• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor 5211

  • Temu pokrenuo klima
  • Datum prvog posta

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Ojla!

E WELGER svaka ti čast što kažeš. Onda si naletio na stvarno dobar broj 52-ke. Vrlo zanimivo,kad nekome izdrži toliko a nekome dosta se kvari. Kod mene prilično dosta je tih 52 Zetora. I ja ga imam.No svi radimo zaista sa njimi malo(vrlo malo).Oni idu,a jedan od nas ima problema sa pregrijavanjem, Ali nešo tako. Oko 2 hiljade sati i 2 puta promjenivao brtvo glave. Svi su stariji od 90 godine.I tako dođe do toga,da treba zabrtviti hidravliko,jer raspadne oring brtva na klipu hidravlike.To mjenjaš za 2 ili 3 piva i vozi dalje. Onda ti ostaju kakav kočni cilindar za promjenit nakon nešto godina i to je ti sve.

A onaj koji je kupio sada toga 5211 i imao prije 540 IMT,ja sam siguran,da če biti azdovoljen sa njime sigurno.Sigurno!
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Reider baš je čudno to kaj se tebi tak kvari i ljudima u tvom kraju. kod mene puno ljudi ima zetora 5211 i svi su prezadovljni. ja ga isto imam i moj je proizveden 1985, a največi kvar mi je bio promjena dihtunga glave i kilera jer je kiler bio začepljen s kamencom a drugih nikakvih kvarova, a skoro sve radim s njim tak da je stvarno čudno, vjerojatno sam i ja naletio na dobar traktor...
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Reider baš je čudno to kaj se tebi tak kvari i ljudima u tvom kraju. kod mene puno ljudi ima zetora 5211 i svi su prezadovljni. ja ga isto imam i moj je proizveden 1985, a največi kvar mi je bio promjena dihtunga glave i kilera jer je kiler bio začepljen s kamencom a drugih nikakvih kvarova, a skoro sve radim s njim tak da je stvarno čudno, vjerojatno sam i ja naletio na dobar traktor...

Ma nešto se niso razumjeli-Nisam kazao,da se svima kvare!
Jedan samo od nasih nešto zaj...a motor. Izgelda da se pregrijao in 2 puta taj tip promjenio dihtung. Moj savjet je,da prije težkog rada sa tim traktorima dobro spucate hladnjak, pa maka se na oko ne osjeti prljavina na njime(jer je prašina unutra ) i spucati ga redovno pa maka svaki dan prije rada.A kad si ljen onda zbog toga promjenjivaj brtvo svako godinu.

