• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Živjeti od poljoprivrede

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,596
izgleda da se najbolje razjadit i crknut, tak nebum bar doprinose moral plaćat...i porez...:icon_madu:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ajd, ajd kojotiču, ne tako pesimistično.
A od kada ti doprinose plačaš, nisi li ti uzvodni, ni vrag da su te slomili?:icon_scratch: :icon_razz:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Tako je johabice,parazite treba utamaniti na bilo koji način,koji jebeni doprinosi na seljačkoj grbači,što god kupujemo sve plačamo državi po najskupljoj poreznoj politici,najviše je problem što sva masa novaca uplačenog u 2 stup je nestala u sistemu u raznoraznim fondovima i pitaj Boga nekakvim udjelima.Samo davanje još za maglu fali,a naša nazovimo ju Hrvatska vlast je stručnjak za mijenjati zakone po sistemu godišnjih doba.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,596
recimo hipotetski da netko ima opg ili je upisan u upisnik šumoposjenika i s time povezan žiro račun...
koliko je "pošteno" (realno) ako taj netko nema niti jedne kune prihoda na žiru da se istog prisiljava plaćati doprinose i porez na dohodak?
...ili recimo, imate šumicu, u njoj čudom 100 debelih hrastova,...i to svi mahom po 100 godina stari...a vi tu šumicu posiječete i prodate u jednoj godini i normalno imate prihod od milijun kuna...jel pošteno da sad kad više nemate šumicu plaćate sve poreze koje je naša porezna smislila, ili bi netko pametan mogao razdijeliti taj prihod na 100 godina (jer su spomenuti hrasti rasli toliko, njima je to jedan uzgojni ciklus), pa je to onda 10 000 kuna godišnje...i nema poreza...

...znači, iznimno nepošten sustav je na snazi, nije dovoljno ako si mali i što plaćaš PDV na sve što uložiš, nego treba još oplesti sa svih strana...
neka mi neki vrli stručnjak objasni kak da popratimo sve zakone, poplaćamo sve obaveze, uzgojimo sve što uzgajamo i prodamo sve što uzgojimo...i to x2 jer je većina nas i oženjena/udana, a normalno da jedan sam može samo sjest i plakat...u mom konkretnom slučaju sa 3 (tri) hektara povrća...i barem jednom sušom i jednom poplavom godišnje...
a ono kaj je johabica spomenula, da do 40.te napraviš sve, možda je zaboravila jednu nulu pripisati...dakle jo, to što si nabrojila možemo privrediti do 400.te godine života...bar u ovoj državi.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Naravno da si u pravu, to se do četerdesete ne može u sadašnjem vremenu, ali ja sam rekla kako bi to trebalo izgledati da bih ja rekla - evo, da se dobro živjeti od poljoprivrede.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Po tom pitanju mislim Darijus da kod nas nema odgovora a riješenja nema na vidiku,a što se tiće Hrastova ,nađeš pogodnog šumara koji bude našao pogodnog pilara koji izvozi van ,dadeš mu neki prihvatljiv postotak i riješiš se hrastova,samo pazi da te zeleni ne tuže za uništenje prirodnog staništa
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ni za 400g ne budemo to postigli, već će nas oni korigirati u toku i gurat natrag.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
To sve vrijedi za nezaposlene,tj ne vrijedi za one koji su u nekakvom radnom odnosu osim OPG-a?

Oni koji su u radnom odnosu ne moraju plaćat ništa dok im prihod ne pređe 80 500kn ili preko 24 000kn državnih poticaja.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
recimo hipotetski da netko ima opg ili je upisan u upisnik šumoposjenika i s time povezan žiro račun...
koliko je "pošteno" (realno) ako taj netko nema niti jedne kune prihoda na žiru da se istog prisiljava plaćati doprinose i porez na dohodak?
...ili recimo, imate šumicu, u njoj čudom 100 debelih hrastova,...i to svi mahom po 100 godina stari...a vi tu šumicu posiječete i prodate u jednoj godini i normalno imate prihod od milijun kuna...jel pošteno da sad kad više nemate šumicu plaćate sve poreze koje je naša porezna smislila, ili bi netko pametan mogao razdijeliti taj prihod na 100 godina (jer su spomenuti hrasti rasli toliko, njima je to jedan uzgojni ciklus), pa je to onda 10 000 kuna godišnje...i nema poreza...

Ne mislim kurit ali jedno po meni logično pitanje, zašto otvarat OPG ili se upisivat kao šumoposjednik ako se ne misliš time bavit/radit/od toga živit/zarađivat. Zašto otvarat OPG da bi plaćao doprinose ako radiš za sebe. Normalno, svatko ipak nešto prodaje.
Da se vratim na doprinose, i prije je toga bilo, moj pokojni deda a i baka su plaćali doprinose, sad je baka u poljoprivrednoj mirovini.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Darijus, hipotetski,... živjeti od poljoprivrede danas znači da moraš svaki dan razmišljati kak da unaprijediš svoju poljoprivredu, kak da svoja tri ha povrca osiguras od suse slijedece godine, kaj moras napraviti da ti poplava ne odnese sav urod, da li osigurati usjeve od tih nepogoda, da li uloziti u navodnjavanje, da li povecati proizvodnju, da li promijeniti kulturu koju proizvodis, kaj je sa kupcima koji kupuju tvoju robu, na koji nacin rasprsiti rizik proizvodnje i prodaje na barem tri kolosjeka.....mogao bi ovak do jutra nabrajati ali hocu samo reci da biti poljoprivrednik danas znaci da moras biti poduzetnik i to ne bilo kakav, moras dati sve od sebe i vise od toga da uspijes. Nema vise nekadasnjih zadruga koje su osiguravale i otkupljivale sve kaj je seljak proizveo. Nekad je poljoprivrednik bil doslovno seljak ali danas to vise nije dovoljno.

