• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zatvaranje zimske brazde

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ovo bi mogla bit predsjetvena priprema tla več..
:scratch:scratch
Čini mi se da je to prefino urađeno sad,jer ako strukturni agregati ostanu u tom stanju kak je sad,padne kiša zapeče sunce teško če se razbit več..

Ma samo neka pada kiša...sve ja to kasnije razbijem i pripremim, sve bude dobro.

40 litara, to je stvarno mala potrošnja , mada nije ni težak posao .
Za koliko sati si to pripremio , mislim koliko ti sati rada treba po rali?

E stvarno ti neznam vremenski koliko mi je trebalo, nisam uopče gledal na sat... pošto je jedna parcela 3,25 rali, jedna 1,75 rali, jedna 1,5 ral, jedna 0,75 rali i jedna 0.60 rali, dosta okretanja i prevažanja, ali svejedno sam zadovoljan potrošnjom
 
Posljednje uređivanje:

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Ja sutra krečem sa svojim kinezom i bojim se koliko ce potrositi na cca35 rali
a dok sam imo dajca 60ks sce sam zatvotio sa možda 50 l ali kičma odpadne
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Nije to pijesak, to je lako obradiva zemlja!

Slažem se u potpunosti...i samo da nadodam...zemlja koja mi je ubila 565 jer ju nisam mogao kvalitetno obraditi s 2x12" pa smo godinama orali s 1x16" i tanjural ju uzaludno više puta i nikad to nije bilo to...u jesen se nije dala izorati jer je večiom bilo tvrdo, pa je uvijek ostavljana za prolječe pred samu sjetvu...znači oranje i odmah tanjuranje u istom danu dok nije zapekla od sunca i nikad tu nemaš pravoga roda....da ne duljim dalje...tu je najviše patio 565
Evo sada u nazad 4 god., razbio sam je sad odkako je orem u jesen sa Sameom i kad se dobro promrzne i evo sad je pepeo iz nje...i odmah drugačije rodi i sve to skupa...
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Šanana hočeš reči da što dublje oreš za zimsku brazdu to je bolji prinos sljedeče godine??
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Šanana hočeš reči da što dublje oreš za zimsku brazdu to je bolji prinos sljedeče godine??

Pa tako bi trebalo biti, opet ovisi kako za koju kulturu, no što bolja obrada tla, bolji prinosi.
Ta zemlja nikad nije orana dublje od 25, ja je sad orem na 35 i sva se rasipa, još samo da mi ju je ispodrivat barem na 60-70, bilo bi još bolje.
Neznam ja kak da ti to objasnim, al nekako tak izađe nakraju.

Uglavnom vele stari (ovi koju plitko oru) "Sinko, kak gnojiš tak i oreš" :mrgreen:

No ja kažem da treba zemlji zraka i vlage što dublje...a vlaga ode u onaj rastresiti dio tla toliko duboko koliko oreš...tako nekako.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Šanana hočeš reči da što dublje oreš za zimsku brazdu to je bolji prinos sljedeče godine??

"Nema gazde bez duboke brazde"

Za laka tla tipa pjesak nije ni toliko bitno kad se ore,proljeće ili jesen ni dubina nije presudna u prinosu..

ALi kod teških tla,glinovita tla,crnica i tome slično zahtjevaju čim dublje oranje,30cm minimalno,i podrazumijeva se duboko jesensko oranje uradit..


Ovakav jedan članak sam čitao u Gospodarskom listu pa mi ostao u sječanju.
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
Imam jedan takav komad zemlje,član Breza ga je jedne godine isao priredit i oranjem se priredilo lose samo buse i grude,u proljeće sjetvospremač i njegov tadašnji zetor je samo skakao
Veli mom starom ako ovdje kaj rodi ja vise nikad nebudem orao samo tanjurače
Iza ostala slika gruda ko mačija glava i teško se sijalo al su klipovi bili pravi i bio je prinos
Takva je zemlja teska za obradu al ima rodni potencijal

Kasnije smo čuli da taj komad zemlje nije oran 50 godina jer se nije imao s čim priredit
I sad je teška za obradu al ipak malo laksa i imam u planu posijat rauolu radi zelene gnojidbe i rahljenja zemlje
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
Jučer sam orao jedan komad zemlje i dvoumio sam da li da orem dublje ili pliće.
Ipak sam orao cca 20 cm dubine jer sve što je bilo dublje obrtao sam suhiju brazdu. A kako stvari stoje ove godine bi posljedice suše mogle biti još katastofalnije. Zato neka to malo vlage što je ostalo bude unutra. Bar tako imam filing da je to ok.
 

fićona

Član
Tu od
29 Kol 2010
Poruka
512
evo ja sam danas završil z zatvaranjem brazde



i video jedan
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=vtxtMOuhTxM&list=UUaepfEL3b4V-OuY94dsc3EA&index=1&feature=plcp[/YT]
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
ŠANANA
marko93

Dečki hvala vam na savjetu tako sam si i ja nešta mislio da što dublje oreš da iduče godine bude bolji prinos i da se dulje vlaga zadržava u zemlji.

