• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
nemoj rasklpati kardan već odvrni onu veliku maticu, obićno ne pušta ulje na semeringu već na gumici (o ring) koja se nalazi ispod matice, za odvrtanje matice malo obrusi okasti ključ 24 i to onaj što na drugoj strani ima vilasti ključ 24 . sretno i ja sam to radio prošle godine i uspio sam
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
nemoj rasklpati kardan već odvrni onu veliku maticu, obićno ne pušta ulje na semeringu već na gumici (o ring) koja se nalazi ispod matice, za odvrtanje matice malo obrusi okasti ključ 24 i to onaj što na drugoj strani ima vilasti ključ 24 . sretno i ja sam to radio prošle godine i uspio sam

Hvala mnogo, tako cu uraditi! Jel moram skidati kardan sa prednje strane, tj. na ulazu u prednji diferencijal gdje ima ona spojnica sa 6 šarafa?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,320
Na polugicu sa slike ne ide obična licnasta sajla već sajla koja je od jedne debele elastične žice. Ja sam kupio u Rumi od nekog auta paše, platio 1 euro 3 metra, samo osjekao na mjeru i ubacio u moju košuljicu. Pomoću te ručice se uključuje i isključuje grijanje.

Jel skidao mozda neko kardan prednje vuče sa Zetora, kako se rasklapa zglob a da se nešto ne zezne? Primijetio sam da malo bali dole semering na izlazu prednje vuče (dole na mjenjaču) pa bih zamijenio i taj semering prije početka sezone al ne smijem da krenem da rasklapam zglob, ne znam šta bi mi od alata trebalo? Inače treba skinuti zglob, odviti veliki zavrtanj, izvući polovinu zgloba koja je ostala sa ožljebljenog vratila, izvaditi zamijeniti semering i sve vratiti (prije toga naravno ispustiti ulje). U principu je vrlo jednostavno al ne znam kako da rasklopim kardan. Znam u principu kako se to radi, sredjivao sam male kardane od balerine i krunjača za kukuruz al me strah da ne zeznem šta.
Jel ti hočeš rastaviti zglob kardana da zamjeniš križ ili skidaš da bi zamjenil O-ring?
O-ringa ima dvije vrste. Baš O-ring ili konusna gumica. I kod jednog i kod drugog ako ima lufta na zubima, na izlazu iz diferencijala, teško da buš zabrtvil.
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Malo bali ulje tu, zglob kardana je OK, pa sam mislio da zamijenim taj semering i taj O-ring. NIje mi jasno gdje dodje taj konusni prsten, na slici u katalogu ga nema, prikazan je samo O-ring 65x3 i semering 45x60x7.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,320
Imaš tipova koji imaju O-ring, a i tipova kod kojih je (slično o-ringu) konusna gumica. Po mojem bolja izvedba.
Znači, semering brtvi na onoj flanđi na koju se šarafi kardan (4 vijka sa maticama M10), a ta flanđa se steže maticom na ozubljenu osovinu konusnog zupčanika koja izlaci iz diferencijala. Nekaj mora brtviti i na tim zubima da kroz njih nebi izlazilo ulje pa je tu ugrađeno jedno od navedenih brtvljenja. Ako flanđa ima lufta (kad je stegnuta ako se klima) ulje prolazi. U tom slučaju je potrebna dorada.
Ne zaboravi uzeti brtvu koja ide između flanđe i kardana, puno pomaže u slučaju da ima malo lufta.
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Nismo se mi razumjeli. Meni ulje kapa na sredini traktora, na izlazu iz mjenjača, ne na ulazu u prednji diferencijal.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Nismo se mi razumjeli. Meni ulje kapa na sredini traktora, na izlazu iz mjenjača, ne na ulazu u prednji diferencijal.

Ako ti ulje curi na polugi uključivanja mjenjača,koja nosi viljušku,tamo ima 2 uljna oringa. Mislim da sta oko 15 i 22. Ako želiš promjeniti ova dva,ne trebaš razšraufati ništa samo trebaš pustiti ulje i jedan čaroban trik pa ide.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,320
Nismo se mi razumjeli. Meni ulje kapa na sredini traktora, na izlazu iz mjenjača, ne na ulazu u prednji diferencijal.
Nismo da, ali isto ti je to. Ne baš do u detalj, ali princip brtvljenja je isti.

