• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
a koja je razlika između super 5 i turba ili je taj samo za turbo motore

Pa INA TURBO je za motore sa turbinom, prvenstveno
SUPER 5 i SUPER 3 za obične, atmosferske motore

razliku u specifikacijama, iskreno, neznam...

znam samo da su ta Inina ulja vrhunske kakvoće, i to je provjereno.
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
890
kod mene ide nekad super 3 a nekad 5 kako pogodi, ali ja mjenjam ulje na 100sati i to napravi u 2 godine, znači mjenjam svake 2 god i to više zbog starosti ulja nego što je crno, još bi ono moglo napravit 50 sati bez problema jer nije crno kad ga mjenjamo.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
na 7340 svakih 100 sati...lagano potamni-INA TURBO
na 4320 svakih 100 sati(iako mi je vura stala,znam odprilike) i isto potamni lagano-SUPER 5
na 539 svakih 100 sati...crno ko noć-SUPER 5

Ima se kolega, jel?:icon_e_biggrin::icon_e_biggrin:
Nego, daj onda dok to ulje spustiš z zetora nakon 100rh, spremi mi ga dojdem ja po njega, to se procjedi kroz najlonku i za 565 još super ulje, još 100 sati ja odradim
s njime:icon_thumright::8)::icon_e_biggrin::icon_e_biggrin: hehehe.....:(rofl):
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
haha,mislim da budem ipak malo cesce mijenjal. hvala za odgovor. i sad me jos zanima jedna stvar.
promijenili smo ulje u motoru kad smo kupili traktor. od onda je napravio nekih 25-30rs,samo u voznji. i sad ja skuzim da malo kaplje dole na cepu na karteru,nije bio dovoljno pritegnut.i par kapi kapne na odusku,i vidim da je ulje vec potpuno crno. je li to normalno?
Više nego normalno za lagano propuhali motor. I kaj se oduška tiče, a i kaj se zatamljenja ulja tiče.

Traktor možeš naginjati ljevo, desno, gore, dole, moreš ga i naopačke okrenuti, ali prilikom ispuštanja u njemu ostane još par deci ulja u kojekakvim kanalima, uljnoj pumpi, glavama ...................a o naslagama na stjenkama da ni ne pričam. Kad on to prilikom paljenja promješa ulje je začas tamnije.

Ko ima vremena, izmjenu ulja je najbolje obaviti preko noči.
Motor mora biti zagrijan na radnu temperaturu ili da prethodno nije paljen cjeli dan.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
kod mene ide nekad super 3 a nekad 5 kako pogodi, ali ja mjenjam ulje na 100sati i to napravi u 2 godine, znači mjenjam svake 2 god i to više zbog starosti ulja nego što je crno, još bi ono moglo napravit 50 sati bez problema jer nije crno kad ga mjenjamo.
To kaj nije crno ne znači da nije odradilo svoje
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
890
a znaš ono ima se može se, ma šalim se malo, mi ga tako mjenjamo svake 2 god, bar je to zaslužio, a ono je malo pocrnilo, nije ko ugljen.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
To kaj nije crno ne znači da nije odradilo svoje
slažem se potpuno...čak sam čul da ulje koje je u traktoru koji je tri dana pod silokombajnom treba izmjenu iako nema ni 50rs...sad...kolko tu ima istine,neznam...:icon_scratch:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Automobili, viličari ............ plinaši, skoro nikad ne zacrne ulje.
Jel treba više uopče kaj pisati o ostatku pogonskih goriva?
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Ima se kolega, jel?:icon_e_biggrin::icon_e_biggrin:
Nego, daj onda dok to ulje spustiš z zetora nakon 100rh, spremi mi ga dojdem ja po njega, to se procjedi kroz najlonku i za 565 još super ulje, još 100 sati ja odradim
s njime:icon_thumright::8)::icon_e_biggrin::icon_e_biggrin: hehehe.....:(rofl):


bez toga nejde, nebi bili takvi motori da se ne paze...

hehe, dojdi...na vrtu ti je bačva z rabljenem uljem pa sipaj u 565-bude vesel!
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Više nego normalno za lagano propuhali motor. I kaj se oduška tiče, a i kaj se zatamljenja ulja tiče.

Traktor možeš naginjati ljevo, desno, gore, dole, moreš ga i naopačke okrenuti, ali prilikom ispuštanja u njemu ostane još par deci ulja u kojekakvim kanalima, uljnoj pumpi, glavama ...................a o naslagama na stjenkama da ni ne pričam. Kad on to prilikom paljenja promješa ulje je začas tamnije.