Ona tvoja teza o hrastovima itekako bi drzala vodu da tih 100 hrastova sadis 10*kom svake godine a ne svih 100 kom u jednoj godini. Uz to svake godine posadis uz 10 hrastova i 5 ljesnjaka, pa iduce godine dodas jos 3 oraha i 2 paulownije...na taj nacin raspodjelis rizik ako je potraznja hrastova u jednoj godini vrlo losa pa ti onda imas ljesnjake cija je cijena u toj godini dobra... Naravno ne smijes otici presiroko...

A kaj se tice poreza i doprinosa oni se placaju u svakoj drzavi, tak da nismo ni mi iznimka.

I na kraju moj zakljucak, od poljoprivrede se itekako moze zivjeti, samo treba hrabrosti, sreca dolazi sama nakon toga, puno rada i jos vise svakodnevnog razmisljanja kako unaprijediti svoj rad. I budi siguran da ce tvoja poljoprivreda sutra postati pravi biznis za tebe i tvoju obitelj. Zato glavu gore, pamet u glavu i veliki osmijeh na lice jer bez toga nikaj ne ide :)
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
A kaj se tice poreza i doprinosa oni se placaju u svakoj drzavi, tak da nismo ni mi iznimka.

Ima iznimaka u našoj državi, recimo mene porezna zaduži mjesečno 180 kuna poreza na dobit. Što? Porez na dobit se plaća na kraju godine. U redu. Nisam poljoprivreda nego šumarstvo, ali nekim budalama u ministarstvu je to jedno te isto. Platit ću, ali...
Što je s udomiteljstvima osoba? Uvjet za to je da jedna osoba u kući mora biti zaposlena. U redu. 5x3000 je 15000 kn mjesečno. 90 posto osoba ima rodbinu koja bi to MORALA plaćati, a ne ja. Ja na moju plaću koju si isplaćujem moram dati 58 % poreza (davanja). Ja plaćam porez da bi i oni dobili tih 15000 a oni ne moraju platiti ni lipe. U redu. Ne moraju platiti ni porez na tvrtku.
Dalje, socijala. Žena vozi djecu u školu Mercedesom i prima socijalnu pomoć.
Prije ako si imao imovine nisi mogao dobiti socijalu. Sad nemaš posao a imaš šumu moraš plaćati doprinose. Mi smo tako nakaradna država koja ima nepresušan izvor poluobrazovanih idiota koji donose zakone, a džepovi su im beskonačno duboki.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Placanje predujma poreza na dobit nije iznimka nase drzave, placa se u mnogim zemljama u europi, najbliza ti je slovenija gdje se isto placa.
Gle, nije mi cilj braniti ili zastupati ****** koje si naveo, svi znamo da smo ih sami izabrali. I sad kad imamo, ili smo imali, mogucnost napraviti politicki preokret u drzavi, sprdavamo se sa novom politickom opcijom koja je ono malo svjetlo na kraju tunela.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Osobno mi nikako ne leži taj predujam/zaduženje poreza. Nek me opletu na kraju godine, ali tijekom godine neće dobiti ni lipe.
A sad što se tiče "nove opcije" glasao sam za njih, jer sam mislio (bio sam glup) da su osvijetlili put promjenama, ali mislim da su nam ugasili svjetlo ne na kraju nego na početku tunela. Nažalost.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Ne lezi ni meni, ja ga placam 2700 kn mjesecno i to sve zbog "dobrog rezultata" da bi se mogao javljati na fondove i biti pozitivan u ocima banaka. Ali svatko ima svoju racunicu i planove...

)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
Samo molimo bez politike , to nas ovdje ne zanima.Ne kvarite ovako kvalitetnu raspravu.
Hvala.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,788
adonis basser Jako lijepo ti to kažeš u onom postu. Čovjek dobije volju za radom ali onda se sjetim da ovo malo para šta sam skupio ove godine da obnovim neke strojeve, nešta novo kupim i još se proširim nesmijem potrošiti jer neznam kad i koliko če me oderati za mirovinsko i zdravstveno (za ženu). Sad več polako gubim volju za oranjem u kojem sam najviše uživao.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Promet je količina novaca koje jedno gospodarstvo ostvari u tekućoj godini + poticaji...i ako prodaš robe u vrijednosti do 80 000,00kn godišnje,nisi obavezan ulaziti u bilo kakav sustav oporezivanja,ali si obavezan biti zaposlen i plaćati doprinose,koji trenutno iznose cca 550,00kn/mj...

Prihod ili dohodak je razlika između primitaka i izdataka...
Porezni obveznik postaje onaj čiji primici prijeđu 80 500,00kn godišnje...
Plaćanje poreza na dohodak može biti paušalno do 149 500,00kn godišnjih primitaka i ne treba predavati poreznu prijavu...
Iznad tog iznosa ide se na plaćanje poreza na dohodak prema poreznoj prijavi...
http://www.porezna-uprava.hr/obrtnici/Stranice/Poljoprivrednici.aspx

Hvala. Drago mi je da si se ispravil.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Porezna. Stranicu prije imas c/p koji sam stavio, znas koliko prihoda imas pa i sam mozes izracunat.
 

Najnoviji postovi

Na vrh