Ali kočni cilindri ,kočnice i oringi na klipu hidravlike to je za mene potrošni material i svakdo to treba promjeniti,ako želiš da je traktor,koji radi na nevarnim uvjetima(bregovi) da bude varen za upotrebo. Radim na strašnih bregovima i kočnice treba da rade u puno!
Mi upotrebivači tog traktora jesmo zadovoljni sa njime i ni jedan neče ga zamjenjati za drugog. Žalimo se samo zbor velike kabine(kao od busa!)i toga,da taj model Zetora u večini nisu djelimično sinhronizovani. Nije to traktor,koji da je stvoren za rad na bregovima sigurno ne,al ako se navikneš nekako ide.Ide gore ,dole a po preko brega nikako.
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Naš 5211 mislim da je 89 godina, 15 godina je obradivao 30-35 jutara jako teške zemlje, a sada radi samo lakše poslove ali radi više nego veliki traktor, znači sve je radio (oranje, tanjuranje, drljanje, valjanje, košnja, razbacivanje i sakupljanje mase, presanje - ap45, prskanje, silirao sa silokombajnom - on mu je bio najteži, utovar zadnjim naletnim utovarivačem za stajski gnoj, navlačenje prikolica na silos, vuča prikolica...
Od 89 pa do sada promjenjeno je svega: lamela kvačila, klipovi kvačila što se nalazi ispod volana (3puta), ac-pumpica i boš pumpa je bila na reglaži i to je sve!!! Meni je mana samo što nema hidraulični volan!
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Sretan sam,d si zadovoljen!Izgleda,da si ga uzimao,takvog kakav je.Nisi tražio iglo u sjenu. Ni ja nisam nešto veliki birač ,ali smeta mi koja stvar na njime,jer kad živiš u brdima i sa 5245 vučeš prešo za kockaste bale,odmah ti nedostaja snaga i što nema djelimičnog sinhrona!!
Mislili smo razturiti traktor i staviti sinhrone(imao za djelove dogovoreno)a onda me mehanik pregovorio jer je puno ,puno rada i kazao mi,da nije ni sigurno,da ovi polovni djelovi,koje sam tražio po oglasnicima i bili povoljni,da valjajo az mog Zetor. A ako ne bi valjali,tad bi trebao kupiti sve nove kod Zadravca u Vučji vasu u SLo i jedva kaže da bi išao skroz 600-650 eura!!samo djelova i onda još mehaničar,pa maka mi kolega. A ovo je za moj mali rad sa njim punooo previše.A za ravnico taj ti je traktor milina i kad bi kupovao za ravnico traktor opet ga bi kupio,a nije stvoren az brda:(sweat):Nisi u njem siguran i nema snage za svoju težino. A za samo stranžnjo vučo ovaj motor ti je super!!
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Ma nešto se niso razumjeli-Nisam kazao,da se svima kvare!
Jedan samo od nasih nešto zaj...a motor. Izgelda da se pregrijao in 2 puta taj tip promjenio dihtung. Moj savjet je,da prije težkog rada sa tim traktorima dobro spucate hladnjak, pa maka se na oko ne osjeti prljavina na njime(jer je prašina unutra ) i spucati ga redovno pa maka svaki dan prije rada.A kad si ljen onda zbog toga promjenjivaj brtvo svako godinu.

Ali kočni cilindri ,kočnice i oringi na klipu hidravlike to je za mene potrošni material i svakdo to treba promjeniti,ako želiš da je traktor,koji radi na nevarnim uvjetima(bregovi) da bude varen za upotrebo. Radim na strašnih bregovima i kočnice treba da rade u puno!
Mi upotrebivači tog traktora jesmo zadovoljni sa njime i ni jedan neče ga zamjenjati za drugog. Žalimo se samo zbor velike kabine(kao od busa!)i toga,da taj model Zetora u večini nisu djelimično sinhronizovani. Nije to traktor,koji da je stvoren za rad na bregovima sigurno ne,al ako se navikneš nekako ide.Ide gore ,dole a po preko brega nikako.

Hahahah... ova ti je dobra, ova o kabini... ja sam u ravnici a imam malu kabinu, traktor je 85. godina i imam na njemu malu kabinu koja nije original. ti traktori su iz češke dolazili u sloveniju i bez kabine a u sloviniji su im radili te kabine. ta moja kabina uža je od eurokabine 20cm a nem puno mjesta. očeš se zamjenit za kabine??? hahaha... :)
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
BORNA-o kabinama več smo razgovarali prije dugo vremena i svima se žalim o njoj. Ljutim se ,jer jedan ovdje kod mene ima novijeg Zetora 3340 od mene i na njime je Češka kabina ista kao moja,samo,da ima šibedah i ožja mu je kabina na svakoj strani za 5-7 cm.Izgleda puno bolje od moga i boje je za samo vožnjo sa njom. No virojatno še se prodavat ovaj traktor,pa nema veze to sada.

