• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ZETOR 7745

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
kako ispustiti ulje iz volama na 7745 g.p.1992 i koje nasuti , dali treba poslije ozračiti i kako, ovo postojeće je došlo u njemu pa hoću da ga zamjenim
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,323
kako ispustiti ulje iz volama na 7745 g.p.1992 i koje nasuti , dali treba poslije ozračiti i kako, ovo postojeće je došlo u njemu pa hoću da ga zamjenim
Do zadnje kapi ga nebudeš ispustil, tak da prvo moraš utvrditi kakvo je unutra.
Crveno ATF.
Žučkasto najvjerojatnije hidraol.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Bezžično nažalost nemoguće.
Pa ima tu koje crijevo, spojnica, i sl.. Nema puno mudrolije, samo nemoj rastavljat kojekakve ventile, a koje god crijevo odvrneš ulje ide van..

Skineš crijeva s cilindra, staviš ih u kanister, upališ stroj (ne šibicom), i okrećeš volan dok neprestane ić ulje van, nemoj baš cijediti da pumpa radi dugo bez ulja. To vrijedi za servo i orbitol..

Naspeš novo, par puta puni ljevi-desni, nadospeš ulja, opet ljevi-desni, provjeriš razinu opet..

Ja bi tako, gaće nebi skidao..

Na 7211 imam servo, ATF je unutra.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
kako ću ga ispustiti

Ispred hladnjaka za vodu na onoj boci (rezervoaru) za servo ulje, na dnu imaš vijak za ispuštanje ulja. Možes mu prići sa donje strane ispod traktora, odvij ga i ispusti ulje. Zatim na servo klipu odvoji obe cijevi i ispusti ulje, e sad koliko će izaći to neznam, al sve sigurno neće izaći. Možeš eventualno malo okrenuti volan na jednu i na drugu stranu da iz glave izbaci što više ulja. Raskopčaj servo klip i ručno ga razvuci i sabij do kraja da i njega potpuno isprazniš, samo pazi da ti ulje ne ode u oči:!: Možeš još samo kratko zaverglati s traktorom NIKAKO PALITI !! da iz pumpe izbaci ulje, mada u njoj i ne bude mnogo ulja. Sačekaj da se sve dobro ocijedi i okaplje, ovo bi najbolje bilo raditi dok je traktor vruć. Zatim nalij novo ulje, naravno prije toga sve što si raspojio vrati na svoje mjesto i zategni. Mislim da nećeš morati ništa odzračivati. Možeš jedino malo popustiti holendere (vijke na cijevima na klipu) i tu će kad počneš paliti izbaciti zrak iz sistema. Naravno na ovaj način ti neće 100% izaći sve staro ulje, al ono malo što ga zaostane mislim da neće predstavljati problem. :confused: Ja da radim na svom 7745 tako bih uradio. A tu je i muhaničar pa nek ocijeni dali i koliko bi se zaje*'o :mrgreen:
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Iako, čemu sve to do zadnje kapi, rastezanje cilindra..

Radio sam s strojevima u kojima se ni motorno ulje nemjenja (nesmijem reć koliko dugo jer ćete me pljuvat) i reć mi da serem.. Primjera imam na desetke, niko mi to nije pričao, jer sam i osobno morao tako radit, i nisam primjetio da ni jedan taj stroj nije zbog toga ubijen.

Prije sam bio picajzla za takve stvari, ali po viđenom više me to nedira. Jel ima ulja i vode? Ima! Teraj.

Na koliko radnih sati mjenjate ulje na zekanima?
Na usri sam mjenjao 2 puta godišnje, oko 200rh od izmjene, al zetor brže vrti sat jer je elektronski i sat je sat bez obzira na kojem gasu, dok usro piše sat tek na 2000okr/min 45min., sad bliže 400rh i moram promijenit. Super 5 mu je dobar.

Muhaničar, tvoja iskustva?
 
Posljednje uređivanje:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
čovjek je pitao kako ispustiti ulje, rekao samo kako bih ja to uradio. E sad hoće li on skidati crijeva i prazniti klip to je njegova stvar. Paljenje traktora bez ulja u sistemu nikako mu nebi savjetovao. A o održavanju strojeva možemo u nekoj drugoj temi.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
reeno i ja se nadam da smo ti pomogli ;) javi šta si napravio.
Koje ulje planiraš sipati unutra:?:
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
mislio sam atf , neznam hoće li biti problema ako se pomješa sa onim ostatkom ulja koje ne uspijem ispustiti iz sistema
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,323
Iako, čemu sve to do zadnje kapi, rastezanje cilindra..

