• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zaštitna oprema u šumarstvu

D

Dado-lpk

Guest
evo da i ja nesto kazem,mozda ce nekom posluziti! Sva ta oprema koliko god bila skupa isplati se ma da je u njoj cesto vruce ili se neugodno osjecamo pod njom! Sumskim radovima sam se poceo baviti kad sam bio 7 razred osnovne skole te i danas radim na pilani gdje paletiramo drva za italiju a poslje posla sam uglavnom u sumi,od opreme koristim zastitne hlace,cipele ili cizme ovisno o uvjetima,rukavice,kacigu samo kad se rusi!
 

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
prvo da pohvalim novu temu koja je itekako falila ovdje

a odmah posle toga pritužba i na samog mene jer i ja od zaštitne opreme koristim samo cipele i rukavice :oops:

pokušat ću da se sjetim cijena zaštitne opreme od jednog ''srednjeg'' proizvodjača koje sam vidio kada sam bio ljetos u Njemačkoj

sve je bilo u rasponu od 50 do 90 evra , znači :pantalone,bluza i kaciga
cipele su bile 120tak evra a rukavice čini mi se nešto preko 20 evra

kod nas je veći problem navika (ne)upotrebe zaštitne opreme negoli problem nabavke i kupovine iste
svi mi koji se imalo ozbiljnije bavimo šumom bi mogli da izdvojimo novac za kupovinu ali nismo dovoljno pametni (konkretno pričam u svoje ime) da bi je i koristili

ili nedaj Bože treba da se desi neko zlo da bi počeli da je koristimo :mad:

zahvaljujem na pohvali ali eto i ja sam o tome počeo razmišljat tek nakon nekoliko nesreća,što sam ih ja doživio ili bio prisutan kad su kolege nastradali sve u svemu nije budala izmisila ni jedan dio opreme,al budale smo mi koji ne koristimo a imamo na raspolaganju!USPUT KACIGA OD HUSQVARNE JE 350KN uglavnom manje nego ostat bez oka ili imat razbijenu glavu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,698
Znam da zdravlje nema cijene, no sva ta oprema puno košta.
Tko si može priuštiti hlače od 1500kn?
Oni koji pišu, bolje reći prepisuju, zakone ne misle da netko tko radi šumski posel ima 2000kn plaće.

Nego, jel se to odnosi i na korisnike amatere ili samo na profije?
Po tome, za kupiti motornu pilu bude trebalo imati zdravstveni pregled (510kn), obuku (3...4000kn), opremu (cca 2000kn) i da dalje ne nabrajam, pa onda certifikacija sigurnosne opreme i motorne pile...
Pa to sve više košta neg' kaj drva vrijede za nekoliko godina.

Još jednom, da se razumijemo, SVAKAKO sam za sigurnost i za zaštitu na radu, no pitam se tko si to sve može priuštiti? Mnogi ljudi kupuju kineske motorne pile za parsto kuna, jer nemaju za bolje.
Nije li ta "briga" samo još jedan način porobljavanja naroda i prisiljavanje na potrošnju novaca, samo da bi stvari bile "skupe ko v Evropi".

Znam da me neki budu napali, ali razmislite i o tom aspektu.

Ovo me podsjeća na čovjeka koji se prevrnul s traktorom na polju, malo nastradal i onda dobil krivičnu prijavu jer traktor nije bil registriran...
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Ja bi svakako uvel obvezu školovanja i opreme, jer možda zvuči bahato, ali recimo ja ne želim da se netko liječi ili bude na teret zajednici jer je zbog ne pažnje i arogancije ostal invalid....Možda kad bi se subvencioniralo školovanje i oprema u nekoj mjeri, to i nebi bio takav trošak..Znam da je kod nas ne moguće sprovesti taj zakon, jer gotovo da i nema osobe koja nema nekvu šumu ili šumarak, ali da svi skupa trebamo razmisliti o tome, to je istina....Napominjem da se niti ja ne držim tih pravila:oops:
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Evo da se i ja priključim.
Koristim kacigu, obične radne cipele i rukavice.
Hlače bi si kupil samo su mi malo skupe....bude valjda i to!
Čim bude EU-zakon nebuš više mogel ni u svoju šumu bez ispita i opreme!
Tak je vani več godinama! I jako se postrožilo od kad je "gradska" ekipa krenula na "jeftina"drva....
 
