• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Evo jos koja slicica .
Kad se sve namontira srednji zupcanik se moze ubaciti kad se izvadi jedan od tri zupcanika na reduktoru.
dsc06124x.jpg

Vađenje bolcna zupcanika se radi kao sto je prikazano na slici.U bolcnu ima urezan navoj M8.
dsc06090j.jpg

Lezaj je sastavljen od valjcica.
dsc06123hz.jpg

Nabijanje velikog lezaja.
dsc06119jk.jpg

Zavrsni rad.Oslonac ispod ide na dio sa zupcanicima ne na felgu(teg).
dsc06121xm.jpg
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
nisam jos uopce cackao oko prednjeg kraja pa me zanima kakvo ulje i koliko litara otprilike ide u prednju vucu na 6340 i na koliko sati se mijenja?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
nisam jos uopce cackao oko prednjeg kraja pa me zanima kakvo ulje i koliko litara otprilike ide u prednju vucu na 6340 i na koliko sati se mijenja?
Ispustiš staro i vidiš kolko ga je otprilike bilo (ono 10 litara ti bu najtaman (5 n+mislim da nebu dost) za reduktore i vuču, ako kaj ostane nije neka frka)
Mjenja se .................. ovisno o gospodaru, ali svakih par let slobodno.
Hipenol
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
haha,mislim da budem ipak malo cesce mijenjal. hvala za odgovor. i sad me jos zanima jedna stvar.
promijenili smo ulje u motoru kad smo kupili traktor. od onda je napravio nekih 25-30rs,samo u voznji. i sad ja skuzim da malo kaplje dole na cepu na karteru,nije bio dovoljno pritegnut.i par kapi kapne na odusku,i vidim da je ulje vec potpuno crno. je li to normalno?
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
haha,mislim da budem ipak malo cesce mijenjal. hvala za odgovor. i sad me jos zanima jedna stvar.
promijenili smo ulje u motoru kad smo kupili traktor. od onda je napravio nekih 25-30rs,samo u voznji. i sad ja skuzim da malo kaplje dole na cepu na karteru,nije bio dovoljno pritegnut.i par kapi kapne na odusku,i vidim da je ulje vec potpuno crno. je li to normalno?
nije normalno stegni cep mozda samo nisi staro dobro ispustio za 25 30 sati ono bi tek trebalo bit malo uprljano jer to je sad sigurno mijenjano pred zimu i to je vecina voznja po cesti malo oranja
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
nije uopce traktor orao,malo sam se samo vozio okolo. kad sam s prstom prosao po tom cepu i odusku,vidio sam da je crno. a kad smo ispustali,ostavili smo da se cijedi oko sat i pol.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Sve ti zavisi od traktora do traktora, npr 565 i 539, staro ulje se ispusti, iscjedi se koj isat, novo ulje unutra staviš, zapališ ga i več lagano poprime crnu boju, nije baš onako čisto, nakon par sati je normalno crno, vele neki stari majstori da se skine garež sa sklopova i zato ulje pocrni, vele da je to u svakom slučaju dobro.
Dok pak Fiat od kuma, on kakvo ulje stavi, tako nakon 200-250 rh i ispušta, potpuno čisto. Zaključak, nema gareži u motoru-vrhunski dobro napravljen motor :)
Za Zetora neznam, ali nema on ništ usavršaniji motor od imt-a, tak da po meni ne smeta ništ ako je novo ulje pocrnilo, to se spriječiti neda, a ne smeta ničemu.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
mislim da si u pravu. rekao je sad stari da bi mozda bilo dobro natociti novo ulje,ali bi valjda rezultat bio isti.
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
Sve ti zavisi od traktora do traktora, npr 565 i 539, staro ulje se ispusti, iscjedi se koj isat, novo ulje unutra staviš, zapališ ga i več lagano poprime crnu boju, nije baš onako čisto, nakon par sati je normalno crno, vele neki stari majstori da se skine garež sa sklopova i zato ulje pocrni, vele da je to u svakom slučaju dobro.
Dok pak Fiat od kuma, on kakvo ulje stavi, tako nakon 200-250 rh i ispušta, potpuno čisto. Zaključak, nema gareži u motoru-vrhunski dobro napravljen motor :)
Za Zetora neznam, ali nema on ništ usavršaniji motor od imt-a, tak da po meni ne smeta ništ ako je novo ulje pocrnilo, to se spriječiti neda, a ne smeta ničemu.

slažem se da su fiati super motori super, ali ima još jedn astvar.
to je hlađenje ulja, jer fiat vjerojatno ima aktivno hlađenje ulja, tj. hlađenje vodom, pa ulje ne stari tako brzo, jer ulje na npr 160°c stari i do 10 puta brže nego na 100°c , (oksidacija ulja).

sprečavanje takve oksidacije je bio jedan od preduvjeta podizanja intervala izmjene ulja sa 100 rh na 250 ili više kod većine proizvođaća motora(možda i svih).
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
890
mi kad mjenjamo ulje, stavimo traktor negdje na nagib, da se nagne malo na onu stranu gdje je čep na karteru i kad sve ulje iscuri ulijemo pola litre da ulje proleti kroz motor i to ulje isto izađe crno, pobere ono smeće na dnu, idući put to probaj napravit i vidićeš da će bit bolje, nama su se bile skorile gumice na filterima i morali smo skidati filtere, i ulje je bilo malo potamnilo, a tad je imao oko 40 sati od promjene.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
znaci da bude nagnut ulijevo? (ako se gleda iz kabine)
iduci put sigurno tako radim! :)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Nije greška isprobavati i probati da bude bolje, ali sve je to bacanje još uvijek dobrog ulja, pogotovo ovo što si reko da bi sad opet stavio novo ulje nakon tih par sati koje si napravio.
E da su ona vremena dok su ljudi radili u čazmatransu, njihovi traktori su svakih 70-100 rh imali novo ulje...heheh
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
mogao bih to ulje utociti u malog fergusona,on se sigurno ne bi bunio... ali nek zasad bude jos ovako. je,ko i moj poznanik... radio u mlinu,tamo su imali neka ulja za strojeve,on je u svom zetoru mijenjao valjda svakih 25 sati...:biggrin:
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
890
sad ne znam napamet na koju stranu, ne pamtim takve stvari, kad mjenjam samo pogledam i tako naštimam. mislim da je nalijevo kad gledaš iz kabine, ma bitno je da je ispust na onoj nižoj strani.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
ja na zekanu mjenjam svakih 200rs i točim super 5 ili super turbo,nikad ga ne naginjem i ne čekam da se skroz iscjedi...do kakvih 50 rs je sasvim čisto žuto,a nakon toga počinje lagano crnjeti,zavisno od opterečenja koje radi,a do 200 je skroz crno...za razliku od ferka kojem odmah pocrni čim prvi put upališ motor nakon izmjene...:tractor:
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
na 7340 svakih 100 sati...lagano potamni-INA TURBO
na 4320 svakih 100 sati(iako mi je vura stala,znam odprilike) i isto potamni lagano-SUPER 5
na 539 svakih 100 sati...crno ko noć-SUPER 5
 

Najnoviji postovi

Na vrh