• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Upravu ste kad je zakvacena poteznica na najdoljnoj rupi nema reakcije finog podešavanja kad je u najgornjem reakcija je najjača,al kod zetora postoji mogućnost odabira uključivanja fine hidraulike isključivanja ona magična ručka sa slovima P M D koju većina istočnih traktora starije generacije nema a i neki zapadnjaci.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,212
Ja vecinom sve kopcim u najgornju rupu i kod oranja mi je pod obavezno u najgornjoj zbog odaziva hidraulika tj. rada fine hidraulike.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,979
Upravu ste kad je zakvacena poteznica na najdoljnoj rupi nema reakcije finog podešavanja kad je u najgornjem reakcija je najjača, al kod zetora postoji mogućnost odabira uključivanja fine hidraulike isključivanja ona magična ručka sa slovima P M D koju većina istočnih traktora starije generacije nema a i neki zapadnjaci.
Ovo je samo djelomično točno.
Radi toga kaj Zetor ima M (mix) položaj, većina ljudi regulaciju drži u tom položaju (jer je tak došlo i iz tvornice). Radi toga većina niti nezna a niti ne razmišlja gdje bi trebalo kvačiti treću točku, već ju zakvači u gornju rupu bez rauzmišljanja.

Glede zapadnjaka: Stariji FIAT-i i njihovi klonovi imaju ručicu za izbor vrste rada: P i D, a nemaju M položaj (jer i nije nužan), IMT / MF imaju kuglice i kockice (istina, je neznam na koji se način koriste, niti čemu točno služe), a većina zapadnjaka (koji nemaju EHR) ima dvije ručice: jednu za dizanje-spuštanje, odnosno zadavanje položaja u P načinu, i drugu, koja služi za odabir veličine vučnog otpora, odnosno kad je skroz spuštena hidraulika radi u P položaju. Ta druga ručica se ponaša kao da imaš promjenjivu jačinu regulacije vučnog otpora (zapravo povratne veze) od P do D (ili kod nekih M).

Dakle, nije Zetorova hidraulika nikakvo svemirsko čudo, već služi svrsi kojoj je namijenjena.



Ja vecinom sve kopcim u najgornju rupu i kod oranja mi je pod obavezno u najgornjoj zbog odaziva hidraulika tj. rada fine hidraulike.
Nije to uvijek dobro, jer na taj način preopterećuješ balansnu oprugu i razvodnik.
Mjesto priključka treće točke zavisi o veličini i težini pluga, naročito o visini poluge na plugu za koju kvačiš treću točku, kao i zemlji koju oreš.
Probaj zakvačiti za rupu niže, možda se ugodno iznenadiš :)

Za početak, bar priključke koji ne zahtjevaju regulaciju vučnog otpora (napisal sam to i par postova prije), kvači na najdonju rupu. Dugoročno ti se bu isplatilo (kroz manje rasklimano polužje i dugotrajniji razvodnik).
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,212
To mogu raditi na proximi, ali ne i na 6245 jer mi je klin prevelik pa ne može u donju rupu.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,212
Ma moraću napraviti kraći ili kupiti onaj originalni. Nego kolega jel znaš kako radi fina hidraulika na proximi posto ona ima dvije ručice hidraulike. Ako treba mogu staviti i sliku. Ugl. ja nisam baš služio kak se s tim barata jer nemam plug za njega pa da ga probam kako treba jer ta ručica može ići u plus i u minus i s tim regulirati fina hidraulika.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,979
Bum pogledal u Gudovcu, pa ti rečem.
Kaj nisi dobil upute?
Tam bi to trebalo biti opisano.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,212
Ma imam neke upute, ali to je jako slabo objašnjeno. Baš kad dođem kući ću pogledati u uputstvo i vidjeti. Ali stvar je da sam ja dobio uputstvo od 8441 onih prvih serija što su imali položaje P M D, a ovaj moj ima drugačije. Uglavnom trebalo bi biti kad se ručica pomakne u plus da hidraulika više radi, a kad se pomakne u minus da radi manje. Evo ovako to izgleda kod mene slika je moja:

 

sale_h

Član
Tu od
6 Lis 2011
Poruka
62
Hvala vam to sam od prilike svatio za one rupe znaci u gornjoj rupi hidraulika najbrze reaguje a u donjoj sve sporije OK.


