• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Ako nije prisutan u voćnjaku neće ti pomoći,pročitaj link što sam stavio prije 2-3 posta pa probaj mamcima,moraš staviti neku staru plahtu na zemlju protresti drvo,grane i ako padnu dolje prskaj ako je jadan ili 2 nemoraš ili feromonske mamce postaviti i prati let.

Ok, pratiću pa kad se pojavi cvjetar navečer špricati da pčele ne stradaju, valjda cvjetari ne sele navečer u svoje košnice ? Inače sam čitao u knjizi da je cvjetar kao prirodni proređivač cvjetnih pupova samo što kod mene malo ostane kad navali, a baš će fino cvjetat ove godine.
 

Blaza

Član
Tu od
17 Svi 2010
Poruka
46
Vec neko vrijeme mi se ovo gov*o nastanilo na stablima oraha. Na nekima više a na nekim skoro pa ništa. Može nekakva pomoc šta je to i kako se toga probat riješit. Inace te lišajeve il šta li su primjecujem na skoro svim drugim vrstama stabala,ne kod mene vec ovak okolo.Svoje orahe sam prije par dana tretirao sa crvenim uljem...

 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Nisam stručnjak ali trebaš onda tretirati s plavim uljem tako da lišajevi nestanu i to u mirovanju. Za sada onda ništa ne dirati.
 

Blaza

Član
Tu od
17 Svi 2010
Poruka
46
Nisam stručnjak ali trebaš onda tretirati s plavim uljem tako da lišajevi nestanu i to u mirovanju. Za sada onda ništa ne dirati.

Tretirano je s plavim uljem u kasnu jesen
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Tretirano je s plavim uljem u kasnu jesen

Tomislav ti je sve rekao kada a ja ću ti još kako si prskao?
Kada tretiraš bakrom (Nordox,Crveno ulje) onda kupaš cijelu voćku osobito lišajeve tako da se cijedi sredstvo s debla.
Bio sam kod tebe svaki orah 1 atomizer u kasnu jesen Cuperblau, zimsko crveno ulje i to je to.
 

Blaza

Član
Tu od
17 Svi 2010
Poruka
46
Tomislav ti je sve rekao kada a ja ću ti još kako si prskao?
Kada tretiraš bakrom (Nordox,Crveno ulje) onda kupaš cijelu voćku osobito lišajeve tako da se cijedi sredstvo s debla.
Bio sam kod tebe svaki orah 1 atomizer u kasnu jesen Cuperblau, zimsko crveno ulje i to je to.

svaki orah 1 atomizer?!? Znaci minimalno 1000 l sredstva na mojih 100 oraha?! Malo mi to nekako puno zvuci...
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Nije puno tvoj orah je cca 8 met-10 visine da bi sve kvalitetno oprskao (svaku granu ,deblo) i da napomenem to radi u 2-3 mj i to je tvoje prskanje za cijelu godinu mislim da nije puno s obzirom da na he nasada ide 1000 lit x 10 tak-puta (jabuka,kruška,vinova loza idr.)jednom se dobro pomući i rezultati će biti vidljivi.Tvoji orasi 100 kom su kao 500 stabala jabuka(otprilike)
Pozz.
 

Blaza

Član
Tu od
17 Svi 2010
Poruka
46
Nije puno tvoj orah je cca 8 met-10 visine da bi sve kvalitetno oprskao (svaku granu ,deblo) i da napomenem to radi u 2-3 mj i to je tvoje prskanje za cijelu godinu mislim da nije puno s obzirom da na he nasada ide 1000 lit x 10 tak-puta (jabuka,kruška,vinova loza idr.)jednom se dobro pomući i rezultati će biti vidljivi.Tvoji orasi 100 kom su kao 500 stabala jabuka(otprilike)
Pozz.