Nije tako jednostavno sa tim promjenjivanjem kabina kod zetora,jer Češka ima tlo i kabino sve u jednom kosu,a kabina jedna neorginalna samo je stavljena na dno traktora.Tako kako si kazao,da došli bez kabin i stavili jim tako ili ovakvu gore kod nas u Jugoslaviji.
 

toma

Novi član
Tu od
28 Sij 2013
Poruka
18
Daj to poslikaj malo bolje iznutra sa vanjskih strana motor i koliko si na kraju dao eurica?Da li su zadnje gume barunke i koja je godina to?

ispričavam se što tek sad odg nisam stigao prije, evo nekoliko slika unutrašnjosti kad stignem slikam još, godina je 93

hvala svima na pomoći i pozitivni komentarima
nadam se da će dugo služiti :)



 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pozdrav, novi sam clan foruma i htio bi nesto rec za pregriavanje, imam zetora 5211 87god. Prvi smo vlasnici i jedino kaj nam je riknulo to je hidraulika prije nekih 7god. Stavljene su nove gumice ulje transhidrol i nova pumpa jer je stara jako zujala. Evo ove godine smo promjenili lamele i lezajeve,postelali smo ventile i uloske dizni promjenili.zeko ima 5000rs.
Kaj se tice pregrijavanja nikad nisam imal s tim problema jer kod svakog pranja operem kiler s minivosem i samo gas al naravno antifriz je unutra od prvog dana. Jedino kad se tanjura visoka trava ili orje kukuruzina onda treba pazit na temp ak pocne rast nabilo se na kiler i treba ga ocistit i gas.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
zetor se moze pregrijati sam ako je kiler prljav,ili termostat ne valja. moj 5011 se naradio da je to cudo jedno,nikad nikakvih problema s temperaturom.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
zetor se moze pregrijati sam ako je kiler prljav,ili termostat ne valja. moj 5011 se naradio da je to cudo jedno,nikad nikakvih problema s temperaturom.

tako Je svaka cast i tocka.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
zetor se moze pregrijati sam ako je kiler prljav,ili termostat ne valja. moj 5011 se naradio da je to cudo jedno,nikad nikakvih problema s temperaturom.

I ako je u njemu godinama bila voda pa se poštopal iznutra :icon_winkle:
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
istina! Pozeljno je i da na motoru nema prst ulja i prasine,al to je opet do vlasnika...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Naravno onaj ko i malo drzi do strojeva moze ga oprat tu i tam to nije neki problem a zekanu po puno znaci!
Moj kum ima zetora 7211 85god. I zadnjih 15god mu se u brazdi i tanjuranju stalno dizala temp. Moral je jako paziti i uvjek je u manjoj brzini radil da ne opterecuje motor.
Sve je zivo isprobal,mjenjal je termostat 2puta,pumpu vode, cak je i glave skidal i cistil sve kanale,i opet isto.
Kiler je iznutra pral kemikalijama izmisljal toplu vodu.
Proslo proljece je skinul hladnjak(kiler) dole i 15minuta ga pral s minivosem van je isla cjelo vrjeme crna voda i neke mrvice crne uzas,mislim na pranje celija izvana
Jednom mu se otvoril filter zraka i ulje iz filtera je povuko u kiler i prasina je ucinila svoje.
Sad ga nemre pregrijat u nijednom poslu traktor je stalno na radnnj temp.
Ima za kupit nedavn sam videl ventilator za zetore sa 6 plasticnih peraja 280knto je za traktore koji su puno i dugo optereceni max. Vecu kolicinu zraka tjera i bolje i brze hladi.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
takav propeler sam i ja kupio,i stavio na svog zetora,odmah se vidjela razlika u temperaturi. samo,kod mene kosta oko 200kn.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
takav propeler sam i ja kupio,i stavio na svog zetora,odmah se vidjela razlika u temperaturi. samo,kod mene kosta oko 200kn.

