• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ZADNJI TRAKTORSKI UTOVARIVACI , samogradnja ili ne

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
a kakkvi su ovi riko, cini mi se da su bas rika, nekako straomodni , nezgrabni, grijesim li, kako se transportuju nazad ili se moraju okrenuti naprijed preko kabine
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
a kakkvi su ovi riko, cini mi se da su bas rika, nekako straomodni , nezgrabni, grijesim li, kako se transportuju nazad ili se moraju okrenuti naprijed preko kabine

Neznam sta ima toliko biti staromodno na tim utovarivacima, sem recimo sto su komande pojedinacne. Mi imamo Riko, kod nas je na tockovima, posto je malo potezak (1t) za transport. Veoma su masivni sto se vidi i po njihovoj tezini, ruka im je dugacka nesto preko 4m sto je sasvim dovoljno jer je i visoko pozicionirana, tako da je dohvat dobar. Ni za kopanje nisu losi, ne neko preduboko, ali za neke kanale, temelje i to. Mislim da je mnogo bolji izbor od ovih ruku sa rovokopaca i ovih malih utovarivaca tipa hu4. Mi smo zadovoljni, sta reci kupljen je ovaj, a prodan rovokopac. Ako te jos nesto interesuje pitaj.
Evo jedna slika nasega utovarivaca. To je bila proba, tada je pravljen, jer je bio nosen na traktoru, pa smo ga mi prepravljali u vucni, a sada je i totalno rastavljen da se jos malo dotjera i ofarba.



Uploaded with ImageShack.us
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Nosivos zadnjih poluga na mom traktoru je 2770 kg, ja bih ga nosio samo mi se ne svidja nosenja preko kabine, moze li se nositi na standradni nacin, koliko je precizan u radu, kako im se krecu cijene, snaga, poredjenje sa carlo pesci
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Pa mogao bi se nositi i na klasican nacin, naravno sa vecim traktorom, ali bi sigurno ljuljao traktor ako bi bio okrenut nazad. Preciznost zavisi od stroja do stroja, to jest od potrosenosti zupcanika i letve s kojom se okrece u stranu, ako nije potroseno onda je precizan jer se rotira pomozu cilindra, a preciznost prelamanja ruke je dobra. Sto se tice snage tu je odlican, ja svoga nisam testirao sad na neku kilazu ali dize sve bez problema, a strikan je prije jednoga gledao i uhvati maloga ursuza za zadnji kraj i odigne, snaga naravno zavisi i od pumpe. Cijene se krecu od neke 2500-3000-4000 Km sve zavisi od ocuvanosti stroja, u principu je to oko 3500-4000Km da se kupi iole dobar stroj ili da se malo losiji dovede u red. A sto se tice Carla, nisam radio sa carlom pa sad da znam neku razliku, ovaj c6 kao u zjocka je koliko sam vidio takodje izuzetan stroj i mislim da bi bili negdje tu u rangu, oni manji modeli Carla mislim da mu nemogu parirati. Ali mislim da to prvenstveno zavisi od stroja do stroja
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,424
ovaj je pravi, nove komande, masivan, bocni pomak, samo sto je u HR

Ako uspoređujemo Pesci-ja i Riko, Pesci ima znatno deblje cilindre (135 mm vanjski promjer) šte će u proračunu dati silu od cca 20 tona u mrtvom dizanju na 180 bara... Riko imam 100 mm cilindre, pa je zbog toga slabiji. Dosta toga zavisi i od pumpe. ja sam stavio klipnu kamionsku jer daje znatno veći tlak (220 bara), a radi u ler gasu...
Dobro izgleda ovako na kotačima; bit će ga lakše premještati.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
sigurno da pesci bolje izgleda, samo i kod jednog i drugog ova srednji cilindar je mogao ici gore pa da radi na guranje sa vecom silom, a ne na uvlacenje, sta kazes za ovaj gore na link sto sam stavio
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Meni je po vidjenju C6 izuzetan stroj, jedino mi se nogare nesvidjaju, kod rika kada se spuste daju bolju uporu. Da kupujem sigurno ga nebi zaobiso, jedino bi ga prepravio u vucni, dok je na Mtz-u bolje da je noseni, jer je veci traktor a ima i potisnu hidrauliku i kada se tako osloni nema da mrda.
A srednji cilindar je odozdo jer im je osnovna namjena utovar, riko narocito konstrukcijski vise navija ka tome. Carlo u odnosu na Riko moze dublje kopati
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,424
Meni je po vidjenju C6 izuzetan stroj, jedino mi se nogare nesvidjaju, kod rika kada se spuste daju bolju uporu. Da kupujem sigurno ga nebi zaobiso, jedino bi ga prepravio u vucni, dok je na Mtz-u bolje da je noseni, jer je veci traktor a ima i potisnu hidrauliku i kada se tako osloni nema da mrda.
A srednji cilindar je odozdo jer im je osnovna namjena utovar, riko narocito konstrukcijski vise navija ka tome. Carlo u odnosu na Riko moze dublje kopati

