• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor 6340

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,735
Pa barem do tog prekidača nije problem doći a i onaj limić nije toliko skup da vrijedi riskirati bez njega. Nek svako radi kako želi ali takve sitnice nisu vrijedne da nekog imam na duši dok sam živ.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,387
A kaj riskiraš, kad ionak nemreš taj traktor upaliti ak ne uđeš u kabinu.
Ak ga pališ direktno na anlaseru ("šarafcigerom"), ionak taj šalter nikaj ne znači.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,735
Ne riskira vozač ali riskiraju oni oko tebe da kojima radiš. Ne radim puno sa strojevima kao neki ali sam svejedno imao par nezgodnih situacija i zato nevolim takve zajebancije. 2018 u jesen sam skoro ostao bez desne šake zbog tuđe zajebancije.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,797
A kaj riskiraš, kad ionak nemreš taj traktor upaliti ak ne uđeš u kabinu.
Ak ga pališ direktno na anlaseru ("šarafcigerom"), ionak taj šalter nikaj ne znači.
Zakaj ne, pa ima ta kabina i desna vrata. Barem oni koje sam ja videl su imali.

Taj prekidač je zlatna stvar i svaka čast onom ko se toga dosjetil.
Imal sam prilike mnogo raga paliti i garantiram da ih je na više od pola taj prekidač prebrikan. Barem ti s kojima sam se ja susretal.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Kod mene je pola traktora prebrikano pa ni ne znam da ima taj sistem... Zar svatko tko uđe u traktor prvo ne provjeri dali je traktor izbačen iz brzine, a još k tome nekako prirodno dođe stiskanje kvačila, barem meni...
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,735
Kako kaže muha imaju i vrata kroz koja možeš sa zemlje upaliti traktor ako je prekidač prebrikan. Nisam jednom palio traktor sa zemlje a vjerujem da je svatko od nas to radio barem jednom. Svatko nek radi kako želi. To da je normalno da stisneš kvačilo ili da je to navika, refleks zajebite to kad se nešta desi.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,797
Kod mene je pola traktora prebrikano pa ni ne znam da ima taj sistem... Zar svatko tko uđe u traktor prvo ne provjeri dali je traktor izbačen iz brzine, a još k tome nekako prirodno dođe stiskanje kvačila, barem meni...
Refleksno pritiscem kvacilo dok palim bilo koji stroj.
Pa pritiščem i ja, siguran sam da 90 posto ljudi pritišče. Samo mi se puno puta neda ulaziti u kabinu ili penjati na traktor da bi ga upalil pa to radim odozdo, s zemlje. A noga je pod kotačem i dovoljan je jedan krug anlasera da me uhvati....
Box, sad sam malo razočaran tobom. Više puta si napomenul da stari ovo, stari ono... star je, nema refkekse ni pamet ko ti, ugradi to radi njega ili nekog trečeg.

Prekidač je po pitanju sigurnosti zakon i slažem se u potpunosti s Dadom. Vele ljudi da vrč ide na vodu dok se ne razbije. Tak i ovo, do namjere i dok se ne dogodi zlo.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Hmm... Pa sad... Moj nema klasika bočnu bravicu nego kod volana i na nju se i kreše, možeš ju dohvatiti ako imaš visine (ja imam) jer se moraš prežabit preko pomoćnog sjedala ili se moraš popeti barem na prvu stepenicu.

Radi mira u kući, bolje ovako. Odkako sam napravio takav sistem na IMT-u imao sam barem 100 poziva da traktor neće upaliti... I ovako me pila ako nekad nešto radim pa ne vratim skolpku, isto zvoni mobitel, da šta je sad s traktorom?!

A što se tiče razočarenje MUHA, nitko od nas nije savršen... Da bih volio da imam sve cakum pakum, bih, ali moram uzeti u obzir i druge s kojima radim i živim. Nažalost, moguće je da netko i nastrada, ali kako se kaže, neću baš valjda ja. Reče on sarkastično...
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,421
Dida je prevrnio traktor i punu prikolicu u kanal bas zbog toga i paljenja sa zemlje. Da nije bilo tate i njega bi poklopilo. Tako da neki sigurnosni sistem treba postojat.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,387
Svaki sigurnosni sustav ima smisla...dok radi. Kad počne stvarati probleme, treba ga popraviti (prebrikati) :)
Rekoh, koliko bi to pomoglo ak se traktor pali direktno na anlaseru. Mislim da je i Muha poznaval jednoga (iz Peska) koji je tak poginul.
Novi traktori imaju i detekciju prisutnosti vozača na sjedalu (gase motor kad se rit digne sa sica), baš kak male traktor kosilice (koje to imaju odavno).
Nema sustava koji se nemre zaobići ili zloupotrijebiti.