Ma da znaci super re pokazal? Koji zeko imas? Kaj tesko radis s njim?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
ventilator se pokazal odlicno. skuzio sam prije da 539 imt puno bolje hladi od zetora (obadva su bez termostata) posto imt ima 6 pera ventilator,a zetor 4. kupili novi,namontirali,i sad kad nakon cjelodnevnog rada primes rukom crijevo dolje na kileru,i potpuno je hladno,kao i na imt-u,dok je prije bilo toplo. ja imam 5011 i radil je dosad oko 10ha,bavim se povrcem,a tu ima stalno posla. vukao je od tezih prikljucaka plug imt 12 cola,sjetvospremac imt 2,20m,frezu 180cm, kombajn za krumpir koji prazan ima 3tone,a najvise se naradio kod navodnjavanja gdje po 12-15 sati u komadu stoji i radi na 1800-1900 okr. imam ga 6 godina,puuuno se naradio,tek je ovo ljeto poceo malo mastit,dosad uvijek bio suh.sad mu je dosao veci brat u pomoc,pa ovaj bude samo za lake poslove,ali i tu ima godisnje po 500-600 sati rada.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
ventilator se pokazal odlicno. skuzio sam prije da 539 imt puno bolje hladi od zetora (obadva su bez termostata) posto imt ima 6 pera ventilator,a zetor 4. kupili novi,namontirali,i sad kad nakon cjelodnevnog rada primes rukom crijevo dolje na kileru,i potpuno je hladno,kao i na imt-u,dok je prije bilo toplo. ja imam 5011 i radil je dosad oko 10ha,bavim se povrcem,a tu ima stalno posla. vukao je od tezih prikljucaka plug imt 12 cola,sjetvospremac imt 2,20m,frezu 180cm, kombajn za krumpir koji prazan ima 3tone,a najvise se naradio kod navodnjavanja gdje po 12-15 sati u komadu stoji i radi na 1800-1900 okr. imam ga 6 godina,puuuno se naradio,tek je ovo ljeto poceo malo mastit,dosad uvijek bio suh.sad mu je dosao veci brat u pomoc,pa ovaj bude samo za lake poslove,ali i tu ima godisnje po 500-600 sati rada.

U dosta radis ja ne toliko mozda 100sati rada.
Gle nije dobro za motor da je stalno ispod radne temp!
Preporucil bi ti da kupis nove termostate i stavis ih jer motor kad je pod opterecenjem mora biti na radnoj temp.od 87 do 95stupnjeva celzija. Ovak ti se haba iznutra i ne dihta sve kak bi treba.
Kad ih stavis nebus imal nikakvih problema!samo orginal potrazi:eek::
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
znam da nije bas pozeljno, ali necu ga ni stavljat,upravo zbog tog navodnjavanja,i sađenja presadnica,to se radi po vrucini, trator ide u 1. sporoj brzini po cijele dane,na ler gasu,a dosta je opterecen,stvara se veca temperatura,vani je +30c, ventilator se sporo vrti,isto kao i vodena pumpa,pa su tad najvece sanse za pregrijavanje.

znam da nije dobro biti bez termostata,ali mali moj ferguson nema ga vec 30 godina,isto dosta radi,i samo ide i ide! :icon_kidra:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
znam da nije bas pozeljno, ali necu ga ni stavljat,upravo zbog tog navodnjavanja,i sađenja presadnica,to se radi po vrucini, trator ide u 1. sporoj brzini po cijele dane,na ler gasu,a dosta je opterecen,stvara se veca temperatura,vani je +30c, ventilator se sporo vrti,isto kao i vodena pumpa,pa su tad najvece sanse za pregrijavanje.

znam da nije dobro biti bez termostata,ali mali moj ferguson nema ga vec 30 godina,isto dosta radi,i samo ide i ide! :icon_kidra:

Ok al mislim da su ti strojevi napravleni za sve vrste opterecenja i da bi morali to izdurat bez pregrijavanja,samo dobro operes kiler i stavis taj jaci ventilator. Ima kod mene dosta lljudi imte bez termostata al neznam fakat zakaj?
 

Najnoviji postovi

Na vrh