjecam. 1000kg 600kn je tad bilo.

Duboko oranje sam radio na 50cm i pri tome potrosio 3 dana i 90-95l goriva. Usluzno da ti netko ide duboko orati se u mom kraju naplacuje od 2 - 4 000Kn po hektaru. (ovdje sam krenuo od sredine i prema van, tako da nema niti jedan jarak na njivi).

Jedan trag tanjuracom da se malo njiva poravna. To bi bilo oko 350-400 kn po hektaru

Pri sadnji sam mjesao stajnjak u zemlju ( imas i jednom od mojih postova iznad objasnjeno kako sam sadio) i tu sam potrosio 3 m3 stajnjaka, sto mi je covjek iz sela dao besplatno.

Mene sadnja nije puno kostala, najveca stavka su mi bile same sadnice 13800Kn plus troskovi puta u Svetu Mariju i nazad.
 
J

Jakov18

Guest
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

Bobo za poticaj sam procito na internetu. Upiso sam u google 'NN br. 83/09' i procito tako je tamo pisalo. :D

I da puno ti hvala sta si odogovorio na sava moaj pitanja.
 

Sasha63

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
136
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

Znao sam da će većina ovako reagovati, i naravno...nisam uvređen.Ipak i dalje ostajem pri svojim tvrdnjama ! 30 ari je mnogo za motiku a premalo za traktor,ali...ipak je traktorom lakše uraditi !Atomizeri "Morava"- Požarevac se u mom kraju polovni toliko kreću 250-350 eur (zavisno od stanja).
Što se tiče Oraha ,ako baš neko voli,neka proba mada će se načekati da porastu !Znam da većinu voćara muči plasman voća,zato sam i spomenuo šljive i kajsije (marelice) jer se mogu sušiti u malim sušarama koje čak mogu koristiti i vazdušne solarne kolektore .Trešnje već godinama imaju dobru cenu i sve se lako proda jer se izvozi u Rusiju !
Ipak....slažem se da će sam morati da odluči ,šta konkretno posaditi....tu mu savetom niko ne može pomoći !
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

Da ne otvaram novu temu.

Zanima me koju travu da posijem u vocnjaku. Imate ideju koju bi mogao?
Sada smo sve napravili,poorali,potanjurali,isfrezali i sve super,samo sad jos hocemo neko sjeme baciti da nam bas ne niknu opet "divlje" trave kao na prirodnim travnjacima.
Ako imate neki prijedlog,bio bih zahvalan.
 
A

atomizer

Guest
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

posij engleski ljulj.
 

Najnoviji postovi

Na vrh