• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

Tak ce i bit. To sam si razmisljao,ili neku djetelinu.
Pobacat cu engleski ljulj,pa kak mi Bog da.
na gusce cu ga bacat
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Re: Vocnjak (sadnja,mehanizacija i sve oko toga)- pitanje

E, meni je baš jadno razmišljanje: posadit ću orah ili lješnjak i ne moram ga prodati može stajati 10 godina u šupi, kakvo je to razmišljanje i komercijalno bavljenje voćarstvom.
Obrt kapitala, ulaganja...
Ima puno dobrih stvari u savjetu što ih je dao Sasha63. Dobra je ona voćka koja se može najbrže prodati, po dobroj cijeni i bolje se drndati na starudiji od traktora nego ko mulac ići za frezom svaki put kad se digne drač.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Poštovani voćari svih grupa bili početnici,profesionalci,hobi imali mali ,veliki ili hobi voćnjak da pratimo voćarsku godinu od početka do kraja.
To znači od radova,orezivanja,prskanja,navodnjavanja,mehanizacije za voćarstvo i svega što je vezano uz mjesece što dolaze i radove.
Molim Vas da se svi uključimo u ovu temu ali ne samo riječima nego i slikama voćnjaka i radova u njima a to će biti najpotrebnije početnicima ali i nama malo iskusnijim koji već duže imamo voćnjake,jer 10 ljudi su pametniji od 1 čovjeka, možda neki amater baš ima bolji savjet od nas malo iskusnijih.
Ovu temu sam počeo listajući prethodne jako se teško snalazi raštrkane su pa puno prođe dok se nađe odgovarajuća.
Ja osobno ću svaki tjedan slikama dočarati radove u voćnjaku i postupke pa svaki komentar je dobro došao kao i vaše slike jer sam već naglasio da ima uvijek tko bolje zna a naučiti nešto novo nije na odmet i nije sramota.
I za kraj ideju sam dobio od jednog Vukovarskog branitelja koji me non-stop ispituje šta raditi u vočnjaku i nije mu teško niti doći na orezivanje i vjerujte mi lakše podnosi PTSP,kako sam kaže drugi je čovjek jer voćarstvo je prvo ljubav a onda zarada.
Hvala
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Pozdrav i dobrodošao na forum !
Pa iskreno rečeno ja sam za , savjeta i novih informacija nikada dosta.
E sad vidjetćemo šta će ostali forumaši.....voćari reći .
 
F

fforce32

Guest
Pozdrav.
I mene štošta zanima i nadam se da će ostali to prihvatiti.
Imam pitanje za sve vas šta sada raditi u voćnjaku imam oko 50 stabala raznog voća to mi je onako za gušt,ili više za hladovinu neke berbe nemam , uvjek mi bolesti i bube srede voće.
Da naglasim nisam prskao nikako ali to više neću dozvolit da ovako propada
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Dobra tema, mislim da će se dati dosta naučiti i lijepota viditi.
Evo pošto je prvi mjesec valjalo bi okrečit stabla. Recepta ima sa gašeni i ne gašenim vapnom. Svako treba dodati sumpor i sol. Netko je počeo i rezidbu (oni koji imaju puno) mada za koštičave voćke nije poželjno.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
dobrodošao susjede,napiši što od voća imaš,koliko stare i jesu li orezivane,zaštita ti ovisi jesu li samonikle ili hibridi koji zahtjevaju više zaštite,za početak pogledaj na netu programe zaštite za vrste koje imaš -herbos, chromos pa će ti biti jasnije,29.1 idemo u miholjac na pokaznu rezidbu i predavanje pa možeš sa nama iz osijeka,poneseš tablu slanine,glavicu luka i 100 eura,mi kupimo kruh,heheh
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Pozdrav forumaši drago mi je da smo počeli,poziv svima mobitele kamere u ruke i ovjekovječite svojim slikama primjera krečenje od kolege Kontam.
E sada ako nisi trovao glodavce učini to pod hitno, ja sam neki dan još jednom.
Postupak pomješaj Faciron+žitarice+mljevene jabuke ,prije toga bi bilo poželjno obići voćnjak i zatrpati rupe pa drugi dan postaviti mamce u rupeali tako da nemogu doći ptice i zecevi do otrova.
Ako možeš nabaviti od mještana koji su dobili od deratizacije upotrijebi to ,ja svake godine dobijem oko 50kg ljudi dobiju otrov stave u vrećice i bacaju a tebi može dobro doći.
Pozor koristi zaštitne rukavice.
 