Ko ima vremena, izmjenu ulja je najbolje obaviti preko noči.
Motor mora biti zagrijan na radnu temperaturu ili da prethodno nije paljen cjeli dan.

kak mislis propuhali motor? dihtunzi glave ili kaj? inace je traktor posvuda suh,nije ni mogao kod mene procuriti,ali kad smo ga kupili tjerali smo ga 120km sa gasom do poda,na obrtomjeru taman do crvenog,i nigdje nista...

u odusku ima po stijenkama nekakve nakupine,pretpostavljam prasine koja s godinama uđe unutra i pomijesa se s uljem,mozda ovo cisto ulje kak klizi po tome se i zaprlja... ne znam. imam od pocetka neke dvojbe u vezi s tim traktorom. malo me i muci kaj dosta dimi kad se hladan upali,onak plavo crno...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Kak mislim?
Pa ono, nije novi, neke vure je več natukel, kakvo je bilo održavanje prije tebe, ................
Propuhal na odušak, a ne na kiler
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
to je istina... ima 2280h,jedno 70% sam siguran da su to tocni sati,radil je u vocnjaku,i nekaj sitno poljoprivrede...al prijasnji gazda veli da su tocili u njega neko caterpillarovo americko ulje za buldozere (kojih on ima par komada) i da se to ulje mijenja na 500rs... po tome ispada da su u njemu promijenili samo 3-5 puta ulje... koliko moze to biti zdravo za motor ne znam... al me nekak brine taj dim kod paljenja...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Ako pali sad po ovoj zimi malo prerešetaj ventile i dize, za svaki slučaj, i teraj dalje.
Kad se on prigrije sve to sjedne na svoje mjesto.
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
to je istina... ima 2280h,jedno 70% sam siguran da su to tocni sati,radil je u vocnjaku,i nekaj sitno poljoprivrede...al prijasnji gazda veli da su tocili u njega neko caterpillarovo americko ulje za buldozere (kojih on ima par komada) i da se to ulje mijenja na 500rs... po tome ispada da su u njemu promijenili samo 3-5 puta ulje... koliko moze to biti zdravo za motor ne znam... al me nekak brine taj dim kod paljenja...


hmmm...veliš plavo dimi kod ppaljenja??kak dugo?kak inače dela traktor? el dimi pri opterečenju?
neznam ja kakvo je to ulje taj gazda točil ali ne sluti mi na ispravan čin!

si ti čistil onaj "filter" od špene, tj nečistoća?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
on je vecinom u garazi,tamo je malo toplije,nikad ispod nule. upali dobro,ali onda jedan cas dima ima sva sila. vec sam razmisljao o prestelavanju dizna i ventila,ali nema dobrog majstora. nije to ne znam kakav zahvat,no tu su sami lopovi kod mene...


EDIT:

@ šanana- pa ono,nekih dvije tri minute...inace radi dobro,mirno,a opteretili ga jos nismo,jedino ako mu stisnes gas naglo,onda nisam primijetil nikaj posebno,zdimi malo kak i svaki...
na koji tocno filter mislis? filter ulja je novi...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
ali nema dobrog majstora. nije to ne znam kakav zahvat,no tu su sami lopovi kod mene...
Onda preštelaj ventile sam, a dize nosi nekom bošisti.

A ti pošten među njima :icon_cool:
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Koji filter? Centrifugalni ili zračni?

pa onaj centrifugalni...koji skuplja "špenu" iz ulja!
tam na levoj strani motora...


a čuj, nebi bilo loše na traktoru napravit kompletan servis, sve tekućine promjeniti, sve filtere i poštelati ventile

kontaktiraj nekog boljeg majstora, odma bude videl kaj je!
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
haha,ja s traktorom radim od malih nogu,al do sad je uvijek moje bilo samo da tocim i vozim,eventualno pogledam vodu u kileru,za ostalo je bil zaduzen stari, al ovo je sad moj traktor,i ja sam sad zaduzen za njega... nemam ja takvog iskustva da idem prckat po motoru.
kolko sam posten ne znam,al uvijek se sve posteno placa,a velikom vecinom nisu majstori zasluzili nista jer nisu nista ni popravili...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
pa onaj centrifugalni...koji skuplja "špenu" iz ulja!
tam na levoj strani motora...
Kakve veze ima centrifugalni filter ulja sa dimom iz auspuha?
I nije na levoj nego je na desnoj strani motora
 

Najnoviji postovi

Na vrh