• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...natrula slama i piljevina ti daju gust dim, a mogu se dobiti besplatno
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Ma nema više ozbiljne voćarske proizvodnje bez zaštite od proljetnih mrazova.
Metoda ima puno (od starih; zadimljavanje do novih tehnologija), odabir ovisi o mogućnostima poljoprivrednika.

Po meni je sada optimumu tzv. SIS sustav (http://www.frostprotection.com/portal/hgxpp001.aspx?79,5,57,O,E,0,MNU;E;10;5;MNU;,). Bili smo već prošle godine raspravljali o tome, i mislim da ga svaki malo bolji bravar može složiti u kućnoj radinosti.
Pokretanje na kardan, mali benzinski motor, elektromotor i sl.
Dva-tri mala "SIS-a" za 1 ha voćnjaka je sasvim dovoljno.

Znači, samo dobra ideja i vrijedne ruke :p

Kolega, na kom principu radi ovaj uređaj?
Da li možda imaš neke slike, šta se nalazi ispod ove konstrukcije, pošto prvi put vidim ovakvu stvarčicu
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Kolega, na kom principu radi ovaj uređaj?
Da li možda imaš neke slike, šta se nalazi ispod ove konstrukcije, pošto prvi put vidim ovakvu stvarčicu
Postaviti ću slike (imam ih negdje na PC).
Stvar je vrlo jednostavna, radi se o jednom aksijalnom ventilatoru koji je postavljen horizontalno (ovisno o izvedbi oko 1,5-2,5 m iznad tla).
Pogoni se na motor, elektro motor ili kardan (traktor).
Vrtnjom (od gore prema dole) stvara protok zraka tj. mješanje zraka.
Zrak ulazi kroz središnji otvor, a izlazi dole ispod plašta sa strane, i time izaziva mješanje zraka odnosno razbijanje prizemnog ledenog sloja zraka.

Iako je patentirana (ta u SAD je sve patentirano; još samo da patentiraju zrak :p), vrlo je jednostavna i praktična.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
... u taj sistem treba ugraditi električne grijače i bla bla ;) Poz
Teorijski da; praktično ne.
Nema te kulture koja može otplatiti grijanje zraka na otvorenim prostorima (pa čak prije spomenuti traktorski vučeni grijač je vrlo upitan).
Tko se imalo kuži u malo termodinamike, sasvim je jasno da grijanje otvorenog prostora nema granice; gubitak topline je beskonačan.

Za otvorene prostore je isplativo samo:
- orošavanje - smrzavanjem 1 kg vode oslobađa se 335 kJ toplinske energije; no to treba tehnički dobro složiti
- mješanje zraka - različiti sustavi ventilatora (funkcionira čak i prolazak sa praznim atomizerom kroz voćnjake; uključiti samo ventilatore; u nekim krajevima koriste i niske prelete malim helihopterima; bitno je samo izmješati zrak)
- zadimljavanje - upravo imam jedan stari agonomski priručnik, u kojem piše da treba oko 50 stogova za zaštitu 1 ha voćnjaka, čak je opisana i metoda slaganja hrpe. Potpaljivanje počinje kada temp. zraka padne ispod 3 C, i nastavalja se do izlaska sunca.
:gitarist:
 

spoki007

Član
Tu od
27 Ožu 2009
Poruka
96
i kod mene u Bilju isto tako...

vinova loza ... listici krenuli i ofurio ih mraz
visnja ... bila sva procvala,vecer prije mraza je pokrio najlonom,cvijet sav posmeđio
kivi ... ofureni listici (a isto prekrio vrecom najlonskom)
breskva ... onaj prvi minus joj spalio svo cvijece ...
kajsija ... ista prica ...

od ostalog voca mi ostalo samo maline,ribiz i kupine ...
:(
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Hvala kolegi bobostaru, nadam se da će biti slike ubrzo.
A koliku površinu reče da pokriva.
Kod mene na višnji ima štete dosta, najviše od onog leda od prije desetak dana kada je bilo -7, a nisam ništa preduzimao višnja tek što je bila krenula, cvijeta nije bilo ni na pomolu, ali šta sada.
Palio sam slamu i gume i dimilo je dobro, a dim se zadržavao u voćnjaku tako da mislim da je pomoglo.

Hajde da smislio, neku mašinicu recimo na traktor da može da pokuša da zaštiti nekih 1-2 ha voćnjaka.
Razmišljao sam da napravim na kardan ovaj ventilator ali nisam siguran koliko bi mogao da zaštitim sa jednim ventilatorom.

Samo da dopunim, što se dimljenja tiče, ja to radim na sledeći način: Baliranu slamu (koju sam naravno spremio ljetos) nakvasim sa rastvorom vode i URE-e (azotnog đubriva) i tako vlažnu stavim u staro metalno bure od 200l koje predhodno otvorim sa jedne strane. Bala tačno sjede u bure. Zbog lošeg dotoka vazduha slama nema plamena, nego samo iz bureta kulja gust bijeli dim koji je "težak" i zadržava se po voćnjaku, znače nije kao kad zapališ gumu pa dim ide pravo nego se razilazi po voćnjaku, gdje se zahvaljujući granama zadržava izvjesno vrijeme.
Ovakvim načinom spaljivanja, bala slame u koju je usuto nekih 10-15 lo vode može da dobro dimi više od 2 sata. Kad izgori samo naiđeš i ubaciš drugu baluu, a ona sama planeod onog žara koji ostane na dnu.
Ja za sada imam oko 10 bačava koje su sada u voćnjaku ali mi treba još minimalno toliko.

Pa eto pokušajte ja tako radim a i još nisam našao bolji sistem.
 
Posljednje uređivanje:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Evo slika SIS sustava:

Slika 1. Izgled SIS jedinice (pogon na elektromotor; prekidač lijevo dolje kod vratašaca)
http://img594.imageshack.us/i/sis1.jpg/

Slika 2. Unutarnji izgled
http://img594.imageshack.us/i/sis1.jpg/

Slika 3. SIS na kardanski pogon
http://img594.imageshack.us/i/sis1.jpg/

Slika 4. Odnos veličina (nisu sve SIS jedinice iste veličine; ovo je velika jedinica na kardanski pogon)
http://img594.imageshack.us/i/sis1.jpg/

Slika 5. Dva uređaja u nasadu (pogon kardan; loše jer treba dva traktora za rad)
http://img594.imageshack.us/i/sis1.jpg/

Slika 6. SIS u nasadu (kardanski pogon)
http://img594.imageshack.us/i/sis1.jpg/

Slika 7. SIS u nasadu
http://img594.imageshack.us/i/sis1.jpg/

Uživo sam sustav SIS vidio prije destak godina u Urugvaju. Tada sam vidio i male i velike jedinice.
Osobno mislim da je bolje postaviti više manjih jedinica po ha, jer je jasno da je strujanje zraka manje što je veći razmak od pojedine jedinice. Problem je samo broj pogona, te se za male koriste elektromotori.
Velika jedinica (slika 3.) je dovoljna jedna na 1 ha, ali u praksi ih postavljaju ne rubove voćnjaka (gdje se spajaju nasadi) jer inače bi trebalo u sredini nasada iskrčiti prostor za jedinicu. Isto tako, velike jedinice su na kardanski pogon.

E sada, koliko i kakva jednica na 1 ha?
Treba malo strojarskog proračuna, usporediti količinu zraka koja prolazi kroz jedinicu (strojarski proračun) i količina zraka iznad 1 ha (100x100x10 m = 100.000 m3 zraka koje bi trebalo min. izmješati). ;)
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Hvala na slikama.

Oba uređaja su dobra, mada meni više odgovara ovaj ventilator, jer vjerujem da je ova sprava za grijanje, veoma skupa.

