• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zelena gnojidba

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Na Hrvatskom tržištu od prošle godine može se nabaviti GORUŠICA BIJELA za zelenu gnojidbu i može se prijaviti kao kultura u integriranoj proizvodnji
.....svi vi koji ste u integriranoj proizvodnji znate kakav je problem nastao od kad su uljana repica i soja stavljeni u istu grupu. Sa Gorušicom kao međukulturom možete lakše kombinirati sljed kultura po parcelama.

KWS gorušica
bijela

SITO
• Sorta Gorušice bijele koja se koristi za zelenu
gnojidbu
• Unošenje biljne mase u tlo
• Poboljšava strukturu tla
• Smanjuje broj nematodnih cista
• Poboljšava biološku aktivnost tla
• Mobilizira hranjive tvari iz dubljih u gornje
slojeve tla
• Poboljšava vodozračni režim tla
• Sito se sije nakon skidanja žitarica, najkasnije
do sredine Kolovoza.
Norma sjetve je 20 kg/ha. Sjetvu treba izvršiti sijačicama.
Veličina stabljike može biti i do 160 cm, u fazi cvatnje
tj pojave cvjetova, SITO treba zaorati ili potanjurati.
Zbog svoje specifične građe SITO se tjekom
jeseni i zime razgradi, te ne smeta svojom masom
kulturi koja dolazi.

Zwone, nisi napisal ono glavno, kolka je cijena sjemena :D
 

ZvonimirKWS

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
173
Zwone, nisi napisal ono glavno, kolka je cijena sjemena :D

2,15 eura/kg pakiranje 25 kg....ove godine se moglo nabaviti u HR šećeranama no može se naručiti kod bilo kojeg distributera!
Sjetvena norma za 1 ha je 20 kg x 2,15 eura = 43 eura x 7,6 = 326,8 kn/ha
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Ovogodisnja raula, usporedbe radi ja sam oko 185cm

o9uv.jpg
 
Posljednje uređivanje:

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
@fric ako si mene pitao to je rauola, sijana nakon vađenja krumpira..ako se to može reći sijanje..rukom razbacana gore po zemlji bez unosa u tlo.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,807
Bio bi zahvalan za savjet vas iskusnijih pa evo pitanja. Imam nekih 2 ha koja mi je malo lošija zemlja a dosta je daleko za voziti stajski gnoj pa jeli bi valjalo sad poslje kukuruza proči tanjuračom i posijati ozime žitarice ( kakve nađem ) pa na prolječe malčirati i zaorati ? Jeli bi imalo to kakvog efekta ? Zaboravih napisati sobzirom na ovo hladno vrijeme kišu i snjeg koji najavljuju dali bi to uopče uspjelo ? Prije nisam mogao
 
Posljednje uređivanje:

matija_a

Novi član
Tu od
19 Kol 2013
Poruka
27
pozdrav ekipi na forumu
ovaj tjedan planiram malčirat i zaorati raolu.
raola je posijana oko 15.08.
zanima me što bi se dogodilo sa raolom da ju ostavim do proljeća i kakvi bi bili efekti s obzorom na zelenu gnojidbu i jesensko oranje (kojeg nebi bilo), tj. proljetno oranje ? el imam netko iskustva ?
u proljeće planiram zasaditi tikvu golicu.
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
do prolječa bi se rauola posušila , po meni bolje da ju uopče nisi sijal ako ju ne planiraš zaorati sada u jesen...

tak sam pred dvije godine uslužno išel orat na prolječe jednome čoveku gdje je raola bila, nije bilo zmalčirano sva suha sve nikak i normalno plug se štopal , veli gazda bumo mi nju vužgali , i tak on zapalil rauolu , to je bila površina negdje 1 ral , za 10 min je sve izgorjelo..heh
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
2,15 eura/kg pakiranje 25 kg....ove godine se moglo nabaviti u HR šećeranama no može se naručiti kod bilo kojeg distributera!
Sjetvena norma za 1 ha je 20 kg x 2,15 eura = 43 eura x 7,6 = 326,8 kn/ha

skupo, skupo ...
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Nakraju balade i nije skupo kad se sve analizira ali je problem izbrojiti pare za sjeme...kad nakon ovakve godine para nema....
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Jedna lošija slika od mene



Fric po meni je to skupo ako uzmem u obzir da sam dobio toliko dodatnih kn po ha za int. proizv.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Sta bi se moglo sijati za zelenu gnjojidbu u Rujnu da se moze u Listopadu i Studenom zaorat?
Pitam za Dalmaciju di je ranija sadnja nemoguca zbog izostanka ikakve vlage...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pa posij ti nju i prije, kad joj bude vlage za nicanje bude krenula s rastom.
Imamo i mi problema sa nicanjem u ovim sušnim ljetnim mjesecima, posije kad je optimalan rok, ali zna i po 20 dana sjeme stajat u zemlji do nicanja, odnosno dok ne padne neka kiša pa krene i uvjek ima nešto za zaorati u jesen, nekad je veča, nekad je manja, sve ovisi od godine.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Pa tako i razmisljam, mada me uvijek strah prica, miseva, kukaca...
Ali toga ima svagdi.
Jos nisam kod nas naisao na nikoga tko je sijao zelenu gnjojidbu, pa nemam ot koga naucit niti znam sta ocekivat...
Kad masa dobro izraste, jel to moze po hranjivu zamjenit svu temeljnu jesensku gnjojidbu umjetnim gnjojivom (nemam stajski) npr za zitarice i krumpir...?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ove godine je bila neka bolest na raoli, dosta je stradala, pričao mi kolega, al zaboravio sam kak se zvalo to, tako da sve je to normalno, nešto se može sprečit, nešto ne.
 

kec-m

Član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
465
Ja sam prošle godine posijao rauolu odmah poslije žetve ,a nicati je počela krajem 8. mjeseca dok je pala dobra kiša . Ove godine sam sijao oko 10. 9. ali samo potanjurano strnište i opet je bila dobra .
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
@Zivisic, zar nisi vidio moj post 276, razbacao sam sjeme nakon vađenja krumpira i sad je spremna za oranje.
 

ZvonimirKWS

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
173
Pa tako i razmisljam, mada me uvijek strah prica, miseva, kukaca...
Ali toga ima svagdi.
Jos nisam kod nas naisao na nikoga tko je sijao zelenu gnjojidbu, pa nemam ot koga naucit niti znam sta ocekivat...
Kad masa dobro izraste, jel to moze po hranjivu zamjenit svu temeljnu jesensku gnjojidbu umjetnim gnjojivom (nemam stajski) npr za zitarice i krumpir...?

Nemože ti zamjeniti gnojidbu....zelena gnojidba repicom služi da se poboljšaju vodozračni odnosi u tlu, da se tlo obogati humusom i po meni najbolje svojstvo repice što ubija razne nematode u tlu.
Obogačuje se tlo hranjivima ali ne u toj mjeri da možeš izbaciti mineralnu gnojidbu!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
NEMATODE??

Možeš li u nekim kratkim crtama pojasniti kaj je to točno??
 

Najnoviji postovi

Na vrh