• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
Skidanje boš pumpe, jel to prekomplicirano za mene , nisam mehaničar ali znam otpustiti vijke, jedino me zabrinjava vraćanje nazad, jel može neki savjet oko demontaže i montaže?
nisam siguran za baš taj model ali sam skidao sa drugih zetora. odšeraviš sve normalno kaj ide. zetori ti imaju kao neki prsten na boš pumpi. taj prsten ima puno malih zuba i jedan veliki. znači nemožeš promašiti.
 

Stari

Član
Tu od
20 Stu 2019
Poruka
30
Znači puno jednostavnije nego na videu od torpeda, nema ništa skidati s druge strane? Kad bi bio neki video!?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Stari

Član
Tu od
20 Stu 2019
Poruka
30
Hvala "MUHA", odličan video za neiskusne a željne novog znanja! Izgleda mi dosta jednostavno ono najbitnije, uzubljenje, a onaj dio oko podmazivanja je kod moje pumpe drugačije izveden, od motora. Sutra Akcija!👍
Još samo jedno pitanje ( prije spavanja) , da li je nekako moguće elemente pumpe očistiti i podmazati bez skidanja jer je očito da se nešto zaglavilo najvjerojatnije zbog lošeg podmazivanja ili neke nečistoće (kako mi je rekao prošli vlasnik i prije 4-5 godina )
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Stari

Član
Tu od
20 Stu 2019
Poruka
30
Pozdrav, evo ja danas skinuo još pumpu, dogovorio s " bošistom" da ju pregleda ali radoznalost me nagovorila da pogledam zupčastu letvu jer su mi rekli da je moguće da se ona zaglavila pa me zanima da li ona ( ovako kako je na slici) mora ići lagano naprijed - nazad s pomjeranjem poluge gasa ili ne . Ova moja teško (jako) ide i uz pomoć odvijača???
 

Prilozi

  • received_6400947209989239.jpeg
    received_6400947209989239.jpeg
    34.2 KB · Pregleda: 16
  • received_1384252905466369.jpeg
    received_1384252905466369.jpeg
    32.1 KB · Pregleda: 16

Stari

Član
Tu od
20 Stu 2019
Poruka
30
Sad mi je sve jasno, iz nekog razloga je to kao " zapeklo" pa ne ide lagano. A gledao sam i na ovom videu
da to mora ići lagano . Hvala svima koji su mi pomogli! 👍🤗
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,523
Ništa od tuckanja. Skinul sam jučer sic i lim i rašarafil dekl al ga nisam mogel sam skinuti. Danas bum ga skinul ako najdem pomoć. Jel je razvodnik u deklu ili ostaje u bloku?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,020
Nisi ga mogel odljepiti i skinuti jer je težak?

Kompletno polužje sa razvodnikom i cilindrom ostaje u poklopcu hidraulike.
Naravno, ako ne makneš ona dva vijka ključ 24 kaj drže cilindar i ona tri (dva ključ 13 i jedan ključ 14) kaj drže razvodnik za poklopac.
Skidaš samo one uokolo na ključ 19. Ove ostale možeš popustiti da bi ti kasnije kad bu poklopac dole lakše ih bilo odšarafiti.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,523
Uspel sa ga odljepiti i malo podići al maknuti ga nisam mogel sam. Posudil sam kettenzug pa bum ga probal za gredu skopčati i podići. Da, samo sam poskidal one M12 kaj su okolo, ostalo nisam diral. I crijeva od izvoda su gore ostala.
PS Kak bum znal gde dolaze ručice u odnosu na razvodnik kad one ostaju u deklu?
 

Stari

Član
Tu od
20 Stu 2019
Poruka
30
Tak je, na njih sam mislil. Na prvoj slici tam u stedini se vidi uskočnik. Možeš i njega izvaditi pa onda torzinu sa kontra strane izbiti van ali meni je lakše skinuti ta dva vijka i na taj način ju odzubiti.
Kad ju izvadiš onda buš mogel pomakivati ovaj dio koji si otkopčal i probati jel ima kakve promjene.
Kad bus vračal torzionu treba ju uzubiti na mjesto da razmak između poklopca i onog gore kao čekiča koji upinje u poklopac bude takav kakav je sad.
Nemreš puno fulati jer ako zamaknes za zub razlika je velika, a zub kontra nemreš sastaviti.
Pozdrav "MUHA", ako sam dobro shvatio torziona osovina se može skinuti bez skidanja poklopca hidraulika, meni curi ( slini) ulje na mjestu obilježenom na slici, znači ako osovinu izvadim van onda mogu zamijeniti O Ringe koje su najvjerojatnije uzrok propuštanja ulja?

Ulje od volana je prema uputama hidraol, u motoru super 5, ako se i" malo" pomiješaju ne bi trebalo biti neki veliki problem, a usput " bošista" kaže da je do goriva ( plavog dizela) , da ima "nešto" u mom rezervoaru što zbog male tolerancije dijelova boš pumpe ( koje treba pokretati zubna letva) i stvaranja nekog lijepljivog " filma" nakon stajanja dolazi do " zapeknuća" u položaju gašenja pa letva ne može pokrenuti dio ( pri dodavanju gasa)koji otvara dovod goriva u PVP.

