• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ma znam kolega to je istina i to je posve ispravno što si rekao ,ali nemam takvu dobru mehanizaciju a vjeruj mi ovo sam poravnao pod špagu pa nebi razvaljivao voćnjak oranjem i tanjuranjem. Sada kemijam jedan strojček za ozračivanje tla s deponatorom za umjetno gnojivo samo da ne tanjuram .To je pravilno kako si ti rekao i svima preporućujem tko obrađuje voćnjak tanjuračama,frezama .
prije 2 god sam pokusno napravio na špicu 3 reda rezultati fantastični jabuke extra kl. a svako stablo daje po50-70kg vjeruj mi ove ekologije koju mi radimo nema u Italiji to je njima FUJJ a umjeta daju u neograničenim količinama ,kako da ti kažem MI KEMIJAMO DA GNOJIMO PRIRODNO BEZ PUNO KEMIJE a oni NAS HRANE KEMIJOM I JABUKOM I KRUŠKOM STAROM PREKO 1 GOD.

čuj svako proljeće ili jesen je dobro voćnjak preorati pa potanjurati,i opet pustiš da trava ide,malo ju prozračiš između a i ako dobro dođe,nema ti šta biti žao,trava brzo naraste. tako uništiš mišja staništa,napraviš bolju propusnost u slučaju večih padalina,kad gnojiš na jesen sa npk odma uneseš to gnojivo dublje itd. ima puno prednosti a nije to neka mehanizacija skupa,sam to zgrunfaš.......
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ja pratim susjede i teško da omanu.

Breskva
Plavo prskanje bresaka i kajsija
11.01.2011
Usled nastalih vremenskih uslova preporučuje se tretman bakarnim preparatima, u dozama, kako je to preporučeno u obaveštenju od 17.10.2010. Tretmane bi trebalo uraditi najkasnije do 13.januara. Razlozi su: - trenutni povoljni vremenski uslovi za razvoj patogena (bakterija i gljiva) koji izazivaju oboljenja kore, a na breskvi ovim tretmanom se smanjuje i potencijal prouzrokovača kovrdžavosti lišća (Taphrina deformans) - deposit bakra bi bilo dobro obnoviti, ako su tretmani rađeni pre više od mesec dana, jer su obilne padavine sprale bakar od predhodnog...
detaljnije ...

Krečenje i "plavo" prskanje koštičavog voća [17.10.2010]

Mera koja može pomoći u ublažavanju posledica niskih temperatura je krečenje stabala. Krečenje stabala obavezno se radi u jesen, pošto nam je cilj da ublažimo temperaturne oscilacije između dana i noći u deblu. Krečno čorba se priprema na sledeći način: 5 kg negašenog kreča, 0.5 kg kuhinjske soli i 0.25 kg sumpora (Tiovit Jet i drugi). Sve pomešati i ugasiti vodom (vode dodati toliko da smesa bude konzistencije mleka). Ostaviti smesu da odstoji 2 dana i tada primentiti.Krečenje usled usporavanja kretanja sokova u voćkama odlaže i početak vegetacije, što može pomoći u izbegavanju ranih prolećnih mrazeva. Ova mera najviše efekata daje kod koštičavog voća (pre svega kajsije, te šljive i višnje).

Kada otpadne oko 70% lisne mase zasade koštičavog voća bi trebalo obavezno tretirati sa nekim bakarnim preparatom. Ovi tretmani, smanjuju infektivni potencijal, raznih patogena koji prezimljavaju u zasadima. Preparate koristiti u koncentracija/dozama koje su najmanje 30% veće od preporučenih iz uputstva za upotrebu. Prednost dati formulacijama gde je bakar u obliku hidroksida ili oksihlorida. Tačne doze, za neke preparate su date u tabeli:
preparat doza na 100 lit
NEORAM 0.8 kg
CUPROCAFFARO 0.5 kg
KOCIDE 0.55 kg
...
Tretmane raditi kada su temperature iznad +5°C, a ima dovoljno vremena da se depozit osuši dok nepočne da mrzne.