Nemoj samo pretjerivati s dubinom odjednom, postepeno iz godine u godinu povečavaj dubinu po par cm tako da ne izaraš "mrtvu zemlju" odjednom, nego da se postepeno mješa sa rodnom zemljom, jer u protivnom nebudeš dobio ništa na toj zemlji ak ju upropastiš, treba par godina da se stabilizira.:)
 
I

ihorzic

Guest
Pa tako bi trebalo biti, opet ovisi kako za koju kulturu, no što bolja obrada tla, bolji prinosi.
Ta zemlja nikad nije orana dublje od 25, ja je sad orem na 35 i sva se rasipa, još samo da mi ju je ispodrivat barem na 60-70, bilo bi još bolje.
Neznam ja kak da ti to objasnim, al nekako tak izađe nakraju.

Uglavnom vele stari (ovi koju plitko oru) "Sinko, kak gnojiš tak i oreš" :mrgreen:

No ja kažem da treba zemlji zraka i vlage što dublje...a vlaga ode u onaj rastresiti dio tla toliko duboko koliko oreš...tako nekako.

ja sam bio pobornik dubokog oranja i uvjek sam se svadio sa pokojnim čaćom oko oranja - dok nisam jednom popizdio i pol rali preoral po svom a pol rali po tatinom.

Onda sam zamolio prijatelja iz savjetodavne da skupa popratimo kaj se zbiva .
Bačeno je jednako gnoja i na istu dubinu posijano , šta mislite koje je bilo bolje :

Pliće je bilo bolje jer je imalo više vlage kod korjena dok je kod dubljeg sva vlaga bila ispod korjena duboko.

Još je nešto bitno otac radio ; kultivirao je dva puta da zatvori vlagu i pore u zemlji što se pokazalo odličnim , drugi put nije bacao gnoj.

Od tada io ja orem pliće i nemam problema.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
ja isto nikad ne orem preduboko...20-25 cm max.
...ali zato u proljeće obavezno zatvaranje brazde čim se oranje malo prebijeli...:supz: i naravno obavezna kultivacija (sa prihranom po mogućnosti:mrgreen::oops::mrgreen::mrgreen:)
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
dalo bi se o tome diskutirat,al prednost dajem dubokoj brazdi,,koliko toliko se dobije vise vlage,kroz zimu,,pogotovo sada u susnim razdobljima,,plus,,ak se baci sedmica pod brazdu,dobitak na,,lotu,,:supz:,ja orem,od 25-30,,,plitko nema sanse,,pogotovo kada je susa,,korijen kuruze,,zna ic do 25cm u zemlju,,
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
ja kod sebe orem 30-35 i otkako sam poceo tako prinosi puno veci i vlage ima.
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
ja kod sebe orem 30-35 i otkako sam poceo tako prinosi puno veci i vlage ima.

pa normalno,,vise oborina upije,,zato se zna ici sa podrivacima,,da se upije cim visevlage,,,da se nadigne zemlja i utabani sloj zemlje,,
 
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
249
Imam jedan takav komad zemlje,član Breza ga je jedne godine isao priredit i oranjem se priredilo lose samo buse i grude,u proljeće sjetvospremač i njegov tadašnji zetor je samo skakao
Veli mom starom ako ovdje kaj rodi ja vise nikad nebudem orao samo tanjurače
Iza ostala slika gruda ko mačija glava i teško se sijalo al su klipovi bili pravi i bio je prinos
Takva je zemlja teska za obradu al ima rodni potencijal

Kasnije smo čuli da taj komad zemlje nije oran 50 godina jer se nije imao s čim priredit
I sad je teška za obradu al ipak malo laksa i imam u planu posijat rauolu radi zelene gnojidbe i rahljenja zemlje

Malirus el znas mozda gdi bi mogo naci sjeme rauole ili imas ti za prodat?? jer uskoro krece sjetva iste
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
DSC00615.jpg

DSC00616-1.jpg

DSC00617.jpg

DSC00618-1.jpg
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Lako je biti pametan ako je godina u nekim normalnim uvjetima,i tada se može pričati ovako ili onako.Također nije svagdje ni isto zemljište ni agroklimatološki uvjeti ,negdje padne više kiše negdje manje itd itd. Nikada nismo zatvarali zimsku brazdu i jedne godine na moj nagovor ujak to napravi i pljusne kiše i sve ubije,napravi blato i u njivu nemožeš ući.Drugi naveliko siju ili završavaje mi nemožemo,nikada više. O dubini oranja,to je sada već veliko pitanje a i odgovora mali milion za i protiv.Kako Zeko reče u vrijeme Rakovica i IMT oralo se koliko se tada moglo 30 cm več si vadio kineze i uvjek je bilo i kukuruza i žita.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,211
evo i ja danas zatvorio 8 jutara, još mi je ostalo nekih 5, 6 jutara, sutra budem dovrsil..
al se prasilo.. :D







i na kraju, tko kaze da je imt mastan traktor.. masina suha ko barut ;)

 

Najnoviji postovi

Na vrh