F

fforce32

Guest
Stvarno brzo odgovarate,nisam krečio idem sutra kupit kreč i napraviti kako je rekao Kontam.
Nisam niti trovao,nisam ni znao da se treba a puno je rupica pa ću sutra obići i bolje obratiti pozornost na to.
Hvala svima,čujemo se.
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Pozdrav svima,da se i ja uključim,baš sam danas razmišljal-temperature zraka su dosta visoke pa ako to potraje još nekoliko dana nebi bilo loše poprskati bakrom prije kiše .Što vi ostali mislite o tome.Neki kažu da bakar ne djeluje do 5° C.Želim čuti vaše mišljenje,hvala
 
F

fforce32

Guest
dobrodošao susjede,napiši što od voća imaš,koliko stare i jesu li orezivane,zaštita ti ovisi jesu li samonikle ili hibridi koji zahtjevaju više zaštite,za početak pogledaj na netu programe zaštite za vrste koje imaš -herbos, chromos pa će ti biti jasnije,29.1 idemo u miholjac na pokaznu rezidbu i predavanje pa možeš sa nama iz osijeka,poneseš tablu slanine,glavicu luka i 100 eura,mi kupimo kruh,heheh

HAHAma može samo slaninu i luk , nemam vremena ja sam hobi voćar pa me svi vi naučite.
Već jeste svaka čast njko72,kontam i tebi na savjetima već sam na netu pogledao programe zaštite ali još puno toga treba za naučiti.
Pozdrav.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Pozdrav svima,da se i ja uključim,baš sam danas razmišljal-temperature zraka su dosta visoke pa ako to potraje još nekoliko dana nebi bilo loše poprskati bakrom prije kiše .Što vi ostali mislite o tome.Neki kažu da bakar ne djeluje do 5° C.Želim čuti vaše mišljenje,hvala

Ovako ja sam jesenas oprskao CUPERBLAU Z dezificirao voćke osobito kruške,gunje(dunje),oskoruše zbog bakterijske paleži,također i jabuke a koštičave voćke kao breskvu,kajsijui šljivu treba obavezno.
Breskvu obavezno u više navrata zbog kovrčavosti lista.
Ja bih Vam preporučio da malo pričekate i u CUPERBLAU Z pomješate BIJELO ULJE pa ujedno i dezinficirate,zaštićujete i rješavate problem štetočina tj.nj ličinki,mješati možete još i NORDOX+BIJELO ULJE= CRVENO ULJE.
Samo neznam kakva je situacija s NORDOX-om kažu da ga nema.
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Ja sam do sad uvijek prskao crvenim uljem , ali tek poslje orezivanja :scratch
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Naravno poslje orezivanja to se podrazumjeva i CRVENO ULJE ali tko ima puno to je punnnooo skuplje nego da napravite sami naglašavam NORDOX I BIJELO ULJE = CRVENO ULJE, još nešto mlade voćke do 3god je poželjno rane premazati BIOPOL V osobito kruške,jabuke,dunje,kajsije.
Jednostavno kistom premažete ranu dezinficira i brže zaraste,kao i škare za rezidbu a može i rakijica za škare,samo šteta je a i porez se sada plača na nju ha ha.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ja pratim susjede i teško da omanu.