Razlika u sili je samo u razlici površine pritiska koju oduzima klipnjača kod uvlačenja. Dakle, kod Pescija je ona fi 50 mm, pa je razlika 3 tone manje kod uvlačenja. S stabilizatora bez problema digne zadnji kraj traktora, iako bi i ja više volio da su izvedeni kao na Riko. Ne oslanjam ga pritiskom prema dolje nego ima dvije dijagonalne poluge pa se mehanički učvrsti na traktor.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
svaka cast, kad prodju praznici otici cu pogledati o cemu se radi, imali svoju pumpu, razvodnik, kopcanje i ostalo
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
ma nemam pojma , i ja sam našao oglas onako lutajući

svidjelo mi se pa sam ga stavio u favorites tako da si imao sreće da ga brzo nadjem
nisam zvao niti pitao ništa vezano za njega ali kako sam shvatio da ti treba samo pumpa i rezervoar za ulje
kopčanje je lako napraviti na ovu dasku zadnju , možeš napraviti kako želiš

kako na slici vidim čini mi se da nedostaje klip iz lijevog stabilizatora , teško je za vidjeti ali izgleda da ga nema
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
pise da imaju razvodnici, pitanje je koliko je tesko, samo to je upitno, pumpa se razvodnikom (prva petoletka mozda), filtar i rezervoar bi se lako naslim, prepikasovati ga i bi bi to pravi stroj, ako tezina nebi isla preko 2 t, posto mi traktor nosi 2770.
e sad koji bi tlak bio potreban da ima odgovarajucu silu na stroju, pitanje je dali bi zupcasta uopce mogla dati potrebnu silu sa ovim promjerima cilindara, i koji bi opet potreban protok trebao biti za odgovarajucu brzinu, ili da idem racunicom da imam takav protok i max tlak da u max trebam nekih 20 Kw snage traktora, radio bih na nekih 1400 okr &min. opet treba vidjeti koji protok i koji tlak moze primiti stroj, najbolje bi bilo vidjeti od kog je stoja i koja pumpa je ga napajala
 
Posljednje uređivanje:

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,424
pise da imaju razvodnici, pitanje je koliko je tesko, samo to je upitno, pumpa se razvodnikom (prva petoletka mozda), filtar i rezervoar bi se lako naslim, prepikasovati ga i bi bi to pravi stroj, ako tezina nebi isla preko 2 t, posto mi traktor nosi 2770.
e sad koji bi tlak bio potreban da ima odgovarajucu silu na stroju, pitanje je dali bi zupcasta uopce mogla dati potrebnu silu sa ovim promjerima cilindara, i koji bi opet potreban protok trebao biti za odgovarajucu brzinu, ili da idem racunicom da imam takav protok i max tlak da u max trebam nekih 20 Kw snage traktora, radio bih na nekih 1400 okr &min. opet treba vidjeti koji protok i koji tlak moze primiti stroj, najbolje bi bilo vidjeti od kog je stoja i koja pumpa je ga napajala

Stoj sasvim sigurno može primiti 250 do 300 bara tlaka. To je s obzirom na hidraulične specifikaciju cijevi. zupčasta pumpa može dati i odgovarajući tlak i brzinu rada ali mora biti pravilno dimenzionirana. Dakle, moraš znati i tlak i protok pumpe koju misliš ugraditi. Veći tlak daje veću silu, a veći protok povećava brzinu rada stroja. Potrebna snaga traktora može se izračunati. Imaš na netu web knjige: Vladimir Savić: Uljna hidraulika I i II pa skini i prouči.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
bitno m je da ide sa odgovarajucim tlakom da ne izbija zaptivke cilindara ili pucaju crijeva, mada i ja vjerujem da je najbolje klipna pa na sigurnosnom podesiti koliko treba, nekih 60 cm3 i vrtiti je direktno na kardanu sa nekih 600 okr u min, to je nekih 1400 okr u min motora,i imao bi protok oko 50 l&min nadam se da ne bi bio prespor, a tlak bi stelao po potrebi na sigurnosnom na razvodniku, lako je ako stavim klipnu onda uvijek ima rezerve, ako stavim zupcast ona je uvijek na granici kad se ulje zagrije ili kad oslabi onda pusiona. sad zavisi kakav je razvodnk na stroju mozda bi trebala pumpa sa dva izlaza zbog istovremenog rada sa vise komnadi. Malo sam se raspisao, stroj nisam ni vidio, ali diskuija je korisna, mozda nekom drugome pomogne, a i meni da znam u sto se upustam i koliko bi me to sve moglo stajati i sta na kraju dobijem za te novce,
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
pa da bi mogli bolje diskutovati trebao bi kontaktirati prodavca
nazovi čovjeka ''pokupi'' informacije pa onda da vidimo šta dalje

možda se čak i u medjuvremenu prodalo pa bez veze razglabamo
 

Najnoviji postovi

Na vrh