Ulje od volana je prema uputama hidraol, u motoru super 5, ako se i" malo" pomiješaju ne bi trebalo biti neki veliki problem, a usput " bošista" kaže da je do goriva ( plavog dizela) , da ima "nešto" u mom rezervoaru što zbog male tolerancije dijelova boš pumpe ( koje treba pokretati zubna letva) i stvaranja nekog lijepljivog " filma" nakon stajanja dolazi do " zapeknuća" u položaju gašenja pa letva ne može pokrenuti dio ( pri dodavanju gasa)koji otvara dovod goriva u PVP.
A kako je airbox riješio problem?
 

Prilozi

  • IMG_20230721_112241_770.jpg
    IMG_20230721_112241_770.jpg
    52.9 KB · Pregleda: 5

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,020
Uspel sa ga odljepiti i malo podići al maknuti ga nisam mogel sam. Posudil sam kettenzug pa bum ga probal za gredu skopčati i podići. Da, samo sam poskidal one M12 kaj su okolo, ostalo nisam diral. I crijeva od izvoda su gore ostala.
PS Kak bum znal gde dolaze ručice u odnosu na razvodnik kad one ostaju u deklu?

Skini crijeva, samo ti budu smetala kad buš trebal okrenuti poklopac naopačke.

Sam razvodnik da bi skinul moraš otpustiti ona tri vijka kaj sam spomenul, moraš skinuti crijeva i one redukcije na koje su crijeva šupljim vijcima spojene.
I moraš izbiti štift i izvaditi ručicu regulatora brzine.
I onda ti je ostalo još samo otkopčati dva bolcna. Jedan od kiper ventila i jedan od klipiča koji regulira visinu.
Nakon toga razvodnik ide van.

Slike hidraulika su od Ursusa ali to je isto, ne baš isto, ali skoro isto.
Ono kaj je tebi za vađenje razvodnika bitno je isto.





Možeš izvaditi i na način da ne otkopčavaš klipič razvodnika, malo je nezgodno zbog onog regulatora brzine dizanja kojeg Ursus nema ali da se i tak.
Meni osobno je draži onaj način prije.

 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,020
Pozdrav "MUHA", ako sam dobro shvatio torziona osovina se može skinuti bez skidanja poklopca hidraulika, meni curi ( slini) ulje na mjestu obilježenom na slici, znači ako osovinu izvadim van onda mogu zamijeniti O Ringe koje su najvjerojatnije uzrok propuštanja ulja?
Ebaj ga, opet se bum poral poslužiti Ursulinim slikama jer Zeksove nemam pojma gde su mi....
Ista stvar samo drugačija farba je kod njih oko te torzione.

Torzina se može izvaditi i zamjeniti, ali se ne mogu zamjeniti ovi orinzi na čahuri u koju torziona dolazi.
Možeš zamjeniti vanjske oringe, za silu uz muku bi se dalo i desnu unutarnju iskopati van, ali lijevu unutarnju nema šanse dok čahuru ne izvadiš van.
Da bi to napravil kak treba treba skinuti poklopac i izvaditi čahuru torzine van i po potrebi ju zamjeniti, ili popraviti.

 

Dume97

Novi član
Tu od
11 Velj 2021
Poruka
6
Pozdrav . Ima li tko iskustva sa klipovima sa 3 i 4 karike za Zetor 7245 fi102
U originalu su bili sa 3 karike sada su sa 4 karike ugrađeni sklopovi . Klipovi vizualno imaju različitu “čašicu” za vrtloženje smjese ( mjerena je volumenski ide ista količina tekućine) . Stvar je u tome da traktor prije generalke je bio jako slab popucane karike na 3 klipa, dimi ,ulje na odušak … Sada je odušak fantastičan , traktor je neznatno jači i jednostvano nije to to kaj bi trebalo bit, generalka je rađena u zimi i po zimi nije baš nešto veselo ni palio , sada pali odmah . Da napomenem pumpa i dize su bile na reparaturi ( o kvaliteti ne mogu reć ništa ) . Mene sad zanima je li mogu problem radit ti klipovi koji su ugrađeni (slike u prilogu ) ili tražit neki drugi problem od generalke je prošlo 70 radnih sati . Malo se odužilo ali da pojasnim kakva je situacija .
 

Prilozi

  • IMG_1555.jpeg
    IMG_1555.jpeg
    24.6 KB · Pregleda: 11
  • IMG_1556.jpeg
    IMG_1556.jpeg
    11.8 KB · Pregleda: 11

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,020
Klipovi mogu raditi probleme ako su samo nabacani unutra bez mjerenja.
Kaj se tiče broja karika to nije problem. Ja osobno sam uvijek za veči broj karika na klipu ako hočeš da dulje traje.
Kaj ste sa glavama napravili?
 

Dume97

Novi član
Tu od
11 Velj 2021
Poruka
6
Svi su klipovi i skolpovi sa oznakom B,slažem se za veći broj karika da je bolje ,ali klipovi imaju drugačije izveden ovaj vrtložni dio pa sam oko tog skeptičan , glave su bile na strojnoj obradi (nova sjedišta ventila i ventili )
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,020
Te oznake na klipovima danas više ništa ne znače.
Nakon ugradnje treba ih mjeriti, ako su preniski to bi mogel biti uzrok lošijem paljenju po hladnijem vremenu. Naravno, uz preduvjet da je pumpa dobro odrađena i paljenje poštelano.
Tih 70 radnih sati je inače malo za razradu, vjerujem da bu sljedeču zimu bolje palil.
Sami klipovi i izvedba vrtložne komore nije uzrok tome problemu kojeg imaš.
 

Najnoviji postovi

Na vrh