• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Živjeti od poljoprivrede

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,628
eh, kad ti teleoperater ili netko s kime imaš neki ugovor promijeni jednostrano taj ugovor, moš ga tužit jer te zeznuo s strane potrošača...
a kad naša državica jednostrano mijenja zakone, e onda im nemoš niš...pošteno zar ne?

...sjećam se davne 2000 i neke, opg se otvaral i još se naglašavalo da nebu nikakvih "posljedica" to imalo, već je to samo forme radi, i da se zna tko radi a tko šverca...a onda se 2010. zakon promjenio...i sad ga biiiip...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
U ovoj državi ne vrijede isti zakoni za sve,ali mali čovjek to nauči na teži način,ja sam prokleo dan kada sam ušao u pdv,da nisam ušao nikada ne bih dignuo kredit za traktor,sada sam u govnima još barem 2 godine dok se ne riješim ovrhe.Ali naj zanimljivije je da su se recimo doprinosi u sustavu pdv podignuli gotovo za dvostruko u nekih 5 godina,sve samo za poreznu i gladni birokratski aparat.Fala Bogu pa sam se barem tog sranja zvanog porezna riješio ali isto na ciganski način,jer iako je izašlo 5 godina kako sam kupio traktor oni su meni oderali 6 godinu gotovo 30% vrijednosti pdv-a.Ali da se vratimo na bitno,preživjeti od poljoprivrede kod nas postaje umijeće,evo vam samo primjer sada sa prodajom nečeg kod kuće,moš se ti hebat ,ljudi nemaju novaca ,ovi što imaju njihov mentalni sklop je povezan sa kartičnim plačanjem i supermarketima,gdje imaju sve na jednom mjestu.Jedino isplativo vezano za poljoprivredu kod nas je šverc komerc
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Trebalo mi je dobrih 3 sata na kompjuteru i puno psovanja o nerazumljivim zakonima da bi na kraju sa puno sreće našao članak(nisam ga mogao preuzeti nešto me muči kompjuter) pa sam ga ispisao i skenirao, radi se o doprinosima u OPG-u.Ako se ne vidi,sve koje zanima,utipkajte na internetu Doprinosi za OPg - unaprijedite vaše poslovanje- CZP Osijek.Ne znam zašto su mene ubacili u Obaveznika poreza na dohodak, pošto mi je poljoprivreda jedino zanimanje.Morat ćemo tamo da popričamo.
 

Prilozi

  • opg doprinosi.jpg
    opg doprinosi.jpg
    77.7 KB · Pregleda: 93
  • pog doprinosi 2.jpg
    pog doprinosi 2.jpg
    55.2 KB · Pregleda: 73

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,628
hmmm...meni tako nisu rekli...
tj. rekli su da se s promjenom zakona automatski mijenja i moj i status članova mog OPG-a...
sad po ovom ispada da nas je netko namagarčil...
...ali nije nemoguće, jer znam par ljudi koji ne plaćaju nikakve doprinose (još uvijek), a osnovali su opegee odmah kad su se mahom osnivali...
dakle, vraćamo se na ono da svaki uredski štakor tumači po svom...

jel bi se ovo moglo dobiti na neki službeniiji način?...mislim od ministarstva nekog ili mirovinskog....zdravstvenog...porezne?

...pa da se idemo malo "pravdati" za svoje...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
@ sanja: Kakve veze ima to što ti je poljo. jedino zanimanje sa time što si obveznik poreza na dohodak? Jedino što je bitno je tvoj godišnji prihod.

@ darijus: ako te šta zanima javi se na PM pa možeš dobit privatnu turu po mirovinskom sa pozivima u poreznu.