Ako ti ulje curi na polugi uključivanja mjenjača,koja nosi viljušku,tamo ima 2 uljna oringa. Mislim da sta oko 15 i 22. Ako želiš promjeniti ova dva,ne trebaš razšraufati ništa samo trebaš pustiti ulje i jedan čaroban trik pa ide.
Koji čaroban trik imaš za zamjenu O-ringa na poluzi?
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Nismo da, ali isto ti je to. Ne baš do u detalj, ali princip brtvljenja je isti.


Koji čaroban trik imaš za zamjenu O-ringa na poluzi?
Mah ništa takvog,šta ti ne bih znao:)Ma ti si mehaničar ne ja hehe.

U isto vrjeme guram odmah za polugu nešto 10 mm debelega i pustim u rupi,međuvremeno,kad mjenjavam Oringa,onda guram suprotnom redu nazad i vrtim polugu,da uglavi u kajlo u viljuški i evo ti. No ne ide bez psovanja svega ali ne treba razdrmati sve spodaj kočišta. Jedanput mi uskoro glavo razklao majke mi...udario mimo glave i na tla i razdrmalo kutijo gedore ključa:madmana::scratch
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,320
Onu deblju stranu buš tak možda i promjenil,ali onu tanju nema teoretske šanse. Nemaš ju kam gurnuti.
Znači nedovršen posel ;)
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Onu deblju stranu buš tak možda i promjenil,ali onu tanju nema teoretske šanse. Nemaš ju kam gurnuti.
Znači nedovršen posel ;)

Zakaj da mjenja oba ringa odjednom pa dvaput je dvaput !!!!!! Kod skidanja male getribe skineš dva vijka staviš dvije navojne šipke i neće ispasti kad vračaš imaš od njih vodilice nisu skupe a pomažu :prayer:
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Onu deblju stranu buš tak možda i promjenil,ali onu tanju nema teoretske šanse. Nemaš ju kam gurnuti.
Znači nedovršen posel ;)

Pa najdebliji čavao(žebelj-cvek)dolžine 23 gurneš za polugo i pustiš ga u rupi,da drži viljušku,da ne padne unutra u kočište i Oringe slobodno probjeniš na polugi u miru na stolici.Onda guraš sa polugu čavao nazad van.Držiš ga malo prema polugi,da prehitno ne izpadne, polugo pa vrtiš,da zaglavi viljušku. No nemaš 100% mogučnost da uspeš a imaš veliko mogučnost. Samo da nije moguče Marfy kdje pored tebe kada šaraufaš hehe
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,320
Probal jednom, nisam uspio i čao đaci.
Poispadale kocke sa vilice u sastavljanju,a umjesto osovine sam koristil deblji komad.
Nije bitno, posel je skoro isti, ali živčeki ;)
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Pa najdebliji čavao(žebelj-cvek)dolžine 23 gurneš za polugo i pustiš ga u rupi,da drži viljušku,da ne padne unutra u kočište i Oringe slobodno probjeniš na polugi u miru na stolici.Onda guraš sa polugu čavao nazad van.Držiš ga malo prema polugi,da prehitno ne izpadne, polugo pa vrtiš,da zaglavi viljušku. No nemaš 100% mogučnost da uspeš a imaš veliko mogučnost. Samo da nije moguče Marfy kdje pored tebe kada šaraufaš hehe

Rajder to je posel za ginekologa kad ispustiš ulje za pol sata skineš getribu promjeniš o ringe i vratiš jedino kaj treba novi dihtung usput vidiš kakvi su svi djelovi u njoj :finga:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,320
Rajder to je posel za ginekologa kad ispustiš ulje za pol sata skineš getribu promjeniš o ringe i vratiš jedino kaj treba novi dihtung usput vidiš kakvi su svi djelovi u njoj :finga:
I usput ober špenu sa dna iste :lol:
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ne curi na poluzi uključivanja već na izlazu, gdje izlazi kardan.

Opet na početku skini sve dole promjeni o ringe semering provjeri konusne ležaje sve operi i vrati natrag i mora da dihta i radi !!!!! Ali pazi da ti ne pušta negdje drugdje i bočni reduktori imaju ulje :gitarist::gitarist::finga::finga:
 

Najnoviji postovi

Na vrh