Radio sam s strojevima u kojima se ni motorno ulje nemjenja (nesmijem reć koliko dugo jer ćete me pljuvat) i reć mi da serem.. Primjera imam na desetke, niko mi to nije pričao, jer sam i osobno morao tako radit, i nisam primjetio da ni jedan taj stroj nije zbog toga ubijen.

Prije sam bio picajzla za takve stvari, ali po viđenom više me to nedira. Jel ima ulja i vode? Ima! Teraj.

Na koliko radnih sati mjenjate ulje na zekanima?
Na usri sam mjenjao 2 puta godišnje, oko 200rh od izmjene, al zetor brže vrti sat jer je elektronski i sat je sat bez obzira na kojem gasu, dok usro piše sat tek na 2000okr/min 45min., sad bliže 400rh i moram promijenit. Super 5 mu je dobar.

Muhaničar, tvoja iskustva?
Ako misliš na ova boldana iskustva, potpisujem ovo crveno. Mada ponekad treba i zamjeniti ulje u motoru jer onda radilica može poderati nekoliko garnitura sklopova i par glava.
Mislim da je za Super 5 uvrh glave 200-tinjak sati.


Da je moj i da sam picajzla rastepel bi kompletni volan (cilindar, rezervar, creva i orbitol) i sve dobro ispral, pa tek onda stavil novo ulje i to ne bilo kakvo, nego neko uvozno. Sa markom.

Pošto nisam, ulje van iz rezervara i novo unutra. Malo popritezati tu gde slini i gas, dok je još lepo vreme.
Ni iz motora, a ni mjenjača i kaj ja znam čega sve ne, ne iscuri nikad do zadnje kapi.
I samo još da se osvrnem na ono ispuštanje na vruče. Meni praksa i iskustvo govori da se te stvari rade na hladno.
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
nisam ni ja to što vi govorite, ali mi je ovo prvi traktor i tek kupljen a ovo ulje nisam mjenjao nikad a red je pred sezonu ga pripremit. samo da napomenem zimus sam pravio prikolicu i dok sam pravio kipu iscuri mi 2-3 litra uljaiz mjenjača u kantu kad sam pogledao ujutro ono pola kante ulja smrznuto znači da ja raniji vlasnik sipao vodu u mjenjač zato ja hoću da i ovo promjenim.
hvala vam na savjetima
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Pa nisam ni ja mislio da motor mora biti totalno vruć nego onako topal. Ja ulje mijenjam dok je motor još topal, tako sam čuo od majstora, nisam ja to izmislio. A sad šta je bolje: mijenjati na hladno ili na toplo... neznam, uostalom nije ni bitno, bitno je samo da se ulje zamjeni kad treba. Ovo za vodu u mjenjaču prvi put čujem :supris: pa tome ne treba ni kramp dati da održava. Ako s traktorom nemože zaraditi da zamjeni ili bar da dolije ulje onda ne treba ni raditi :!:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,323
Na toplo je najgora moguča solucija, normalno ako pričamo o ispuštanju največe moguče količine ulja.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
nisam ni ja to što vi govorite, ali mi je ovo prvi traktor i tek kupljen a ovo ulje nisam mjenjao nikad a red je pred sezonu ga pripremit. samo da napomenem zimus sam pravio prikolicu i dok sam pravio kipu iscuri mi 2-3 litra uljaiz mjenjača u kantu kad sam pogledao ujutro ono pola kante ulja smrznuto znači da ja raniji vlasnik sipao vodu u mjenjač zato ja hoću da i ovo promjenim.
hvala vam na savjetima
U tvom traktoru u sistemu za upravljanje je vjerovatno crveno ulje(znaci ATF).Donaspi na mjeru i gas.To sto ti se smrzlo ulje iz mjenjaca to je stvar kondenzacije.Godinama se kondenzacijom izmjesa ulje i voda.U mjenjacu zamjeni ulje a zan volan donaspi i to je to.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Prica se ispustanju ulja u najvecoj mogucoj kolicini.Kad je se motor upali i topal je ulje se raspe po citavom sistemu za podmazivanje.Kad je hladan vecina ulja se vrati u karter.Znaci najvecu kolicinu mogucu kolicinu ulja izlijes kad je hladan motor.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
OK, ali ja sam mislio da se nakon što je traktor radio i postigao radnu temperaturu, polako pusti da se ohladi a zatim dok je motor još malo topao ispusti ulje. Tad je ulje zbog više temperature rijetko pa se lako i brzo ocijedi a isto tako zbog toplote motora brzo se slije u karter.
 

Najnoviji postovi

Na vrh