• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
A ne bi li tokar mogao napraviti prirubnice, i da ih zavariš na neki običan stari kardan?

Bio sam jučer kod drugog, objasnio s djelovima i nacrtima, kaže da se to da lako napraviti.. sad čekam da se vrijeme proljepša, pa opet traktor raskopat, kod njega i to pripasati.. Ovaj prvi kaj je trebal delat, njemu se nije dalo, a ovaj ima 3 ideje na koji način to izvesti
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Evo da ja napišem nešto o repariranju pumpe vode na starijim zetorima do negdje 98-99'.
Ovako zamjenska košta oko 300kn,dok je orginalno nova 500kn.
Ako se odlučite na reparaciju,prvo obavezno raskopat staru pumpu i vidjet koji je tip pumpe,jer postoje dvije vrste,jedna ima duže a druga krače vratilo,i ako je vratilo oštečeno treba kupit novo vratilo i to onda poskupljuje cjenu reparacije jer novo vratilo košta oko 150kn.
Set za reparaciju jedne od tih dvije je sa svime što je potrebno,a to je dva ležaja 6303 i 6203,semering 20×40×10mm,pakung,piksa i dva oringa-140kn.
Ovak izgledaju te dvije vrste vratila.
Muha pomozi oko slika:

IMG_20150205_204235.jpg


IMG_20150205_204226.jpg


IMG_20150205_201029.jpg


IMG_20150205_200342.jpg


U ovoj pumpi koja se vidi na slikama je oštečeno vratilo i pakung od hrđe jer je dosta vremena bila voda u sistemu.
Plus naslage od hrđe,pa možete zamislit koliko te naslage mogu suzit kanale u glavama i bloku i time smanjit hlađenje,pa vele neki grije se jako motor čim ga opterete,pa vele da ne valja traktor.
Naslage hrđe i ostalih komadića se često talože na dnu kilera i u kanalima kilera pa je automatski smanjen protok i oslabljeno hlađenje motora.
Evo toliko za sada od mene.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Ja sam na svom mislim majstor mi je rasklapo pumpu na 8540 jer su lezajevi otisli al semerig je drzo. Kod mene se problem javio sto nisam u Bosni nigdje imo da je kupim pa sam moro rasklapat iako pumpa nema nigdje sarafa pa je majstro grijao i rasklapao i pravio neki poseban alat za rasklapanje a kako je sklopio nisam bio tu al drzi i jos mi je ugradio mazalicu i rasklopio unutrsanje strane lezajeva i izbusio jednu malu rupicu kao odusak za tu mast :(nerd):
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Rupica postoji tvornički da ako procuri pakung voda ide van a rupica je prije semeringa da voda ne uđe u prostor ležajeva.
Tvornički su unutarnje košuljice skinute skinute i natiskana je mast koja nemre van.
Propeler se samo upreša na vratilo.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Ima kod mene ta rupica za oticanje vode prije semeringa a ovamo je on izmedju lezajeva ubacio a pakung je bio standardni sreca za ovaj nestandardni traktor za moje podrucje. Kod mene je proklizo lezaj isto ali ne na osovini nego na kucistu pumpe pa je ovaj majstor ubacio tecnog metala a sledeci put kad budem rasklapo ide na razbusivanje pa veci lezaj ubacit ako mogodnem nac da odgovarana ososvinu. Sreca taj ima iskustva stim pumpama jer je nekad tako radio i pumpe za starija auta inace zbog te pumpe mi je trakor 10 dana lezo u pola sezone dok se nije stiglo to uradit
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Oficir, na toj pumpi kaj si ti raskopal skoro da i nema kamenca. Kak inače zna biti po blokovima, glavama i pumpama.
Moral bi potražiti koju sliku da vidiš kaj je poštopano.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,354
Ima kod mene ta rupica za oticanje vode prije semeringa a ovamo je on izmedju lezajeva ubacio a pakung je bio standardni sreca za ovaj nestandardni traktor za moje podrucje. Kod mene je proklizo lezaj isto ali ne na osovini nego na kucistu pumpe pa je ovaj majstor ubacio tecnog metala a sledeci put kad budem rasklapo ide na razbusivanje pa veci lezaj ubacit ako mogodnem nac da odgovarana ososvinu. Sreca taj ima iskustva stim pumpama jer je nekad tako radio i pumpe za starija auta inace zbog te pumpe mi je trakor 10 dana lezo u pola sezone dok se nije stiglo to uradit

FeLiXxX gdje se nalazi taj majstor? Kod mene jesenas je procurila pumpa pa sam kod Nade kupio novu (Indijsku)i vjerovatno da neće dugo trajati pa da ja ovu staru pripremim za nedaj Bože. Može i u p.p.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Muha nije zaštopana nego ima malo naslaga i vratilo di je pakung je zajeđeno.
Danas mi majstor istokaril novo vratilo a ja kupio novu peraju.
Sve zajedno 102kn.
Čekam pakung pa u sastavljanje pumpe,pa još do 4 mj. moram završit još dvije i za ovo prolječe i zimu dosta pumpi vode,dolazi mi i zamjena pumpe hidraulike...
Jedino ako uleti koja od imt-a.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Pa otprilike isto kao i čelik sa manje od 1% C, dakle večina onoga kaj smatramo čelicima oko nas.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Rece gospon Kraut, koeficijent toplinskog rastezanja celika(0.6C) je 0.0000138K-1.
Dok za sivi lijev stoji 0.0000129K-1......0...500©
Ovo je losa slika iz Deckera, nazalost nemam ga u digitalnom obliku, ali ta tablica ti se nalazi na kraju poglavlja o steznom spoju.
21s84x.jpg
[/IMG]
 
Posljednje uređivanje:

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Novost iz Zetora: Najavili su suradnju s njemačkom Deutz AG kompanijom kod izrade motora 4 i 6 cilindara.. Kako komentirate to?? Hoće li sad Zekan biti bolji sa Deutz motorima i hoće li to utjecati na cijenu??
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Koliko duboko uprešaš peraju?

Novo vratilo ima nešto duži završetak od starog pa če ući nešto dublje u peraju.
Izmjerio sam kolko je peraja bila od ruba kučišta i toliko ču ju uprešat,2mm od vanjskog ruba kučišta,a ležajevi s druge strane određuju dubinu vratila.

Trebal bi sada pomoć.
Znači kad budem sastavljal kojim redosljedom da uprešavam,dal prvo ležajevi i vratilo pa peraja ili obrnuto?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Sad ja ne kontam pa kaj ležajevi , semering , distanca i pakung nejdu u kučište a piksa oringi i peraja na osovinu :icon_pray:
 

Najnoviji postovi

Na vrh