• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Pozdrav bruno.
Ovako što se tiće orezivanja za tih par prićekaj malo nemoj žuriti do orezivanja ti stavimo malo slikica (naravno ne samo plantažnog uzgoja nego i obićnih kako narod kaže)
Drugo okopavanje dok su male do 3 godine samo toliko da pokoricu probiješ,kasnije sve dublje ali ne preko 10cm,da naglasim korijen voćke raste intezivno zimi . Kako voćka stari tako joj je promjer krošnje i korjena isti,to se ne odnosi na M9,M2 i dr podloge koje trebaju oslonac. Sadnja voćka se uvijek sadi dokle je bila posađena u rasadniku,ali uvjek malo pobjegne dublje što nema veze dok je kalem vani ali ako je i on pod zemljom ništa se neće dogoditi kod mene 1/3 voćaka je tako posađena pa je sve kao i one kojima je kalem vani (prijatelji pomogli sadit,stavili malo dublje pa kada se nagazi voćka potoni )
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Dobra tema, mislim da će se dati dosta naučiti i lijepota viditi.
Evo pošto je prvi mjesec valjalo bi okrečit stabla. Recepta ima sa gašeni i ne gašenim vapnom. Svako treba dodati sumpor i sol. Netko je počeo i rezidbu (oni koji imaju puno) mada za koštičave voćke nije poželjno.

Koliki postotak vapna , sumpora i soli ida na 100 litara vode :?: , i dali bi se to moglo prskati po voćkama ručnom leđnom prskalicom . Dali je to neko probao , ili se mora isključivo četkom . Nešto razmišljam .... ako se to sve fino rastopi mislim da bi išlo . Ja sam do sada krečio samo do prvih grana , dali je to o.k.
Samo šta napraviti za zaštitnim mrežicama na voćkama :?: kako krečiti preko njih :?:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Krečno čorba se priprema na sledeći način: 5 kg negašenog kreča, 0.5 kg kuhinjske soli i 0.25 kg sumpora (Tiovit Jet i drugi). Sve pomešati i ugasiti vodom (vode dodati toliko da smesa bude konzistencije mleka). Ostaviti smesu da odstoji 2 dana i tada primentiti.

Ovo je za krečenje voćaka, mada možeš dodati i više sumpora. Ako drastično razrijediš mislim da bi to leđni atomizer otpuhao ;)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Pozdrav svima,potpuno se slažem s Vama g Kontam i preporučam svima koji imaju nasade breskve da ovih dana poprskaju bakrom.Predpostavljal sam ovakvo mišljenje.Iz vlastitog iskustva znam da je to tako,uvjerio sam se prošle sezone.Sutra prskamo

Stara izreka :) Čovjek snuje, Bog određuje. Danas temperature 5,7, vlažnost zraka 98 %?? Nije dan za prskanje, no za trovanje miševa i bacanje gnojiva ili rasturanje sgtajnjaka je :) Idemo se umoriti kao Fforce32 :)
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Krečno čorba se priprema na sledeći način: 5 kg negašenog kreča, 0.5 kg kuhinjske soli i 0.25 kg sumpora (Tiovit Jet i drugi). Sve pomešati i ugasiti vodom (vode dodati toliko da smesa bude konzistencije mleka). Ostaviti smesu da odstoji 2 dana i tada primentiti.

Ovo je za krečenje voćaka, mada možeš dodati i više sumpora. Ako drastično razrijediš mislim da bi to leđni atomizer otpuhao ;)

Ma nismo se razumijeli . Nisam ja mislio na leđni atomizer , nego na leđnu ručnu prskalicu , znaš ono koliko napumpaš rukom toliki pritisak bude i toliko prskaš :lol: Kao one stare bakrene , samo što ja imam noviju plastičnu
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Znam ja na što si ti mislio ;) Ali vrtim kombinacije sa ćim bi išlo sa najmanjim postotkom začepljivanja ;)