Šta se tiče ove brošure, kada sam otvorio OPG našao sam 3-4 važeće brošure, jedna od savjetodavne, pa jedna od apprrr, jedna porezna i mislim jedna od ministarstva poljop. . Svaka je pričala nešto drugo isto kao i porezni službenici u Karlovcu, Jaski i Zagrebu.
Ono što vam ja mogu garantirat je da će svaka nezaposlena osoba koja ima OPG, da li ga je otvorila 1948, 2008 ili 2013, dobit uplatnicu za doprinose od 2010.g. (nisam siguran za godinu) na ovamo. To će se pokrenut onog trena kada zatražite dječji doplatak, podnesete zahtjev za mirovinu, odete zbog nečega u poreznu... počnete radit i netko vas prijavi... Za sada se ne rješava automatizmom već kako ljudi zbog gore navedenih razloga kapaju. Još jedna loša stvar, kamate idu.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Što znači nezaposlena, prijavljena na burzu? Ne možeš nekome naplatiti unatrag nešto.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Što znači nezaposlena, prijavljena na burzu? Ne možeš nekome naplatiti unatrag nešto.
Ova država sve može...meni su naplatili i nisam im mogao ništa...ne možeš se sa rogatima bosti...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Zna se što je nezaposlena osoba. Ne ne može se naplaćivat unatrag, kakve su ti to fore? Svi nezaposleni su dužni od 2010. ili koje već plaćat doprinose (tada je donesen zakon), to šta netko to ne plaća pa dođe uplatnica nije naplaćivanje unatrag. Naplaćivanje unatrag je zakonom zabranjeno, a to je situacija da ja danas donesem zakon i kažem da su svi dužni platit doprinose 5 godina unatrag.
Da se vratim na neke ranije komentare, zakoni se objavljuju u NN i nitko nikoga nije dužan o ničemu obavještavat. Svi koji plaćaju doprinose, izuzev nezaposlenih, imaju prihod preko 82 500kn a onda bi "trebali" imat i knjigovođu, čiji je posao da te obavijesti o promjenama. To šta većina ostaje kod knjigovođa (nije bitno iz kojih razloga) koji nemaju pojma o 50% stvari je drugi problem. Kada sam otvorio OPG išao sam oko knjigovođa i na pitanja o doprinosima su mi samo odgovarali da nisu sigurni i prstom nisu mrdnuli. Četvrti knjigovođa me je poslao doma i naručio za 3 dana, kad sam došao stavio je na stol 50-tak listova isprintanih i prošao samnom kroz to, uz to je zvao poreznu, mirovinsko i savjetodavnu.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Čuvam si te retroaktivne prijave na mirovinsko i zdravstveno za uspomenu...a ti samo budi uvjeren u to kako se ne može...prag nije 82 500,00kn,nego 80 500,00kn godišnjeg prometa...
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Pa valjda se ne računa bruto nego neto prihod ili ?
@hele,prošao sam još neke dokumente da ja ne mogu biti obaveznik na dohodak,nemam neto prihode od 80000 kuna,nisam u sustavu i nemam prava na poticaje.Idem opet sutra na poreznu ali kako mi je to sve jasnije,tu je največi zajeb od mog knjigovođe. Ja u biti moram voditi jednostavno knjigovodstvo,znači ulaz i izlaz a ono drugo je dobit.Umjesto da on napravi kako treba,on je napravio kako je njemu najednostavnije
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Pa ne odnosi se prag na 80 500,00 neto prihoda,nego na ukupni godišnji promet OPG-a...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nemojte brkati prihod i promet. U prihod ulaze samo primici, a u promet, primici i izdaci.
Ako netko ima plaćene doprinose po nekoj drugoj osnovi, npr. plaća ih poslodavac kod kojeg je zaposlen, prihod od poljoprivprede se smatra dodatnim prihodom i osnovica za dodatne doprinose je manja nego kada je osiguran na osnovu poljoprivredne djelatnosti.
Mislim da oni koji su otvorili OPG prije 01.11.2010. nisu obveznici doprinosa i mogu biti na burzi u slučaju prestanka zaposlenja kod poslodavca. Potvrđeno u praksi.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
A ja ti kažem da će ti tvoji iz prakse dobit uplatnice, a platit će i kamate.
Ne želim nikome zlo niti loše, poanta priče je da su nezaposleni na malim OPG nahebali. Gledam to na poslu, ljudi dobivaju uplatnice i za po 5 članova OPG-a. Prije je bilo, ajmo svi, sve upišite u OPG i starce šta leže u krevetu, a sada od 2010. ili 2011. treba plaćat doprinose a ljudi to ne znaju.