Breskva
Plavo prskanje bresaka i kajsija
11.01.2011
Usled nastalih vremenskih uslova preporučuje se tretman bakarnim preparatima, u dozama, kako je to preporučeno u obaveštenju od 17.10.2010. Tretmane bi trebalo uraditi najkasnije do 13.januara. Razlozi su: - trenutni povoljni vremenski uslovi za razvoj patogena (bakterija i gljiva) koji izazivaju oboljenja kore, a na breskvi ovim tretmanom se smanjuje i potencijal prouzrokovača kovrdžavosti lišća (Taphrina deformans) - deposit bakra bi bilo dobro obnoviti, ako su tretmani rađeni pre više od mesec dana, jer su obilne padavine sprale bakar od predhodnog...
detaljnije ...

Krečenje i "plavo" prskanje koštičavog voća [17.10.2010]

Mera koja može pomoći u ublažavanju posledica niskih temperatura je krečenje stabala. Krečenje stabala obavezno se radi u jesen, pošto nam je cilj da ublažimo temperaturne oscilacije između dana i noći u deblu. Krečno čorba se priprema na sledeći način: 5 kg negašenog kreča, 0.5 kg kuhinjske soli i 0.25 kg sumpora (Tiovit Jet i drugi). Sve pomešati i ugasiti vodom (vode dodati toliko da smesa bude konzistencije mleka). Ostaviti smesu da odstoji 2 dana i tada primentiti.Krečenje usled usporavanja kretanja sokova u voćkama odlaže i početak vegetacije, što može pomoći u izbegavanju ranih prolećnih mrazeva. Ova mera najviše efekata daje kod koštičavog voća (pre svega kajsije, te šljive i višnje).

Kada otpadne oko 70% lisne mase zasade koštičavog voća bi trebalo obavezno tretirati sa nekim bakarnim preparatom. Ovi tretmani, smanjuju infektivni potencijal, raznih patogena koji prezimljavaju u zasadima. Preparate koristiti u koncentracija/dozama koje su najmanje 30% veće od preporučenih iz uputstva za upotrebu. Prednost dati formulacijama gde je bakar u obliku hidroksida ili oksihlorida. Tačne doze, za neke preparate su date u tabeli:
preparat doza na 100 lit
NEORAM 0.8 kg
CUPROCAFFARO 0.5 kg
KOCIDE 0.55 kg
...
Tretmane raditi kada su temperature iznad +5°C, a ima dovoljno vremena da se depozit osuši dok nepočne da mrzne.

Pošto sam ovo ranije pročitao zato sam i pitao u temi breskva bi li trebalo prskati jer su dnevne temperatur bile visoke ali noćne temperature nisu iznad 5 stupnjeva.
Dobra mi stvar i ova web stranica koja prati vrijeme.
http://pljusak.com/retfala/wx.htm
Od te stanice do voćnjaka mi je možda zračne linije 4-5 km.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Mene zanima da li netko pravi sam voćarski vosak ili kupujete gotove proizvode. Ako kupujete koje i okvirno cijena. Hvala.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
JA uzimam BIOPOL V cjena za kg je oko 65kn (bila) sada neznam.
Jednostavno i brzo se nanosi kistom za likovni.
Što se tiče breskve njoj nikada dosta bakra jer to je sada jedina borba da pupovi nebudu inficirani kovrčavosti lista breskve,čim počne pucati odmah prestati prskati bakrom,moj komšo oprsko kad se zelenila 50kom i sve spalio,ali nesluša misli da je loza i breskva isto.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Morat ću se baciti u prskanje, još da vidim kako će temp. okrenuti. Inaće sada razbacujem gnojivo. Velika je vlaga i kad je bila kiša otišlo odmah u zemlju. Čitao sam da je jako dobro bacati gnojivo u snijeg.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Naravno zato što ga on lagano povuće u tlo ja Vam svima sutra pošaljem sliku jednog ljepog posla STAJSKO ĐUBRE 50-60 tona kako napreduju radovi UFF teško.
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Morat ću se baciti u prskanje, još da vidim kako će temp. okrenuti. Inaće sada razbacujem gnojivo. Velika je vlaga i kad je bila kiša otišlo odmah u zemlju. Čitao sam da je jako dobro bacati gnojivo u snijeg.

To je jako dobro , zato što gnojivo postepenu ulazi u zemlju kako se snijeg topi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh