• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

D

Dudel

Guest
:)
Ja opet nisam pa nek mi netko potvrdi.
Bijelo se može koristiti uvijek osim kada cvijet cvate. (čuo sam da cvijet sa poprskanim sa bijelim uljem se neće oploditi)

Ulje se koristi i kao okvašivač. Poanta je da se dobro zaljepi na biljku pa sve poguši. (ne pokušavat na punici ! - ne funkcionira !)
Točno tak, ne u cvatnji.
 
D

drax

Guest
pozdrav ekipa

Ima li ko iskustva s ovim "antifrizima za biljke" našao sam na internetu CROPAID, djeluje li to ili je porez na budale,
Posjedujem 2 hektara breskve otišlo jedno 80% sve ispod 150 n.visine.:madmana:
Pitanje za Neška; jesi li obranio od leda slamom ove godine ako jesi da dođem na instrukcije.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ima li ko iskustva s ovim "antifrizima za biljke" našao sam na internetu CROPAID, djeluje li to ili je porez na budale,
Posjedujem 2 hektara breskve otišlo jedno 80% sve ispod 150 n.visine.:madmana:
Pitanje za Neška; jesi li obranio od leda slamom ove godine ako jesi da dođem na instrukcije.

Jedan od vodečih voćara na našem području ljepo je danas rekao ništa nemože pomoći cvjetu i plodu sprženim od mraza,nikakvi pripravci.
 
D

drax

Guest
Jedan od vodečih voćara na našem području ljepo je danas rekao ništa nemože pomoći cvjetu i plodu sprženim od mraza,nikakvi pripravci.

Znam i ja da im sada nemože pomoć sam Bog. Ovo što nalazim na internetu pišu o primjeni u jesen, pri kretanju cvatnje i onda dva dana prije mraza . I kao to bi trebalo pomoć. Ima li neko da je to probao.:drinkers:
 

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
Znam i ja da im sada nemože pomoć sam Bog. Ovo što nalazim na internetu pišu o primjeni u jesen, pri kretanju cvatnje i onda dva dana prije mraza . I kao to bi trebalo pomoć. Ima li neko da je to probao.:drinkers:

Mislim da ništa od toga , pogotovo primjena u jesen. to ti je kao da popiješ sad tabletu protiv gripe koja će bit za 6mj:rolleyess: Puno smo razglabali ovih dana sa svim i svakim ali od ovog mraza i hladnoće nije bilo spasa nažalost.
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Ovaj put, u ovom ekstremu, veliki minus i duljina trajanja nije bilo pomoći ni s tim anti frost sistemima. Po mojim informacijama neki su radili ali predugo pa se voćke polomile od težine leda, a neki da bi to izbjegli su prekinuli i time opet napravili štetu. Možda ima neki pozitivan primjer ali ja nisam čuo.
 

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
Ovaj put, u ovom ekstremu, veliki minus i duljina trajanja nije bilo pomoći ni s tim anti frost sistemima. Po mojim informacijama neki su radili ali predugo pa se voćke polomile od težine leda, a neki da bi to izbjegli su prekinuli i time opet napravili štetu. Možda ima neki pozitivan primjer ali ja nisam čuo.

Nažalost ali točno. U ovom slučaju anti-frost zaštita nije pomogla koliko god bili spremni:confused::confused::confused:
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Kako se samo pogodilo. One temperature preko 20 C, cvatnja desetak dana ranije i onda mraz od koga nema spasa. Kao po nekoj formuli. Priroda je čudo. (ili nije).
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
jedino vas visina spašava,Kontam i ja smo jučer gledali moj voćnjak,na 190 m breskva,kajsija,jabuka,šljiva bez štete,na 170 m 30% smrzlo bez obzira na vrstu i sortu
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
E da, ali ne možemo svi biti tako visoki. I mi mali bi da živimo.:gitarist:
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
jedino vas visina spašava,Kontam i ja smo jučer gledali moj voćnjak,na 190 m breskva,kajsija,jabuka,šljiva bez štete,na 170 m 30% smrzlo bez obzira na vrstu i sortu
...u pravu si, na ovom mojem najvišem voćnjaku, iako je mraza bilo, kajsije su ostale neoštećene, šljive, breskve i trešnje isto, dobio je samo tek posađeni kiwi (ali 2 biljke - muške su neoštećene) i par stabala oraha na najnižem dijelu voćnjaka, ali samo donji dio krošnje...
...na ovom drugom voćnjaku kajsije su dobile ili u potpunosti, a kod sorte mandula samo niži dijelovi krošnje. Stradao je i dio pupova na lozi.
...u ovom najvećem breskviku vidjet ćemo kakvo je stanje kad se očisti cvijet breskve...
...jučer sam, prije ove kiše, prošao sve "Mankozebom" - preventive radi...
 
D

drax

Guest
Ja sam iz Hercegovine. Zimu smo imali ekstremno jaku za ova područja do -15*c. u cvatnji smo imali temperature i do 30 *c. mraz smo imali za dva jutra -4 i -2 i sve niže je otišlo , i stolne sorte loze su krenule ranije pa je i njih dirnulo.
Vodu imamo samo iz arteških bunara 100-300m toliko o zaštiti orošavanjem i navodnjavanju, za nas manje je to preskupo i neisplativo.
 

Neško

Član
Tu od
14 Lis 2011
Poruka
56
Ima li ko iskustva s ovim "antifrizima za biljke" našao sam na internetu CROPAID, djeluje li to ili je porez na budale,
Posjedujem 2 hektara breskve otišlo jedno 80% sve ispod 150 n.visine.:madmana:
Pitanje za Neška; jesi li obranio od leda slamom ove godine ako jesi da dođem na instrukcije.


O zemljak,

odbranio mislim da jesam u večeri 9.4. ali kod mene je šteta nastala 2.4., kada sam ja spavao a temperatura pala na -7 tako da ja višnja, koja mi je inače bila dobro krenula nastradala više od 50 %.
 
Tu od
20 Tra 2011
Poruka
106
sve je ispravno,ako ti piše po hektaru onda staviš toliko po hektaru a vode koliko hočeš. ako ti piše koncentracija onda staviš onoliko sredstva koliko trošiš vode po hektaru,ili tih tvojih 0,88 na 440 litara vode. ali kažem,to sad ovisi kolike su ti voćke na tom hektaru,ali i ovako je dosta komplicirano.

ma čekaj, ne ide to tako.
moraju se znati neka pravila, koja su propisana. Pravila kažu: na svakih 1m visine lisne mase koristi se 500l vode.Drugo pravilo kaže da ukoliko smanjiš količinu vode, povećaš količinu sredstava za onoliko koliko si smanjio vodu.

Dakle nije isto ako prskamo voćnjak visine 2-2,5 m u punoj vegetaciji sa 440l vode i sa 750-1000l vode ( a količina sredstava ista).
Kod količina npr 2 kg /ha, smatra se da ćeš koristiti propisane količine vode u srazmjeri sa visinom i širinom habitusa biljke. Neka uputsva su data u koncentraciji npr. 0,2 %. Uvijek se računa u voćarstvu na količinu vode od 1000 l, izuzev u početku vegetacije 600l u cvatnji 800 l kod odraslih stabala. Kod tek zasnovanih voćnjaka računa se koncentracija na 100l vode( pa koliko se potroši).

Da pojednostavim, ukoliko je propisano zbog habitusa npr 1000l vode, i 2kg nekog sredstva, ukoliko smanjite vodu na 440l / ha ( to znači smanjili ste otprilike duplo vode, recimo) morate povećati količinu sredstava za onoliko koliko ste smanjili vodu, u ovom slučaju za 1 kg.
Što znači da ćete na količinu vode od 400l upotrebiti 3kg nekog sredstva.
To tako ide, jednostavno zar ne????
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Nas su učili da ako na sredstvu piše 0,2 znači dvi kile ili litre po hektaru sa utroškom vode od 1.000 lit ako smanjiš vodu sredstvo i dalje ostaje jednako samo je jača koncentracija govorimo o nasadu u punoj vegetaciji. Tako i radim npr cuperblau 0,5 posto na 0,7h atomizer 100 lit 4x ja stavim kilu po atomizeru točno bi bilo 0,875 kg ...
 

Najnoviji postovi

Na vrh