• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,429
Koliko ide u zetor 4911 ulja u mjenjač, i koje je najbolje staviti?
cca 25 litara.
Knjiga je rekla hipenol 90, ali bez posljedica može i transhidraol.
Ja osobno bi dal glas transhidraolu.

Jel ne valja ako ima previše ulja u mjenjaču, Zetor 6045
5 litri sim tam, nebitno. Bolje da ga je više nego manje.
Posebno ako radiš na nagibima i brdu ili koristiš izvode za pogon nekog hidromotora.
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,598
5 litri sim tam, nebitno. Bolje da ga je više nego manje.
Posebno ako radiš na nagibima i brdu ili koristiš izvode za pogon nekog hidromotora.
Mi smo sipali više od maksimuma, jedno 5 cm iznad maksimuma na mjeraču. Vlasnik je rekao drugi dan kad je počeo raditi traktorom da negdje curi ulje iz mjenjača nakon zamjene kvačila
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,142
Tata je odvidao ona 4 šarafa koja drže semering i ležaj na kardanu,zaboravio ih vratit i tako išao malčirat
To je nakon 2 sata rada ispalo i iscurilo ulje,ali je odmah skužio i stao,ispala je i osovina kardana iz mjenjača sa kugličnim ležajem
Srećom nije ništa stradalo osim ulja
E sad pitanje,ja sam to danas vratio,ali sam se sada sjetio pa da pitam,ta osovina kardana unutra u mjenjaču ide u neki igličasti ili kuglični ležaj?
Da li postoji mogućnost da je to unutra ispalo u kućište mjenjača(mislim na ležaj)?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,429
Unutra ide u mesinganu čahuru.
Nemre ništa ispasti nikam, samo ulje van, ali to si videl i sam :p
Jebajga, dogodi se.

Ovdje vidiš kardansku



A ovdje vidiš kam upada.

 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,142
Gledao sam u unutra lampom i vidio tu čahuru, ali nisam bio siguran, pa rekoh da pitam znalca
Montirao, i nije bilo lufta, ali sam se boja da nije samo prividno zbog zadnjeg kugličnog ležaja
Hvala još jednom
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,142
Do sad sam u zetor 4911 i 4340,mijenjao ulje ina super 5 15-40
Imam sad u ponudi shell 10-40 dosta povoljno,pa me zanima dali je bolje to ulje stavljat ili je bolje 15-40
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,678
Ta ulja imaju oznake 15W40 i 10W40, oznaka W ( u oznaci ulja ) znači winter (zima). Broj prije W znači da je to ulje za rad u temperturnim uvijetima. U konkretnom slučaju mala je razlika od ta dva ulja. Ako traktor radi više po ljeti onda bi u obzir došla ulja sa oznakom 15 W40 , zato jer je u ljeti temperatura iznas 15 stupnjeva (a kako se sad pržimo i do 37 -38 😰). Ako traktor radi pretežito po zimi kad je temperatura od 5 -15 stupnjeva , onda 10W40.
 

Luka93

Član
Tu od
14 Lip 2020
Poruka
84
Nije ljeti ni zimi, nego broj prije W označava viskoznost hladnog ulja, a broj nakon W označava viskoznost ulja na radnoj temperaturi.
 

4340

Dobro znana faca
Tu od
2 Ožu 2018
Poruka
413
Slobodno toči ja u svojeg 4340, 10 w40 točim već 15 godina. Uostalom to ulje je rjeđe na nižoj temperaturi, a na radnoj je možda i gušće od 15w40. A i proxima isto bude na to ulje išla.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,429
Zeksu možeš i jestivo natočiti, samo nek je masno.
Inače sam za INU ali ništ mu nebu ni od 10-40, čak bi rekel da mu bu bolje od toga.
Rekel je nekad kolega ZJ da ređe ulje svaku rupu najde i imal je prav.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,142
... Ali ima i tanji uljni film kad se malo "razbije" i potroše zgušnjivači.
Takva "lakša" ulja imaju smisla brzohodnim strojevima, na nekima koji se podmazuju bućkanjem i onima koji su konstruirani za takva ulja.
Koliko takvo ulje ima smisla na primitivnim motorima, poput Zetorovuh i svih tih starčeka koje imamo, izašlih prije Eko normi i pojave "modernih" ulja, ne bih znal, jer ti motori imaju puno veće zračnosti nego moderni motori, pa se bojim da bi moglo biti problema s padom tlaka...i slabijim podmazivanjem udaljenih mjesta.
Nekad su radi toga dodavali Hipenol u monogradno SAE30 ulje, da ga malo zgusnu...
Uostalom kaj piše u uputama?
Ak se ne spominje 10W, znači da motor nije konstruiran za takvo ulje. Računajte da smo u relativno toploj klimi, pa bi mogli koristiti i 20W-50 ;)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,429
Koliko takvo ulje ima smisla na primitivnim motorima, poput Zetorovuh i svih tih starčeka koje imamo, izašlih prije Eko normi i pojave "modernih" ulja, ne bih znal, jer ti motori imaju puno veće zračnosti nego moderni motori, pa se bojim da bi moglo biti problema s padom tlaka...i slabijim podmazivanjem udaljenih mjesta.
Pa veli kolega da ga ima puno jeftinije u nabavi, to bi trebal biti smisao.
Ovo u zračnosti se nebi mešal, na tima starijima se mjerilo u stotu, možda na ovima novijima ide na finiju mjeru.
Znam samo da kad je motor zdrav bez brige mu to ulje nebu naškodilo, a ako nije onda mu ionak treba hipenol. Fala onom gore i hipenola ima danas raznih gradacija pa si svako more pritisak po želji naštelati dodavajuči više ili manje.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,142
Naravno da je cijena zanimljiv motiv.
Zanima me samo kak 10W može biti jeftinije od 15W...no nema veze.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,429
Isto kak i super 3, super 5, turbo, max i e9 imaju istu gradaciju a cijene su im jako razlicite.
 
  • Like
Reactions: ZJ

4340

Dobro znana faca
Tu od
2 Ožu 2018
Poruka
413
Naravno da je cijena zanimljiv motiv.
Zanima me samo kak 10W može biti jeftinije od 15W...no nema veze.
Jojjj, a kaj misliš kak može biti jeftinije? Ja imam istu stvar mogu kupiti 10w40 za 2,5 eura od čovjeka , a u dućanu 15w40 košta pa i duplo više normalno da točim 10w40 dok je motor zdrav sigurno mu neće biti ništa. U uputama piše da ide i ta gradacija mislim od minus 7 naniže.
 

Najnoviji postovi

Na vrh