• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Mnogo hvala na slikama i objasnjenjima, sada poptuno razumijem šta mi je činiti oko rastavljanja. Evo da rezimiramo (radi se o desnom točku):

1. Skidam gumu

1. Skidam prečku upravljača (volana) koja dolazi sa lijeve strane

3. Skidam ublaživač

4. Odvijem 4 zavrtnja sa zgloba gdje se točak zakreće (odozgo i odozdo)

5. Vadim aksijalne ležajeve (odozgo i odozdo, to mi nije najjasnije kako se radi)

6. Skidam kompletan reduktor (bez da mi slomi nogu)

7. Odvijam 8 vijaka M12 (tako pise u katalogu, ispravite me ako grijesim)

8. Uklanjam zaštitni lim ispod vijaka

9. U tri rupe koje su ispod uvijam tri zavrtnja (prije toga ubacim kuglicu od kakvog ležaja, jel i tu u pitanju M12, u katalogu pise da se radi o M12x110?)

10. Uz pomoć spomenutih vijaka rastavim reduktor (ako budem imao sreće, ako ne onda na presu)

11. Mijenjam veliki semering 180x150x15

12. Mijenjam mali semering 52x40x7

E sad montaža. Dal je moguće sastaviti reduktor bez prese tj. jel moguće da ga vijcima uvučem na mjesto?

Edit

Evo slike kako se to radi sa presom ali mi nije jasno gdje se presa odupire?

http://img248.imageshack.us/img248/9916/01083.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Na ovoj slici koju je postavio lisnik pogledaj kako se oslobađaju aksijalni ležajevi:



Uz pomoć ova dva vijka vadiš ploču koja drži bolcne koji prolaze kroz te ležajeve. Iznad ležajeva ima jedan gumeni prsten pa obrati pažnju da ga ne oštetiš dok budeš vadio ležaj.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Opet se nerazumijemo.Potrazicu slike da ti pokazem o cemu pricam.

Vidjeces na slikama o cemu pricam.Da dođem do vijaka nesmeta vanjski zupcanik vec kuciste lezaja.Vijke moras skinuti da bi skinuo V. Z.Vidis da mogu prici tim vijcima dok je zupcanik gore.
Tek tada dolazis do vanjskog zupcanika.Njega da bi skinuo moras odvrnuti ta tri vijka koji drze trkace.Nemoze preci preko vijaka.Smetaju zubi.

dsc04492kopija.jpg


Nadam se da smo se sad razumjemo.

Kod mene su ovi vijci sa dosjedom za imbus ključ i potpuno su ravni sa ovim kućištem. Zato je nastao nesporazum izvini ;). Skidao sam to na 69-ci i 77-ci i kod oba je išlo bez problema sve komplet i ova ploča ispred zupčanika i zupčanik. Kod tebe su ti vijci drugačiji zato ne ide.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
laj se vi svadite bezveze...kaj bi mi trebali reć kaj s 280 konja vučemo 4 brazde...ursus c-355 i dvobrazni 12 cola plug-čovjek je krenul orati:

1-plug nije htel u zemlju
2-kad je zabrazdil plug ursus je na zadnjima ostal...

to vam govori...sve ovisi do zemlje i čovijek sam zna ako mu do sad u tih 17god nije trebal veći plug kaj sad fantazirate...i ja se siječam ko klinac dok je stari oral sa zekanom 4718 i 2x12 u dosta laganoj zemlji nije mu bilo drago,a takoreći nov traktor...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
laj se vi svadite bezveze...kaj bi mi trebali reć kaj s 280 konja vučemo 4 brazde...ursus c-355 i dvobrazni 12 cola plug-čovjek je krenul orati:

1-plug nije htel u zemlju
2-kad je zabrazdil plug ursus je na zadnjima ostal...

to vam govori...sve ovisi do zemlje i čovijek sam zna ako mu do sad u tih 17god nije trebal veći plug kaj sad fantazirate...i ja se siječam ko klinac dok je stari oral sa zekanom 4718 i 2x12 u dosta laganoj zemlji nije mu bilo drago,a takoreći nov traktor...

