• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor 5211

  • Temu pokrenuo klima
  • Datum prvog posta

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kaj ne bi trebalo promjenit i ležajeve na radilici kad se samo karike mjenjaju(polugeneralka)?
Inače oče puknut prva karika ili lupka u motoru?
E SAD dali se mjenjaju samo leteći ili klizni ležajevi?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Leteči si isto klizni kod zetora se ne isplati mijenjati karike jer ako hočeš kvalitetno to uraditi (da ne trga kompresionu kariku i ne troši ulje) moraš obraditi celinder (skinuti rub i honovati alat za honovanje je 450 kn cilinder 80 kn ). Buduči da moraš skidati glave i karter za skidanje celindera ne moraš se ni sagnuti a izvlakač ako ne ma za posudit tokar ti napravi ploču a ostalo garant imaš doma .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Znaci ako bi trebalo karike mjenjat najisplativije bi bilo na zetoru promjeni i cilindre i sve lezaje na radilici i semeringe i glumice.
Po Čemu mogu znati Jel treba radilicu tokarit ili brusit?
Kaj se sa bregastom radi i glavama ako je s njima sve OK?
Moj je još dobar ima oko 4500rs na koliko sati ode motor na 5211 da ga treba uredivat?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da ovim tem pom možda da al me zanima kaj očekivat?Kakva iskustva imaju ljudi s tim motorom.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Radilica bi trebala poderati tri sklopa kad ti bude teško palil uređenje glava pvp dize sklopovi leteči ležajevi nove pikse na klipnjačama i dihtunzi radilica na obradu jedino ako zariba da te utješim moj starac ima blizu 30 000 rh još ni je radilica bila vani iako mi se otšarafila matica na klipnjači i vozil oko 3 godine na jednom čak je i lupal kad se zagrijal šaraf na klipnjači pukel i malo kljucnal radilicu tak sastavljeno i drži pritisak ulja i potrošil oko 200 litri nafte do sad i ide .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Znaci ako bi trebalo karike mjenjat najisplativije bi bilo na zetoru promjeni i cilindre i sve lezaje na radilici i semeringe i glumice.
Po Čemu mogu znati Jel treba radilicu tokarit ili brusit?
Kaj se sa bregastom radi i glavama ako je s njima sve OK?
Moj je još dobar ima oko 4500rs na koliko sati ode motor na 5211 da ga treba uredivat?
Da bi zamjenil semeringe motor mora dole, a kad je dole i širom onda nije problem provjeriti radilicu.
Radilica se ne tokari več brusi, a ti da bi znal jel je potrebno brusiti moraš imati komparator ili barem kvalitetno digitalno pomično mjerilo. Mada da se to i od oka, ali nije tak pouzdano i treba imati više iskustva.
Ako je s bregastom sve ok (u večini slučajeva ona nikad ne ode) onda na njoj nije potrebna intervencija.
Glave ako su dobre (u večini slučajeva nisu) treba samo malo ušlajfati ventile i oprati.
Radni sati nisu pokazatelj kolko budu ugrađeni djelovi unutra izdržali, uvjek postoji mogučnost da te nekaj ujebe, ali još bi taj tvoj moral brundati jedno vreme, još barem toliko koliko je napravil.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
OK kuzim,hvala na opisu i objašnjenju.
Još ako bi mi mogel stavit sliku djela radilice koja se brusi i s cim se to radi?

Ja se nadam da bu moj još jedno vrijeme isel dobro al uvijek se nekaj može desit nenadano ipak je to sve staro.
Recimo pomaknut se klizni na radilici ili izgorit ispusni ventil ili neka od karika da pukne...

Kaj se desi da se ležaj na radilici pomakne dosta pišu o tome u temi vladimirec?
Znam da izgubi tlak ulja,al Zakaj dode do toga?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Bruse se svi klizni djelovi za glavne ležajeve, leteče ležajeve i aksijalne ležajeve.
Po potrebi se može brusiti dio gdje brtvi semering.

To izgleda otprilike ovak

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=OplybSuw2bQ[/YT]

Obično se "zaljepi" ležaj za radilicu zbog nedovoljnog podmazivanja. Možda negdje izgubi tlak, možda pumpa daje premalo, nečistoče ...... i onda okrene ležaj.
 
M

mejrusic

Guest
Pozdrav!
Trebam mijenjati ulje u svom Zetoru 5211, 1987 god..
Zanima me koliko litara ulja ide u njega?? Hvala
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Ako misliš na motor 10 litara ti nebude dosta jer treba i za zračni filter.
 
M

mejrusic

Guest
Da, za motor mi treba. Znači oko 12 litara da kupim. Trebalo bi biti dovoljno.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

BorkyBj

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
107
do maksimuma na mjeraču u motor ti ide 11 litara (provjereno osobno) i oko litra u zračni filter, možda i malo više...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Tak je Borky.

Mejrusic, slobodno uzmi 15. Imal buš za nadoljevati i za u uljenku natočiti. Nebude propalu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Oficir, kaj je ntvoj Zekan tvornički došel sa plitkim karterom?
Bile su jedne takve serije 52, ali se to pokazalo lošim rješenjem i došla je tvornička preporuka da se u garantnom roku karter zamjeni večim.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja ti to točno neznam samo zmam da mi ja 10 l dosta za motor i filter zraka i da u 43xx ili 6211 ide 12 litara ulja u motor.
Zakaj to nije dobro pa 3 cilindra i 9 Litara bi mu trebalo biti sasvim dovoljno za hlade je i podmazivanje.
 

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
oficir-tak je i kod mene na 5011 bilo, 10 litara super 5ice kupimo i bude dosta i za motor na max i za filter,malo i ostane za koji šaraf podmazati:drink::icon_biggrin:
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
slazem se 9 litara je dosta za 3 cilindra...

otisli ste previse sa komentarima i karterom na 11litara pa 12 litara ide ne 4 klipa motor full...

uostalom ima mjerac
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
U pravu ste, u motor ide 9 litara, a u zračni filter 1,3 litre
 

Najnoviji postovi

Na vrh