Nije toliki problem ni naći drugi traktor u sezoni pa ne hladi se to svaki dan.
Kako napraviti ove plopelere, mislim da se to ne može praviti tako lako
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Moje isprike ako je bilo ali ima jedan uređaj koji se pokazao dosta pouzdanim.
Ma ovo me jako ljuti (iako ne sumnjam u učinkovitost stroja) ali ova tvrdnja definitivno ne stoji:
"Topli zrak se nakon izlaza penje na oko 10 metara visine i stvara neku vrstu zračnih vratiju."

Jedan od razloga nastajanja mraza je bezgraničan gubitak toplinskog zračenja (dugovalno) sa površine zemlje jer nema nikakvog izolatora u zraku (vedra noć). Toplina jednostavno isijava u zrak, na dno pada hladan zrak, dolazi do naglog hlađenja prizemnog sloja zraka i kondenzacije vode i smrzavanja vode (nastanak mraza).
Kod oblačnog vremena, niski oblaci služe kao (djelomičan) izolator i spriječavaju gubitak topline u više slojeve atmosfere. Time prizemni sloj zraka zadržava određenu toplinu, te se spriječava nastajanje mraza.

E sada, kako to da se topli zrak zadržava na 10 m visine, nemam pojma :(.

p.s. Nije da stroj ne funkcionira, ali ne može se bilo što napisati. :mrgreen:
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Što sada dalje s špricanjem obzirom da je voće vjerojatno sve otišlo?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Što sada dalje s špricanjem obzirom da je voće vjerojatno sve otišlo?

:scratch Skoro pa isto,možeš malo smanjiti protiv bolesti,ali štetoćine ni slučajno da se ne prenamnože.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
:scratch Skoro pa isto,možeš malo smanjiti protiv bolesti,ali štetoćine ni slučajno da se ne prenamnože.

Dakle insekticidi i preventivno prije kiše mankozeb ?
 

spoki007

Član
Tu od
27 Ožu 2009
Poruka
96
na limunu su mi se pojavile stitaste usi,kako ih unistiti?
cuo sam da je dobro otopiti duhan iz 2 cigarete u 1,5dl vode,ostaviti jedan dan i pospricati po biljci?
ili crveno ulje u koncentraciji 1-1,5%(mada mislim da se ne smije sada sa crvenim uljem)?!?!
 
D

Dudel

Guest
na limunu su mi se pojavile stitaste usi,kako ih unistiti?
cuo sam da je dobro otopiti duhan iz 2 cigarete u 1,5dl vode,ostaviti jedan dan i pospricati po biljci?
ili crveno ulje u koncentraciji 1-1,5%(mada mislim da se ne smije sada sa crvenim uljem)?!?!
Ako su par limuna (a iste se javljaju i na oleandarima ) bijelo ulje ili Prima 1-2 %. Ponavljaš po potrebi.
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
na limunu su mi se pojavile stitaste usi,kako ih unistiti?
cuo sam da je dobro otopiti duhan iz 2 cigarete u 1,5dl vode,ostaviti jedan dan i pospricati po biljci?
ili crveno ulje u koncentraciji 1-1,5%(mada mislim da se ne smije sada sa crvenim uljem)?!?!

Ja nisma neki stručnjak, ali su mi uvijek govorili- crveno ulje se koristi samo kada nema vegetacije.
 
D

Dudel

Guest
Ja nisma neki stručnjak, ali su mi uvijek govorili- crveno ulje se koristi samo kada nema vegetacije.

Ja jesam pa ti kažem BIJELO ulje ili PRIMA, to je bez bakra (zato jesu crvena ili plava obzirom na obilk bakra u njima).. To je za manje količine potpuno dobra zaštita. Za plantaže je druga stvar.
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Ja jesam pa ti kažem BIJELO ulje ili PRIMA, to je bez bakra (zato jesu crvena ili plava obzirom na obilk bakra u njima).. To je za manje količine potpuno dobra zaštita. Za plantaže je druga stvar.
:)
Ja opet nisam pa nek mi netko potvrdi.
Bijelo se može koristiti uvijek osim kada cvijet cvate. (čuo sam da cvijet sa poprskanim sa bijelim uljem se neće oploditi)
 

Najnoviji postovi

Na vrh