Završio gnojidbu, locirao miševe i od ponedjeljka akcija :) Trpeza za miša, slanina , pršut, sir šala šala, pšenični otrov a la carte tj ispod gajbe ;)
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Znam ja na što si ti mislio ;) Ali vrtim kombinacije sa ćim bi išlo sa najmanjim postotkom začepljivanja ;)

Završio gnojidbu, locirao miševe i od ponedjeljka akcija :) Trpeza za miša, slanina , pršut, sir šala šala, pšenični otrov a la carte tj ispod gajbe ;)

samo ti nareži te namirnice i ja ću ti doći pomoći :)
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ma nismo se razumijeli . Nisam ja mislio na leđni atomizer , nego na leđnu ručnu prskalicu , znaš ono koliko napumpaš rukom toliki pritisak bude i toliko prskaš :lol: Kao one stare bakrene , samo što ja imam noviju plastičnu

Jedini naćin da možete "" krečiti s tom prskalicom"" je da izvadite filter koji se nalazi u ručki i da napravite novubakrenu pločicu s malo većom rupicom,naravno smjesa kreča mora biti rijetka,najbolje je s leđnim atomizerom bez gasa.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ne kao što sam prije napisao pomićnim slavoncem sam izrezao crtalima zemlju,nabacavam udaljeno od voćaka na to ide još malo 7-20-30 pa kada malčam onda s granama malo promješam pa se pomakne gnojivo još 20cm među red.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ho ho joj, naradili se :) Obilato, ali kud sa malim kolicima? Tu ima stajnjaka za ekvivalent preko 100 t/ha. Biti će berba.

Kolega ma mi smo ti utegnuti,inaće je to trebalo biti obavljeno ali mi tip isporučio tek na smrzavici prije "nije imao vremena".
Jako je mokrodole a nevolim razvaljivat voćnjak sve krasna djetelina i travica hehe pa onda na prdeći pogon
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
svaka čast za kruške njko72,lijepo stvarno,nema ih puno zasađeno inače. ali ja mislim da bi trebao to drugačije raditi što se tiče stajnjaka,nije to baš najbolje riješenje tako.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
svaka čast za kruške njko72,lijepo stvarno,nema ih puno zasađeno inače. ali ja mislim da bi trebao to drugačije raditi što se tiče stajnjaka,nije to baš najbolje riješenje tako.

Reci kolega svaki savjet dobro došao nema tu ljutnje tu smo da se savjetujemo kao šta sam rekao 10 ljudi bolje zna od 1 čovjeka
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
http://img819.imageshack.us/i/32172434.jpg/ , http://img203.imageshack.us/i/10723545.jpg/
evo ako ja to radim,samo se mora paziti da nije duboko da se korijenje ne ošteti i poslije sa daskom na prednjem djelu traktora vratim tu zemlju nazad na stajnjak koji sam nabacao u te kanale. na proljeće još tanjuračama prođem po sredini i nabacim još zemlje na to sve. stajnjak treba durati par godina a ako ostane tako vani onda neće.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ma znam kolega to je istina i to je posve ispravno što si rekao ,ali nemam takvu dobru mehanizaciju a vjeruj mi ovo sam poravnao pod špagu pa nebi razvaljivao voćnjak oranjem i tanjuranjem. Sada kemijam jedan strojček za ozračivanje tla s deponatorom za umjetno gnojivo samo da ne tanjuram .To je pravilno kako si ti rekao i svima preporućujem tko obrađuje voćnjak tanjuračama,frezama .
prije 2 god sam pokusno napravio na špicu 3 reda rezultati fantastični jabuke extra kl. a svako stablo daje po50-70kg vjeruj mi ove ekologije koju mi radimo nema u Italiji to je njima FUJJ a umjeta daju u neograničenim količinama ,kako da ti kažem MI KEMIJAMO DA GNOJIMO PRIRODNO BEZ PUNO KEMIJE a oni NAS HRANE KEMIJOM I JABUKOM I KRUŠKOM STAROM PREKO 1 GOD.
 

Najnoviji postovi

Na vrh