D

Dado-lpk

Guest
Država brine o svojim radnicima bar do neke granice,npr Hr Šume..dobijes opremu samo ju trebas nositi(ima puno onih koji je imaju a drkljaju je na posao samo zato da ako uleti inspekcija da se moze na brzinu nabiti kaciga na glavu i nikom nista) Osobno imam problema jer nisam koristio npr rukavice..ruke trnu i sve jedan zglob boli na rukama sto od smrzavanja sto od vibracija! Znam puno privatnih firmi i radnika sto rade u njima, ljudi skoro pa dolaze u kratkim hlacama na posao jer ne misle dok im se nesto ne desi! Imam kolegu koji je radio na crno u takvoj jednoj firmi,dobio granom po glavi,bio u komi tamo vamo..jos dobio kaznu a vlasnik iste firme ga danas ne pozna,decko je ostao ziv ali nista ne smije,nikakav napor jer pada u nesvijest! Opremu sam dobio polovnu,malo pokrpao hlace i tako ali sluzi svrsi jer znalo mi se desiti motorka skoci op po hlacama probije te hladan znoj srecom pa je mrezica tu pa je sustavila lanac,a bilo je i slucajeva kad su se trgale traperice ono šiklja krv srecom pa nista strasno!
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Ja bi svakako uvel obvezu školovanja i opreme, jer možda zvuči bahato, ali recimo ja ne želim da se netko liječi ili bude na teret zajednici jer je zbog ne pažnje i arogancije ostal invalid....Možda kad bi se subvencioniralo školovanje i oprema u nekoj mjeri, to i nebi bio takav trošak..Znam da je kod nas ne moguće sprovesti taj zakon, jer gotovo da i nema osobe koja nema nekvu šumu ili šumarak, ali da svi skupa trebamo razmisliti o tome, to je istina....Napominjem da se niti ja ne držim tih pravila:oops:

u potpunosti se slažem sa tobom.ali recimo ista je stvar sa exibicionim sportašima,recimo paraglajderima,sjebe se od drvo pa se liječi na račun zajednice,to bi ja ukonio,ako hoćeš extremni sport onda si kupi i extremno osiguranje
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
decki sve sam to procitao al nisam ni znao da postoje neke antivibracijske rukavice i posebne hlače koje valjda stite, ako ima ko neki link da mi stavi, znam da mogu naci na google al ako moze ovako, ja uvijek preferiram kvalitetu tako da mi je slobodno stavite, cijena kakva je da je... jednom kupis i imas...thx
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
a bi pomoglo nesto od ovoga u sumi :)


link obrisan , savoris
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
a bi pomoglo nesto od ovoga u sumi :)

kao što samo ime teme kaže ''...... u šumarstvu'' pa bih molio bez naglabanja dali bi pomogla moto kros oprema ili da nabiješ neki lonac na glavu
znači rasprava je o opremi koja se koristi u šumarstvu
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Vračamo se "pravoj opremi"
Ja sam ovja vikend dovukal željezo za zaštitni ram za medu.
Bit če na 4 stupa.Razmišljam dal bi si stavio one sajle kaj idu prema naprijed preko haube,kaj bi trebalo tjerat granje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
Vračamo se "pravoj opremi"
Ja sam ovja vikend dovukal željezo za zaštitni ram za medu.
Bit če na 4 stupa.Razmišljam dal bi si stavio one sajle kaj idu prema naprijed preko haube,kaj bi trebalo tjerat granje.

nisu ti sajle neko rješenje original na šumskim traktorima su cjevi debljine stjenke oko 3mm a ti kako hoćeš ili kud te :heart: vuče
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
baš sam nekidan kupio od kolege tri kompleta sjekačkih odjela, ispalo me 800 kuna...doduše kupio sam još nekih stvari pa je cijena bila "veleprodajna"...

rekli bi moji deda i ćaća:
...Čuvaj se i Bog će te čuvati!
 

VAVO

Član
Tu od
7 Tra 2012
Poruka
191

Susjed mi je iz Njemačke donio komplet zaštitno odijelo sa cipelama, hlače mi je poklonio(inače su oko 80 - ak eura) a jaknu i cipele sam platio 185 eura.Budući da se naveliko priča o zaštiti na radu u šumi evo za moje amaterske potrebe mislim da mogu proći.
 

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
Svaka čast VAVO jedan si od rjetkih koji je svjestan opasnosti.oprema ti je ok nemaju ni mnogi privatnici bolju. moj savjet kacigu kupi ona ti je možda bitnija od toga svega.nedaj bože da se posječeš vjerojatnos da preživiš je velika ali da ti padne komadić suhe grane na glavu kad rušiš mala vjerojatnos za preživiti.
 

VAVO

Član
Tu od
7 Tra 2012
Poruka
191
Kacigu imam otkad sam kupio pile i također i zaštitne rukavice protiv porezotina.Imao sam nesreću prije 7-8 godina da sam se porezao po koljenu i od tada sam uvijek bio "na iglama" kad se prave drva.Evo sad sam generalno kompletirao svu opremu i kako se veli sigurnost je na prvom mjestu.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Kad god imam priliku predlažem da država dijelom subvencira nabavu zaštitne opreme za privatne šumoposjednike koji sami rade u šumi. Znači fizičke osobe. Ali odmah krenu sa zamjenom teza da ih ima previše.
Pa ne treba dedi od 70 godina, treba mlađima. I otpile me samo tako.
Ovo je super oprema. Ja imam samo čizme, rukavice i kacigu.
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Kad god imam priliku predlažem da država dijelom subvencira nabavu zaštitne opreme za privatne šumoposjednike koji sami rade u šumi. Znači fizičke osobe. Ali odmah krenu sa zamjenom teza da ih ima previše.
Pa ne treba dedi od 70 godina, treba mlađima. I otpile me samo tako.
Ovo je super oprema. Ja imam samo čizme, rukavice i kacigu.

ja imam sve čizme kombinezon kacigu antifone rukavice ali na moju žalost malo je toga na meni pogotovo u ljeto u kombinezonu nemožeš živjeti koliko je vruće
 

Najnoviji postovi

Na vrh