• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
A gle.. možda je neko prije mene već počupal zupčanike pa ionak budem morao sve novo unutra kupovati.. onda nebude problem :D:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,324
Dal bi koljeno vrtati da se koljenasto vratilo na zetoru vrti u ljevo
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Bilo je tu slika iz one firme gdje dvadeset-trideset Zetora radi s prednjim malčerima,ne vjerujem da su oni išli na svakome raskapat te kardane da bi mogli raditi...
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
Ma vrti se udesno, maloprije sam študirao po uputstvu... Možda neki strojevi i jesu sinhronizirani za takav rad.. Po nekoj logici, i trebali bi da se vrte isto udesno priključeni naprijed, recimo, rasipač gnojiva, itd.. Možda ima i verzija sa reduktorima na strojevima koji imaju duple izvode da se s jedne strane okreće ulijevo a s druge desno, kontra baš zbog toga
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
E to nisam znao da zekan prednjeg vrti u smjeru radilice, al kad je kolega ZJ objasnio da je među zupčanik sve mi je bilo jasno. Svaki normalni traktor ima napred getribu kaj vrti kontra, ali zetorboj, ako nutra nemaš ništa ili moraš prepraviti, napravi kako ti je ZJ reko.
Izvadiš međuzupčanik, na osovinu napraviš veći zupčanik staviš nutra i stvar riješena.
Iskreno, sad kad imam na MF-u prednji kardan, nisam baš previše oduševljen s tim. Dosta to uzima snage traktoru.
Moja logika bi bila puno efikasnija, složiti od zadnjeg kardana prijenos, osovina uzduž, naprijed prijenos i eto pogona. Jest da je komplicirano i naizgled neizgleda lijepo, ali bilo bi puno bolje i lakše traktoru, i bio bi mi puno zahvalniji i duže držao traktor.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Kikić, nebi bilo nikaj lakše. Bilo bi samo teže, radi dodatnih gubitaka u među prijenosu. Ima negdje slika iz Slovenije, gdje su ljudi na Torpedu 75 tak riješili prednji kardan.

Glede priključaka: naravno da se i ovakav prednji kardan može koristiti, ali treba kupiti priključke s takbim ulaznim smjerom vrtnje. Tu postoje nekoliko problema:
- takve je priključke teže prodati
- nema puno takvih rabljenih priključaka u ponudi
- ak se na dvorištu imaju dva različita traktora, priključci im nisu zamjenjivi
- i zadnji, kojeg sam već spomenul, Zetor ima oko 1300 rpm prednjeg kardana, dakle 1000E, pa nemre predati punu snsgu motora, već samo oko 33kW (tvornički podatak).


Muha, imaš praf. Koljenasta se vrti ri lijevo i desno, zavisi s koje strane gledaš :)
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Da vidio sam da su u Sloveniji tako radili s dužnom osovinom.
Istina da za prednjeg treba ubrzati preko prijenosa, i tu se dosta gubi na snazi, al mislim da se svejedno dobi veća izlazna snaga tako sa zadnjeg, nego sa prednjeg.
Opet, naprijed je jedan prijenos koji je tvornićki direkt s radilice. a ovdje su dva i tu možeš dobit više.
Barem je iz prakse bilo tako. Preko prijenosa si uvijek rasterecivao nešto nego direkt spojio. :icon_scratch:
Kažem, možda se varam i moja teorija nije toćna samo kažem svoje mišljenje.

I ti zetori mi nikad nisu bili jasni, uvjek nešt posebno imaju nekad dobro nekad totalni promašaj kao taj kardan prednji.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Moreš dobiti samo manje. T75 ima 540/1000 kardan, pa je bilo moguće direktno tjerati 1000 napred i otraga.
Ako imaš reduktor za prednji kardan ispred radilice, to je bolje iz nekoliko razloga:
- možeš odvojeno uključivati prednji i zadnji kardan
- prednji se vrti 1000, a zadnji može 540 ili 1000, zavisno kakav priključak tjeraš
- radilica je manje toriziono opterećena ako se moment preuzima na obje strane
- nema gubitaka prijenosa sa zadnje na prednju stranu

Dakle, bolje je ako imaš direktn pogon naprijed s radilice, i za motor i za komfor.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ova pumpa je prvi put otvorena još od 85'.
Njezin broj je 2 dok na novijim pumpama oko 95' je broj 6 i razlikuju se u unutrašnjosti.
2. Nema semering i ima drugačije vratilo i pakung.
Dok 6. ima semering.

http://postimage.org/]
IMG_20150304_191220.jpg
[/url
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Na ovoj pumpi idu nova dva ležaja,piksa i pakung.
Za 140kn bu ko nova.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,355
Kod mene je traktor 85g. a na pumpi je br.6 znači da je nekad i mijenjana,danas sam je rasklapo onaj semering bit će zajebano stavit a da se neošteti.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Moguče da je netko promjenio i stavio orginalnu.
A taj semering nije nikakakav problem utisnut.
Kaj buš mjenjal na pumpi?
 

neznam_nis

Član
Tu od
23 Ožu 2013
Poruka
71
Htio bih promijeniti semering i dihtung na kardanu jer slini ulje, ali nemogu skinut kuciste. Jel ga jos nesto drzi osim ona 4 šarafa?:mur:
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,355
Kada je procurila trgovac me navratio tako da sam kupio drugu al indijska, pa planiram ovu prepakovat, na ovoj što sam kupio na radnom kolu ima 8 onih peraja, a na staroj 12,
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,324
Htio bih promijeniti semering i dihtung na kardanu jer slini ulje, ali nemogu skinut kuciste. Jel ga jos nesto drzi osim ona 4 šarafa?:mur:
Ništ više, imaš gore dvije rupe u koje idu šarafiči M8 koje koristiš kao izvlakač.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,324
Ulje moraš ispustiti da ti se cipele ne razlepe ako poleti van.
A i diht masa bolje drži na suvo.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Jel radi?
ovo kučište u koje ulazi taj kardan,to je odliveno skupa s kolijevkom?
 

Najnoviji postovi

Na vrh