• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zatvaranje zimske brazde

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
kod nas je cela zima takoreci topla tako da i trava vec krece.a sto se tice oranja niko nema mnogo zemlje i posto su teske svi oremo u malo raniju jesen dok je jos prosusena zemlja. ako po mokrom ko i proba moze samo napustiti jer je takoreci sa malim masinama to i nemoguce odraditi. a tek u prolece bi bio haos. tako je meni rodjak uzorao pa kad nisam vrat slomio posle pripremajuci. zato sam uzeo traktor da vise me niko nezeza .za 1 ha

ono što sam vidio u prolazu oko mitrovice mi nije izgledalo kao teška zemlja, ali to vjerojatno ovisi o poziciji, kao i kod nas. ono pored autoceste je izgledalo savršeno.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
tu je mislim najbolja zemlja sve duz auto puta. ja sam 15 km dalje ka bogaticu. uz rezervat Zasavica. a tu su mnogo teze zemlje. pola barska smolnica ili bela smolnica. cisto lepi kad je vlazna.a kad se osusi ko beton.jako malo iole lakse zemlje za rad
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,418
Danas nešto malo zatvorio zimske brazde, idem sa sjetvospremačem, dosta je tvrdo, ali trebalo bi na kraju biti dobro.. I gdje sam stajski vozio pa zaorao prije dva tjedna to sam išao zatanjurati da ne zapekne. Sad da hoće kiše pasti..
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,456
Evo i jedan video, na mjestima se slabo uredjivalo dok je negdje ostajao prah iza mene
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=TABdG9SuJ-w&feature=youtube_gdata_player[/YT]
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,598
Mjenjam se sa tobom za ovaj moj kamenjar....:icon_mrgreen:
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
@Šanana ralica mi je dosta teska teza sigurno nego drljace trebalo bi probat onda bi se najbolje znalo!!
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Forumaši el nije još prerano za zatvaranje brazde,pogotovo vi koji napravite prašinu?? Ako dođe neka velka kiša morat ćete opet ić u polje.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,456
Mjenjam se sa tobom za ovaj moj kamenjar....:icon_mrgreen:

Kod mene ima 4 kamena na svakoj njivi :icon_e_biggrin:

Ma kakvi prerano. Imam jos za zatvorit a ne stignem nikako od drugog posla. Na ove temperature i ludi vjetar isusiva se zemlja strasno. Za pokoricu ne brinem ionako jos dolazi gnojivo pa sjetvospremac.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Ma ja bi isto več zatvorio,ali mi tata kaže da je prerano.Kad se uhvatim posla za 1 dan sam gotov jer nemam puno
 

dex001

Član
Tu od
2 Ožu 2014
Poruka
87
Dajte mi recite da li je dobro zatvoriti zemlju tanjuračom i iza prikopčanom šinom od pruge da se sve lijepo poravna? Ili je to preduboko?
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
moreš i tanjuračom ak nemaš ništa drugo,sam nemoj ju duboko puštati...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja sam jučer presel 3rali još mi je ostalo 3 i dosta je dobro išlo još ima vlage al nije blato.



 
Posljednje uređivanje:

labavi01

Član
Tu od
2 Ožu 2013
Poruka
602
naravno da je bolje što ljepše pripremiti zemlju,ali od vizualnog efekta daleko je važnije prekinuti kapilaritet koj je nastao preko zime i spriječiti gubitak vlage akumulirane u zimskim mjesecima,zato i ZATVARAMO ZIMSKU BRAZDU
što se tiče termina-što prije to bolje,ako uvjeti dozvoljavaju(da nije prevlažno):)
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
prerano je za zatvaranje u ovim uslovima pretoplo je,izvuci cete i to vlage sto je ostalo,a pogotovo jer ne najavljuju kisu naskoro,a kako vidim iza nekih se prasina dize to nije nikakvo zatvaranje brazde bolje pustiti onda do pred sjetvu:tractor:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Potpuno krivo!!! No svatko zna kak radi!

Brazdu baš sad i treba zatvoriti zbog takvog vremena!
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,456
Jos malo pa ce biti bolje kad je blato. Pa sta ako je toplo. Ko kaze da poslje nece biti jos toplije. Ako i zahladi nece se sigurno vlaga vratiti sama od sebe. Zato se i zatvara drljacom da se ne isusiva.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
A jel se zatvaranjem brazde ne isuši jedan dio zemlje?Što ju više okrečeš,više se isušuje,zato ja pred sijetvu idem rotodrljačom plitko,do 6-7 cm i sijem poslije i nemam problema,vlage u zemlji ima a gornji sloj se tak i tak osuši,a ne valja pre rano iči u zatvaranje brazde jel sam vidio kako je znalo ljudima zapeči njiva,tanjurače okrenu mokru zemlju gore a sunce jako i zapeče zemlja.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Ima ugrubo mjesec do sjetve.
Ako do tad nepadne kisa onda je sve prdnulo na rosu.
Sad sa laganom tanjuracom proći i prepekla se bu zemlja i onda ce se ljepo pripremati...ako nema drugih strojeva na izbor...
 

labavi01

Član
Tu od
2 Ožu 2013
Poruka
602
reko bi Izet "bračo moja mila,pa ja ko da turski govorim".....gubitak vlage se odvija putem mikro pora koje postoje u tlu,a koje su nastale nakon slijeganja brazde i tokom zime,ako plitkom obradom prekonemo te kapilare,značajno smanjujemo gubitak vlage,a plitko isušivanje sjetvenog sloja,zanemarivo je u odnosu na korist.........al neko je već napisao...svako radi kako hoče.
 

Najnoviji postovi

Na vrh