Ulazak poljoprivrednika u sustav oporezivanja

Važno je dobro promisliti prije donošenja odluke o ulasku u sustav oporezivanja

Zakonom o državnoj potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju donesenim u NN 83/09., s izmjenama i dopunama u NN 153/09. i NN 60/10., obiteljska poljoprivredna gospodarstva koja predaju Zahtjev za poticaj od 1. siječnja 2011. godine veći od 24.000,00 kuna dužna su uza zahtjev priložiti i dokaz o prijavi u račune poreznih obveznika.
U račune poreznih obveznika (RPO) dužan je prijaviti se nositelj Obiteljskoga poljoprivrednoga gospodarstva (OPG) koji predaje Zahtjev za poticaj u iznosu većem od 24.000,00 kuna. Osim prihoda od poticaja, OPG može imati i prihode na žiroračun od prodaje proizvedenih poljoprivrednih proizvoda ili usluga (npr. košnje trave), ovisno kojom se poljoprivrednom proizvodnjom OPG bavi. Ako su ovi prihodi manji od 85.000,00 kuna ne predstavljaju obvezu prijave u RPO.
Prijavom u RPO, nositelj OPG-a postaje porezni obveznik sa svim obvezama prema državi kao i svaka druga fizička osoba koja je registrirala gospodarsku djelatnost, npr. obrt, dakle obvezan je plaćati porez na ostvareni dohodak na kraju obračunskog razdoblja. Osim toga, dužan je plaćati i obvezne doprinose odnosno doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Prijavu u RPO, OPG treba obaviti do 15. siječnja tekuće godine za tu godinu.

Koji način oporezivanja izabrati?
Ovisno o veličini OPG-a, poticaju koje ono prima, planovima o budućem poslovanju, visini prihoda koji ostvaruje u jednoj poslovnoj godini, a poslovna godina računa se od 1. siječnja pa do 31. prosinca, OPG treba donijeti odluku o načinu oporezivanja. Ako je riječ o OPG-u s godišnjim prihodom otprilike do 85.000,00 kuna, a u ukupne prihode ubrajaju se svi primici na žiroračun od poticaja, prodaje roba ili usluga (ističemo na žiroračun, jer se poticaji više neće isplaćivati na tekuće račune niti štedne knjižice kako je to do sada bilo moguće, već isključivo na poslovne žiroračune), tada je to !,mali OPG" i može izabrati dva načina oporezivanja, i to: porez na dohodak kao razlika između primitaka i izdataka na osnovi podataka iz poslovnih knjiga te paušalno oporezivanje.

Porez na dohodak
OPG koji se odluči za ovakav način oporezivanja dužan je vodi-njige, utvrđivati rezultat poslovanja - dohodak/gubitak prema iskazanim primicima/izda-cima u poreznom razdoblju, sukladno načelu blagajne, što znači da u primitke ulazi sve ono što je naplaćeno u poreznom razdoblju, dakle primljeno na žiroračun u razdoblju od 1. siječnja pa do 31. prosinca, a u izdatke sve ono što je plaćeno u istom razdoblju i odnosi se na djelatnost poljoprivrede, a ne odnosi se na kupnju dugotrajne imovine jer za to postoje određeni zakonski propisi koji ne dopuštaju da se u izdatke knjiži kupnja dugotrajne imovine, već samo njihova otpisana vrijednost. Ovakav način oporezivanja za "mali OPG" je nepovoljan, s obzirom na to da iziskuje troškove u smislu računovođe, koji će na temelju zakonskih propisa ažurno evidentirati poslovne promjene, obračunati amortizaciju, izrađivati porezne prijave na kraju godine, davati porezne savjete i, dakako, mjesečno naplaćivati svoju uslugu.
Mjesečni predujam poreza na dohodak ovakvom poreznom obvezniku određuje se nakon predaje prve porezne prijave, što znači da prve godine nije obveznik plaćanja poreza na dohodak. Predujam poreza na dohodak određuje nadležna ispostava Porezne uprave prema mjestu stanovanja poreznog obveznika, donošenjem rješenja, a na temelju ostvarenog dohotka koji je prijavio u svojoj poreznoj prijavi nakon prve godine poslovanja. Ukoliko je ovaj predujam prema procjeni poreznog obveznika previsok a primici u drugoj godini poslovanja znatno niži od prethodne godine, porezni obveznik može podnijeti zahtjev za smanjenjem predujma poreza na dohodak, i to na temelju izvatka iz J svojih poslovnih knjiga iz kojih dokazuje smanjeni dohodak u odnosu na doneseno rješenje. Izlazak iz sustava oporezivanja moguć je samo brisanjem OPG-a iz registra poljoprivrednih proizvođača, jer se to smatra prekidom obavljanja poljoprivredne djelatnosti.