Na čiji se ovo post odnosi :scratch
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
Vjerovatno lik pogriješio temu.

zašto su djelovi za zetora ne ebayu 5 puta veći od onih u dućanu, primjer, ac pumpa kod nas 200-250 kn, tamo 100 i kusur eura, ili čašica sa gumicom, oprugom i mrežicom 20-ak eur, kod nas 60 kn to komplet i to još sa kučištem...?? u čem je kvaka tu?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,315
@Cowboy, čini mi se da si na dobrom putu da shvatiš da to nejde van na prešu, nego samo na opisani način. Bumo pričekali da Lisnik dojde sa izvještajem sa terena, ali po slikama mi sve smrdi na to.
Uglavnom prednji poklopčić i reduktor nije potrebno rastavljati.

@Zombie, skidanje aksijalnih ti je Cowboy slikovno pojasnil, reduktor ti nemože pasti na nogu jer ionak moraš izbiti barem jednu košuljicu, a i kad izbiješ obje, nema šanse da ti opadne.
Onu zaštitnu gumicu koju je Cowboy spominjal metni novu jer budu inače za šas trebali novi ležaji (košta par kn)
Vijci kojima rasprešavaš reduktor su (čini mi se) M12x1,25. Kreneš sa kračima, a završavaš sa duljima.
Kaj se tiče motaže nije potrebna preša. Staviš reduktor na panj odgovarajuče visine, podklocaš kak ti paše, na onaj izvađeni dio staviš dizalicu, a prije svega toga tu prešu instaliraš ispod kakvog dobro armiranog nadvoja i onda samo pumpaš.
Prije sastavljanja bilo kojeg dijela, potrebno je podmazati tovatnom mašču (na suho nema šanse);)
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Hvala Muhaničar i Lisnik, stvarno ste legende. Imam baš pravo mjesto za podmetnuti presu (ispod stepenica). Nabaviću ovih dana nekoliko kvalitetnijih M12x1.25 vijaka (desetak komada raznih dužina) i kakav stari ležaj, imam dizalicu od 5 tona nosivosti, to bi trebalo da bude dovoljno kad se sve lijepo podmaže. Slikaću sve redom naravno :)
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Probaću sa ovom mojoj pa dokle stigne, ako zaglavi pogledaću u komšiluku imal ko veću al aj bože. Inače je prvi komšija ljetos odnekud nabavio strašnu dizalicu od 15 tona, to čudo je bilo teško ko sami vrag al je mogla da nosi traktor sa natovarenom prikolicom :) . Nosio je on sa sobom kada je uslužno brao kukuruz i jednom prilikom mu jesenas neko ukrade nju (a bila je teška sigurno preko 20 kila), kanister sa 30 litara nafte, gomilu alata i čitavu rezervnu gumu od kombajna sa felgom, sve to u sred polja gdje nema žive duše 5 kilometara okolo niti ikakvog puta kojim može proći auto. Kako bi ta dizalica sad dobro došla...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,315
Taj lopov nije bil sam jer njegova leđa nebi mogla podnesti taj silni teret
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
@Cowboy, čini mi se da si na dobrom putu da shvatiš da to nejde van na prešu, nego samo na opisani način. Bumo pričekali da Lisnik dojde sa izvještajem sa terena, ali po slikama mi sve smrdi na to.
Uglavnom prednji poklopčić i reduktor nije potrebno rastavljati.

@Zombie, skidanje aksijalnih ti je Cowboy slikovno pojasnil, reduktor ti nemože pasti na nogu jer ionak moraš izbiti barem jednu košuljicu, a i kad izbiješ obje, nema šanse da ti opadne.
Onu zaštitnu gumicu koju je Cowboy spominjal metni novu jer budu inače za šas trebali novi ležaji (košta par kn)
Vijci kojima rasprešavaš reduktor su (čini mi se) M12x1,25. Kreneš sa kračima, a završavaš sa duljima.
Kaj se tiče motaže nije potrebna preša. Staviš reduktor na panj odgovarajuče visine, podklocaš kak ti paše, na onaj izvađeni dio staviš dizalicu, a prije svega toga tu prešu instaliraš ispod kakvog dobro armiranog nadvoja i onda samo pumpaš.
Prije sastavljanja bilo kojeg dijela, potrebno je podmazati tovatnom mašču (na suho nema šanse);)