E sad citao sam tamo u nekoj temi jedni oru u D polozaju i tvrde da je tako najbolje jedni oru u M polozaju. A meni se cini da je bolje u D, nisam probao to je moj zakljucak od ovoga sto sam procitao po forumu.
Pa sad mi opet recite sta je bolje D ili M.

Zanima me jos kad spustim plugove jeli trebam onu rucku za dizanje i spustanje poluga da gurnem dole skroz do kraja ili treba da podesim sa tom ruckom na koju dubinu zelim da orem?
Na plugu nema onog tocka za podesavanje dubine a i netreba da bude posto zetor ima tu finu hidrauliku.

Hvala
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kad kopcis poteznicu na gornje kopčanje traktora kopci na najgornju rupu.
Ručicu p d m stavi na srednje slovo a to je M.
Sa velikom ručkom odredis dubinu brazde i nemaš brige.
na spoju Žute i crvene boje kod mene je oko 20cm dubine.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,432
Top link stavi u drugu rupu odozgor, kao što je i ZJ rekao..

M ti je nešto između P i D, možeš orati sa M, ali D ti je u potpunosti za oranje ukoliko ne koristiš kotač, a M ti je ukoliko koristiš kotač.

Dubinu štelaš ručkom kojom dižeš-spuštaš hidraulik, što niže spustiš to dublje ore, to znaš i sam.

Oficir kod tebe je tu 20cm, a kod mene je 30cm, ali to ti dosta ovisi o zemlji, lemešima na plugu, a i samome plugu, naštimanosti pluga, brzini kojom oreš (mislim 1. 2. i te brzine, ne brzini kretanja)
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da ovisi o još faktora ta dubina nije kod svih ista.
Probal sam orat u Jednom od ova druga dva slova i nejde plug duboko stalno ga odiže.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,432
Kojom brzinom oreš? Sa M i D se može orati, M je više kao plivajući položaj, zato je ta opcija više za plug sa kotačem.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kako to misliš kojom brzinom?
Pa ako plug uma kotač onda plivajući mora biti isključen jer kotač održava dubinu.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,432
Prva, druga, treća!?!?
Pa baš zato što kotač održava dubinu treba biti plivajući, jer hidraulik onda samo služi da vuče plug, više ne mora održavati dubinu.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pa da posto ne mora održavati visinu pluga isključi se plivajući i stavi se na P ili D kotač odrzava dubinu.
Ja svoje zemlje orem u 3. brzoj.
A ti?
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,432
Ne D, jer je D regulacija sile preko hidraulika, tad kotač ne treba, to je kao fini hidraulik na IMT-u, a M je nešto između P i D.

Teža zemlja 1. brza, lakša 2. brza. Ja imam drugačiji mjenjač od tebe, tako da oremo tu negdje istom brzinom.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da upravu si.
Kod nas nitko nema kotač na plugu i svima je u oranju na M.
Kod nas je ravnica sa negdje lagani uspon.
Ja orem trećom do 27cm i tu mu je u našoj zemlji puna kapa al ide.
E da nikad nije gas na podu nego pazim da sam oko sredine zelenog polj ili malo vise.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,212
Ja uvijek orem na srednjem položaju ručice, mislim da je to M. Plug mi ima kotač i na tom položaju mi hidraulika najbolje radi. Ja sa 6245 sve orem prvom premda negdje bi i išlo drugom, ali mislim da je to prebrzo za oranje. A recimo ljetos sam orao strniste za lucernu i sve sam orao drugom pun gas, a išlo je i trećom sa iskljucenom prvom vucom i bez spere.
 

Najnoviji postovi

Na vrh