Pošto sam ovo ranije pročitao zato sam i pitao u temi breskva bi li trebalo prskati jer su dnevne temperatur bile visoke ali noćne temperature nisu iznad 5 stupnjeva.
Dobra mi stvar i ova web stranica koja prati vrijeme.
http://pljusak.com/retfala/wx.htm
Od te stanice do voćnjaka mi je možda zračne linije 4-5 km.

blago tebi Kontam na net. podacima o meteorologiji mi koji to nemamo snalazimo se ovako

http://img814.imageshack.us/g/bild0656.jpg/
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Uhvatimo se nove teme VRIJEME JE ZA
Ja dok nevozam stajnjak vežem voćke kruške a jabuke smotavam grane da srastu znači možete napraviti prirodno da srastu npr da deblo podržava granu da nepukne od težine roda a vrijeme je sada,evo nekih sličica prije rezidbe.

http://img258.imageshack.us/g/bild0659.jpg/
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Uhvatimo se nove teme VRIJEME JE ZA
Ja dok nevozam stajnjak vežem voćke kruške a jabuke smotavam grane da srastu znači možete napraviti prirodno da srastu npr da deblo podržava granu da nepukne od težine roda a vrijeme je sada,evo nekih sličica prije rezidbe.

http://img258.imageshack.us/g/bild0659.jpg/

zgodno,nisam to još vidjeo da netko radi. to spajaš na jednoj slici i dva stabla ako sam dobro vidjeo? pa bar bi jabuka trebala biti žilava što se težine tiče a i na takvom uzgojnom obliku mi je čudno da imaš takvih problema,i usto još je sve na žici.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Dobar grunf, ja sam to kontao kalamit jednu granu jednog stabla i drugu granu drugog stabla, ali ovo je grunf na mjestu. Jedino ako izrodi onda moraš sve odrezati. Dobar je i tvoj način praćenja vremena ;)
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Bacis kraj voćke(ili neke druge biljke) par zrnaca P i K,dode kiša i ono se istopi i pretvori u "nista",stoji na povrsini zemlje kao hranivo,nije vidljivo. Kada dode kiša ,predpostavljam da je "specificna" tezina velika i kisa to nemoze digniti i prenjeti u onu rupu koju si naveo da je ostala od kolca ili gliste(druga stvar ako direktno uspes u rupu ). Znaci takva primjena na povrsinu,bez obzira na kolicine padalina nece uci u tlo na onu dubinu koja je centar odakle biljka uzima hranivo.

Kazim ti primjer bacanja gnojiva na zitarice po snjegu,ljudi to primjenjuju vrlo cesto,ja komentiram "nije pametno",ali ljudi kazu bilo dobro zito,vrijedi ti i tako dalje. Osobno smatram da je to cisto bacanje resursa-i to skupih.

pa dobro dečki šta je sad to!! po vašoj priči ispada da ako se baca P i K ( npr 7/20/30 ) a da se ne zaorava ili zafreza u zemlju, po voćnjaku, da je bačen novac! ili bar od njega nema koristi par godina ( dok ne dođe do korjena )!! ako sam dobro shvatio! jasno mi je da je svako gnojivo bolje zafrezati ali ova teorija je jako loša za nas "ljenčine" ( koji ne frezamo ). ta gojiva nisu baš jeftina da bi ih bacali u vjetar!

ako možete malo pojasnit ( da li sam dobro shvatio ), da primjenim u praksi! da li se to odnosi i na prirodna gnojiva ( stajnjak, pileća idr )