Mi smo to radili na presu jer sa vijcima jednostavno nije išlo! Radili smo na presi, čini mi se od 20 t. u firmi "FAMOK" Kostajnica. A sastavljali smo na ovaj opisan način sa dizalicom u garaži pod gredom :supz: dizalica od 12 t. i ide kao od šale, prava stvar :supz:
Taj lopov nije bil sam jer njegova leđa nebi mogla podnesti taj silni teret

Kad je krađa u pitanju prosto je nevjerovatno koliko čovjek može poneti? Slušao sam od rođaka kad mu je neki cigić u firmi ukrao akumulator iz traktora. Kad su ga uhvatili, priznao je da je akumulator od 180 Ah nosio skoro čitavih 300 m bez stajanja do prvog šumarka i tu ga je tek spustio na zemlju!?
Lopovi su spremni na sve. U Srbiji na PK Imlek su dvojica lopova sami krali čak one kockaste big bale, natovare je na auto prikolicu i bjež. Nikome nije bilo jasno kako je natovare. Kad su ih uhvatili na djelu tad su vidjeli da oni preseku one 4 špage koje okolo drže balu i onda kad se raspadne, one male bale samo nabacaju na prikolicu :p
Lopovi su vrlo hrabri, domišljati i snalažljivi i nemojte sumnjati u njihove sposobnosti. :weedman:
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Na čiji se ovo post odnosi :scratch

cowboy-čitaj malo temu i pogledaj rasprave...mislim svi ste se na tomu počeli osavljati ko da ste svu pamet sveta pobrali(figurativno rečeno ne odnosi se na tebe bez zamjerke)...dečki pa dajte malo razmišljajte kaj pišete...čovijek znak kolko ima zemlje i dali mu je to dosta...i to vam lijepo govori a svi tupe po svome...

Vjerovatno lik pogriješio temu.

ne nisam pogriješio temu nego ste toliko zaokupljeni time da traktor 50 konja vuće dvije brazde...hallooo pa pustite čovjeka da radi po svome...

bez zamjerke...
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
890
ja ipak mislim da si promašio temu ili se malo zakasnio, jer već 4 stranice unazad se raspravlja od rastavljanju desnog točka prednje vuče radi promjenje semeringa, a 2 strane prije toga o kupovini koja je propala. ne znam o čijoj ti zemlji pričaš i o traktoru od 50ks i dva pluga, možda o mom postu prije 10 stranica, u vezi zetora 3340 i pluga 2x12".
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
cowboy-čitaj malo temu i pogledaj rasprave...mislim svi ste se na tomu počeli osavljati ko da ste svu pamet sveta pobrali(figurativno rečeno ne odnosi se na tebe bez zamjerke)...dečki pa dajte malo razmišljajte kaj pišete...čovijek znak kolko ima zemlje i dali mu je to dosta...i to vam lijepo govori a svi tupe po svome...
Ja čitam temu ali je ti očigledno ne pratiš...:!:
Da bi izbjegao nesporazum, ubuduće citiraj post na koji se odnosi tvoj odgovor, ako taj post nije na stranici na kojoj odgovaraš.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
sta mislite o ugradnji mazalica na ove aksijalne lezajeve?
dali ima potrebe jos nisam otvaro da vidim kakvi su al sam dizo na proljece traktor na dizalicu i tockovi nisu imali lufta dal se tu kad ubaci kakva mast ili nesto slicno ??
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,315
Mazalica nema, a bil bi ih malo problem i ugraditi. Ustvari možda i nebi, ali bi tokar imal posla, nosači blatobrana malo smetaju i tak ............. Ali dalo bi se.
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Može li se doći do kočionog cilindra u zadnjem točku kod zetora bez skidanja kabine? Znam da treba skinuti komplet bočni reduktor ali ne znam može li se on izvaditi bez skidanja kabine, kod mene je ona velika češka kabina. Gubi mi ulje na lijevom cilindru, nestane ulje iz flašice a nije na crijevima, tu je sve suho pa sam zaključio da curi na samom cilindru ili na spoju bakarne cijevi i cilindra.
 

Najnoviji postovi

Na vrh