Paušalno oporezivanje
"Mali OPG" može izabrati paušalni način oporezivanja, ako je SAM prijavljen kao nositelj OPG-a, dakle nije u supoduzetništvu s još nekim od članova kućanstva. Ovo je najpovoljniji način oporezivanja za male OPG, a znači da nema troškova oko vođenja poslovnih knjiga, jer ovakav porezni obveznik nije dužan niti ne može
prijeći 85.000,00 kuna. Važno je napomenuti da Porezna uprava ima uvid u žiroračune poreznih obveznika i može, ukoliko primijeti da je prihod na žirora-čun ovakvog poreznog obveznika veći od 85.000,00 kuna, ukinuti rješenje o godišnjem dohotku i porezu na dohodak u paušalnom iznosu i donijeti novo rješenje o plaćanju predujma poreza na dohodak, a porezni obveznik dužan je voditi poslovne knjige koje su propisane Zakonom o porezu na dohodak, ali u tom slučaju i prijaviti se u sustav Poreza na dodanu vrijednost.

Tko je obavezan prijaviti se u PDV?
Već u prethodnom poglavlju mogli ste primijetiti daje obveznik Poreza na dodanu vrijednost ili ukratko PDV-a onaj OPG koji ostvari primitke veće od 85.000,00 kuna u jednoj poslovnoj godini.
Dakle, sada je već jasno da obveznik PDV-a mora i voditi poslovne knjige. Prijavu u registar PDV-a porezni obveznik dužan je učiniti do 15. siječnja tekuće godine za tu godinu, osim u slučaju da se u tijeku godine prijavi u Registar poljoprivrednih proizvođača, ili pak registrira obrt, trgovačko društvo ili zadrugu. Tada obveznik PDV-a može postati u tijeku godine, dobrovoljno, na početku obavljanja djelatnosti.
"Mali poljoprivrednici" koji tijekom godine ostvaruju primitke - isporuke roba ili usluga ispod 85.000,00 kuna trebaju biti oprezni pri donošenju dobrovoljne odluke o ulasku u sustav PDV-a, jer su u sustavu PDV-a nakon dobrovoljnog ulaska dužni ostati sljedećih pet godina. Za ulazak u sustav PDV-a mogu se odlučiti ako tijekom godine planiraju kupiti dugotrajnu imovinu značajne vrijednosti na temelju koje mogu priznati pretporez, ili ukoliko već unaprijed znaju da će povećati primitke od isporuke roba/usluga ili pak proširiti djelatnost.
Porezni obveznik koji je u prethodnoj godini ostvario primitke veće od 85.000,00 kuna po sili zakona dužan je prijaviti se u registar PDV-a. Prijavu u registar obveznika PDV-a potrebno je obaviti na obrascu P-PDV.


Obvezni doprinosi
Ovisno o izboru načina oporezivanja, svaki porezni obveznik dužan je uplaćivati za sebe kao nositelja obvezne doprinose. Obvezni doprinosi su: doprinos za mirovinsko osiguranje 1. i 2. stup, doprinos za zdravstveno osiguranje, doprinos za obvezno zdravstveno osiguranje zaštite zdravlja na radu. U vrijeme kada uplaćuje obvezne doprinose poreznom obvezniku priznaje se i staž osiguranja.
Djelatnost poljoprivrede i šumarstva ima tri mogućnosti i osnovice za plaćanje doprinosa: djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja vodi poslovne knjige, djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja plaća porez paušalno i djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja nije porezni obveznik.

Djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja vodi poslovne knjige
Na temelju rješenja nadležne ispostave Porezne uprave, djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja vodi poslovne knjige dužna je plaćati obvezne doprinose od 1. siječnja 2010. godine na osnovicu od 4243,80 kuna, a ukupni doprinosi iznose 1506,55 kuna, uplaćuju se na propisane uplatne račune do 15. u mjesecu za prethodni mjesec prema sljedećoj specifikaciji:
• doprinos za mirovinsko osiguranje 1. stup 15% iznosi 636,57 kn,
• doprinos za mirovinsko osiguranje 2. stup 5% iznosi 212,19 kn,
• doprinos za zdravstveno osiguranje 15% iznosi 636,57 kn,
• doprinos za obavezno zdravstveno osiguranje zaštite na radu 0,5% iznosi 21,22 kn.

Djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja plaća porez paušalno
Djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja plaća porez paušalno dužna je plaćati obvezne doprinose na osnovicu od 3086,40 kuna, ukupni doprinosi iznose 1095,67 kuna, također se uplaćuju do 15. u mjesecu za prethodni mjesec, a prema sljedećoj specifikaciji:
• doprinos za mirovinsko osiguranje 1, stup 15% iznosi 462,96 kn,
• doprinos za mirovinsko osiguranje 2. stup 5% iznosi 154,32 kn,
Izlazak iz sustava oporezivanja moguć je samo brisanjem OPG-a iz registra poljoprivrednih proizvođača, jer se to smatra prekidom obavljanja poljoprivredne djelatnosti
• doprinos za zdravstveno osiguranje 15% iznosi 462^96 kn,
• doprinos za obvezno zdravstveno osiguranje zaštite na radu 0,5% iznosi 15,43 kn.