Kad smo raspravljali koliko je opasna vanjska komanda hidraulike koja može dizati punom visinom, onda sigurnost nije bila problem. Ovdje je. Zanimljivo?
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,797
Svaki sigurnosni sustav ima smisla...dok radi. Kad počne stvarati probleme, treba ga popraviti (prebrikati)
Ja nemrem vjerovati da si ti ovo napisal.
Ti koji si me (ono kad si mi priuštil zadovoljstvo koje bi mi malo ko omogučil i dozvolil, meni i malome, i koje bu mi ostalo za čitav život i tam nikad više nema šanse da budem...) osigural si nas sa svim mogučim sigurnosnim sustavima koji su bili na raspolaganju....
A o tome kak si neki dan bil osiguran kad si drva pilil ne želim ni pričati, umrl sam od smeha kad sam sliku dobil 🤭

Sigurnosni sustav treba popraviti i po potrebi doraditi, prilagoditi, ali ga treba koristiti gdje god je potreban, a potreban je kojekud, ne samo za jedno jednostavno okretanje ključa.

Ti pametnjakoviči kaj pale na anlaser.... ja bi njemu žicu cviknul na autu pa nek se zavlači kad ga hoče paliti....

@ Box, ja tebe razumijem. Samo se s tobom u ovom slučaju ne slažem jer mislim da je takav prekidač na traktoru koristan izum.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,797
Naravno.(y)
A i onog na Pesku je nekad treska s cirkulara ubila pa si se ti zato onak opremil? Ti si čak i respirator imal 🤭
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,387
Šalu na stranu, pažljivom čovjeku većina sigurnosnih sustava ne treba, ali ni ne smeta. Svakak da sam im pristaša, jer nepažljivih ima puno više. A takvi to obično premoste, jer im smeta. Fućkaj ga!

Šalter na kuplungu na traktorima s dvostepenim kuplungom i dugim hodom pedale nije praktičan i brzo se pokvari. Imal je to i Štore pred 40g., ali nije dugo trajalo (dan dva, pa opet štelanje), pa sam ga moral izbaciti, jer jednostavno nije imalo smisla (radi previše problema).
Zato je za takve traktor bolji ler šalter na mjenjaču (Universal) ili reduktoru (IMT).
Itekak ima smisla na jedostepenom kuplungu, kak ima Zetor. Ima to i naš Same, s dodatkom šaltera na ručici kuplunga za drugi stupanj (pa treba aktivirati oba). Tu radi besprijekorno.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,797
Šalter na kuplungu na traktorima s dvostepenim kuplungom i dugim hodom pedale nije praktičan i brzo se pokvari.
Ne kontam, zašto bi se pokvari?
On radi slično ko i štop šalter, a štop šalter je u praksi skoro pa vječan. Mislim na smještaj samog šaltera na pedali.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,387
Kroz taj šalter je prolazila startna struja anasera (poslije brave), pa su spojevi morali dobri jer je i sam startni vod bil dulji za 2 metra. Kad je bil akumulator slab, anlaser je samo "škljocal" Sam šalter nije delal probleme sve dok u njega nije zašlo blato (bil je ugrađen ispod lijevog poda).
Glavni je problem bil kaj se savijal nosač pa je hod bil sve duži. Da nije, razbil bi šalter...
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,735
Sad kad si spomenuo škljocanje 🤔. Ona koja kanta ponekad škljoca i to najčešće kod prvog paljenja a ponekad ništa. Kontakti svi provjereni, nove kleme na akumulatoru, novi prekidač mase, alnaser prije par godina repariran i tada stavljen novi automat alnasera. Par dana bilo dobro i onda opet.oonekad zaj.... Neki dan mi je kabel minusa sa akumulatora do prekidača mase bila malo topla.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,797
Kroz taj šalter je prolazila startna struja anasera (poslije brave), pa su spojevi morali dobri jer je i sam startni vod bil dulji za 2 metra. Kad je bil akumulator slab, anlaser je samo "škljocal" Sam šalter nije delal probleme sve dok u njega nije zašlo blato (bil je ugrađen ispod lijevog poda).
Glavni je problem bil kaj se savijal nosač pa je hod bil sve duži. Da nije, razbil bi šalter...
A kakve veze ima taj tvoj prekidač s ovim Zetorovim prekidačem? To je očito bilo nekaj nedovršeno. Na Zeksu je zaštičen od vremenskih utjecaja i onaj ko ga nema je nemaran.

@dado6340 mislim da je kod tebe problem u automatu. Nekad prespoji struju na rotor anlasera a nekad ne.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,735
Prvih par dana nakon servisa alnasera i stavljanja novog automata je bilo sve u redu i onda opet po starom. Jel mu ima spasa ili traži novog ?
 

Najnoviji postovi

Na vrh