bila je jedna rasprava da se i dušik ne kreće brzo kroz zemlju! da u treba 2-3mj ( baciti ga u veljači da bi djelovao u svibnju kad intenzivno kreće vegetacija )! . jedni su govorili da treba duže, a drugi da ne! totalno dvije različite teorije! kao i sve kod nas! ili je lijevo ili je desno!
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ja uvijek ostavim EXIT iliti izlaznu strategiju. Bacao sam u zoni u kojoj bez problema dođem sa frezom i isfrezam, ionako ću frezati, ali sam htio viditi i analizirati da li su vodotopiva gnojiva topiva u vodi, i da li takova otopina ima sadržajne elemente svugdje u otopini ili samo na dnu. Teško je govoriti o zemlji ako je prevelika vlažnost,možda je korektnije govoriti o otopini? Ako je površina jako zasičena da li će se koncentracija otopljenih tvari na toj površini prenjeti na neku koja nema zasičenja. Logički da hoće. Zemlja nije filter kao drveni ugalj znači trebala bi ju propustiti usljed velike vlage ili natapanja. Jel griješim? Tu smo da analiziramo.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
pa, biliža mi je tvoja teorija nego codenoxova. ja sam bacao i ovako i onako ( sa frezanjem i bez njega ) u oba slučaja se vidi na reakcija na voćki, na baćenu prihranu! kad bacam bez frezanja
gledam prognozu i čekam veći nalet kiše da se gnojivo odmah otopi! do sada sam uglavnom dobro ciljao! i nije loše! frezanje je bolje ( tu nema raspravi ) ali pitanje je mogučnosti i vremena i financija ! veći mi je problem bio vremenski ekstremi u zadnjih par godina! codenox zna o ćemu prićam jer smo susjedi!

jedino mi nije jasno zašto ima toliko totalno različitih teorija oko istih stvari! što se to ući u poljoprivrednim školama da jedan ing. tvrdi jedno, a drugi totalno drugo o toj istoj teoriji! npr. ako staviš struju u vodu, ubije te ako ju dirneš. sad bi trebao neko tvrditi da to nije tako! što se u poljoprivredi dosta ćesto događa! bar dio što sam ja pratio zadnjih nekoliko godina!
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Evo rezultata :)
p1090083medium.jpg

p1090086medium.jpg

p1090087medium.jpg


Jučer navečer rezultat je bio 837 x 10, danas instrument ne može više mjeriti. Sad s epostavlja pitanje, da li bi ja takovu otopinu mogao kristalizirati? I onda vjenčiće koncentirane PK formulacije deponovat oko voćke. Koliko mogućnosti ;)
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
pa, biliža mi je tvoja teorija nego codenoxova. ja sam bacao i ovako i onako ( sa frezanjem i bez njega ) u oba slučaja se vidi na reakcija na voćki, na baćenu prihranu! kad bacam bez frezanja
gledam prognozu i čekam veći nalet kiše da se gnojivo odmah otopi! do sada sam uglavnom dobro ciljao! i nije loše! frezanje je bolje ( tu nema raspravi ) ali pitanje je mogučnosti i vremena i financija ! veći mi je problem bio vremenski ekstremi u zadnjih par godina! codenox zna o ćemu prićam jer smo susjedi!

jedino mi nije jasno zašto ima toliko totalno različitih teorija oko istih stvari! što se to ući u poljoprivrednim školama da jedan ing. tvrdi jedno, a drugi totalno drugo o toj istoj teoriji! npr. ako staviš struju u vodu, ubije te ako ju dirneš. sad bi trebao neko tvrditi da to nije tako! što se u poljoprivredi dosta ćesto događa! bar dio što sam ja pratio zadnjih nekoliko godina!

to se dešava zato što svatko govori iz svojeg nekog iskustva i *misli* da je tako najbolje i jedino ispravno. sistem kako i zašto se nešto radi postoji i treba pitati prave stručnjake za to područje. i sad da i ja kažem nešto što mislim da je ispravno,što se tiče dušika u proljeće,on se daje na sljedeći način,recimo treba 1kg po stablu,kad biljka počne cvjetati daje se prva trećina,pa na završetku cvatnje pred početak formiranja plodova druga trećina i zadnja oko dva tjedna poslije toga. i biljka ga na taj način dobije u pravo vrijeme,kasnije se nesmije bacati N zbog opasnosti da se produži vegetacija i mladice se smrznu. isto tako treba bacati KAN a ne UREU kao neki,niti je dobra niti izdržljiva na površini kad se baci bez frezanja,ishlapi a KAN ne. a voćnjak se jednostavno mora obrađivati međuredno barem jednom godišnje,ni ja nemam sve potrebne strojeve ali platim,to se jednostavo mora iz brdo razloga.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Dobar grunf, ja sam to kontao kalamit jednu granu jednog stabla i drugu granu drugog stabla, ali ovo je grunf na mjestu. Jedino ako izrodi onda moraš sve odrezati. Dobar je i tvoj način praćenja vremena ;)