Kolega ima da mi jaja otpadnu prije neg ti lišajevi :))) Taj atomizer par sati na leđima i sve te boli od glave do pete...
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...to je točno što ti čovjek kaže, 1 leđni atomizer po stablu (cca 15 l, maximalni protok) ti i jest potreban za kvalitetno zimsko prskanje ovako velikih stabala oraha...a bez kvalitetnog kupanja stabla bakrom, lišajeva se nećeš riješiti :)
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
...to je točno što ti čovjek kaže, 1 leđni atomizer po stablu (cca 15 l, maximalni protok) ti i jest potreban za kvalitetno zimsko prskanje ovako velikih stabala oraha...a bez kvalitetnog kupanja stabla bakrom, lišajeva se nećeš riješiti :)

najbolje priključit crijevo na traktorsku špricu i raspali po orahu
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Kolega ima da mi jaja otpadnu prije neg ti lišajevi :))) Taj atomizer par sati na leđima i sve te boli od glave do pete...

Prijatelju ja sam ti 4 godine nosao atomizer 17 lit+atomizer+zaštitno odijelo+čizme+maska+rukavice+20 stupnjeva oko 12-15 atomizera svakih 10 dana 200-250lit,nisu mi otpala a imam i 4 klinaca:D
Voćarstvo nije lako,a tebe ima pa udri to ti je jedna vrsta teretane,poslje prskanja biti ćeš lagan kao ptičica kod tebe je sreća što to radiš samo 1 puta godišnje:finga:
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ja sam upravo zbog ledja odustao od punjenja 20 liarske ledjne sprice do kraja vec radim smjesu sa10 litara vode. Jest da treba duplo vise puta puniti spricu, ali se i vise puta moze pusiti, a ledjima je lakse ;)
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Sve sam pripremio za borbu, a jabučnog cvjetara ni blizu :(

Možda ove godine ni nedođe:lol:
Ako ima jako cvijeta nemoj ni prskati neka malo prorjedi kod mene more cvjetnih pupova.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Možda ove godine ni nedođe:lol:
Ako ima jako cvijeta nemoj ni prskati neka malo prorjedi kod mene more cvjetnih pupova.

I kod mene, morati ćemo prorjeđivati.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
:confused: Nije mi jasno kod ratara
Čovjek prođe s ratarskom prskalicom puna:scratch,jer njemu nije jasno da danas u slavoniji se mogu puštati samo zmajevi od ovako jakog vjetra,a ni pomisliti prskati(43kmh-na udare 55kmh)taj sigurno nevodi evidenciju prskanja:confused:i nije ga briga da to sredstvo završi na 4 oranici,voćnjaku i evo štete do kada moramo mi voćari gristi nokte u 4 mj od prskanja protiv korova na ratarskim površinama:?:
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
:confused: Nije mi jasno kod ratara
Čovjek prođe s ratarskom prskalicom puna:scratch,jer njemu nije jasno da danas u slavoniji se mogu puštati samo zmajevi od ovako jakog vjetra,a ni pomisliti prskati(43kmh-na udare 55kmh)taj sigurno nevodi evidenciju prskanja:confused:i nije ga briga da to sredstvo završi na 4 oranici,voćnjaku i evo štete do kada moramo mi voćari gristi nokte u 4 mj od prskanja protiv korova na ratarskim površinama:?:

Mojem rođaku prošle godine susjed potrovao ovce dok je kukuruz špricao puhao vjetar i po pašnjaku otrov nosio. Nego jel ćemo u ponedjeljak špricat mankozeb po cvijetu, najavili su kišu za utorak.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Možeš ako jako nepiri vjetar,ali valjalo bi obaviti preventivu ja sam u četvrtak CADILAC 80 WP(mankozeb)+MAVERIK 2F+PROTEOBOOM (folijarno gnojivo)
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Možeš ako jako nepiri vjetar,ali valjalo bi obaviti preventivu ja sam u četvrtak CADILAC 80 WP(mankozeb)+MAVERIK 2F+PROTEOBOOM (folijarno gnojivo)

Jel bolje prije ili poslije kiše, da sačekam da prođe ova kiša?
 

Najnoviji postovi

Na vrh