Djelatnost poljoprivrede i šumarstva koja nije porezni obveznik
Poljoprivrednici koji se nisu prijavili u porezne obveznike, a obvezne doprinose uplaćuju radi staža osiguranja, na temelju rješenja dužni su to učiniti od 1. siječnja 2010. godine na osnovicu od 2700,60 kuna. Doprinosi ukupno iznose 17,5% odnosno 472,61 kunu, prema sljedećoj specifikaciji:
• doprinos za mirovinsko osiguranje 1. stup 5% iznosi 135,03 kn,
• doprinos za mirovinsko osiguranje 2. stup 5% iznosi 135,03 kn,
• doprinos za zdravstveno osiguranje 7,5% iznosi 202,55 kn.

Što savjetovati malim poljoprivrednicima?
tz svega navedenog važno je dobro promisliti prije donošenja odluke o ulasku u sustav oporezivanja, što ovisi, kao što sam već napomenula, o visini predviđenog prihoda, investicijskom ulaganju u poljoprivrednu proizvodnju, s tim da se nikako ne smiju smetnuti s uma i rashodi koji će se svaki mjesec morati uplaćivati ulaskom u sustav oporezivanja. Stoga, oprez s donošenjem odluke i sretno!
 
Posljednje uređivanje:

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Nemojte brkati prihod i promet. U prihod ulaze samo primici, a u promet, primici i izdaci.
Promet je količina novaca koje jedno gospodarstvo ostvari u tekućoj godini + poticaji...i ako prodaš robe u vrijednosti do 80 000,00kn godišnje,nisi obavezan ulaziti u bilo kakav sustav oporezivanja,ali si obavezan biti zaposlen i plaćati doprinose,koji trenutno iznose cca 550,00kn/mj...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,911
To sve vrijedi za nezaposlene,tj ne vrijedi za one koji su u nekakvom radnom odnosu osim OPG-a?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Promet je količina novaca koje jedno gospodarstvo ostvari u tekućoj godini + poticaji..

Ako su ostvareni primici = promet, kak se onda zovu primici i izdaci zajedno i kaj je to prihod?
Raspitaj se kod nekog računovođe.
 

Mutavi25

  
Tu od
14 Pro 2015
Poruka
24
Onaj tko kaže da ne može da živi od poljoprivrede neka slobodno da meni zemlju .
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Koliko ti imaš zemlje da živiš od poljoprivrede mutavi?

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ako su ostvareni primici = promet, kak se onda zovu primici i izdaci zajedno i kaj je to prihod?
Raspitaj se kod nekog računovođe.
Prihod ili dohodak je razlika između primitaka i izdataka...
Porezni obveznik postaje onaj čiji primici prijeđu 80 500,00kn godišnje...
Plaćanje poreza na dohodak može biti paušalno do 149 500,00kn godišnjih primitaka i ne treba predavati poreznu prijavu...
Iznad tog iznosa ide se na plaćanje poreza na dohodak prema poreznoj prijavi...
http://www.porezna-uprava.hr/obrtnici/Stranice/Poljoprivrednici.aspx
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Hajdemo malo opet na "živjeti od poljoprivrede".

Za mene "živjeti od poljoprivrede" znači živjeti dobro od mog osamsatnog rada u poljoprivredi, a pod "živjeti dobro" smatram da si za takav rad mogu osigurati platiti sve troškove života, i da se svaki dan imam čega najesti, da imam za kupiti si sezonsku odjeću i obuću - dakle, četiri puta godišnje osnovno što mi treba, i da mi do početka nove sezone ostane nešto ušteđevine. A kad se udam, i kad i moj muž bude "živio od poljoprivrede" očekujem da najkasnije do naše četerdesete godine riješimo svoje stambeno pitanje, i umeđuvremenu steknemo svu potrebnu mehanizaciju za proizvodnju od svoga rada bez uzimanja kredita. A nakon četerdesete počnemo zadovoljavati svoje potrebe za luksuzom i rastrošnošću.

Eto, tako ja vidim život od poljoprivrede dostojan čovjeka. Sve ostalo je mučenje i deranje kičme za parazite koji žive na mojoj grbači.
 

Najnoviji postovi

Na vrh