• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zatvaranje zimske brazde

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
MOžeš i sjetvospremačem.
Ja teže zemlje zatvaram sjetvospremačem, a lagane s lakom drljačom, ali uvjek u kombinaciji s prednjom drljačom.
 

Ivica Blagaj

Član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
470
Kak ti se lqka drljaca ponaša napred? Ja imam 4 krila ali imam osjecaj da bi se raspale jednu sezonu po brazdama direkt..
El ju staviš na plivajući položaj ili ju držiš s hidraulikom?
 

BorkyBj

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
107
ma neće se ništa raspast, ja imam 3 krila, pred zadnje klinove zavežem 10 x 10 rog koji je dugačak taman kak i drljače široke pa na kraju ostane ravno, a napred 8skratim topling i stisnem hidraulikom) klinovi isparaju brazde.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,164
kod mene čovjek je zatvorio brazdu još prije nekih 20-tak dana sa teskom tanjuracom ne znam baš koliko je to pametno. Ja nikad nisam zatvarao brazdu, a i nemam alat za to već samo prije sjetve direkt u brazdu sa rd
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
Dečki svaka čast ako možete već u polje,kod mene još nije prosusilo,doduše u ned. sam kod Jakuševca , u Mičevcu, vidio da je frisko izorano
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Ja sam danas jedan veči komad zatvarao, dobro je išlo..
vcfm6yhj59tt3odeg3m.jpg
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
ja gotov sa zavaranjem , poprskam žita i krečem sa gnojnicom gore
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kak ti se lqka drljaca ponaša napred? Ja imam 4 krila ali imam osjecaj da bi se raspale jednu sezonu po brazdama direkt..
El ju staviš na plivajući položaj ili ju držiš s hidraulikom?

Pa dobro se ponaša. Stavio sam na svako krilo još po dva dodatna debela lanca i to zavario za konstrukciju tak da sam siguran da nebi koje krilo završilo pod kotačima.
U globalu sam jako zadovoljan, 3 su krila i hvataju oko 2,5m i fino mi poravnaju brazde ispred traktora, no obavezno ih moram nositi na hidrauliku, jer u suprotnom se toliko zabadaju u zemlju da traktor nema snage gurati!

U zimskoj brazdi, na nekoj srednjoj zemlji u kvrgavom oranju, jedan prohod direkt u brazdu s kombinacijom prednje drljače+sjetvospremač iza spremam gotov sjetveni sloj za bilo kaj da se sije...a mogu iči i do 10 km/h, prosjek je nekih 9 km/h.
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Ako misliš na moju sliku, i dole su šinje, i to je sve skupa dosta teško, pa na lakim zemljama moram na finoj hidraulici podesiti da mi ne kopa previše duboko, tu na tvrdoj je ok,
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,446
I tvoje i inace... Fino napravi od gore al bojim se da dolje ostane busavo. Ipak je cilj urediti sjetveni sloj, a ne zagladiti od gore.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pitao je netko kak izgledaju lake drljače na prednjem hidrauliku...evo nekih starijih slika iz zatvaranja brazdi.









 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,164
Lijepo to ide kod tebe Šanana na ravnu i na takvoj zemlji. Reci mi koliko možeš uradit za dan u toj kombinaciji?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kak sam i napisao gore, to su stare slike, mislim da je to iz 2012. god....

No, u toj kominaciji dnevno mogu odraditi 10 jutara i to bez ikakve žurbe, znači vožnja, seljenje od parcele do parcele, odlazak doma na ručak i tak....ide to fino i na lakšem tlu kakvo je na 2. slici radim gotov sjetveni sloj u jednom prolazu direkt na brazdu i to priličnom brzinom uz nikakvu potrošnju
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,164
A ove teže samo prođeš još jednom sjetvospremačem ili? Ja bih probao ove godine zatvoriti brazdu lakim drljačama na lakšoj zemlji baš za probu da vidim jel ima ikakvog efekta ili ne.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Sve lake zemlje zatvaram u kombinaciji sa dvojim lakim drljačama, jedna napred, a druge iza i to je sasvim dovoljno i na 60% parcela tak napravim i kasnije pred samu sjetvu samo još jedan brzi prolaz samim sjetvospremačem i drugi traktor odmah iza sije.

A ova teža tla idem u kombinaciji sa slika gore i to je ujedino u zatvaranju i prvi prohod kod pripreme, to tak odstoji neko vreme i onda još jedan prohod samim sjetvospremačem, ako je negdi baš izrazito tvrdo i kvrgavo (loša zima, nije promrzla zemlja) onda dva prohoda i sjetva.

Mogu se pohvaliti time da sjetvospremač odrađujem u prolječe gotovo sav posao i nemam potrebe za RD i samim time ušparam jako puno nafte, još sam odok se kupi veči sjetvospremač, barem 3,20 m za ovih 95 ks.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,164
Ma sad ako kupiš rd uradit ćeš puno brže i bolje ma preporodit ćeš se koliko će bolje biti urađen posao. Recimo kod mene ovaj sjetvospremač nebi mogao ništa napraviti jer kad smo radili sa tanjuračom morali smo prelaziti do 4,5 puta tragom da bi pripremili za sjetvu.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
RD nam najviše treba za jesensku sjetvu, pogotovo na ova teža tla koja još budu ugažena prilikim siliranja ili kombajniranja, nema šanse s ničim pripremit osim s RD.
U prolječe na zimskom oranju nemam potrebu za RD, jedino ako se kakva stara livada preore ili slično onda Rd nastupa!
 

Najnoviji postovi

Na vrh