Ovako je kada prekalemiš voćku nakon 2 godine jednostavno malo više idareda pa prekalemio crveni deelišes 50 kom

http://img832.imageshack.us/g/bild0670.jpg/
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
zgodno,nisam to još vidjeo da netko radi. to spajaš na jednoj slici i dva stabla ako sam dobro vidjeo? pa bar bi jabuka trebala biti žilava što se težine tiče a i na takvom uzgojnom obliku mi je čudno da imaš takvih problema,i usto još je sve na žici.

Kolega ma nije to radi težine nego stabilnosti jer voćnjak mi je na vjetopirini udari sastrane pa kada srastu kao da se drže za ruke 3 kata velika čvrstoća i stabilnost,a što se orezivanja tiće ti katovi su kao stablo provodnica prostrana a rodne grane na njima pomlađujem također svaku 3 godinu postepeno izmjenjujem novim stablom
razmak je 4X2.25 m MM106 a one rastu ko lude.
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Ovako je kada prekalemiš voćku nakon 2 godine jednostavno malo više idareda pa prekalemio crveni deelišes 50 kom

http://img832.imageshack.us/g/bild0670.jpg/

Štovani forumaš njko72 , nebih htio da ovo shvatiš kao nao nekakvu primjedbu , ili da se nedajbože naljutiš . Radi se o sljedećem , naime dižeš slike preko Image Shack , kada digneš sliku , odeš samo na opociju forum cod .
Onda ti slika bude odmah otvorena , nemoraš klikati na nju , i puno je veća .
Evo pogledaj kako izgledaju slike što je Kontam postavio , i pogledaj svoje .
Govorom ti to zato što će nam svima biti lakše . Ovako kako ti postavljaš slike nekada neće da se otvore , ili se otvore do pola .
Nadam se da nećeš ništa zamjeriti , samo želim da nam svima bude bolje i lakše .
Pozdrav i živo :supz:
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Kolega ma nije to radi težine nego stabilnosti jer voćnjak mi je na vjetopirini udari sastrane pa kada srastu kao da se drže za ruke 3 kata velika čvrstoća i stabilnost,a što se orezivanja tiće ti katovi su kao stablo provodnica prostrana a rodne grane na njima pomlađujem također svaku 3 godinu postepeno izmjenjujem novim stablom
razmak je 4X2.25 m MM106 a one rastu ko lude.

sve jasno kolega,jbg pitam da znam,vidim da mi nešto ne štima:),još jednom svaka čast na trudu i radu,lijepo je.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Štovani forumaš njko72 , nebih htio da ovo shvatiš kao nao nekakvu primjedbu , ili da se nedajbože naljutiš . Radi se o sljedećem , naime dižeš slike preko Image Shack , kada digneš sliku , odeš samo na opociju forum cod .
Onda ti slika bude odmah otvorena , nemoraš klikati na nju , i puno je veća .
Evo pogledaj kako izgledaju slike što je Kontam postavio , i pogledaj svoje .
Govorom ti to zato što će nam svima biti lakše . Ovako kako ti postavljaš slike nekada neće da se otvore , ili se otvore do pola .
Nadam se da nećeš ništa zamjeriti , samo želim da nam svima bude bolje i lakše .
Pozdrav i živo :supz:

Ma Žuti zašto bi se ljutio nego nisam znao prvi puta to delam na forumu do sada sam čitao i ništa drugo pa puno ti hvala od sada to napravim probat ču baš sada jrdnu ubacit ,još jednom hvala ko zna zna.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Nemam u vegetaciji ,ali sada ću svaki put šta radim u voćnjacima zabilježit fotićem pa nek se nađe nekom kome treba,napisano na papiru i pokazano na slici velika razlika.
ne kaže se slika govori 1000 rijeći
 

Najnoviji postovi

Na vrh